Norrbottens län

Norrbottens län

Alla slutpriser för bostäder - Norrbottens län

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

27 672 sålda bostäder

Sålt i maj 2025

Västra Torggatan 3, Centrum, Jokkmokks kommun
  • Såld 28 maj. 2025

Västra Torggatan 3

Radhus
Centrum, Jokkmokks kommun

57 m²

2 rum

677 m²

Slutpris 950 000 kr+12 %
Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Abborrgatan 9F, Piteå, Piteå kommun
  • Såld 28 maj. 2025

Abborrgatan 9F

Lägenhet
Piteå, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

65,5 m²

2 rum

4 914 kr/mån

Slutpris 600 000 kr-8 %

9 160 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 maj. 2025

Östra Rödupp 128

Villa
Överkalix, Överkalix kommun
Asira AB

146 m²

4 rum

1 600 m²

Slutpris 800 000 kr±0 %
Asira AB
Asira AB
Hällbruksgatan 18, Örnäset, Luleå kommun
  • Såld 28 maj. 2025

Hällbruksgatan 18

Lägenhet
Örnäset, Luleå kommun
Angeläget Fastighetsförmedling AB

56 m²

2 rum

3 522 kr/mån

Slutpris 1 250 000 kr-3 %

22 321 kr/m²

Angeläget Fastighetsförmedling AB
Angeläget Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 maj. 2025

Dahlsgatan 2A

Lägenhet
Centrum Gällivare, Gällivare kommun

41,5 m²

1 rum

2 998 kr/mån

Slutpris 800 000 kr+2 %

19 277 kr/m²

HusmanHagberg Gällivare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 maj. 2025

Trädgårdsvägen 27 C

Lägenhet
Marielund, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

82,5 m²

3 rum

4 722 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 145 000 kr±0 %

1 758 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 maj. 2025

Rasmyran 106

Villa
Rasmyran, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

108+108 m²

5 rum

1 520 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 875 000 kr-1 %
Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 maj. 2025

Tallundsvägen 37

Villa
Kallax, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

179+100 m²

7 rum

2 509 m²

Slutpris 4 700 000 kr-5 %
HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Roknäsvägen 91, Roknäs, Piteå kommun
  • Såld 27 maj. 2025

Roknäsvägen 91

Villa
Roknäs, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

95+49 m²

4 rum

871 m²

Slutpris 725 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 maj. 2025

Mjölkuddsvägen 185

Lägenhet
Mjölkudden, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

62 m²

2 rum

2 915 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr+7 %

29 032 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 maj. 2025

Björngatan 10

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

74,5 m²

3 rum

4 250 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr+12 %

25 503 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 maj. 2025

Källgatan 2

Lägenhet
Bergviken, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

55 m²

2 rum

2 409 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 545 000 kr-3 %

28 091 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Skurholmsgatan 11, Skurholmen, Luleå kommun
  • Såld 26 maj. 2025

Skurholmsgatan 11

Radhus
Skurholmen, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

139+17 m²

6 rum

270 m²

Slutpris 2 750 000 kr-5 %
HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Råinoskarsvägen 5, Trundön, Piteå kommun
  • Såld 26 maj. 2025

Råinoskarsvägen 5

Fritidshus
Trundön, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

68 m²

3 rum

1 771 m²

Slutpris 250 000 kr-29 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Tarfalavägen 9 B, Lombolo, Kiruna kommun
  • Såld 26 maj. 2025

Tarfalavägen 9 B

Lägenhet
Lombolo, Kiruna kommun

70 m²

2 rum

7 583 kr/mån

Slutpris 1 095 000 kr±0 %

15 643 kr/m²

Jonas Nilsson Fastighetsförmedling
Dübengatan 33 A, Luossavaara, Kiruna kommun
  • Såld 26 maj. 2025

Dübengatan 33 A

Lägenhet
Luossavaara, Kiruna kommun

70 m²

2 rum

4 168 kr/mån

Slutpris 900 000 kr+6 %

12 857 kr/m²

Jonas Nilsson Fastighetsförmedling
Gevärsvägen 13, Antnäs, Luleå kommun
  • Såld 26 maj. 2025

Gevärsvägen 13

Villa
Antnäs, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

127+50 m²

5 rum

780 m²

Slutpris 2 500 000 kr-14 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 maj. 2025

Kuskvägen 38

Villa
Mellanområdet, Gällivare kommun

154+30 m²

5 rum

980 m²

Slutpris 2 300 000 kr+18 %
Svensk Fastighetsförmedling Gällivare
Tallhedsgatan 2B, Kalix - Centrum, Kalix kommun
  • Såld 26 maj. 2025

Tallhedsgatan 2B

Lägenhet
Kalix - Centrum, Kalix kommun
HusmanHagberg Kalix

44,5 m²

2 rum

4 028 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 305 000 kr+24 %

6 854 kr/m²

HusmanHagberg Kalix
HusmanHagberg Kalix
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 maj. 2025

Nygatan 14C

Lägenhet
Centrala Haparanda, Haparanda kommun

72 m²

2 rum

4 777 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 230 000 kr-12 %

3 194 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Haparanda
Övre Svartlå 525, Svartlå, Bodens kommun
  • Såld 25 maj. 2025

Övre Svartlå 525

Villa
Svartlå, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

138 m²

4 rum

4 030 m²

Slutpris 2 950 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 maj. 2025

Torggatan 30G

Lägenhet
Centrala Haparanda, Haparanda kommun

72 m²

2 rum

4 777 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 320 000 kr+7 %

4 444 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Haparanda
Blåbärsvägen 15, Risögrund, Kalix kommun
  • Såld 25 maj. 2025

Blåbärsvägen 15

Villa
Risögrund, Kalix kommun
HusmanHagberg Kalix

100+54 m²

5 rum

906 m²

Slutpris 800 000 kr-18 %
HusmanHagberg Kalix
HusmanHagberg Kalix
Stockfors 16, Stockfors, Älvsbyns kommun
  • Såld 24 maj. 2025
profilfoto på mäklare
AnnaOlofsson

Stockfors 16

Villa
Stockfors, Älvsbyns kommun
Fastighetsbyrån Älvsbyn

105 m²

4 rum

2 310 m²

Slutpris 495 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Älvsbyn
Fastighetsbyrån Älvsbyn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 maj. 2025

Brogatan 35

Lägenhet
Centrum, Bodens kommun

59 m²

2 rum

3 798 kr/mån

Slutpris 1 107 000 kr+11 %

18 763 kr/m²

Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 maj. 2025

Rundgatan 19C

Radhus
Västra Skurholmen, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

135 m²

5 rum

255 m²

Slutpris 4 150 000 kr+9 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 maj. 2025

Dundret 34

Fritidshus
Dundret, Gällivare kommun
Fastighetsbyrån Kalix

81 m²

5 rum

138 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 850 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Kalix
Fastighetsbyrån Kalix
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 maj. 2025

Stationsgatan 2 B

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

66 m²

3 rum

4 100 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 340 000 kr-9 %

5 152 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Brännagatan 17, Centrala Boden, Bodens kommun
  • Såld 23 maj. 2025

Brännagatan 17

Villa
Centrala Boden, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

198+112 m²

972 m²

Slutpris 1 895 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Slaggvägen 16, Svappavaara, Kiruna kommun
  • Såld 23 maj. 2025

Slaggvägen 16

Villa
Svappavaara, Kiruna kommun

119+110 m²

5 rum

903 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 250 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Kiruna
Gruvvägen 26, Högalid, Kiruna kommun
  • Såld 23 maj. 2025

Gruvvägen 26

Lägenhet
Högalid, Kiruna kommun

71,5 m²

2 rum

4 416 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 390 000 kr±0 %

19 441 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Kiruna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 maj. 2025

Arbetarvägen 16C

Lägenhet
Karlsvik, Luleå kommun

66,5 m²

2 rum

3 980 kr/mån

Slutpris 1 450 000 kr+12 %

21 805 kr/m²

Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Hällbruksgatan 20, Luleå, Luleå kommun
  • Såld 23 maj. 2025

Hällbruksgatan 20

Lägenhet
Luleå, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

57 m²

2 rum

3 599 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 095 000 kr±0 %

19 211 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 maj. 2025

Tullgatan 25

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

36,5 m²

1 rum

2 237 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 195 000 kr±0 %

32 740 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 maj. 2025

Slingervägen 67

Villa
Stenbäcken, Kalix kommun
HusmanHagberg Kalix

100+5 m²

4 rum

1 045 m²

Slutpris 800 000 kr-9 %
HusmanHagberg Kalix
HusmanHagberg Kalix
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 maj. 2025

Kurravaaravägen 72

Villa
Kurravaara, Kiruna kommun

147 m²

5 rum

8 590 m²

Slutpris 3 500 000 kr+3 %
HusmanHagberg Kiruna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 maj. 2025

Ringvägen 25 D

Lägenhet
Centrala Boden, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

42 m²

1 rum

2 586 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 575 000 kr-8 %

13 690 kr/m²

Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 maj. 2025

Västra varvsgatan 20B

Lägenhet
Centrum -Varvet, Luleå kommun

52 m²

2 rum

5 101 kr/mån

Slutpris 1 050 000 kr+17 %

20 192 kr/m²

Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Centrumvägen 58B, Kalix - Centrum, Kalix kommun
  • Såld 22 maj. 2025

Centrumvägen 58B

Lägenhet
Kalix - Centrum, Kalix kommun
HusmanHagberg Kalix

77 m²

3 rum

4 829 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 220 000 kr-48 %

2 857 kr/m²

HusmanHagberg Kalix
HusmanHagberg Kalix
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 maj. 2025

Tullgatan 10

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

56 m²

2 rum

3 684 kr/mån

Slutpris 1 150 000 kr-4 %

20 536 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Signalgatan 22, Västermalm, Älvsbyns kommun
  • Såld 21 maj. 2025
profilfoto på mäklare
ErikJonsson

Signalgatan 22

Villa
Västermalm, Älvsbyns kommun
Fastighetsbyrån Älvsbyn

161+53 m²

7 rum

728 m²

Slutpris 1 285 000 kr+12 %
Fastighetsbyrån Älvsbyn
Fastighetsbyrån Älvsbyn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 maj. 2025

Valvträsk 1

Tomt
Råne Älvdal, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

1 510 m²

Slutpris 250 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Alträsk 28D, Vändträsk, Bodens kommun
  • Såld 21 maj. 2025

Alträsk 28D

Fritidshus
Vändträsk, Bodens kommun
Fastighetsbyrån Boden

60+50 m²

4 rum

2 375 m²

Slutpris 500 000 kr-16 %
Fastighetsbyrån Boden
Fastighetsbyrån Boden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 maj. 2025

Torggatan 30 A

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

82,5 m²

3 rum

5 296 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 750 000 kr+15 %

9 091 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Fänrikgatan 13, Klubben/Pite Havsbad, Piteå kommun
  • Såld 21 maj. 2025

Fänrikgatan 13

Villa
Klubben/Pite Havsbad, Piteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Piteå

80 m²

3 rum

952 m²

Slutpris 2 400 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 maj. 2025

Sjåarevägen 4

Fritidshus
Sangis - Kalix, Kalix kommun
HusmanHagberg Kalix

31 m²

2 rum

5 284 m²

Slutpris 265 000 kr±0 %
HusmanHagberg Kalix
HusmanHagberg Kalix
Råbäcken 37, Råbäcken, Bodens kommun
  • Såld 21 maj. 2025
profilfoto på mäklare
JohnNilsson

Råbäcken 37

Fritidshus
Råbäcken, Bodens kommun
HusmanHagberg Boden

40 m²

2 rum

864 m²

Slutpris 1 195 000 kr±0 %
HusmanHagberg Boden
HusmanHagberg Boden
Residensgatan 6C, Centrum Varvet, Luleå kommun
  • Såld 20 maj. 2025

Residensgatan 6C

Lägenhet
Centrum Varvet, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

62 m²

2 rum

4 309 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 195 000 kr±0 %

19 274 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Kullevägen 13, Bergnäset, Luleå kommun
  • Såld 20 maj. 2025

Kullevägen 13

Radhus
Bergnäset, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

109 m²

4 rum

456 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 500 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 maj. 2025

Norriån 32

Villa
Gunnarsbyn, Bodens kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

75 m²

3 rum

2 164 m²

Slutpris 470 000 kr-21 %
LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå

Visar 2101 - 2150 av 2500

Artiklar från Hemnet