Norrbottens län

Norrbottens län

Alla slutpriser för bostäder - Norrbottens län

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

27 662 sålda bostäder

Sålt i april 2025

Ringvägen 2, Jägarområdet, Kiruna kommun
  • Såld 24 apr. 2025

Ringvägen 2

Lägenhet
Jägarområdet, Kiruna kommun

70,5 m²

3 rum

5 314 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr±0 %

17 021 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kiruna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2025

Södergatan 4D

Lägenhet
Lövskatan, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

120 m²

5 rum

7 872 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 575 000 kr-1 %

21 458 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2025

Bastuvägen 5

Fritidshus
Båtskärsnäs, Kalix kommun

100 m²

4 rum

800 m²

Slutpris 500 000 kr+2 %
Hemverket AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2025

Tossa 73

Villa
Karungi - Tossa - Korpikylä, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

153+99 m²

6 rum

10 079 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 545 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2025

Burströmsvägen 74

Lägenhet
Burströmska, Luleå kommun
MOHV Luleå

65 m²

2 rum

4 985 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

19 923 kr/m²

MOHV Luleå
MOHV Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2025

Vajmat 101

Villa
Jokkmokk, Jokkmokks kommun

70+70 m²

2 rum

6,6 ha

Slutpris 800 000 kr-11 %
HusmanHagberg Gällivare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2025

Kyrkgatan 31 A

Lägenhet
Sanden, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

78 m²

3 rum

4 042 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 350 000 kr+4 %

17 308 kr/m²

Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Myråsen 1, Gällivare, Gällivare kommun
  • Såld 23 apr. 2025

Myråsen 1

Villa
Gällivare, Gällivare kommun

121+48 m²

4 rum

1 030 m²

Slutpris 3 290 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Rödingvägen 5, Malmberget, Gällivare kommun
  • Såld 23 apr. 2025

Rödingvägen 5

Villa
Malmberget, Gällivare kommun

196+29 m²

5 rum

1 028 m²

Slutpris 2 200 000 kr+13 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2025

Radiomasten 109

Lägenhet
Mjölkudden, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

164 m²

5 rum

7 039 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 495 000 kr±0 %

21 311 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Yrkesvägen 6, Torpgärdan, Bodens kommun
  • Såld 22 apr. 2025

Yrkesvägen 6

Villa
Torpgärdan, Bodens kommun
HusmanHagberg Boden

106+43 m²

4 rum

859 m²

Slutpris 2 075 000 kr-5 %
HusmanHagberg Boden
HusmanHagberg Boden
Krangatan 27, Backen, Piteå kommun
  • Såld 22 apr. 2025

Krangatan 27

Villa
Backen, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

162+68 m²

8 rum

950 m²

Slutpris 2 650 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Lävägen 43, Björkskatan, Luleå kommun
  • Såld 22 apr. 2025

Lävägen 43

Radhus
Björkskatan, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

130 m²

5 rum

152 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 795 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Kolmilavägen 14C, Centralt, Piteå kommun
  • Såld 22 apr. 2025

Kolmilavägen 14C

Lägenhet
Centralt, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

39 m²

1 rum

4 260 kr/mån

Slutpris 770 000 kr+18 %

19 744 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2025

Jakobsgatan 5 G

Lägenhet
Centrala Boden, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

82,5 m²

3 rum

4 566 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 195 000 kr±0 %

14 485 kr/m²

Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2025

Sandviksgatan 27

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

55,5 m²

2 rum

2 811 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 720 000 kr+15 %

30 991 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2025

Sandviksgatan 27

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

71 m²

3 rum

3 546 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

29 507 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Kristallvägen 43, Heden, Bodens kommun
  • Såld 17 apr. 2025

Kristallvägen 43

Villa
Heden, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

125+56 m²

5 rum

1 124 m²

Slutpris 2 050 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2025

Västra Lillgärdsvägen 36

Villa
Sävast, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

150+30 m²

6 rum

930 m²

Slutpris 3 250 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Mjölkuddsvägen 257, Mjölkudden, Luleå kommun
  • Såld 17 apr. 2025

Mjölkuddsvägen 257

Lägenhet
Mjölkudden, Luleå kommun
Angeläget Fastighetsförmedling AB

62 m²

2 rum

2 915 kr/mån

Slutpris 1 830 000 kr+2 %

29 516 kr/m²

Angeläget Fastighetsförmedling AB
Angeläget Fastighetsförmedling AB
Stationsgatan 68, Centrum, Luleå kommun
  • Såld 17 apr. 2025

Stationsgatan 68

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun

35 m²

1 rum

2 409 kr/mån

Slutpris 1 075 000 kr+8 %

30 714 kr/m²

Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2025

Västra Radnejaur 1

Gård/Skog
Arjeplog, Arjeplogs kommun
41,9 ha

Slutpris 1 425 000 kr+43 %
Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2025

Jutis 13A

Fritidshus
Jutis, Arjeplogs kommun

90+55 m²

3 rum

2 985 m²

Slutpris 750 000 kr-6 %
Jonas Nilsson Fastighetsförmedling
Kölvägen 19, Rosvik, Piteå kommun
  • Såld 17 apr. 2025

Kölvägen 19

Villa
Rosvik, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

149+40 m²

5 rum

1 025 m²

Slutpris 950 000 kr-13 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2025

Östra Vitåfors

Övrigt
Vitå, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
8 543 m²

Slutpris 1 450 000 kr-14 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2025

Brändforsheden 39

Villa
Överkalix, Överkalix kommun
Asira AB

84+60 m²

4 rum

1,7 ha

Slutpris 420 000 kr+6 %
Asira AB
Asira AB
Gamla Buddbyvägen 14, Buddbyn, Bodens kommun
  • Såld 16 apr. 2025
profilfoto på mäklare
HugoSöderman

Gamla Buddbyvägen 14

Villa
Buddbyn, Bodens kommun
HusmanHagberg Boden

130+60 m²

3 rum

5 493 m²

Slutpris 3 640 000 kr-9 %
HusmanHagberg Boden
HusmanHagberg Boden
Rönngatan 4, Annelund, Piteå kommun
  • Såld 16 apr. 2025

Rönngatan 4

Villa
Annelund, Piteå kommun
Fastighetsbyrån Piteå

117+34 m²

5 rum

912 m²

Slutpris 1 350 000 kr+6 %
Fastighetsbyrån Piteå
Fastighetsbyrån Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2025

Unbyn 83

Villa
Unbyn, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

215 m²

6 rum

5 000 m²

Slutpris 3 650 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Krokgatan 1, Strömnäs, Piteå kommun
  • Såld 16 apr. 2025

Krokgatan 1

Villa
Strömnäs, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

185 m²

6 rum

784 m²

Slutpris 2 850 000 kr+14 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2025

Aspviksvägen 3

Villa
Kallax, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

80 m²

3 rum

2 047 m²

Slutpris 2 350 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2025

Läraregatan 27

Lägenhet
Skurholmen, Luleå kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

60 m²

2 rum

4 660 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr-3 %

20 833 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2025

Sunderbyvägen 213

Villa
Södra Sunderbyn, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

109 m²

8 rum

1 959 m²

Slutpris 5 050 000 kr-8 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2025

Avans byaväg 11

Villa
Avan, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

107+68 m²

4 rum

1 500 m²

Slutpris 3 200 000 kr+23 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2025

Östra Villavägen 62

Radhus
Bergnäset, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

107+55 m²

4 rum

144 m²

Slutpris 2 900 000 kr-3 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2025

Krongårdsringen 36

Lägenhet
Örnäset, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

0+64,5 m²

4 359 kr/mån
  • Nyproduktion

Slutpris 950 000 kr-5 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Sörviksgatan 9, Örnäset, Luleå kommun
  • Såld 15 apr. 2025

Sörviksgatan 9

Villa
Örnäset, Luleå kommun
MOHV Luleå

83+40 m²

3 rum

821 m²

Slutpris 2 000 000 kr+11 %
MOHV Luleå
MOHV Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2025

Blidvägen 49

Lägenhet
Björkskatan, Luleå kommun
MOHV Luleå

76,5 m²

3 rum

5 550 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 525 000 kr+2 %

19 935 kr/m²

MOHV Luleå
MOHV Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2025

Örtvägen 10

Villa
Sävast, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

106+51 m²

4 rum

1 152 m²

Slutpris 1 800 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Degerängsvägen 17, Degeränget, Piteå kommun
  • Såld 15 apr. 2025

Degerängsvägen 17

Villa
Degeränget, Piteå kommun
HusmanHagberg Piteå

107+55 m²

4 rum

805 m²

Slutpris 1 650 000 kr±0 %
HusmanHagberg Piteå
HusmanHagberg Piteå
Dammgränd 48, Bodforsen, Bodens kommun
  • Såld 15 apr. 2025

Dammgränd 48

Lägenhet
Bodforsen, Bodens kommun
Svensk Fastighetsförmedling Boden

109,5 m²

4 rum

6 139 kr/mån

Slutpris 930 000 kr+4 %

8 493 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Boden
Svensk Fastighetsförmedling Boden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2025

Lingonstigen 7

Lägenhet
Kallkällan, Luleå kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

67 m²

2 rum

3 467 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 395 000 kr±0 %

20 821 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2025

Trånga gatan 54 B

Lägenhet
Sävast, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

107 m²

4 rum

6 048 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 900 000 kr-25 %

8 411 kr/m²

Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2025

Galtisjaur 17

Villa
Galtisjaur, Arjeplogs kommun

56 m²

2 rum

2 410 m²

Slutpris 800 000 kr+34 %
Jonas Nilsson Fastighetsförmedling
Lappgatan 21 B, Högalid, Kiruna kommun
  • Såld 14 apr. 2025

Lappgatan 21 B

Lägenhet
Högalid, Kiruna kommun

57 m²

2 rum

4 341 kr/mån

Slutpris 825 000 kr+19 %

14 474 kr/m²

Jonas Nilsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2025

Sandviksgatan 40 B

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun

100 m²

5 rum

6 419 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 050 000 kr+22 %

30 500 kr/m²

Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2025

PITEÅ ÄLVSBORG 1:7

Gård/Skog
Älvsborg, Piteå kommun
144 ha

Slutpris 4 000 000 kr±0 %
Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Timjanvägen 10, Sävast, Bodens kommun
  • Såld 14 apr. 2025

Timjanvägen 10

Villa
Sävast, Bodens kommun
Svensk Fastighetsförmedling Boden

119+25 m²

5 rum

776 m²

Slutpris 2 495 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Boden
Svensk Fastighetsförmedling Boden
Prästgårdsgatan 13A, Centrala Stan, Piteå kommun
  • Såld 12 apr. 2025

Prästgårdsgatan 13A

Lägenhet
Centrala Stan, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

44 m²

2 rum

3 623 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 250 000 kr-3 %

28 409 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2025

Munkebergsgatan 82

Lägenhet
Mjölkudden, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

78 m²

3 rum

5 468 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 475 000 kr±0 %

18 910 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå

Visar 2301 - 2350 av 2500

Artiklar från Hemnet