Sala kommun

Sala kommun

Alla slutpriser för bostäder - Sala kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 476 sålda bostäder

Sålt i juli 2025

Assar Janssons väg 3, Saladamm, Sala kommun
  • Såld 26 jul. 2025

Assar Janssons väg 3

Villa
Saladamm, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

105+28 m²

4 rum

5 363 m²

Slutpris 2 595 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Norrbygatan 20A, Centrum, Sala kommun
  • Såld 23 jul. 2025

Norrbygatan 20A

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

73 m²

3 rum

5 155 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 150 000 kr-4 %

15 753 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Broddbo 150, Broddbo, Sala kommun
  • Såld 20 jul. 2025

Broddbo 150

Fritidshus
Broddbo, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

60+10 m²

3 rum

2 354 m²
  • Uteplats

Slutpris 850 000 kr-14 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Staafgatan 7, Jakobsdal, Sala kommun
  • Såld 20 jul. 2025

Staafgatan 7

Radhus
Jakobsdal, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

142 m²

5 rum

333 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 000 000 kr-16 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Magasinsgatan 4A, Centrum, Sala kommun
  • Såld 17 jul. 2025

Magasinsgatan 4A

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

62 m²

2 rum

3 122 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 450 000 kr-6 %

23 387 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Hyttgatan 27, Centrum, Sala kommun
  • Såld 15 jul. 2025

Hyttgatan 27

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

66,5 m²

3 rum

3 511 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 500 000 kr-2 %

22 556 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Odingatan 42, Kungsängen, Sala kommun
  • Såld 14 jul. 2025

Odingatan 42

Lägenhet
Kungsängen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

55,4 m²

2 rum

3 900 kr/mån

Slutpris 1 100 000 kr±0 %

19 856 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Aspenstorp 102, Aspenstorp, Sala kommun
  • Såld 12 jul. 2025

Aspenstorp 102

Fritidshus
Aspenstorp, Sala kommun

56 m²

3 rum

2 070 m²

Slutpris 1 100 000 kr-8 %
Mäklarhuset Sala
Västerbo 125, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 11 jul. 2025

Västerbo 125

Villa
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

194+11 m²

5 rum

2,3 ha

Slutpris 2 800 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Bergslagsgatan 22C, Kungsängen, Sala kommun
  • Såld 11 jul. 2025

Bergslagsgatan 22C

Lägenhet
Kungsängen, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

68 m²

2 rum

5 368 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 850 000 kr-4 %

12 500 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Forneby 195, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 10 jul. 2025

Forneby 195

Fritidshus
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

50 m²

3 rum

4 386 m²

Slutpris 800 000 kr-33 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Skälby 155, Saladamm, Sala kommun
  • Såld 10 jul. 2025

Skälby 155

Fritidshus
Saladamm, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

54 m²

2 rum

3 319 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 750 000 kr-12 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Marsgatan 99, Ängshöjden, Sala kommun
  • Såld 9 jul. 2025

Marsgatan 99

Lägenhet
Ängshöjden, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

74 m²

2 rum

4 270 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 150 000 kr-4 %

15 541 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Flädergatan 22, Gärdesta, Sala kommun
  • Såld 7 jul. 2025

Flädergatan 22

Radhus
Gärdesta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

126 m²

5 rum

210 m²

Slutpris 1 750 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Josefsdalsvägen 42, Josefsdal, Sala kommun
  • Såld 7 jul. 2025

Josefsdalsvägen 42

Villa
Josefsdal, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

150+30 m²

5 rum

3 090 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 950 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Trädgårdsgatan 23B, Centrum, Sala kommun
  • Såld 7 jul. 2025

Trädgårdsgatan 23B

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

97,7 m²

4 rum

4 056 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

14 841 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Hyttgatan 27, Centrum, Sala kommun
  • Såld 4 jul. 2025

Hyttgatan 27

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

49,5 m²

2 rum

2 557 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr-4 %

25 253 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Gravhagsgatan 10, Gravhagen, Sala kommun
  • Såld 4 jul. 2025

Gravhagsgatan 10

Villa
Gravhagen, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

130+10 m²

4 rum

1 830 m²

Slutpris 1 950 000 kr-14 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 jul. 2025

Kumla Vad 119

Villa
Ransta, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

186+61 m²

6 rum

8 100 m²

Slutpris 3 850 000 kr-14 %
LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Måns Ols 121, Måns Ols, Sala kommun
  • Såld 3 jul. 2025

Måns Ols 121

Fritidshus
Måns Ols, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

65 m²

2 rum

1 852 m²

Slutpris 690 000 kr+6 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Sala Sjöbo 124, Sala, Sala kommun
  • Såld 3 jul. 2025

Sala Sjöbo 124

Fritidshus
Sala, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

40 m²

3 rum

1 097 m²
  • Uteplats

Slutpris 500 000 kr-26 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Krokusgatan 23, Skuggan, Sala kommun
  • Såld 2 jul. 2025

Krokusgatan 23

Villa
Skuggan, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

113+32 m²

4 rum

1 249 m²

Slutpris 2 095 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 jul. 2025

Maritbo

Villa
Sala, Sala kommun

62 m²

4 235 m²

Slutpris 620 000 kr+57 %
Bjurfors Västerås
Östersala 102, Backa, Sala kommun
  • Såld 1 jul. 2025

Östersala 102

Gård/Skog
Backa, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

256+51 m²

8 rum

5 ha
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 6 300 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala

Sålt i juni 2025

Berg 155, Västerfärnebo, Sala kommun
  • Såld 30 jun. 2025

Berg 155

Fritidshus
Västerfärnebo, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

79 m²

5 rum

1 741 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Ringgatan 40E, Kungsängen, Sala kommun
  • Såld 26 jun. 2025

Ringgatan 40E

Lägenhet
Kungsängen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

50,5 m²

2 rum

3 484 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr-30 %

18 812 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Kvartsgatan 15, Johannesberg, Sala kommun
  • Såld 24 jun. 2025

Kvartsgatan 15

Radhus
Johannesberg, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

105+33 m²

4 rum

527 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 910 000 kr+6 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Turbogatan 5, Turbo, Sala kommun
  • Såld 20 jun. 2025

Turbogatan 5

Radhus
Turbo, Sala kommun

133 m²

5 rum

214 m²

Slutpris 1 950 000 kr±0 %
Mäklarhuset Sala
Nytorpsgatan 4, Hagaberg, Sala kommun
  • Såld 19 jun. 2025

Nytorpsgatan 4

Villa
Hagaberg, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

132+92 m²

5 rum

2 274 m²

Slutpris 2 500 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Visbäck 122, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 18 jun. 2025

Visbäck 122

Gård/Skog
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

165+86 m²

7 rum

2,4 ha

Slutpris 2 650 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Tärnaby 108, Tärna, Sala kommun
  • Såld 18 jun. 2025

Tärnaby 108

Fritidshus
Tärna, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

28+28 m²

1 rum

807 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Myntgatan 13, Jakobsdal, Sala kommun
  • Såld 16 jun. 2025

Myntgatan 13

Villa
Jakobsdal, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

68+42 m²

2 rum

940 m²

Slutpris 1 775 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Isätra 137, Isätra/Sala, Sala kommun
  • Såld 11 jun. 2025

Isätra 137

Fritidshus
Isätra/Sala, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

53+3 m²

2 rum

1,5 ha

Slutpris 2 200 000 kr+5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Trädgårdsgatan 11 A, Centrum, Sala kommun
  • Såld 11 jun. 2025

Trädgårdsgatan 11 A

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

60 m²

2 rum

3 803 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr+15 %

26 667 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Gruvvägen 42, Koloniträdgårdsföreningen Turbo, lott nr 14, Turbo, Sala kommun
  • Såld 10 jun. 2025

Gruvvägen 42, Koloniträdgårdsföreningen Turbo, lott nr 14

Fritidshus
Turbo, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

25 m²

1 rum

Slutpris 360 000 kr+22 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Kungsängsgatan 5A, Centrum, Sala kommun
  • Såld 10 jun. 2025

Kungsängsgatan 5A

Lägenhet
Centrum, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

60 m²

2 rum

4 365 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 675 000 kr-7 %

11 250 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Gullvalla Lövbacken 188, Gullvalla, Sala kommun
  • Såld 5 jun. 2025

Gullvalla Lövbacken 188

Villa
Gullvalla, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

160+8 m²

6 rum

2 700 m²

Slutpris 2 675 000 kr+3 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Hällbyvägen 39, Ransta, Sala kommun
  • Såld 5 jun. 2025

Hällbyvägen 39

Villa
Ransta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

120+120 m²

4 rum

1 098 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 050 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Ljömsebo Sjövägen 8, Ljömsebosjön, Sala kommun
  • Såld 4 jun. 2025

Ljömsebo Sjövägen 8

Fritidshus
Ljömsebosjön, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

66 m²

4 rum

2 345 m²

Slutpris 1 650 000 kr+38 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 jun. 2025

Lasjö 154

Fritidshus
Lasjö, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

63+20 m²

2 rum

2 307 m²

Slutpris 1 800 000 kr+22 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jun. 2025

Trädgårdsgatan 23D

Lägenhet
Centrum, Sala kommun

56,2 m²

2 rum

2 420 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr+14 %

22 242 kr/m²

Bjurfors Västerås
Moster Fikens Väg 12, Stampers, Sala kommun
  • Såld 2 jun. 2025

Moster Fikens Väg 12

Fritidshus
Stampers, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

40+5 m²

2 rum

1 831 m²

Slutpris 1 510 000 kr+52 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala

Sålt i maj 2025

Hammarhagen 146, Hammarhagen, Sala kommun
  • Såld 31 maj. 2025

Hammarhagen 146

Villa
Hammarhagen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

146 m²

5 rum

1 792 m²

Slutpris 5 200 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Forneby 192, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 31 maj. 2025

Forneby 192

Fritidshus
Möklinta, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

73+8 m²

3 rum

9 348 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 150 000 kr+10 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svartbäck 105, Sala kommun - lantligt norr, Sala kommun
  • Såld 30 maj. 2025

Svartbäck 105

Fritidshus
Sala kommun - lantligt norr, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

54+5 m²

3 rum

6 784 m²

Slutpris 1 905 000 kr+2 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Norrvad 178, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 28 maj. 2025

Norrvad 178

Fritidshus
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

90 m²

3 rum

5 047 m²

Slutpris 1 000 000 kr-23 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 maj. 2025

Bråstaborgsgatan 7

Villa
Bråstaborg, Sala kommun

154+10 m²

6 rum

1 022 m²

Slutpris 5 900 000 kr-2 %
Notar
Sommarhagen Vårstigen 2, Sommarhagen, Sala kommun
  • Såld 28 maj. 2025