Häggvik, Sollentuna kommun

Häggvik

Alla slutpriser för bostäder - Häggvik, Sollentuna kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 178 sålda bostäder

Sålt i januari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 jan. 2026
profilfoto på mäklare
AlexanderTorssell

Sollentunavägen 309

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

79 m²

4 rum

6 018 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 200 000 kr+5 %

53 165 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Tellusvägen 1, Sollentuna Centrum, Sollentuna kommun
  • Såld 26 jan. 2026
profilfoto på mäklare
JoeMaatouk

Tellusvägen 1

Lägenhet
Sollentuna Centrum, Sollentuna kommun
Bronze Fastighetsförmedling AB

55 m²

2 rum

3 753 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 050 000 kr+5 %

55 455 kr/m²

Bronze Fastighetsförmedling AB
Bronze Fastighetsförmedling AB
Västervägen 12B, Häggvik/Skälby, Sollentuna kommun
  • Såld 23 jan. 2026
profilfoto på mäklare
CamillaFrank

Västervägen 12B

Radhus
Häggvik/Skälby, Sollentuna kommun
SkandiaMäklarna Sollentuna

110 m²

4 rum

218 m²

Slutpris 6 200 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Sollentuna
SkandiaMäklarna Sollentuna
Plogvägen 8, Tureberg, Sollentuna kommun
  • Såld 21 jan. 2026
profilfoto på mäklare
CamillaFrank

Plogvägen 8

Villa
Tureberg, Sollentuna kommun
SkandiaMäklarna Sollentuna

98+97 m²

5 rum

833 m²

Slutpris 8 125 000 kr+2 %
SkandiaMäklarna Sollentuna
SkandiaMäklarna Sollentuna
Häggviksvägen 23, Häggvik, Sollentuna kommun
  • Såld 20 jan. 2026
profilfoto på mäklare
VictorMastaeli

Häggviksvägen 23

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
Fastighetsbyrån Sollentuna

91,5 m²

4 rum

5 258 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

32 732 kr/m²

Fastighetsbyrån Sollentuna
Fastighetsbyrån Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 jan. 2026
profilfoto på mäklare
BerniceLjungdahl

Industrivägen 2

Lägenhet
Tureberg, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

68 m²

3 rum

4 927 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 150 000 kr

46 324 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 jan. 2026
profilfoto på mäklare
AlexanderLahdo

Engelbrekts väg 125

Radhus
Tureberg, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

120 m²

4 rum

111 m²

Slutpris 6 060 000 kr-1 %
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MohammadSchütt Salimzadeh

Linnés väg 190

Radhus
Häggvik, Sollentuna kommun
Fastighetsbyrån Sollentuna

108 m²

5 rum

5 000 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 6 200 000 kr±0 %

57 407 kr/m²

Fastighetsbyrån Sollentuna
Fastighetsbyrån Sollentuna
Turebergs allé 24, Tureberg, Sollentuna kommun
  • Såld 14 jan. 2026
profilfoto på mäklare
CamillaFrank

Turebergs allé 24

Lägenhet
Tureberg, Sollentuna kommun
SkandiaMäklarna Sollentuna

44 m²

2 rum

3 681 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr-4 %

50 000 kr/m²

SkandiaMäklarna Sollentuna
SkandiaMäklarna Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jan. 2026
profilfoto på mäklare
CherryLindström

Engelbrekts väg 18

Lägenhet
Tureberg, Sollentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Sollentuna

106,5 m²

4 rum

7 979 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 700 000 kr-4 %

34 742 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Sollentuna
Svenska Mäklarhuset Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 jan. 2026

Engelbrekts väg 75A

Lägenhet
Sollentuna Tureberg, Sollentuna kommun
Notar Mäklare Sollentuna

43,6 m²

1 rum

3 690 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 860 000 kr-2 %

42 661 kr/m²

Notar Mäklare Sollentuna
Notar Mäklare Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 jan. 2026
profilfoto på mäklare
BerniceLjungdahl

Turebergs allé 41

Lägenhet
Tureberg, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

46 m²

2 rum

3 211 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 295 000 kr±0 %

49 891 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

Sålt i december 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 dec. 2025
profilfoto på mäklare
ViktorNyberg

Linnés väg 76

Radhus
Häggvik, Sollentuna kommun
Fastighetsbyrån Sollentuna

115 m²

4 rum

4 860 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 5 800 000 kr±0 %

50 435 kr/m²

Fastighetsbyrån Sollentuna
Fastighetsbyrån Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 dec. 2025
profilfoto på mäklare
CharlieAsteson

Sänkhagsvägen 6C

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

27 m²

1 rum

2 847 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 500 000 kr±0 %

55 556 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 dec. 2025
profilfoto på mäklare
AlexanderTorssell

Ugglevägen 3

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

93 m²

4 rum

5 656 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 195 000 kr±0 %

45 108 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 dec. 2025
profilfoto på mäklare
ViktorEkman

Kamomillvägen 2

Lägenhet
Tureberg, Sollentuna kommun
Bjurfors Sollentuna

73 m²

3 rum

5 338 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 895 000 kr±0 %

67 055 kr/m²

Bjurfors Sollentuna
Bjurfors Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 dec. 2025

Smedjevägen 5

Lägenhet
Sollentuna Häggvik, Sollentuna kommun
Notar Mäklare Sollentuna

122 m²

5 rum

6 868 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 850 000 kr±0 %

39 754 kr/m²

Notar Mäklare Sollentuna
Notar Mäklare Sollentuna
Tellusvägen 34B, Tureberg/Häggvik, Sollentuna kommun
  • Såld 4 dec. 2025
profilfoto på mäklare
CamillaFrank

Tellusvägen 34B

Villa
Tureberg/Häggvik, Sollentuna kommun
SkandiaMäklarna Sollentuna

149+94 m²

8 rum

800 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 9 900 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Sollentuna
SkandiaMäklarna Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 dec. 2025
profilfoto på mäklare
CarimaHägglund Hasni

Flygarevägen 24A

Radhus
Häggvik, Sollentuna kommun
Bjurfors Sollentuna

140 m²

5 rum

7 494 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 7 200 000 kr-1 %

51 429 kr/m²

Bjurfors Sollentuna
Bjurfors Sollentuna
Sänkhagsvägen 6B, Häggvik, Sollentuna kommun
  • Såld 3 dec. 2025
profilfoto på mäklare
VictorMastaeli

Sänkhagsvägen 6B

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
Fastighetsbyrån Sollentuna

76 m²

3 rum

5 355 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 850 000 kr-1 %

50 658 kr/m²

Fastighetsbyrån Sollentuna
Fastighetsbyrån Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 dec. 2025

Folkungavägen 22

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun

56,2 m²

2 rum

3 917 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 500 000 kr±0 %

44 484 kr/m²

Mäklarringen Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 dec. 2025
profilfoto på mäklare
LindaDrougge

Skälbyvägen 14

Lägenhet
SOLLENTUNA, Sollentuna kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sollentuna

36,7 m²

1 rum

3 750 kr/mån

Slutpris 1 405 000 kr+1 %

38 283 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sollentuna
Svensk Fastighetsförmedling Sollentuna

Sålt i november 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 nov. 2025
profilfoto på mäklare
CharlieAsteson

Sollentunavägen 295

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

38 m²

1,5 rum

3 163 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 925 000 kr-4 %

50 658 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 nov. 2025
profilfoto på mäklare
AlexanderLahdo

Tellusvägen 94A

Lägenhet
Sollentuna, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

96 m²

2 rum

5 194 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 100 000 kr-3 %

32 292 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Lagmansvägen 18, Sollentuna, Sollentuna kommun
  • Såld 20 nov. 2025
profilfoto på mäklare
MarieWirth

Lagmansvägen 18

Villa
Sollentuna, Sollentuna kommun
SkandiaMäklarna Sollentuna

72+68 m²

5 rum

1 249,5 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 000 000 kr-13 %
SkandiaMäklarna Sollentuna
SkandiaMäklarna Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 nov. 2025
profilfoto på mäklare
CharlieAsteson

Minervavägen 20

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

65 m²

2 rum

4 773 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 860 000 kr-1 %

44 000 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 nov. 2025
profilfoto på mäklare
AlexanderLahdo

Engelbrekts väg 16

Lägenhet
Tureberg, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

51,5 m²

2 rum

3 825 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 620 000 kr+1 %

50 874 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 nov. 2025
profilfoto på mäklare
ThereseJohansson

Folkungavägen 39A

Villa
Häggvik, Sollentuna kommun
Bjurfors Sollentuna

111+68 m²

5 rum

1 362 m²

Slutpris 7 940 000 kr-7 %
Bjurfors Sollentuna
Bjurfors Sollentuna
Tellusvägen 1, Centrala Sollentuna, Sollentuna kommun
  • Såld 13 nov. 2025

Tellusvägen 1

Lägenhet
Centrala Sollentuna, Sollentuna kommun

92 m²

4 rum

6 278 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 250 000 kr-1 %

57 065 kr/m²

Mäklarringen Sollentuna
Folkungavägen 32F, Häggvik, Sollentuna kommun
  • Såld 13 nov. 2025

Folkungavägen 32F

Villa
Häggvik, Sollentuna kommun
HusmanHagberg Sollentuna

169+8 m²

6 rum

500 m²

Slutpris 7 010 000 kr+1 %
HusmanHagberg Sollentuna
HusmanHagberg Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 nov. 2025
profilfoto på mäklare
CharlieAsteson

Sollentunavägen 291

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

66 m²

2 rum

5 104 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

45 379 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 nov. 2025
profilfoto på mäklare
FredrikNilden

Sollentunavägen 301

Lägenhet
Häggvik strand, Sollentuna kommun
SkandiaMäklarna Sollentuna

104 m²

4 rum

8 653 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 5 350 000 kr-3 %

51 442 kr/m²

SkandiaMäklarna Sollentuna
SkandiaMäklarna Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 nov. 2025
profilfoto på mäklare
ViktorNyberg

Skälbyvägen 24F

Radhus
Häggvik, Sollentuna kommun
Fastighetsbyrån Sollentuna

102 m²

4 rum

5 800 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 995 000 kr±0 %

48 971 kr/m²

Fastighetsbyrån Sollentuna
Fastighetsbyrån Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 nov. 2025
profilfoto på mäklare
ViktorNyberg

Klasrovägen 31

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
Fastighetsbyrån Sollentuna

70,7+6,8 m²

3 rum

6 598 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 900 000 kr-2 %

55 163 kr/m²

Fastighetsbyrån Sollentuna
Fastighetsbyrån Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 nov. 2025
profilfoto på mäklare
BerniceLjungdahl

Linnés Väg 148

Radhus
Häggvik - Skälby, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

115 m²

4 rum

4 860 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 5 800 000 kr+6 %

50 435 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 nov. 2025

Turebergs allé 24

Lägenhet
Sollentuna Tureberg, Sollentuna kommun
Notar Mäklare Sollentuna

84 m²

4 rum

7 028 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 600 000 kr-3 %

42 857 kr/m²

Notar Mäklare Sollentuna
Notar Mäklare Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 nov. 2025
profilfoto på mäklare
LukasHolmedal

Minervavägen 5C

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

93,5 m²

4 rum

6 031 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 250 000 kr±0 %

34 759 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

Sålt i oktober 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 okt. 2025

Blåklockevägen 11

Lägenhet
Sollentuna Tureberg, Sollentuna kommun
Notar Mäklare Sollentuna

81 m²

3 rum

6 318 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 900 000 kr-3 %

35 802 kr/m²

Notar Mäklare Sollentuna
Notar Mäklare Sollentuna
Blåklockevägen 8, 6 tr., Tureberg, Sollentuna kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Blåklockevägen 8, 6 tr.

Lägenhet
Tureberg, Sollentuna kommun
HusmanHagberg Sollentuna

77 m²

3 rum

5 153 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 500 000 kr-7 %

45 455 kr/m²

HusmanHagberg Sollentuna
HusmanHagberg Sollentuna
Häggviksvägen 19, Häggvik, Sollentuna kommun
  • Såld 28 okt. 2025
profilfoto på mäklare
VictorMastaeli

Häggviksvägen 19

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
Fastighetsbyrån Sollentuna

78 m²

2,5 rum

4 424 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

38 397 kr/m²

Fastighetsbyrån Sollentuna
Fastighetsbyrån Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 okt. 2025
profilfoto på mäklare
ViktorEkman

Sollentunavägen 195B

Lägenhet
Sollentuna Centrum, Sollentuna kommun
Bjurfors Sollentuna

40 m²

2 rum

2 730 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr-10 %

52 500 kr/m²

Bjurfors Sollentuna
Bjurfors Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 okt. 2025
profilfoto på mäklare
AlexanderLahdo

Sollentunavägen 195B

Lägenhet
Sollentuna, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

66 m²

3 rum

4 504 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 000 000 kr-5 %

60 606 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 okt. 2025
profilfoto på mäklare
ViktorEkman

Sollentunavägen 301

Lägenhet
Häggvik Strand, Sollentuna kommun
Bjurfors Sollentuna

100 m²

4 rum

8 320 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 550 000 kr-1 %

45 500 kr/m²

Bjurfors Sollentuna
Bjurfors Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 okt. 2025

Turebergs allé 41

Lägenhet
Sollentuna Tureberg, Sollentuna kommun
Notar Mäklare Sollentuna

25 m²

1 rum

1 979 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 400 000 kr-6 %

56 000 kr/m²

Notar Mäklare Sollentuna
Notar Mäklare Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 okt. 2025
profilfoto på mäklare
AlexanderTorssell

Fridshyddevägen 11

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

73,1 m²

3 rum

2 938 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 500 000 kr+13 %

61 560 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Engelbrekts väg 48, Sollentuna, Sollentuna kommun
  • Såld 22 okt. 2025
profilfoto på mäklare
MarieWirth

Engelbrekts väg 48

Villa
Sollentuna, Sollentuna kommun
SkandiaMäklarna Sollentuna

184+115 m²

7 rum

681 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 10 000 000 kr-8 %
SkandiaMäklarna Sollentuna
SkandiaMäklarna Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 okt. 2025
profilfoto på mäklare
AlexanderTorssell

Solbackavägen 29

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

80 m²

3 rum

5 403 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 150 000 kr+5 %

39 375 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 okt. 2025
profilfoto på mäklare
HannaSpejare

Klasrovägen 31

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
Fastighetsbyrån Sollentuna

34,6 m²

1 rum

2 947 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 700 000 kr-5 %

49 133 kr/m²

Fastighetsbyrån Sollentuna
Fastighetsbyrån Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 okt. 2025
profilfoto på mäklare
AlexanderTorssell

Studievägen 13

Lägenhet
Häggvik, Sollentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Sollentuna

80 m²

3 rum

5 241 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 050 000 kr+2 %

38 125 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sollentuna
LF Fastighetsförmedling Sollentuna
Hästhagsvägen 12B, Tureberg, Sollentuna kommun
  • Såld 15 okt. 2025
profilfoto på mäklare
RichardLundblad

Hästhagsvägen 12B

Villa
Tureberg, Sollentuna kommun
Fastighetsbyrån Sollentuna

184+69 m²

7 rum

973 m²
  • Uteplats

Slutpris 9 250 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Sollentuna
Fastighetsbyrån Sollentuna

Visar 51 - 100 av 2178

Artiklar från Hemnet