Söderhamns kommun

Söderhamns kommun

Alla slutpriser för bostäder - Söderhamns kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

4 065 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Tjärvägen 14

Villa
LJUSNE, Söderhamns kommun
LF Fastighetsförmedling Söderhamn

107+134 m²

4 rum

765 m²

Slutpris 1 350 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Söderhamn
LF Fastighetsförmedling Söderhamn
Kjerattvägen 13, Sandarne, Söderhamns kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Kjerattvägen 13

Radhus
Sandarne, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

104,2+7 m²

4 rum

5 995 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 400 000 kr+12 %

13 436 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026
profilfoto på mäklare
WilliamWiman

Åängsvägen 11

Villa
Ljusne, Söderhamns kommun
SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs

140+36 m²

5 rum

1 151 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 395 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs
SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs
Kaptensgatan 13B, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Kaptensgatan 13B

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

56,5 m²

2 rum

4 963 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 550 000 kr-21 %

9 735 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Abraham bäckgatan 11B, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Abraham bäckgatan 11B

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

56 m²

2 rum

4 738 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 550 000 kr-4 %

9 821 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Sjöbod Vallvikshem 1:127

Fritidshus
Vallvik, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

1 rum

184 m²

Slutpris 150 000 kr-14 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Dalvägen 6, Ljusne, Söderhamns kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Dalvägen 6

Villa
Ljusne, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

102+30 m²

4 rum

1 000 m²

Slutpris 720 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Djupvik 951

Villa
SÖDERHAMN - SKÄRGÅRDEN, Söderhamns kommun
LF Fastighetsförmedling Söderhamn

130 m²

4 rum

1 770 m²

Slutpris 2 100 000 kr-25 %
LF Fastighetsförmedling Söderhamn
LF Fastighetsförmedling Söderhamn
Åkervägen 23, Söderala, Söderhamns kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Åkervägen 23

Villa
Söderala, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

95+6 m²

4 rum

1 119 m²

Slutpris 1 450 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Hägnavägen 25, Vågbro, Söderhamns kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Hägnavägen 25

Villa
Vågbro, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

122+100 m²

4 rum

875 m²

Slutpris 1 600 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Kastviksvägen 17, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Kastviksvägen 17

Fritidshus
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

59+20 m²

3 rum

1 666 m²

Slutpris 1 325 000 kr-5 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i april 2026

Abraham Bäckgatan 8, Klossdammen, Söderhamns kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Abraham Bäckgatan 8

Lägenhet
Klossdammen, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

72 m²

3 rum

5 003 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr-14 %

13 194 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Ringa 401

Villa
Norrala, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

130 m²

6 rum

Slutpris 1 750 000 kr
Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Nyhedsvägen 20, Sandarne, Söderhamns kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Nyhedsvägen 20

Villa
Sandarne, Söderhamns kommun

98+27 m²

4 rum

2 468 m²

Slutpris 425 000 kr-11 %
Söderhamns Fastighetsförmedling
Alavägen 2A, Ljusne, Söderhamns kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Alavägen 2A

Villa
Ljusne, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

16 rum

2 235 m²

Slutpris 2 070 000 kr-6 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Askvägen 29, Vallvik, Söderhamns kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Askvägen 29

Villa
Vallvik, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

82+35 m²

3 rum

1 100 m²

Slutpris 650 000 kr-4 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Östra Slättenvägen 35

Fritidshus
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

80 m²

3 rum

1 000 m²

Slutpris 1 300 000 kr-7 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Övertjärnsvägen 4, Marmaverken, Söderhamns kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Övertjärnsvägen 4

Villa
Marmaverken, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

110+69 m²

5 rum

1 030 m²

Slutpris 1 550 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Ängsvägen 12, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 26 apr. 2026

Ängsvägen 12

Villa
Söderhamn, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

74+113 m²

5 rum

562 m²
  • Uteplats

Slutpris 900 000 kr-18 %
Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Lötvägen 4A, Norrala, Söderhamns kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Lötvägen 4A

Lägenhet
Norrala, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

51,7 m²

2 rum

3 734 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 225 000 kr±0 %

4 352 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Norrtullsgatan 42B, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Norrtullsgatan 42B

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

46 m²

2 rum

3 691 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 275 000 kr-7 %

5 978 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Sofieholm 827 & 829, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Sofieholm 827 & 829

Villa
Söderhamn, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

72 m²

4 rum

5 340 m²

Slutpris 2 395 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Nymålavägen 132, Stugsund, Söderhamns kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Nymålavägen 132

Lägenhet
Stugsund, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

86 m²

3 rum

5 021 kr/mån

Slutpris 790 000 kr-7 %

9 186 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Ringvägen 9C

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

73,5 m²

3 rum

Slutpris 850 000 kr

11 565 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Åsbäcksgatan 10, SÖDERHAMN - CENTRUM, Söderhamns kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Åsbäcksgatan 10

Villa
SÖDERHAMN - CENTRUM, Söderhamns kommun
LF Fastighetsförmedling Söderhamn

117+66 m²

4 rum

685 m²

Slutpris 1 300 000 kr-26 %
LF Fastighetsförmedling Söderhamn
LF Fastighetsförmedling Söderhamn
Ringvägen 3 A, Klossdammen, Söderhamns kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Ringvägen 3 A

Lägenhet
Klossdammen, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

71,5 m²

3 rum

3 701 kr/mån

Slutpris 560 000 kr-20 %

7 832 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Norrtullsgatan 29A

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

74,5 m²

3 rum

4 445 kr/mån

Slutpris 510 000 kr-7 %

6 846 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Kastviksvägen 43 & 45, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Kastviksvägen 43 & 45

Fritidshus
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

70+11 m²

4 rum

2 919 m²

Slutpris 2 400 000 kr-4 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stamvägen 190, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Stamvägen 190

Radhus
Söderhamn, Söderhamns kommun

70 m²

2 rum

4 546 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 925 000 kr+3 %

13 214 kr/m²

Söderhamns Fastighetsförmedling
Hasselstigen 50, Klossdammen, Söderhamns kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Hasselstigen 50

Radhus
Klossdammen, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

76 m²

3 rum

4 657 kr/mån

Slutpris 850 000 kr+31 %

11 184 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Triangelvägen 1

Villa
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

130+6 m²

782 m²

Slutpris 1 775 000 kr±0 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Abraham Bäckgatan 13C, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Abraham Bäckgatan 13C

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

59 m²

2 rum

5 370 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 775 000 kr-3 %

13 136 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Morvikstjärn 358, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Morvikstjärn 358

Villa
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

108 m²

4 rum

1 500 m²

Slutpris 2 900 000 kr-9 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Timmervägen 2, Ljusne, Söderhamns kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Timmervägen 2

Övrigt
Ljusne, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

157+175 m²

3 345 m²

Slutpris 2 000 000 kr-17 %
Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 apr. 2026

Gamla Långrörsvägen 8

Villa
SANDARNE, Söderhamns kommun
LF Fastighetsförmedling Söderhamn

220 m²

5 rum

338 m²

Slutpris 2 000 000 kr-13 %
LF Fastighetsförmedling Söderhamn
LF Fastighetsförmedling Söderhamn
Norralagatan 11, SÖDERHAMN - CENTRUM, Söderhamns kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Norralagatan 11

Lägenhet
SÖDERHAMN - CENTRUM, Söderhamns kommun
LF Fastighetsförmedling Söderhamn

60 m²

2 rum

4 958 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 525 000 kr-12 %

8 750 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Söderhamn
LF Fastighetsförmedling Söderhamn
Stubbvägen 20, Ljusne, Söderhamns kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Stubbvägen 20

Villa
Ljusne, Söderhamns kommun

138+90 m²

5 rum

841 m²

Slutpris 1 500 000 kr+3 %
Söderhamns Fastighetsförmedling
Abraham bäckgatan 7, SÖDERHAMN - CENTRUM, Söderhamns kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Abraham bäckgatan 7

Lägenhet
SÖDERHAMN - CENTRUM, Söderhamns kommun
LF Fastighetsförmedling Söderhamn

41,3 m²

1 rum

2 630 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 325 000 kr-13 %

7 869 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Söderhamn
LF Fastighetsförmedling Söderhamn
Maråkers bruk 732, Ljusne, Söderhamns kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Maråkers bruk 732

Villa
Ljusne, Söderhamns kommun

90+60 m²

4 rum

2 630 m²

Slutpris 900 000 kr-10 %
Söderhamns Fastighetsförmedling
Långharen 105, Ljusne, Söderhamns kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Långharen 105

Fritidshus
Ljusne, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling
1 069 m²

Slutpris 1 200 000 kr-14 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2026

Ringvägen 52

Villa
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

81+30 m²

558 m²

Slutpris 1 950 000 kr±0 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stålnäsvägen 252, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 3 apr. 2026

Stålnäsvägen 252

Villa
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

88 m²

3 rum

2 700 m²

Slutpris 6 000 000 kr-8 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Abraham Bäckgatan 11 D, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 2 apr. 2026

Abraham Bäckgatan 11 D

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

59 m²

2 rum

4 013 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 580 000 kr+16 %

9 831 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn
Diskusvägen 6, Lötgärde, Söderhamns kommun
  • Såld 2 apr. 2026
profilfoto på mäklare
LilianLe

Diskusvägen 6

Villa
Lötgärde, Söderhamns kommun
SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs

125+101 m²

4 rum

1 587 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 195 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs
SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs
Abraham Bäckgatan 13 B, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 1 apr. 2026

Abraham Bäckgatan 13 B

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Fastighetsbyrån Söderhamn

63,5 m²

2 rum

4 181 kr/mån

Slutpris 295 000 kr-34 %

4 646 kr/m²

Fastighetsbyrån Söderhamn
Fastighetsbyrån Söderhamn

Sålt i mars 2026

Grundviksvägen 67, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Grundviksvägen 67

Radhus
Söderhamn, Söderhamns kommun

120 m²

5 rum

205 m²

Slutpris 1 300 000 kr-4 %
Söderhamns Fastighetsförmedling
Lumavägen 75, Ljusne, Söderhamns kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Lumavägen 75

Villa
Ljusne, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

133+54 m²

6 rum

1 093 m²

Slutpris 650 000 kr±0 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Nymålavägen 136, Söderhamn, Söderhamns kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Nymålavägen 136

Lägenhet
Söderhamn, Söderhamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

98 m²

4 rum

5 905 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 820 000 kr-8 %

8 367 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Abraham Bäckgatan 13D, Klossdammen, Söderhamns kommun
  • Såld 26 mar. 2026
profilfoto på mäklare
WilliamWiman

Abraham Bäckgatan 13D

Lägenhet
Klossdammen, Söderhamns kommun
SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs

58,5 m²

2 rum

4 107 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 595 000 kr±0 %

10 171 kr/m²

SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs
SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs
Abraham Bäckgatan 11D, Klossdammen, Söderhamns kommun
  • Såld 26 mar. 2026
profilfoto på mäklare
WilliamWiman

Abraham Bäckgatan 11D

Lägenhet
Klossdammen, Söderhamns kommun
SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs

75 m²

3 rum

5 928 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 775 000 kr-3 %

10 333 kr/m²

SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs
SkandiaMäklarna Söderhamn/Hudiksvall/Bollnäs

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet