Älta, Nacka kommun

Älta

Alla slutpriser för bostäder - Älta, Nacka kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 899 sålda bostäder

Sålt i februari 2026

Hallongatan 29, Älta - Älta centrum, Nacka kommun
  • Såld 11 feb. 2026

Hallongatan 29

Radhus
Älta - Älta centrum, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

53 m²

2 rum

84 m²

Slutpris 2 195 000 kr±0 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i januari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 jan. 2026

Lobeliavägen 3

Lägenhet
Hedvigslund, Nacka kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

28 m²

1 rum

2 441 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 575 000 kr+5 %

56 250 kr/m²

SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Krusbärsgatan 16, Älta - Älta centrum, Nacka kommun
  • Såld 16 jan. 2026

Krusbärsgatan 16

Radhus
Älta - Älta centrum, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

115+18 m²

5 rum

100 m²

Slutpris 3 700 000 kr+6 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Lillvägen 8, Älta, Nacka kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Lillvägen 8

Lägenhet
Älta, Nacka kommun
Svenska Mäklarhuset Tyresö

48 m²

2 rum

3 685 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 700 000 kr±0 %

35 417 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Tyresö
Svenska Mäklarhuset Tyresö

Sålt i december 2025

Stensövägen 7, Stensö, Nacka kommun
  • Såld 21 dec. 2025

Stensövägen 7

Lägenhet
Stensö, Nacka kommun
Svensk Fastighetsförmedling Nacka

18 m²

1 rum

1 159 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 100 000 kr+11 %

61 111 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Nacka
Svensk Fastighetsförmedling Nacka
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 dec. 2025

Stensövägen 13

Lägenhet
Älta, Nacka kommun

59 m²

2 rum

3 815 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 775 000 kr-11 %

30 085 kr/m²

Edgrens Fastighetsförmedling
Anemonvägen 32, Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
  • Såld 10 dec. 2025

Anemonvägen 32

Lägenhet
Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

90 m²

4 rum

6 526 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 000 000 kr+4 %

55 556 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Lovisedalsvägen 172, Hedvigslund, Nacka kommun
  • Såld 8 dec. 2025

Lovisedalsvägen 172

Lägenhet
Hedvigslund, Nacka kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

66 m²

3 rum

5 753 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 695 000 kr±0 %

40 833 kr/m²

SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Buxbomsvägen 12, Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
  • Såld 5 dec. 2025

Buxbomsvägen 12

Lägenhet
Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

125 m²

4 rum

7 965 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 7 100 000 kr+2 %

56 800 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Storkällans Väg 3, Älta Lovisedal/Sigfridsborg, Nacka kommun
  • Såld 4 dec. 2025

Storkällans Väg 3

Lägenhet
Älta Lovisedal/Sigfridsborg, Nacka kommun
Fastighetsbyrån Nacka

61 m²

3 rum

5 879 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 250 000 kr±0 %

53 279 kr/m²

Fastighetsbyrån Nacka
Fastighetsbyrån Nacka

Sålt i november 2025

Hämplingevägen 40, Älta - Kolarängen, Nacka kommun
  • Såld 20 nov. 2025

Hämplingevägen 40

Villa
Älta - Kolarängen, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

175 m²

6 rum

1 237 m²

Slutpris 9 120 000 kr+11 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Almvägen 11 lgh 1202, Älta, Nacka kommun
  • Såld 19 nov. 2025

Almvägen 11 lgh 1202

Lägenhet
Älta, Nacka kommun

63 m²

2 rum

5 977 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 945 000 kr-3 %

30 873 kr/m²

Din Mäklare
Högmoravägen 21B, Älta, Nacka kommun
  • Såld 17 nov. 2025

Högmoravägen 21B

Villa
Älta, Nacka kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

141+65 m²

5 rum

636 m²

Slutpris 9 150 000 kr+8 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Tellusvägen 29C, Älta - Hedvigslund, Nacka kommun
  • Såld 17 nov. 2025

Tellusvägen 29C

Radhus
Älta - Hedvigslund, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

98 m²

4 rum

6 663 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 5 470 000 kr+15 %

55 816 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Täktvägen 7, Ältadalen, Nacka kommun
  • Såld 14 nov. 2025

Täktvägen 7

Radhus
Ältadalen, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

121 m²

5 rum

6 106 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 7 200 000 kr+11 %

59 504 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Boplatsringen 113, Ältadalen, Nacka kommun
  • Såld 12 nov. 2025

Boplatsringen 113

Villa
Ältadalen, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

121 m²

5 rum

290 m²

Slutpris 8 200 000 kr+3 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stensövägen 15, Strandparksområdet, Nacka kommun
  • Såld 11 nov. 2025

Stensövägen 15

Lägenhet
Strandparksområdet, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

78 m²

3 rum

5 045 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 860 000 kr+6 %

36 667 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Anemonvägen 32, Älta, Nacka kommun
  • Såld 7 nov. 2025

Anemonvägen 32

Lägenhet
Älta, Nacka kommun
HusmanHagberg Tyresö/Älta

53 m²

2 rum

4 432 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 395 000 kr+9 %

45 189 kr/m²

HusmanHagberg Tyresö/Älta
HusmanHagberg Tyresö/Älta
Erstaviksvägen 80, Älta - Erstavik/Strålsjöområdet, Nacka kommun
  • Såld 7 nov. 2025

Erstaviksvägen 80

Villa
Älta - Erstavik/Strålsjöområdet, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

123+123 m²

7 rum

1 312 m²

Slutpris 10 000 000 kr+18 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 nov. 2025

Stensövägen 20

Lägenhet
Älta Centrum / Stensö, Nacka kommun
Fastighetsbyrån Nacka

92 m²

4 rum

5 192 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 250 000 kr+6 %

57 065 kr/m²

Fastighetsbyrån Nacka
Fastighetsbyrån Nacka
Boplatsringen 146, Ältadalen, Nacka kommun
  • Såld 4 nov. 2025

Boplatsringen 146

Radhus
Ältadalen, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

110 m²

5 rum

6 465 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 6 850 000 kr+4 %

62 273 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i oktober 2025

Gransångarvägen 6, Älta Kolarängen, Nacka kommun
  • Såld 29 okt. 2025

Gransångarvägen 6

Villa
Älta Kolarängen, Nacka kommun
Fastighetsbyrån Nacka

153+27 m²

5 rum

858 m²

Slutpris 9 250 000 kr+6 %
Fastighetsbyrån Nacka
Fastighetsbyrån Nacka
Oxelvägen 53, 2 tr, Älta - Stensö, Nacka kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Oxelvägen 53, 2 tr

Lägenhet
Älta - Stensö, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

89 m²

3 rum

7 615 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 895 000 kr±0 %

21 292 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 okt. 2025

Lobeliavägen 3

Lägenhet
Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

32 m²

1 rum

2 790 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 650 000 kr+10 %

51 563 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Sävsångarvägen 45, Älta - Kolarängen, Nacka kommun
  • Såld 27 okt. 2025

Sävsångarvägen 45

Villa
Älta - Kolarängen, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

116 m²

5 rum

333 m²

Slutpris 6 500 000 kr+5 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Ältagårdsvägen 24B, Älta, Nacka kommun
  • Såld 25 okt. 2025

Ältagårdsvägen 24B

Lägenhet
Älta, Nacka kommun
Fastighetsmäklarna

35 m²

1,5 rum

3 499 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 950 000 kr+3 %

55 714 kr/m²

Fastighetsmäklarna
Fastighetsmäklarna
Salviavägen 7, Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Salviavägen 7

Radhus
Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

171 m²

5 rum

239 m²

Slutpris 8 480 000 kr+6 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Klisätravägen 19B, Älta - Kolarängen, Nacka kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Klisätravägen 19B

Villa
Älta - Kolarängen, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

164+27 m²

6 rum

683 m²

Slutpris 10 350 000 kr+15 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 okt. 2025

Anemonvägen 16

Radhus
Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

175+9 m²

6 rum

271 m²

Slutpris 8 950 000 kr+12 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stensövägen 22, 2 tr, Älta - Strandparken, Nacka kommun
  • Såld 17 okt. 2025

Stensövägen 22, 2 tr

Lägenhet
Älta - Strandparken, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

80 m²

3 rum

4 639 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 340 000 kr+9 %

54 250 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 okt. 2025

Stensövägen 18

Lägenhet
Älta - Strandparken, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

79 m²

3 rum

5 166 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 210 000 kr+14 %

53 291 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stensövägen 41B, Älta, Nacka kommun
  • Såld 16 okt. 2025

Stensövägen 41B

Villa
Älta, Nacka kommun
LF Fastighetsförmedling Nacka

140 m²

6 rum

669 m²

Slutpris 11 575 000 kr-1 %
LF Fastighetsförmedling Nacka
LF Fastighetsförmedling Nacka
Lovisedalsvägen 47, Älta - Sigfridsborg, Nacka kommun
  • Såld 10 okt. 2025

Lovisedalsvägen 47

Villa
Älta - Sigfridsborg, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

149+38 m²

5 rum

2 521 m²

Slutpris 10 400 000 kr+16 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Ligustervägen 63, Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
  • Såld 10 okt. 2025

Ligustervägen 63

Radhus
Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

160+12 m²

5 rum

256 m²

Slutpris 8 200 000 kr+9 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Hämplingevägen 71, Älta - Kolarängen, Nacka kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Hämplingevägen 71

Radhus
Älta - Kolarängen, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

106 m²

4 rum

165 m²

Slutpris 7 250 000 kr+7 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 okt. 2025

Älta Mossväg 138

Villa
Älta, Nacka kommun
BOSTHLM Södermalm

259+71 m²

7 rum

2 875 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 14 000 000 kr-3 %
BOSTHLM Södermalm
BOSTHLM Södermalm
Oxelvägen 49, 5 tr, Älta - Stensö, Nacka kommun
  • Såld 8 okt. 2025

Oxelvägen 49, 5 tr

Lägenhet
Älta - Stensö, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

88 m²

3 rum

7 771 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 945 000 kr+3 %

22 102 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 okt. 2025

Stensövägen 15

Lägenhet
Älta Centrum/stensö, Nacka kommun
Fastighetsbyrån Nacka

18 m²

1 rum

1 161 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 200 000 kr+21 %

66 667 kr/m²

Fastighetsbyrån Nacka
Fastighetsbyrån Nacka
Oxelvägen 55, 7 tr, Älta - Stensö, Nacka kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Oxelvägen 55, 7 tr

Lägenhet
Älta - Stensö, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

88 m²

3 rum

7 816 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr+10 %

25 000 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Hallongatan 17, Älta centrum, Nacka kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Hallongatan 17

Radhus
Älta centrum, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

53+4 m²

2 rum

83 m²

Slutpris 2 000 000 kr±0 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Källmossvägen 3, Älta - Erstavik/Strålsjöområdet, Nacka kommun
  • Såld 2 okt. 2025

Källmossvägen 3

Villa
Älta - Erstavik/Strålsjöområdet, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

143+47 m²

6 rum

1 182 m²

Slutpris 12 100 000 kr+24 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 okt. 2025

Anemonvägen 28

Lägenhet
Älta - Södra Hedvigslund, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

90 m²

4 rum

7 015 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 100 000 kr+13 %

56 667 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i september 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 sep. 2025

Oxelvägen 51

Lägenhet
Älta Centrum/stensö, Nacka kommun
Fastighetsbyrån Nacka

66 m²

2 rum

5 158 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 950 000 kr-2 %

29 545 kr/m²

Fastighetsbyrån Nacka
Fastighetsbyrån Nacka
Sigfridsborgsvägen 12, Älta - Sigfridsborg, Nacka kommun
  • Såld 30 sep. 2025

Sigfridsborgsvägen 12

Radhus
Älta - Sigfridsborg, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

122+60 m²

7 rum

226 m²

Slutpris 6 200 000 kr+3 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Sävsångarvägen 77, Älta - Kolarängen, Nacka kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Sävsångarvägen 77

Radhus
Älta - Kolarängen, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

116 m²

4 rum

259 m²

Slutpris 6 800 000 kr+5 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 sep. 2025

Hasselnötsvägen 58

Lägenhet
Hedvigslund, Nacka kommun
Svensk Fastighetsförmedling Nacka

55 m²

2 rum

5 103 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr+2 %

41 818 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Nacka
Svensk Fastighetsförmedling Nacka
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 sep. 2025

Högmoravägen 100

Radhus
Älta Lovisedal/Sigfridsborg, Nacka kommun
Fastighetsbyrån Nacka

122+60 m²

7 rum

330 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 6 500 000 kr+8 %
Fastighetsbyrån Nacka
Fastighetsbyrån Nacka
Stensövägen 22, 3 tr, Älta - Strandparken, Nacka kommun
  • Såld 19 sep. 2025

Stensövägen 22, 3 tr

Lägenhet
Älta - Strandparken, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

59 m²

2 rum

3 733 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 650 000 kr+6 %

44 915 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Flugsnapparvägen 1, Älta - Kolarängen, Nacka kommun
  • Såld 19 sep. 2025

Flugsnapparvägen 1

Villa
Älta - Kolarängen, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

151 m²

6 rum

735 m²

Slutpris 9 165 000 kr+15 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Björnmossvägen 66, Älta gård, Nacka kommun
  • Såld 15 sep. 2025

Björnmossvägen 66

Lägenhet
Älta gård, Nacka kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

82,8 m²

4 rum

6 222 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 825 000 kr+1 %

46 196 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Visar 51 - 100 av 1899

Artiklar från Hemnet