Strängnäs kommun

Strängnäs kommun

Alla slutpriser för bostäder - Strängnäs kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

5 251 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Hästskovägen 16B, Stadsskogen, Strängnäs kommun
  • Såld 12 maj. 2026

Hästskovägen 16B

Lägenhet
Stadsskogen, Strängnäs kommun
LF Fastighetsförmedling Strängnäs

73 m²

2,5 rum

4 075 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 790 000 kr±0 %

24 521 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Strängnäs
LF Fastighetsförmedling Strängnäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Stenvägen 11B

Radhus
Mariefred, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

80+8 m²

4 rum

258 m²

Slutpris 2 530 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Ringsöringen 175, Stallarholmen, Strängnäs kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Ringsöringen 175

Fritidshus
Stallarholmen, Strängnäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred

36+10 m²

2 rum

2 252 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 000 000 kr+6 %
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred
Slottsviksvägen 13, Mariefred/Edeby, Strängnäs kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Slottsviksvägen 13

Fritidshus
Mariefred/Edeby, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

68 m²

4 rum

1 536 m²

Slutpris 3 350 000 kr+5 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Sundbyvägen 34, Strängnäs, Strängnäs kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Sundbyvägen 34

Lägenhet
Strängnäs, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

106 m²

3 rum

8 363 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

15 094 kr/m²

Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Husby ringväg 52, Husby, Strängnäs kommun
  • Såld 9 maj. 2026

Husby ringväg 52

Fritidshus
Husby, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

56 m²

3 rum

2 072 m²

Slutpris 1 900 000 kr-5 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Eldsundsstråket 9A , Eldsundsviken, Strängnäs kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Eldsundsstråket 9A

Lägenhet
Eldsundsviken, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

102 m²

4 rum

7 891 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 725 000 kr-8 %

26 716 kr/m²

Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Sundbyvägen 36B, Sundby Park, Strängnäs kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Sundbyvägen 36B

Lägenhet
Sundby Park, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

44 m²

1 rum

5 018 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 880 000 kr-32 %

20 000 kr/m²

SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Barrvägen 12, Strängnäs, Strängnäs kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Barrvägen 12

Villa
Strängnäs, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

79+90 m²

3 rum

642 m²

Slutpris 3 600 000 kr-3 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Blåhallonvägen 19B, Strängnäs, Strängnäs kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Blåhallonvägen 19B

Radhus
Strängnäs, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

99 m²

4 rum

6 700 kr/mån

Slutpris 1 975 000 kr-1 %

19 949 kr/m²

SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Överselövägen 6

Villa
Stallarholmen, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

80 m²

4 rum

Slutpris 1 500 000 kr
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Viksängsvägen 5, Edeby, Strängnäs kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Viksängsvägen 5

Fritidshus
Edeby, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

76+3 m²

2 rum

2 926 m²

Slutpris 2 500 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Sävstigen 1, Strängnäs, Strängnäs kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Sävstigen 1

Villa
Strängnäs, Strängnäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred

117 m²

5 rum

828 m²

Slutpris 4 850 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred
Värngatan 1, Sörgärdet, Strängnäs kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Värngatan 1

Villa
Sörgärdet, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

155+15 m²

5 rum

831 m²

Slutpris 7 500 000 kr-3 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Ekhagsvägen 10, Husby, Strängnäs kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Ekhagsvägen 10

Fritidshus
Husby, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

49+27 m²

3 rum

1 788 m²

Slutpris 2 350 000 kr+27 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Vabro 1, Strängnäs, Strängnäs kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Vabro 1

Fritidshus
Strängnäs, Strängnäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred

105 m²

3 966 m²

Slutpris 2 600 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred
Seminarievägen 5, Strängnäs, Strängnäs kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Seminarievägen 5

Lägenhet
Strängnäs, Strängnäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred

86,9 m²

4 rum

5 663 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 275 000 kr±0 %

37 687 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred
Gränsgatan 10, Mariefred, Strängnäs kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Gränsgatan 10

Villa
Mariefred, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

158+54 m²

5 rum

1 307 m²
  • Uteplats

Slutpris 12 600 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Vildsvinsvägen 5A

Radhus
Mariefred Marielundsviken, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

117 m²

5 rum

6 998 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 900 000 kr-6 %

24 786 kr/m²

Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Tjädervägen 7, Stadsskogen, Strängnäs kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Tjädervägen 7

Villa
Stadsskogen, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

146+1 m²

6 rum

845 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 200 000 kr-1 %
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Vetevägen 8

Fritidshus
Strängnäs, Strängnäs kommun
LF Fastighetsförmedling Strängnäs

96 m²

3 rum

2 316 m²

Slutpris 2 400 000 kr+2 %
LF Fastighetsförmedling Strängnäs
LF Fastighetsförmedling Strängnäs
Kvarnbergavägen 7, Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Kvarnbergavägen 7

Lägenhet
Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
LF Fastighetsförmedling Strängnäs

95,5 m²

4 rum

7 547 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 500 000 kr-3 %

15 707 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Strängnäs
LF Fastighetsförmedling Strängnäs
Petterstorp 5B, Strängnäs, Strängnäs kommun
  • Såld 3 maj. 2026

Petterstorp 5B

Lägenhet
Strängnäs, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

32 m²

3 rum

1 751 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 720 000 kr+4 %

22 500 kr/m²

Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Sundbyvägen 11E, Tosterö, Strängnäs kommun
  • Såld 2 maj. 2026

Sundbyvägen 11E

Lägenhet
Tosterö, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

61 m²

2 rum

4 515 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 375 000 kr-1 %

22 541 kr/m²

SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Överåsvägen 9A och 9B

Villa
Strängnäs, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

161+15 m²

5 rum

2 317 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 495 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Granbyvägen 14, Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Granbyvägen 14

Villa
Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
LF Fastighetsförmedling Strängnäs

105+99 m²

6 rum

1 350 m²

Slutpris 3 650 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Strängnäs
LF Fastighetsförmedling Strängnäs
Svarvarvägen 15, Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Svarvarvägen 15

Villa
Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

129+54 m²

7 rum

791 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 200 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Stenvägen 23A, Mariefred, Strängnäs kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Stenvägen 23A

Radhus
Mariefred, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

103 m²

4 rum

294 m²

Slutpris 2 000 000 kr-15 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Skördevägen 118E, Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Skördevägen 118E

Radhus
Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

104 m²

4 rum

7 143 kr/mån

Slutpris 1 325 000 kr-2 %

12 740 kr/m²

Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Skördevägen 118H, Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Skördevägen 118H

Lägenhet
Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

54,5 m²

2 rum

3 725 kr/mån

Slutpris 610 000 kr-44 %

11 193 kr/m²

SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Björsund 404, Björsund, Strängnäs kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Björsund 404

Fritidshus
Björsund, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

90+1 m²

3 rum

3 679 m²

Slutpris 1 400 000 kr-20 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Vansö Högberga 8

Tomt
Strängnäs, Strängnäs kommun
LF Fastighetsförmedling Strängnäs

2 103 m²

Slutpris 1 050 000 kr-12 %
LF Fastighetsförmedling Strängnäs
LF Fastighetsförmedling Strängnäs
Björnbärsstigen 7, Strängnäs, Strängnäs kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Björnbärsstigen 7

Villa
Strängnäs, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

175+40 m²

6 rum

1 109 m²

Slutpris 5 400 000 kr-3 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Odlingsvägen 7

Radhus
Mariefred, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

134 m²

4 rum

Slutpris 4 900 000 kr
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Västra Viggeby 14, Mariefred/Viggeby, Strängnäs kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Västra Viggeby 14

Fritidshus
Mariefred/Viggeby, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

42 m²

2 rum

1 469 m²

Slutpris 2 300 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Granviksslingan 4

Villa
Stallarholmen, Strängnäs kommun
BOSTHLM

172 m²

6 rum

1 050 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 200 000 kr+4 %
BOSTHLM
BOSTHLM
Vidkärr 1, Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun
  • Såld 26 apr. 2026

Vidkärr 1

Fritidshus
Åkers Styckebruk, Strängnäs kommun

85+55 m²

3 rum

2 328 m²

Slutpris 1 725 000 kr+15 %
Kulturarvsspecialisterna
Källslätten 9, Källslätten, Mariefred, Strängnäs kommun
  • Såld 26 apr. 2026

Källslätten 9

Villa
Källslätten, Mariefred, Strängnäs kommun
SkandiaMäklarna Strängnäs

120 m²

5 rum

2 528 m²

Slutpris 6 450 000 kr+1 %
SkandiaMäklarna Strängnäs
SkandiaMäklarna Strängnäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 apr. 2026

Liljekonvaljstigen 63

Fritidshus
Ringsö , Strängnäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred

71 m²

4 rum

1 556 m²

Slutpris 2 770 000 kr+1 %
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred
Svensk Fastighetsförmedling Strängnäs/Mariefred
Ekebergsvägen 29, Stallarholmen, Strängnäs kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Ekebergsvägen 29

Fritidshus
Stallarholmen, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

100 m²

3 rum

2 249 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 350 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Häggvägen 9, Mariefred, Strängnäs kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Häggvägen 9

Fritidshus
Mariefred, Strängnäs kommun
LF Fastighetsförmedling Mariefred

90+16 m²

5 rum

1 884 m²

Slutpris 3 400 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Mariefred
LF Fastighetsförmedling Mariefred
Radhusslingan 44, Storängskilen, Strängnäs kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Radhusslingan 44

Radhus
Storängskilen, Strängnäs kommun
LF Fastighetsförmedling Strängnäs

96 m²

4 rum

5 300 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 150 000 kr-2 %

22 396 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Strängnäs
LF Fastighetsförmedling Strängnäs
Hästskovägen 14B, Stadsskogen, Strängnäs kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Hästskovägen 14B

Lägenhet
Stadsskogen, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

73 m²

2 rum

4 075 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 300 000 kr-26 %

17 808 kr/m²

Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Tingstugatan 27, Tingstuhöjden, Strängnäs kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Tingstugatan 27

Lägenhet
Tingstuhöjden, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

89,5 m²

4 rum

6 277 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-10 %

15 084 kr/m²

Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Skalla hamnväg 12D, Marielundsviken, Strängnäs kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Skalla hamnväg 12D

Radhus
Marielundsviken, Strängnäs kommun
LF Fastighetsförmedling Mariefred

117 m²

5 rum

6 100 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 350 000 kr-4 %

28 632 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Mariefred
LF Fastighetsförmedling Mariefred
Rådjursvägen 6A, Marielundsviken, Strängnäs kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Rådjursvägen 6A

Radhus
Marielundsviken, Strängnäs kommun
LF Fastighetsförmedling Mariefred

117 m²

6 rum

6 629 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 700 000 kr-7 %

23 077 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Mariefred
LF Fastighetsförmedling Mariefred
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Berg 20

Villa
Stallarholmen, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

98 m²

4 rum

1 993 m²

Slutpris 2 900 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Hammarvägen 15

Villa
Mariefred, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

117 m²

5 rum

Slutpris 4 700 000 kr
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fogdö Vik 9, Strängnäs Kommun, Strängnäs kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Fogdö Vik 9

Fritidshus
Strängnäs Kommun, Strängnäs kommun
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred

46 m²

3 rum

1 260 m²

Slutpris 2 495 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Fastighetsbyrån Strängnäs/Mariefred
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026
profilfoto på mäklare
FilipResare

Hantverkarvägen 8

Villa
Härad, Strängnäs kommun
Eskils Fastighetsförmedling

96+46 m²

5 rum

1 123 m²

Slutpris 2 500 000 kr+6 %
Eskils Fastighetsförmedling
Eskils Fastighetsförmedling

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet