Östersunds kommun

Östersunds kommun

Alla slutpriser för bostäder - Östersunds kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

9 866 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Köpmangatan 50B

Lägenhet
Centralt, Östersunds kommun
Bjurfors Östersund

55 m²

2 rum

5 566 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 050 000 kr+6 %

19 091 kr/m²

Bjurfors Östersund
Bjurfors Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Rådhusgatan 131

Lägenhet
Söder, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

38 m²

1 rum

2 866 kr/mån

Slutpris 980 000 kr-2 %

25 789 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Kopparslagargränd 2, Lugnvik, Östersunds kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Kopparslagargränd 2

Lägenhet
Lugnvik, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

95 m²

4 rum

6 541 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 300 000 kr+30 %

13 684 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Fältjägargränd 13A

Lägenhet
Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

41 m²

1 rum

3 449 kr/mån

Slutpris 1 300 000 kr±0 %

31 707 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Krutvaktargränd 34

Lägenhet
Östersund, Östersunds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östersund

62 m²

2 rum

Slutpris 800 000 kr

12 903 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östersund
Svensk Fastighetsförmedling Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Storgatan 63A

Lägenhet
Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

51 m²

2 rum

3 465 kr/mån

Slutpris 1 400 000 kr±0 %

27 451 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Hjortronvägen 13, Odensala, Östersunds kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Hjortronvägen 13

Villa
Odensala, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

120 m²

5 rum

465 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Bronshängevägen 16, Odensala, Östersunds kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Bronshängevägen 16

Villa
Odensala, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

124+24 m²

5 rum

540 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 600 000 kr-13 %
Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Storsjöstråket 34, Centrala Östersund, Östersunds kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Storsjöstråket 34

Lägenhet
Centrala Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

91 m²

3 rum

7 862 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 500 000 kr+15 %

49 451 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Sjömovägen 9

Villa
Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

146 m²

4 rum

1 586 m²

Slutpris 5 350 000 kr+4 %
HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Gulsparvvägen 22, Brittsbo, Östersunds kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Gulsparvvägen 22

Radhus
Brittsbo, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

99 m²

4 rum

5 900 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 600 000 kr+4 %

26 263 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Fröjavägen 13C

Lägenhet
Frösön, Östersunds kommun
Notar

79,5 m²

3 rum

4 225 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 900 000 kr+12 %

23 899 kr/m²

Notar
Notar
Storsjöstråket 34, Storsjö Strand, Östersunds kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Storsjöstråket 34

Lägenhet
Storsjö Strand, Östersunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

75 m²

2 rum

6 682 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 150 000 kr-2 %

28 667 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Gåsenvägen 55, Östersund, Östersunds kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Gåsenvägen 55

Radhus
Östersund, Östersunds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östersund

127+5 m²

5 rum

194 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Östersund
Svensk Fastighetsförmedling Östersund
Norra Strandvägen 7A, Frösön, Östersunds kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Norra Strandvägen 7A

Lägenhet
Frösön, Östersunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

51,5 m²

2 rum

3 952 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 050 000 kr+6 %

20 388 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Färgargränd 29

Lägenhet
Lugnvik, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

74,5 m²

3 rum

5 148 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 040 000 kr-5 %

13 960 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Anarisvägen 9

Lägenhet
Torvalla, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

70 m²

2 rum

5 743 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 800 000 kr±0 %

11 429 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Lottgatan 24B

Lägenhet
Söder, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

54,5 m²

2 rum

3 746 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 375 000 kr+3 %

25 229 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Övre Hantverksgatan 28A

Lägenhet
Odenslund, Östersunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

139 m²

4,5 rum

7 998 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 200 000 kr±0 %

23 022 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Odensängsvägen 10

Lägenhet
Odenslund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

53,5 m²

2 rum

4 846 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 450 000 kr+12 %

27 103 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Krondikesvägen 38B

Lägenhet
Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

42,5 m²

1 rum

2 640 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 775 000 kr-3 %

18 235 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Soludden 103

Fritidshus
Brunflo, Östersunds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östersund

48+12 m²

2 rum

Slutpris 1 500 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Östersund
Svensk Fastighetsförmedling Östersund
Storgatan 47, Centrala Östersund, Östersunds kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Storgatan 47

Lägenhet
Centrala Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

28 m²

2 rum

2 500 kr/mån

Slutpris 1 000 000 kr-7 %

35 714 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Ängevägen 16B, Brunflo, Östersunds kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Ängevägen 16B

Lägenhet
Brunflo, Östersunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

66 m²

2 rum

4 358 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 475 000 kr±0 %

7 197 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Pilfinkvägen 7

Villa
Brittsbo, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

105 m²

4 rum

487 m²

Slutpris 3 900 000 kr+3 %
HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Svanvägen 62

Radhus
Östersund, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

111 m²

4 rum

Slutpris 3 550 000 kr
Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Storgatan 40B, Centrala Östersund, Östersunds kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Storgatan 40B

Lägenhet
Centrala Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

95 m²

2 rum

7 183 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 000 000 kr-23 %

10 526 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Krondikesvägen 34, Tegelplan, Östersunds kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Krondikesvägen 34

Lägenhet
Tegelplan, Östersunds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östersund

74,5 m²

3 rum

4 774 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 300 000 kr+2 %

17 450 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östersund
Svensk Fastighetsförmedling Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Framgången 18

Villa
Odensala, Östersunds kommun
Bjurfors Östersund

118+118 m²

7 rum

942 m²

Slutpris 4 800 000 kr+12 %
Bjurfors Östersund
Bjurfors Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Kanslihusgränd 10

Lägenhet
Karlslund, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

85 m²

3,5 rum

6 995 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr-17 %

29 412 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Hovslagargränd 9, Körfältet, Östersunds kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Hovslagargränd 9

Lägenhet
Körfältet, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

45 m²

1 rum

2 971 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 925 000 kr+6 %

20 556 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 apr. 2026

Sjövägen 32

Lägenhet
Brunflo, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

85,5 m²

3 rum

5 188 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 480 000 kr+10 %

17 310 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 apr. 2026

Allégatan 3A

Lägenhet
Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

73 m²

3 rum

6 470 kr/mån

Slutpris 950 000 kr-5 %

13 014 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Konstapelgränd 19, Körfältet, Östersunds kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Konstapelgränd 19

Lägenhet
Körfältet, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

62 m²

2 rum

4 107 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr+5 %

17 742 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Gulsparvvägen 26 B, Brittsbo, Östersunds kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Gulsparvvägen 26 B

Lägenhet
Brittsbo, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

68 m²

3 rum

6 016 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 500 000 kr+3 %

22 059 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Rådhusgatan 76A, Centrala Östersund, Östersunds kommun
  • Såld 11 apr. 2026

Rådhusgatan 76A

Lägenhet
Centrala Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

93 m²

4 rum

8 569 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 750 000 kr±0 %

18 817 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Prästgatan 65B, Centrala Östersund, Östersunds kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Prästgatan 65B

Lägenhet
Centrala Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

87 m²

2 rum

5 249 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 850 000 kr+2 %

32 759 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Stenhuggargränd 1, Lugnvik, Östersunds kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Stenhuggargränd 1

Lägenhet
Lugnvik, Östersunds kommun
LF Fastighetsförmedling Östersund

42,5 m²

1 rum

3 268 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 525 000 kr-5 %

12 353 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Östersund
LF Fastighetsförmedling Östersund
Kopparslagargränd 38, Lugnvik, Östersunds kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Kopparslagargränd 38

Lägenhet
Lugnvik, Östersunds kommun
LF Fastighetsförmedling Östersund

74,5 m²

3 rum

5 164 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr-4 %

14 765 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Östersund
LF Fastighetsförmedling Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 apr. 2026

Krondikesvägen 54B

Lägenhet
Östersund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

43 m²

1 rum

2 841 kr/mån

Slutpris 950 000 kr±0 %

22 093 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 apr. 2026

Hornsgatan 28A

Lägenhet
Frösön, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

84 m²

4 rum

Slutpris 1 995 000 kr

23 750 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Norrgårdsvägen 44F, Lit, Östersunds kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Norrgårdsvägen 44F

Radhus
Lit, Östersunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

109 m²

135 m²

Slutpris 1 800 000 kr+29 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Bågskyttevägen 72, Odensala, Östersunds kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Bågskyttevägen 72

Lägenhet
Odensala, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

88 m²

4 rum

6 190 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 550 000 kr-2 %

28 977 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2026

Linehäll 313

Fritidshus
Brunflo, Östersunds kommun
Notar

44 m²

2 rum

2 140 m²

Slutpris 630 000 kr+6 %
Notar
Notar
Hornsgatan 22A, Frösön, Östersunds kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Hornsgatan 22A

Lägenhet
Frösön, Östersunds kommun
LF Fastighetsförmedling Östersund

77,2 m²

3 rum

4 442 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 615 000 kr-5 %

20 920 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Östersund
LF Fastighetsförmedling Östersund
Kopparslagargränd 8, Lugnvik, Östersunds kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Kopparslagargränd 8

Lägenhet
Lugnvik, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

74,5 m²

3 rum

5 260 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 170 000 kr+2 %

15 705 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund
Tallåsvägen 4F, Karlslund, Östersunds kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Tallåsvägen 4F

Radhus
Karlslund, Östersunds kommun
HusmanHagberg Östersund

114 m²

6 rum

4 700 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 400 000 kr+11 %

38 596 kr/m²

HusmanHagberg Östersund
HusmanHagberg Östersund
Genvägen 58A, Karlslund, Östersunds kommun
  • Såld 7 apr. 2026

Genvägen 58A

Lägenhet
Karlslund, Östersunds kommun
LF Fastighetsförmedling Östersund

54 m²

2 rum

4 412 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 600 000 kr-3 %

29 630 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Östersund
LF Fastighetsförmedling Östersund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

Vålådalsgränd 15

Lägenhet
Torvalla, Östersunds kommun
Bjurfors Östersund

70 m²

2 rum

4 731 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 750 000 kr-3 %

10 714 kr/m²

Bjurfors Östersund
Bjurfors Östersund
Lottgatan 22 A, Odenslund, Östersunds kommun
  • Såld 7 apr. 2026

Lottgatan 22 A

Lägenhet
Odenslund, Östersunds kommun
Fastighetsbyrån Östersund

53 m²

2 rum

3 687 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 350 000 kr-2 %

25 472 kr/m²

Fastighetsbyrån Östersund
Fastighetsbyrån Östersund

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet