Örebro, Örebro kommun

Örebro

Alla slutpriser för bostäder - Örebro, Örebro kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

15 537 sålda bostäder

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 mar. 2026

Peppargatan 1

Lägenhet
Sörbyängen, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

117 m²

5 rum

6 438 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 160 000 kr+6 %

27 009 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Skolmästaregatan 2A, Almby, Örebro kommun
  • Såld 8 mar. 2026

Skolmästaregatan 2A

Lägenhet
Almby, Örebro kommun
Bostada Örebro

56,5 m²

2 rum

4 407 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 295 000 kr-19 %

22 920 kr/m²

Bostada Örebro
Bostada Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 mar. 2026

Lars-Pettravägen 15

Villa
Södra Lindhult, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

172+61 m²

6 rum

1 487 m²

Slutpris 7 300 000 kr-3 %
Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Åsbyvägen 12, Lillån, Örebro kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Åsbyvägen 12

Villa
Lillån, Örebro kommun
Bonova Fastighetsförmedling

117+117 m²

1 350 m²

Slutpris 3 400 000 kr-1 %
Bonova Fastighetsförmedling
Bonova Fastighetsförmedling
Steneborgsvägen 7, Marieberg, Örebro kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Steneborgsvägen 7

Radhus
Marieberg, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

140 m²

5 rum

401 m²

Slutpris 4 700 000 kr-2 %
Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Gjutaregatan 1, Väster, Örebro kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Gjutaregatan 1

Lägenhet
Väster, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

82 m²

3 rum

6 802 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 195 000 kr±0 %

14 573 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Ånstagatan 11, Örnsro, Örebro kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Ånstagatan 11

Lägenhet
Örnsro, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

97 m²

4 rum

4 313 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 650 000 kr+23 %

27 320 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Pionjärgatan 12, Rynninge, Örebro kommun
  • Såld 5 mar. 2026

Pionjärgatan 12

Lägenhet
Rynninge, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

54 m²

2 rum

4 446 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 800 000 kr±0 %

33 333 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Lars-pettravägen 3B, Marieberg, Örebro kommun
  • Såld 5 mar. 2026

Lars-pettravägen 3B

Radhus
Marieberg, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

99 m²

5 rum

6 500 kr/mån

Slutpris 2 100 000 kr-4 %

21 212 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Nygatan 65E, Öster, Örebro kommun
  • Såld 5 mar. 2026

Nygatan 65E

Lägenhet
Öster, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

95 m²

3 rum

5 382 kr/mån

Slutpris 4 225 000 kr+10 %

44 474 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Lövåsvägen 1, Adolfsberg, Örebro kommun
  • Såld 5 mar. 2026

Lövåsvägen 1

Villa
Adolfsberg, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

156 m²

5 rum

854 m²

Slutpris 5 650 000 kr-5 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Sjövägen 14, Rynninge, Örebro kommun
  • Såld 5 mar. 2026

Sjövägen 14

Villa
Rynninge, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

129+48 m²

6 rum

738 m²

Slutpris 6 500 000 kr-6 %
Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Guldbaggevägen 9, Adolfsberg, Örebro kommun
  • Såld 4 mar. 2026

Guldbaggevägen 9

Villa
Adolfsberg, Örebro kommun
Fastighetsbyrån Örebro

118+99 m²

5 rum

714 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 300 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Örebro
Fastighetsbyrån Örebro
Parklyckevägen 19, Adolfsberg, Örebro kommun
  • Såld 4 mar. 2026

Parklyckevägen 19

Radhus
Adolfsberg, Örebro kommun
Bostada Örebro

92+10 m²

4 rum

184 m²

Slutpris 3 200 000 kr-6 %
Bostada Örebro
Bostada Örebro
Vallare Walls gata 17, Rynninge, Örebro kommun
  • Såld 4 mar. 2026

Vallare Walls gata 17

Lägenhet
Rynninge, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

78,5 m²

3 rum

6 046 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr-4 %

26 752 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Annebergsvägen 6E, Norra Bro, Örebro kommun
  • Såld 4 mar. 2026

Annebergsvägen 6E

Radhus
Norra Bro, Örebro kommun
LF Fastighetsförmedling Örebro

122 m²

6 rum

6 200 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 400 000 kr-4 %

19 672 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Örebro
LF Fastighetsförmedling Örebro
Mandelstensvägen 49, Lundby, Örebro kommun
  • Såld 3 mar. 2026

Mandelstensvägen 49

Lägenhet
Lundby, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

78,5 m²

3 rum

4 604 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 935 000 kr+18 %

11 911 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Bofinkstigen 9, Västra Oxhagen, Örebro kommun
  • Såld 3 mar. 2026

Bofinkstigen 9

Radhus
Västra Oxhagen, Örebro kommun
Bonova Fastighetsförmedling

152+15 m²

6 rum

522 m²

Slutpris 4 700 000 kr-3 %
Bonova Fastighetsförmedling
Bonova Fastighetsförmedling
Hagmarksgatan 27A, Sörby/Eklunda, Örebro kommun
  • Såld 3 mar. 2026

Hagmarksgatan 27A

Lägenhet
Sörby/Eklunda, Örebro kommun
SkandiaMäklarna Örebro

53 m²

2 rum

3 962 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 300 000 kr-7 %

24 528 kr/m²

SkandiaMäklarna Örebro
SkandiaMäklarna Örebro
Västra Bangatan 33B, Centralt Väster, Örebro kommun
  • Såld 2 mar. 2026

Västra Bangatan 33B

Lägenhet
Centralt Väster, Örebro kommun
LF Fastighetsförmedling Örebro

37,5 m²

1 rum

3 667 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 895 000 kr±0 %

23 867 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Örebro
LF Fastighetsförmedling Örebro
Lövstagatan 46D, Väster, Örebro kommun
  • Såld 1 mar. 2026

Lövstagatan 46D

Lägenhet
Väster, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

40 m²

1 rum

4 059 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 650 000 kr-6 %

16 250 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro

Sålt i februari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 feb. 2026

Porla gränd 7

Radhus
Adolfsberg/Brunnsgärdet, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

129+13 m²

5 rum

265 m²

Slutpris 4 200 000 kr+3 %
Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Lillbackavägen 5, Sörbyängen, Örebro kommun
  • Såld 27 feb. 2026

Lillbackavägen 5

Lägenhet
Sörbyängen, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

72 m²

3 rum

5 524 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr+5 %

29 167 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 feb. 2026

Slottsgatan 21

Lägenhet
Centralt Norr, Örebro kommun
Fastighetsbyrån Örebro

67,5 m²

2 rum

4 881 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 125 000 kr-6 %

16 667 kr/m²

Fastighetsbyrån Örebro
Fastighetsbyrån Örebro
Lövstagatan 46A, Centralt Väster Örebro, Örebro kommun
  • Såld 27 feb. 2026

Lövstagatan 46A

Lägenhet
Centralt Väster Örebro, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

99 m²

4 rum

9 097 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 500 000 kr-3 %

15 152 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Dolomitvägen 68, Örebro, Örebro kommun
  • Såld 26 feb. 2026

Dolomitvägen 68

Lägenhet
Örebro, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

78,5 m²

3 rum

4 097 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 270 000 kr-2 %

16 178 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Isgatan 11, Centralt / Öster, Örebro kommun
  • Såld 25 feb. 2026

Isgatan 11

Lägenhet
Centralt / Öster, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

67 m²

3 rum

3 811 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 410 000 kr-2 %

35 970 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Rödklintsgatan 16, Nya Hjärsta, Örebro kommun
  • Såld 24 feb. 2026

Rödklintsgatan 16

Villa
Nya Hjärsta, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

162 m²

6 rum

1 011 m²

Slutpris 4 600 000 kr-2 %
Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Tulpangatan 5, Mellringe, Örebro kommun
  • Såld 24 feb. 2026

Tulpangatan 5

Radhus
Mellringe, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

104 m²

5 rum

4 150 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 150 000 kr+5 %

30 288 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Alabastervägen 3, Lundby, Örebro kommun
  • Såld 24 feb. 2026

Alabastervägen 3

Villa
Lundby, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

147 m²

5 rum

504 m²

Slutpris 3 150 000 kr-1 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Karlslundsgatan 11B, Väster, Örebro kommun
  • Såld 24 feb. 2026

Karlslundsgatan 11B

Lägenhet
Väster, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

65,5 m²

2 rum

5 813 kr/mån

Slutpris 1 630 000 kr-1 %

24 885 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Arbetargatan 5A, Öster, Örebro kommun
  • Såld 24 feb. 2026

Arbetargatan 5A

Lägenhet
Öster, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

34 m²

1 rum

2 972 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

38 088 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Byalagsgatan 6G, Nya Hjärsta, Örebro kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Byalagsgatan 6G

Radhus
Nya Hjärsta, Örebro kommun
Bonova Fastighetsförmedling

100,2 m²

4 rum

6 993 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 700 000 kr-3 %

16 966 kr/m²

Bonova Fastighetsförmedling
Bonova Fastighetsförmedling
Restalundsvägen 59, Örebro, Örebro kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Restalundsvägen 59

Lägenhet
Örebro, Örebro kommun
Svensk Fastighetsförmedling Örebro

78,2 m²

3 rum

4 626 kr/mån

Slutpris 2 225 000 kr-3 %

28 453 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Örebro
Svensk Fastighetsförmedling Örebro
Rättarevägen 33, Hjärsta, Örebro kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Rättarevägen 33

Radhus
Hjärsta, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

95,7 m²

4 rum

6 741 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 565 000 kr-2 %

16 353 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 feb. 2026

Bergslagsgatan 5

Villa
Centralt Norr, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

162+87 m²

6 rum

594 m²

Slutpris 6 250 000 kr-7 %
Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Bromsgatan 2B, Norr, Örebro kommun
  • Såld 22 feb. 2026

Bromsgatan 2B

Lägenhet
Norr, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

50 m²

2,5 rum

3 470 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 400 000 kr-3 %

28 000 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Kilsgatan 14, Vasastan, Örebro kommun
  • Såld 22 feb. 2026

Kilsgatan 14

Lägenhet
Vasastan, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

70,5 m²

3 rum

4 718 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 525 000 kr-4 %

21 631 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Hjortstorpsvägen 20B, Norr, Örebro kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Hjortstorpsvägen 20B

Lägenhet
Norr, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

50 m²

2 rum

3 960 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 045 000 kr-5 %

20 900 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Engelbrektsgatan 40, Centralt / Öster, Örebro kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Engelbrektsgatan 40

Lägenhet
Centralt / Öster, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

86 m²

3 rum

3 951 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 825 000 kr+3 %

32 849 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 feb. 2026

Termikgatan 49A

Lägenhet
Södra Ladugårdsängen, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

53 m²

2 rum

4 144 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 660 000 kr-5 %

31 321 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 feb. 2026

Västra Nobelgatan 30C

Lägenhet
Centralt Väster, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

54,5 m²

2 rum

4 784 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 200 000 kr-11 %

22 018 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Allmogegatan 45, Nya Hjärsta, Örebro kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Allmogegatan 45

Radhus
Nya Hjärsta, Örebro kommun
Bonova Fastighetsförmedling

88+5 m²

420 m²

Slutpris 2 800 000 kr+8 %
Bonova Fastighetsförmedling
Bonova Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 feb. 2026

Lillbackavägen 13 - AVGIFTSFRITT i 1 år

Lägenhet
Södra Ladugårdsängen, Örebro kommun
LF Fastighetsförmedling Örebro

72 m²

3 rum

5 452 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-9 %

26 389 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Örebro
LF Fastighetsförmedling Örebro
Ullavigatan 31E, Centralt - väster, Örebro kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Ullavigatan 31E

Lägenhet
Centralt - väster, Örebro kommun
SkandiaMäklarna Örebro

56 m²

2,5 rum

4 745 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 870 000 kr-3 %

15 536 kr/m²

SkandiaMäklarna Örebro
SkandiaMäklarna Örebro
Sidvallsgatan 3, Centralt Öster, Örebro kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Sidvallsgatan 3

Lägenhet
Centralt Öster, Örebro kommun
Fastighetsbyrån Örebro

69 m²

3 rum

4 735 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 575 000 kr-5 %

22 826 kr/m²

Fastighetsbyrån Örebro
Fastighetsbyrån Örebro
Trumpetaregatan 13D, Örebro, Örebro kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Trumpetaregatan 13D

Lägenhet
Örebro, Örebro kommun
Svensk Fastighetsförmedling Örebro

70,5 m²

3 rum

4 023 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr+3 %

25 532 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Örebro
Svensk Fastighetsförmedling Örebro
Strålstensvägen 45, Lundby, Örebro kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Strålstensvägen 45

Radhus
Lundby, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

110 m²

4 rum

247 m²

Slutpris 1 750 000 kr+17 %
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Viktoriagatan 5, Holmen centralt, Örebro kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Viktoriagatan 5

Villa
Holmen centralt, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

151+96 m²

6 rum

502 m²

Slutpris 5 800 000 kr-2 %
Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Irisgatan 12, Mellringe, Örebro kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Irisgatan 12

Lägenhet
Mellringe, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

67 m²

2 rum

4 731 kr/mån

Slutpris 600 000 kr-14 %

8 955 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro

Visar 201 - 250 av 2500

Artiklar från Hemnet