Östhammars kommun

Östhammars kommun

Alla slutpriser för bostäder - Östhammars kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 621 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Sjöhagsvägen 25, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Sjöhagsvägen 25

Fritidshus
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

39 m²

2 rum

2 257 m²

Slutpris 2 450 000 kr+2 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Gellmansgatan 13

Villa
Öregrund, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

75 m²

3 rum

Slutpris 1 900 000 kr
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Olandsvägen 3

Lägenhet
Alunda, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

58 m²

2 rum

Slutpris 1 650 000 kr

28 448 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Åkervägen 14, Nolsterbystrand, Östhammars kommun
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
KelaÅström

Åkervägen 14

Fritidshus
Nolsterbystrand, Östhammars kommun
LF Fastighetsförmedling Östhammar

58 m²

3 rum

2 208 m²

Slutpris 2 335 000 kr+37 %
LF Fastighetsförmedling Östhammar
LF Fastighetsförmedling Östhammar
Nordangärde 169, Gräsö, Östhammars kommun
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
KelaÅström

Nordangärde 169

Fritidshus
Gräsö, Östhammars kommun
LF Fastighetsförmedling Östhammar

120 m²

4 rum

6 557 m²

Slutpris 6 875 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Östhammar
LF Fastighetsförmedling Östhammar
Hargsvägen 40, Hargshamn, Östhammars kommun
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
TomasNyrén

Hargsvägen 40

Villa
Hargshamn, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

94+90 m²

4 rum

719 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 300 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Färdgärde 36, Färdgärde, Östhammars kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Färdgärde 36

Fritidshus
Färdgärde, Östhammars kommun
Sjönära Fastigheter AB

68 m²

2 rum

2 111 m²

Slutpris 3 100 000 kr+5 %
Sjönära Fastigheter AB
Sjönära Fastigheter AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Tulpangatan 1

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

155 m²

5 rum

Slutpris 2 600 000 kr
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 maj. 2026
profilfoto på mäklare
SandraKlang Carling

Korsbron 13

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

64+64 m²

3 rum

Slutpris 1 395 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Nypongatan 28

Radhus
Öregrund, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

108 m²

4 rum

Slutpris 1 550 000 kr

14 352 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

Sålt i april 2026

Ed Nässelöt 258, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Ed Nässelöt 258

Gård/Skog
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

138 m²

3 rum

4,1 ha

Slutpris 3 495 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Aprilvägen 10, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Aprilvägen 10

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

114+114 m²

4 rum

870,1 m²

Slutpris 1 750 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Solängsgatan 25

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

90 m²

4 rum

Slutpris 1 225 000 kr
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Aftonvägen 32

Villa
Alunda, Östhammars kommun
Riksmäklaren

152+15 m²

6 rum

881 m²

Slutpris 3 600 000 kr-3 %
Riksmäklaren
Riksmäklaren
Film kyrkby 115, Österbybruk, Östhammars kommun
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KelaÅström

Film kyrkby 115

Villa
Österbybruk, Östhammars kommun
LF Fastighetsförmedling Östhammar

120+116 m²

4 rum

3 084 m²

Slutpris 2 900 000 kr+7 %
LF Fastighetsförmedling Östhammar
LF Fastighetsförmedling Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SandraKlang Carling

Haganäsvägen 13

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

62+5 m²

Slutpris 1 250 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KelaÅström

Myrstigen 7

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
LF Fastighetsförmedling Östhammar

133 m²

5 rum

758 m²

Slutpris 1 710 000 kr-10 %
LF Fastighetsförmedling Östhammar
LF Fastighetsförmedling Östhammar
Gräsö nybygget 129, Gräsö, Östhammars kommun
  • Såld 26 apr. 2026

Gräsö nybygget 129

Fritidshus
Gräsö, Östhammars kommun
HusmanHagberg Uppsala

43+12 m²

2 rum

4 069 m²

Slutpris 950 000 kr-5 %
HusmanHagberg Uppsala
HusmanHagberg Uppsala
Rosendal 870, Gräsö, Östhammars kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Rosendal 870

Fritidshus
Gräsö, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

68+45 m²

4 rum

3 092 m²

Slutpris 1 800 000 kr+20 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Strandgatan 36C

Lägenhet
Öregrund, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

71,5 m²

2 rum

Slutpris 995 000 kr

13 916 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Centrumvägen 7B, Alunda, Östhammars kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Centrumvägen 7B

Lägenhet
Alunda, Östhammars kommun
Widerlöv Uppsala

69 m²

3 rum

3 440 kr/mån

Slutpris 1 437 500 kr-4 %

20 833 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Åkervägen 3, Österbybruk, Östhammars kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Åkervägen 3

Villa
Österbybruk, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

136 m²

6 rum

756 m²

Slutpris 1 750 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Storhagsvägen 37, Gräsö, Östhammars kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SuneEriksson

Storhagsvägen 37

Fritidshus
Gräsö, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

64 m²

3 rum

1 575 m²

Slutpris 1 600 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Torngatan 12

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

85 m²

4 rum

Slutpris 2 300 000 kr
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Rådmansgatan 17

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

204 m²

7 rum

Slutpris 4 050 000 kr
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Vallonvägen 8A, Österbybruk, Östhammars kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Vallonvägen 8A

Lägenhet
Österbybruk, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

55,7 m²

2 rum

4 053 kr/mån

Slutpris 825 000 kr±0 %

14 811 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Nypongatan 34, Öregrund, Östhammars kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Nypongatan 34

Lägenhet
Öregrund, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

67 m²

2 rum

2 951 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 480 000 kr+2 %

22 090 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Köpmangatan 2B

Lägenhet
Gimo, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

85,5 m²

4 rum

5 321 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 650 000 kr±0 %

7 602 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Skatvägen 26, Stenskär, Östhammars kommun
  • Såld 18 apr. 2026

Skatvägen 26

Villa
Stenskär, Östhammars kommun
Widerlöv Uppsala

59 m²

3 rum

2 495 m²

Slutpris 2 000 000 kr-15 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Björkhagen 103, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 18 apr. 2026

Björkhagen 103

Fritidshus
Östhammar, Östhammars kommun
Widerlöv Uppsala

55+12 m²

3 rum

2 025 m²

Slutpris 1 650 000 kr-3 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Stångörsgatan 13B

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

82 m²

3 rum

5 850 kr/mån

Slutpris 1 475 000 kr

17 988 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Notvallen 25, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 16 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SuneEriksson

Notvallen 25

Fritidshus
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

48 m²

2 rum

2 243 m²

Slutpris 2 100 000 kr+17 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Karin Alinders väg 25, Alunda, Östhammars kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Karin Alinders väg 25

Radhus
Alunda, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

120,5 m²

5 rum

6 650 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 275 000 kr-2 %

10 581 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Skogsvägen 1, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 15 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SuneEriksson

Skogsvägen 1

Fritidshus
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

34 m²

2 rum

2 263 m²

Slutpris 1 850 000 kr+3 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Johan Marméns väg 45, Alunda, Östhammars kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Johan Marméns väg 45

Radhus
Alunda, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

120,5 m²

5 rum

7 423 kr/mån

Slutpris 1 420 000 kr+10 %

11 784 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 apr. 2026

Söderboda 349

Tomt
Gräsö, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

4 680 m²

Slutpris 630 000 kr-21 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026

Albertinas väg 49

Lägenhet
Alunda, Östhammars kommun
Widerlöv Uppsala

55 m²

2 rum

4 764 kr/mån

Slutpris 1 210 000 kr-5 %

22 000 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Kraggatan 10, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 10 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SandraKlang Carling

Kraggatan 10

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

155 m²

6 rum

910 m²

Slutpris 1 930 000 kr-23 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Stenskärsvägen 16, Öregrund, Östhammars kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Stenskärsvägen 16

Fritidshus
Öregrund, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

61 m²

5 rum

4 038 m²

Slutpris 1 400 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Lövlund 119

Villa
Gräsö, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

75+9 m²

2 rum

Slutpris 1 175 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Rundvägen 45, Alunda, Östhammars kommun
  • Såld 1 apr. 2026

Rundvägen 45

Villa
Alunda, Östhammars kommun
Widerlöv Uppsala

134+20 m²

4 rum

814 m²

Slutpris 3 300 000 kr±0 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Vallonvägen 6A, Österbybruk, Östhammars kommun
  • Såld 1 apr. 2026
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Vallonvägen 6A

Lägenhet
Österbybruk, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

41,8 m²

1 rum

3 141 kr/mån

Slutpris 500 000 kr-9 %

11 962 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Murargatan 7

Radhus
Östhammar, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

79 m²

3 rum

540 m²

Slutpris 1 400 000 kr±0 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Hornugglan 14

Radhus
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

119,9 m²

5 rum

Slutpris 725 000 kr

6 047 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
TomasNyrén

Korsbrovägen 1

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

110+110 m²

5 rum

Slutpris 2 200 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Alörsgatan 4, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
SandraKlang Carling

Alörsgatan 4

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

50 m²

2 rum

4 821 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 400 000 kr-3 %

28 000 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Fasangatan 8, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
KelaÅström

Fasangatan 8

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
LF Fastighetsförmedling Östhammar

150 m²

6 rum

1 066 m²

Slutpris 2 250 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Östhammar
LF Fastighetsförmedling Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Centrumvägen 3A

Lägenhet
Alunda, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

39,2 m²

2 rum

1 557 kr/mån

Slutpris 1 000 000 kr-9 %

25 510 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Kyrkvägen 4, Alunda, Östhammars kommun
  • Såld 26 mar. 2026
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Kyrkvägen 4

Villa
Alunda, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

84+80 m²

4 rum

949 m²

Slutpris 2 400 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Furugatan 12

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

99+95 m²

5 rum

906 m²

Slutpris 2 180 000 kr-5 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet