Piteå kommun

Piteå kommun

Alla slutpriser för bostäder - Piteå kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 489 sålda bostäder

Sålt i mars 2026

Storsundsvägen 27, Storsund, Piteå kommun
  • Såld 9 mar. 2026
profilfoto på mäklare
AnnaOlofsson

Storsundsvägen 27

Övrigt
Storsund, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Älvsbyn

160+160 m²

6 rum

3 317 m²

Slutpris 150 000 kr-23 %
Fastighetsbyrån Älvsbyn
Fastighetsbyrån Älvsbyn
Mastvägen 8, Rosvik, Piteå kommun
  • Såld 8 mar. 2026

Mastvägen 8

Villa
Rosvik, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

150+95 m²

5 rum

1 086 m²

Slutpris 1 690 000 kr±0 %
HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 mar. 2026

Borgaruddsvägen 305

Villa
Borgarudden, Piteå kommun
MOHV Luleå

100 m²

3 rum

1 798 m²

Slutpris 3 800 000 kr±0 %
MOHV Luleå
MOHV Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 mar. 2026

Trastbackegränd 3

Lägenhet
Furunäset, Piteå kommun

64,5 m²

2 rum

3 799 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 000 000 kr+12 %

15 504 kr/m²

Jonas Nilsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 mar. 2026

Ostronstigen 20

Lägenhet
Djupviken, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

97,5 m²

4 rum

7 918 kr/mån

Slutpris 1 020 000 kr+3 %

10 462 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Nygatan 65, Centralt, Piteå kommun
  • Såld 3 mar. 2026

Nygatan 65

Villa
Centralt, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

237+57 m²

8 rum

1 209 m²

Slutpris 4 400 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Lillpitevägen 511, Lillpite, Piteå kommun
  • Såld 2 mar. 2026

Lillpitevägen 511

Villa
Lillpite, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

180+100 m²

6 rum

2 895 m²

Slutpris 2 250 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Södergatan 29, Strömnäs, Piteå kommun
  • Såld 2 mar. 2026

Södergatan 29

Villa
Strömnäs, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

70+70 m²

3 rum

1 166 m²

Slutpris 2 300 000 kr+21 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

Sålt i februari 2026

Älvsbyvägen 1021, Pålberget, Piteå kommun
  • Såld 27 feb. 2026

Älvsbyvägen 1021

Villa
Pålberget, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

64+54 m²

5 rum

1 175 m²

Slutpris 1 300 000 kr+11 %
Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Nygatan 58, Centralt, Piteå kommun
  • Såld 26 feb. 2026

Nygatan 58

Övrigt
Centralt, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
1 196 m²

Slutpris 2 600 000 kr-19 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Nordtjärnsslingan 20, Arnemark, Piteå kommun
  • Såld 21 feb. 2026

Nordtjärnsslingan 20

Villa
Arnemark, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

104+148 m²

4 rum

1 445 m²

Slutpris 850 000 kr+7 %
HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Abborrgatan 7E, Piteå, Piteå kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Abborrgatan 7E

Lägenhet
Piteå, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

62 m²

2 rum

5 362 kr/mån

Slutpris 800 000 kr+23 %

12 903 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Ånäset 367, Lillpite, Piteå kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Ånäset 367

Fritidshus
Lillpite, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

40 m²

2 rum

9 060 m²

Slutpris 720 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Hamngatan 57, Centralt, Piteå kommun
  • Såld 17 feb. 2026

Hamngatan 57

Lägenhet
Centralt, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

67,5 m²

2 rum

4 849 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 975 000 kr+1 %

29 259 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Degermansgatan 10, Piteå, Piteå kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Degermansgatan 10

Villa
Piteå, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

132+161 m²

6 rum

769 m²

Slutpris 2 495 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Parkgatan 6A, Centrala Stan, Piteå kommun
  • Såld 9 feb. 2026

Parkgatan 6A

Lägenhet
Centrala Stan, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

69 m²

3 rum

4 606 kr/mån

Slutpris 1 620 000 kr+5 %

23 478 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Larssons Gränd 6, Norra Pitholm, Piteå kommun
  • Såld 6 feb. 2026

Larssons Gränd 6

Lägenhet
Norra Pitholm, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

120,5 m²

4 rum

5 180 kr/mån

Slutpris 1 080 000 kr-2 %

8 963 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Älvvägen 15, Öjebyn, Piteå kommun
  • Såld 6 feb. 2026

Älvvägen 15

Villa
Öjebyn, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

121 m²

5 rum

986 m²

Slutpris 2 420 000 kr+8 %
HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Kantarellvägen 2, Furulund, Piteå kommun
  • Såld 5 feb. 2026

Kantarellvägen 2

Villa
Furulund, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

152+10 m²

6 rum

1 170 m²

Slutpris 2 550 000 kr+6 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 feb. 2026

Ringgatan 6

Villa
Djupviken, Piteå kommun

188 m²

6 rum

928 m²

Slutpris 1 800 000 kr+20 %
Jonas Nilsson Fastighetsförmedling
Flintavägen 10B, Rosvik, Piteå kommun
  • Såld 2 feb. 2026

Flintavägen 10B

Villa
Rosvik, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

107+20 m²

4 rum

781 m²

Slutpris 1 560 000 kr+8 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

Sålt i januari 2026

Furunäsvägen 69H, Klubbgärdet, Piteå kommun
  • Såld 31 jan. 2026

Furunäsvägen 69H

Lägenhet
Klubbgärdet, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

100 m²

4 rum

7 515 kr/mån

Slutpris 910 000 kr-9 %

9 100 kr/m²

Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Baldersgatan 16, Klubbgärdet, Piteå kommun
  • Såld 29 jan. 2026

Baldersgatan 16

Villa
Klubbgärdet, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

153 m²

6 rum

969 m²

Slutpris 2 950 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 jan. 2026

Förskolevägen 3A

Villa
Lillpite, Piteå kommun

163 m²

6 rum

1 682 m²

Slutpris 950 000 kr-5 %
Jonas Nilsson Fastighetsförmedling
Sandåsgatan 12, Norrfjärden, Piteå kommun
  • Såld 28 jan. 2026

Sandåsgatan 12

Villa
Norrfjärden, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

132+24 m²

1 031 m²

Slutpris 1 600 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Tennisvägen 12, Hemmingsmark, Piteå kommun
  • Såld 27 jan. 2026

Tennisvägen 12

Villa
Hemmingsmark, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

146+43 m²

5 rum

850 m²

Slutpris 550 000 kr-37 %
Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Nygatan 103, Annelund, Piteå kommun
  • Såld 26 jan. 2026

Nygatan 103

Villa
Annelund, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

190+75 m²

6 rum

776 m²

Slutpris 2 360 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Abborrgatan 5C, Djupviken, Piteå kommun
  • Såld 24 jan. 2026

Abborrgatan 5C

Lägenhet
Djupviken, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

96 m²

4 rum

5 885 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 150 000 kr-11 %

11 979 kr/m²

HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Pär-Lars gata 5, Norra Pitholm, Piteå kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Pär-Lars gata 5

Villa
Norra Pitholm, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

230+10 m²

6 rum

2 767 m²

Slutpris 5 150 000 kr+1 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Bergsviksvägen 2, Centrum, Piteå kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Bergsviksvägen 2

Lägenhet
Centrum, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

79 m²

2 rum

5 032 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr±0 %

20 886 kr/m²

HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Kolmilavägen 12B, Centrum, Piteå kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Kolmilavägen 12B

Lägenhet
Centrum, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

58,8 m²

2 rum

3 040 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 330 000 kr+11 %

22 619 kr/m²

HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Abborrgatan 9I, Djupviken, Piteå kommun
  • Såld 8 jan. 2026

Abborrgatan 9I

Lägenhet
Djupviken, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

94,5 m²

4 rum

5 993 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 100 000 kr-8 %

11 640 kr/m²

HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Tolvmansvägen 20, Bergsviken, Piteå kommun
  • Såld 2 jan. 2026

Tolvmansvägen 20

Villa
Bergsviken, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

184+193 m²

6 rum

842 m²

Slutpris 1 965 000 kr-14 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

Sålt i december 2025

Kolmilavägen 14C, Centrum, Piteå kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Kolmilavägen 14C

Lägenhet
Centrum, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

70 m²

2 rum

5 210 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 995 000 kr±0 %

14 214 kr/m²

HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Storgatan 101A, Centralt, Piteå kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Storgatan 101A

Lägenhet
Centralt, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

77,2 m²

3 rum

3 965 kr/mån

Slutpris 1 560 000 kr+16 %

20 207 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Strömnäsbacken 4, Strömnäs, Piteå kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Strömnäsbacken 4

Villa
Strömnäs, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

129+60 m²

4 rum

1 311 m²

Slutpris 3 800 000 kr-5 %
HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 dec. 2025

Pite Kronopark 1:3

Gård/Skog
Långträsk, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
67,7 ha

Slutpris 1 140 000 kr+4 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Norra Stenarmen 5, N:A Stenarmen, Piteå kommun
  • Såld 11 dec. 2025

Norra Stenarmen 5

Villa
N:A Stenarmen, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

116 m²

4 rum

1 072 m²

Slutpris 2 150 000 kr+27 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Jannegatan 9, Öjebyn, Piteå kommun
  • Såld 4 dec. 2025

Jannegatan 9

Villa
Öjebyn, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

110+49 m²

4 rum

949 m²

Slutpris 2 220 000 kr+33 %
Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Plåtslagargatan 1, Berget, Piteå kommun
  • Såld 4 dec. 2025

Plåtslagargatan 1

Villa
Berget, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

108+108 m²

5 rum

1 356 m²

Slutpris 1 650 000 kr+18 %
Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 dec. 2025

Varvsvägen 19

Villa
Rosvik, Piteå kommun

142+14 m²

7 rum

861 m²

Slutpris 700 000 kr-12 %
Jonas Nilsson Fastighetsförmedling
Raskvägen 7, Bergsviken, Piteå kommun
  • Såld 4 dec. 2025

Raskvägen 7

Villa
Bergsviken, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

104+60 m²

4 rum

905 m²

Slutpris 2 270 000 kr+20 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Gitarrgatan 20, Kullen, Piteå kommun
  • Såld 1 dec. 2025

Gitarrgatan 20

Villa
Kullen, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

176+42 m²

5 rum

820 m²

Slutpris 2 500 000 kr-6 %
HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Kälen 118, Hemmingsmark, Piteå kommun
  • Såld 1 dec. 2025

Kälen 118

Villa
Hemmingsmark, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

77+157 m²

3 rum

1 981 m²

Slutpris 390 000 kr-34 %
Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Furunäsvägen 67B, Klubbgärdet, Piteå kommun
  • Såld 1 dec. 2025

Furunäsvägen 67B

Lägenhet
Klubbgärdet, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

60 m²

2 rum

6 248 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 510 000 kr-14 %

8 500 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Torpgläntestigen 5, Piteå, Piteå kommun
  • Såld 1 dec. 2025

Torpgläntestigen 5

Lägenhet
Piteå, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

68 m²

2 rum

4 589 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 125 000 kr+13 %

16 544 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Östra Furuvägen 8, Munksund, Piteå kommun
  • Såld 1 dec. 2025

Östra Furuvägen 8

Villa
Munksund, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

109+45 m²

4 rum

781 m²

Slutpris 1 400 000 kr+41 %
HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå

Sålt i november 2025

Tenorgränd 31, Kullen, Piteå kommun
  • Såld 30 nov. 2025

Tenorgränd 31

Lägenhet
Kullen, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

88,5 m²

3 rum

4 809 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 195 000 kr±0 %

13 503 kr/m²

HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Soldatvägen 56, Höglandsnäs, Piteå kommun
  • Såld 24 nov. 2025

Soldatvägen 56

Villa
Höglandsnäs, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

100+14 m²

1 629 m²

Slutpris 1 650 000 kr+10 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Hamngatan 57, Centrala Stan, Piteå kommun
  • Såld 23 nov. 2025

Hamngatan 57

Lägenhet
Centrala Stan, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

67,5 m²

2 rum

4 708 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 875 000 kr+31 %

42 593 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet