Sotenäs kommun

Sotenäs kommun

Alla slutpriser för bostäder - Sotenäs kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 309 sålda bostäder

Sålt i maj 2025

Grindholmen 1, Smögen, Sotenäs kommun
  • Såld 15 maj. 2025

Grindholmen 1

Villa
Smögen, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

130+23 m²

6 rum

747 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 15 500 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Köpmansgatan 31E, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 13 maj. 2025

Köpmansgatan 31E

Lägenhet
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

90 m²

2 rum

5 000 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 200 000 kr-6 %

35 556 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 maj. 2025

Norra Korpåsberget 42

Fritidshus
Bovallstrand, Sotenäs kommun
HusmanHagberg Bohuslän

96 m²

6 rum

302 m²

Slutpris 4 900 000 kr-2 %
HusmanHagberg Bohuslän
HusmanHagberg Bohuslän
Hvitfeldtsgatan 4, lgh 3, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 8 maj. 2025

Hvitfeldtsgatan 4, lgh 3

Lägenhet
Kungshamn, Sotenäs kommun
HusmanHagberg Bohuslän

22 m²

1 rum

3 580 kr/mån

Slutpris 650 000 kr±0 %

29 545 kr/m²

HusmanHagberg Bohuslän
HusmanHagberg Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2025

Hunnebovägen 32

Villa
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Askengren Fastighetsmäklare

100+50 m²

5 rum

780 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 950 000 kr-9 %
Askengren Fastighetsmäklare
Askengren Fastighetsmäklare
Hästedalsvägen 18A, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 8 maj. 2025

Hästedalsvägen 18A

Lägenhet
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

78 m²

3 rum

5 991 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 700 000 kr+4 %

34 615 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Kattfotsstigen 9, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 5 maj. 2025

Kattfotsstigen 9

Villa
Kungshamn, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

163+17 m²

7 rum

337 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 850 000 kr-14 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2025

Långevik 15

Villa
Väjern, Sotenäs kommun
Askengren Fastighetsmäklare

180+43 m²

9 rum

3 329 m²

Slutpris 5 900 000 kr+71 %
Askengren Fastighetsmäklare
Askengren Fastighetsmäklare

Sålt i april 2025

Flundreskärsgatan 6, Väjern, Sotenäs kommun
  • Såld 30 apr. 2025

Flundreskärsgatan 6

Radhus
Väjern, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

100 m²

5 rum

133 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 980 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2025

Svenneby 4

Villa
Kungshamn, Sotenäs kommun
Askengren Fastighetsmäklare

112+112 m²

4 rum

1 143 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 400 000 kr-3 %
Askengren Fastighetsmäklare
Askengren Fastighetsmäklare
Fiskaregatan 13, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 29 apr. 2025
profilfoto på mäklare
JoacimBergman

Fiskaregatan 13

Fritidshus
Kungshamn, Sotenäs kommun
LF Fastighetsförmedling Tanum-Sotenäs

106+41 m²

5 rum

181 m²

Slutpris 6 500 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Tanum-Sotenäs
LF Fastighetsförmedling Tanum-Sotenäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2025

Storkgatan 1

Villa
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Askengren Fastighetsmäklare

95+25 m²

4 rum

533 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 7 400 000 kr-1 %
Askengren Fastighetsmäklare
Askengren Fastighetsmäklare
Kryssargränd 1, Bohus - Malmön, Sotenäs kommun
  • Såld 25 apr. 2025
profilfoto på mäklare
LindaLjunggren

Kryssargränd 1

Fritidshus
Bohus - Malmön, Sotenäs kommun
LF Fastighetsförmedling Tanum-Sotenäs

63 m²

4 rum

225 m²

Slutpris 3 725 000 kr+7 %
LF Fastighetsförmedling Tanum-Sotenäs
LF Fastighetsförmedling Tanum-Sotenäs
Bagarevägen 8, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 13 apr. 2025

Bagarevägen 8

Fritidshus
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

40+20 m²

2 rum

324 m²

Slutpris 3 750 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Sjöbod på Malmön, Malmön, Sotenäs kommun
  • Såld 7 apr. 2025

Sjöbod på Malmön

Övrigt
Malmön, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

19+13 m²

  • Uteplats

Slutpris 1 375 000 kr-17 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

Sålt i mars 2025

Hogenäs industriområde 16N, Sotenäs, Sotenäs kommun
  • Såld 22 mar. 2025

Hogenäs industriområde 16N

Övrigt
Sotenäs, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
73 m²

Slutpris 1 295 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Nygatan 17, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 20 mar. 2025

Nygatan 17

Villa
Kungshamn, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

102+46 m²

5 rum

255 m²

Slutpris 5 900 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Arons gata 8, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 15 mar. 2025

Arons gata 8

Villa
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
HusmanHagberg Bohuslän

135 m²

5 rum

720 m²

Slutpris 8 400 000 kr-1 %
HusmanHagberg Bohuslän
HusmanHagberg Bohuslän
Evert Taubes väg 26, Smögen, Sotenäs kommun
  • Såld 13 mar. 2025

Evert Taubes väg 26

Villa
Smögen, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

95 m²

6 rum

103 m²

Slutpris 4 850 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Slånbärsvägen 3, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 13 mar. 2025

Slånbärsvägen 3

Villa
Hunnebostrand, Sotenäs kommun

142+102 m²

6 rum

744 m²

Slutpris 3 600 000 kr-12 %
Mäklarringen Bohuslän
Myrvägen 34, Malmön, Sotenäs kommun
  • Såld 10 mar. 2025

Myrvägen 34

Villa
Malmön, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

53+5 m²

3 rum

628 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 100 000 kr-11 %
Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn

Sålt i februari 2025

Flugsvampsvägen 8, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 27 feb. 2025

Flugsvampsvägen 8

Villa
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
HusmanHagberg Bohuslän

114 m²

5 rum

692 m²

Slutpris 3 595 000 kr-10 %
HusmanHagberg Bohuslän
HusmanHagberg Bohuslän
Kaptensgatan 1, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 23 feb. 2025

Kaptensgatan 1

Villa
Hunnebostrand, Sotenäs kommun

69+30 m²

6 rum

422 m²

Slutpris 12 500 000 kr-17 %
Mäklarringen Bohuslän
Kärrshåla kungsgläntan 9, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 18 feb. 2025

Kärrshåla kungsgläntan 9

Villa
Kungshamn, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

76+17 m²

3 rum

742 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 700 000 kr+7 %
Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Tjärnskogsvägen 2B, Väjern - Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 17 feb. 2025

Tjärnskogsvägen 2B

Lägenhet
Väjern - Kungshamn, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

55 m²

2 rum

4 418 kr/mån

Slutpris 2 380 000 kr-5 %

43 273 kr/m²

Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Uleberg Nedergård 12, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 14 feb. 2025

Uleberg Nedergård 12

Villa
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

98+40 m²

4 rum

1 873 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 095 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Herdegatan 8, Hovenäset, Sotenäs kommun
  • Såld 7 feb. 2025

Herdegatan 8

Villa
Hovenäset, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

133 m²

5 rum

736 m²

Slutpris 9 150 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

Sålt i januari 2025

Förmansgatan 10, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 22 jan. 2025

Förmansgatan 10

Villa
Kungshamn, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

155+130 m²

8 rum

527 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 8 000 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Torggatan 3, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 22 jan. 2025

Torggatan 3

Lägenhet
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

94 m²

3 rum

3 970 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 895 000 kr±0 %

52 074 kr/m²

Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Svenneby Ekebo 1, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 14 jan. 2025

Svenneby Ekebo 1

Villa
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

88+53 m²

7 rum

785 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Skolgatan 10B, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 11 jan. 2025

Skolgatan 10B

Lägenhet
Kungshamn, Sotenäs kommun
HusmanHagberg Bohuslän

47 m²

1 rum

2 878 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 145 000 kr-12 %

24 362 kr/m²

HusmanHagberg Bohuslän
HusmanHagberg Bohuslän

Sålt i december 2024

Ellene Nedergård 5, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 20 dec. 2024

Ellene Nedergård 5

Villa
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

120 m²

5 rum

1 263 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 100 000 kr+3 %
Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Skalbergsgatan 10F, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 11 dec. 2024

Skalbergsgatan 10F

Lägenhet
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

78 m²

4 rum

6 262 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 495 000 kr±0 %

31 987 kr/m²

Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn

Sålt i november 2024

Munkebergsgatan 3, Bovallstrand, Sotenäs kommun
  • Såld 19 nov. 2024

Munkebergsgatan 3

Villa
Bovallstrand, Sotenäs kommun
HusmanHagberg Bohuslän

111+11 m²

5 rum

771 m²

Slutpris 5 450 000 kr±0 %
HusmanHagberg Bohuslän
HusmanHagberg Bohuslän
Kyrkogatan 35, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 13 nov. 2024

Kyrkogatan 35

Villa
Kungshamn, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

104+40 m²

7 rum

378 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 650 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Kilgatan 2, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 12 nov. 2024

Kilgatan 2

Fritidshus
Kungshamn, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

103+60 m²

6 rum

845 m²

Slutpris 4 500 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

Sålt i oktober 2024

Hogenäs industriområde 16J, Sotenäs, Sotenäs kommun
  • Såld 25 okt. 2024

Hogenäs industriområde 16J

Övrigt
Sotenäs, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
76 m²

Slutpris 1 350 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Granvägen 10A, Bovallstrand, Sotenäs kommun
  • Såld 20 okt. 2024

Granvägen 10A

Lägenhet
Bovallstrand, Sotenäs kommun

64,8 m²

2 rum

5 051 kr/mån

Slutpris 1 700 000 kr+14 %

26 235 kr/m²

Mäklarringen Bohuslän
Stenbitsgatan 2, Smögen, Sotenäs kommun
  • Såld 18 okt. 2024

Stenbitsgatan 2

Villa
Smögen, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

140+45 m²

8 rum

553 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 600 000 kr+10 %
Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Storgatan 32, Smögen, Sotenäs kommun
  • Såld 16 okt. 2024

Storgatan 32

Villa
Smögen, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

83+25 m²

6 rum

577 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 400 000 kr+10 %
Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Köpmansgatan 28B, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 15 okt. 2024

Köpmansgatan 28B

Lägenhet
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

79 m²

3 rum

5 765 kr/mån

Slutpris 1 675 000 kr-15 %

21 203 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Köpmansgatan 31B, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 7 okt. 2024

Köpmansgatan 31B

Lägenhet
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

45 m²

2 rum

2 650 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 095 000 kr±0 %

24 333 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Röd 23, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 6 okt. 2024

Röd 23

Villa
Hunnebostrand, Sotenäs kommun

88 m²

6 rum

1 528 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 7 050 000 kr-11 %
Mäklarbyrå Lise-Lotte Johansson AB
Torggatan 1A, Hunnebostrand, Sotenäs kommun
  • Såld 4 okt. 2024

Torggatan 1A

Lägenhet
Hunnebostrand, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

72 m²

3 rum

2 146 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

41 597 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Dinglevägen 72, Väjern, Sotenäs kommun
  • Såld 4 okt. 2024

Dinglevägen 72

Villa
Väjern, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

100+23 m²

4 rum

790 m²

Slutpris 4 750 000 kr+6 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Prickgatan 7, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 2 okt. 2024

Prickgatan 7

Villa
Kungshamn, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

145 m²

6 rum

709 m²

Slutpris 5 700 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Vägga Kristenedal 1, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 1 okt. 2024

Vägga Kristenedal 1

Villa
Kungshamn, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

140+86 m²

4 rum

1 170 m²

Slutpris 3 850 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn
Hotellgatan 6, lgh A7, Kungshamn, Sotenäs kommun
  • Såld 1 okt. 2024

Hotellgatan 6, lgh A7

Lägenhet
Kungshamn, Sotenäs kommun
Fastighetsbyrån Kungshamn

35,3 m²

1 rum

2 927 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

45 326 kr/m²

Fastighetsbyrån Kungshamn
Fastighetsbyrån Kungshamn

Sålt i september 2024

Hasselösundsvägen 1A, Smögen, Sotenäs kommun
  • Såld 27 sep. 2024

Hasselösundsvägen 1A

Lägenhet
Smögen, Sotenäs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn

73 m²

3 rum

4 335 kr/mån

Slutpris 3 550 000 kr+27 %

48 630 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Svensk Fastighetsförmedling Kungshamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 sep. 2024

Salterivägen 6D

Lägenhet
Smögen Kleven, Sotenäs kommun
HusmanHagberg Bohuslän

48 m²

1,5 rum

2 842 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 325 000 kr-5 %

48 438 kr/m²

HusmanHagberg Bohuslän
HusmanHagberg Bohuslän

Visar 101 - 150 av 1309

Artiklar från Hemnet