Mörbylånga kommun

Mörbylånga kommun

Alla slutpriser för bostäder - Mörbylånga kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 936 sålda bostäder

Sålt i oktober 2025

Pensionatsvägen 8, Vickleby , Mörbylånga kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Pensionatsvägen 8

Villa
Vickleby , Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

168+4 m²

6 rum

2 710 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 495 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Bostorp 133, Bostorp , Mörbylånga kommun
  • Såld 25 okt. 2025

Bostorp 133

Villa
Bostorp , Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

54+14 m²

3 rum

7 430 m²

Slutpris 2 100 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Rökgatan, Färjestaden, Mörbylånga kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Rökgatan

Tomt
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Fastighetsbyrån Öland

1 191 m²

Slutpris 580 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Öland
Fastighetsbyrån Öland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 okt. 2025
profilfoto på mäklare
EmmaPerbjörs

Beteby 402

Villa
Mörbylånga, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

78+69 m²

5 rum

2 973 m²

Slutpris 2 412 000 kr-14 %
Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 okt. 2025
profilfoto på mäklare
LudwigJohansson

Salamandergatan 17G

Lägenhet
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Bjurfors Kalmar

55 m²

2 rum

4 150 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr±0 %

22 727 kr/m²

Bjurfors Kalmar
Bjurfors Kalmar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 okt. 2025

Övra Ålebäck 205

Villa
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

163+12 m²

8 rum

2 632 m²

Slutpris 5 050 000 kr+1 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Majsvägen 3, Eriksöre, Mörbylånga kommun
  • Såld 15 okt. 2025

Majsvägen 3

Fritidshus
Eriksöre, Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

60 m²

4 rum

474 m²

Slutpris 2 500 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Sandgårdsborg 117, Sandby - Gårdby, Mörbylånga kommun
  • Såld 14 okt. 2025

Sandgårdsborg 117

Villa
Sandby - Gårdby, Mörbylånga kommun
Fastighetsbyrån Öland

144+44 m²

6 rum

3 248 m²

Slutpris 1 900 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Öland
Fastighetsbyrån Öland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 okt. 2025
profilfoto på mäklare
EmilSvensson

Grodgatan 17A

Lägenhet
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

83 m²

3 rum

7 394 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr±0 %

28 313 kr/m²

Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Gösstigen 10, Saxnäs, Mörbylånga kommun
  • Såld 10 okt. 2025

Gösstigen 10

Fritidshus
Saxnäs, Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

45 m²

3 rum

873 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Kålvägen 10, Eriksöre, Mörbylånga kommun
  • Såld 7 okt. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Kålvägen 10

Tomt
Eriksöre, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

550 m²

Slutpris 750 000 kr-6 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 okt. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusLönnbom

Hästhovsvägen 5

Villa
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

133+36 m²

4 rum

747 m²

Slutpris 2 800 000 kr+4 %
Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Sven Liljas Gata 12, Saxnäs, Mörbylånga kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Sven Liljas Gata 12

Villa
Saxnäs, Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

135 m²

5 rum

2 198 m²

Slutpris 3 900 000 kr+1 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Skärlöv 201, Skärlöv, Mörbylånga kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Skärlöv 201

Fritidshus
Skärlöv, Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

110 m²

6 rum

1 920 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 525 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2025
profilfoto på mäklare
EmilSvensson

Smaragdvägen 2F

Lägenhet
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

117 m²

5 rum

5 881 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr-2 %

20 085 kr/m²

Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 okt. 2025

Solvägen 30

Villa
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

162 m²

5 rum

720 m²

Slutpris 4 150 000 kr+12 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i september 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 sep. 2025
profilfoto på mäklare
EmilSvensson

Ormgatan 21H

Lägenhet
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

78 m²

4 rum

5 459 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 625 000 kr-4 %

20 833 kr/m²

Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Mysinge 137, Mysinge, Mörbylånga kommun
  • Såld 30 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Mysinge 137

Fritidshus
Mysinge, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

63 m²

4 rum

460 m²

Slutpris 1 495 000 kr±0 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 sep. 2025
profilfoto på mäklare
EmilSvensson

Norra hamnplan 8C

Lägenhet
Färjestadens Hamn, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

117 m²

5 rum

7 376 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 600 000 kr±0 %

30 769 kr/m²

Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Majsvägen 5, Eriksöre, Mörbylånga kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Majsvägen 5

Villa
Eriksöre, Mörbylånga kommun
Fastighetsbyrån Öland

70+20 m²

3 rum

509 m²

Slutpris 2 800 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Öland
Fastighetsbyrån Öland
Bårby 121, Bårby , Mörbylånga kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Bårby 121

Fritidshus
Bårby , Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

70+30 m²

5 rum

745 m²

Slutpris 2 425 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 sep. 2025
profilfoto på mäklare
RonjaIssau

Sjöbergs gata 16

Lägenhet
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

112 m²

4 rum

5 761 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 595 000 kr-6 %

14 241 kr/m²

Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Siriusgränd 15, Strandskogen, Mörbylånga kommun
  • Såld 23 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Siriusgränd 15

Villa
Strandskogen, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

107 m²

4 rum

1 053 m²

Slutpris 2 395 000 kr±0 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Eketorp 108, Eketorp, Mörbylånga kommun
  • Såld 22 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Eketorp 108

Fritidshus
Eketorp, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

85+12 m²

3 rum

1 205 m²

Slutpris 950 000 kr-12 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PierreFritz

Salamandergatan 12

Villa
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

173+24 m²

6 rum

987 m²

Slutpris 5 500 000 kr+1 %
Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Malmgatan 35, Stora Frö, Mörbylånga kommun
  • Såld 18 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Malmgatan 35

Villa
Stora Frö, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

194+41 m²

7 rum

2 556 m²

Slutpris 2 500 000 kr-7 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Hönstorp 202, Algutsrum , Mörbylånga kommun
  • Såld 15 sep. 2025

Hönstorp 202

Villa
Algutsrum , Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

140+146 m²

4 rum

1 523 m²

Slutpris 1 700 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 sep. 2025

Dvärgkroken 23

Villa
Mörbylånga, Mörbylånga kommun
LF Fastighetsförmedling Kalmar

140 m²

5 rum

959 m²

Slutpris 1 950 000 kr-11 %
LF Fastighetsförmedling Kalmar
LF Fastighetsförmedling Kalmar
Brudsporregränd 5, Saxnäs, Mörbylånga kommun
  • Såld 11 sep. 2025

Brudsporregränd 5

Villa
Saxnäs, Mörbylånga kommun
Fastighetsbyrån Öland

157+15 m²

4 rum

1 114 m²

Slutpris 5 225 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Öland
Fastighetsbyrån Öland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Genvägen 8

Fritidshus
Haga park, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

109 m²

5 rum

1 126 m²

Slutpris 4 000 000 kr-6 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Törnbotten 213A, Algutsrum, Mörbylånga kommun
  • Såld 3 sep. 2025

Törnbotten 213A

Villa
Algutsrum, Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

150+150 m²

6 rum

5 400 m²

Slutpris 5 850 000 kr-5 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Puttgränd 6, Saxnäs, Mörbylånga kommun
  • Såld 2 sep. 2025

Puttgränd 6

Villa
Saxnäs, Mörbylånga kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

132 m²

4 rum

751 m²

Slutpris 4 700 000 kr-6 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i augusti 2025

Solberga 130, Degerhamn, Mörbylånga kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Solberga 130

Villa
Degerhamn, Mörbylånga kommun
Fastighetsbyrån Öland

140+45 m²

7 rum

5 468 m²

Slutpris 3 450 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Öland
Fastighetsbyrån Öland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 aug. 2025
profilfoto på mäklare
PierreFritz

Skolgatan 15

Villa
Mörbylånga, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

128+64 m²

5 rum

1 129 m²

Slutpris 3 400 000 kr+5 %
Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 aug. 2025

Bönvägen 12

Villa
Eriksöre, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

188 m²

8 rum

1 163 m²

Slutpris 4 300 000 kr-2 %
Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 aug. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Blåsippsvägen 2

Fritidshus
Tveta, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

67 m²

3 rum

802 m²

Slutpris 1 895 000 kr±0 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Carl Malmstens väg 11, Vickleby, Mörbylånga kommun
  • Såld 21 aug. 2025

Carl Malmstens väg 11

Tomt
Vickleby, Mörbylånga kommun
Fastighetsbyrån Öland

955 m²

Slutpris 625 000 kr-24 %
Fastighetsbyrån Öland
Fastighetsbyrån Öland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 aug. 2025

Vårlöksgatan 3

Villa
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

86+81 m²

5 rum

525 m²

Slutpris 1 800 000 kr±0 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Regnbågsvägen 1, Färjestaden, Mörbylånga kommun
  • Såld 15 aug. 2025

Regnbågsvägen 1

Villa
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

72 m²

4 rum

975 m²

Slutpris 2 925 000 kr-7 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Nedra Ålebäck 312, Nedra Ålebäck, Mörbylånga kommun
  • Såld 12 aug. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Nedra Ålebäck 312

Fritidshus
Nedra Ålebäck, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

68+15 m²

4 rum

1 429 m²

Slutpris 1 675 000 kr-4 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 aug. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Ekorrestigen 4

Fritidshus
Törnbotten, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

60+40 m²

3 rum

870 m²

Slutpris 1 250 000 kr-16 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 aug. 2025

Ventlinge 126

Villa
Grönhögen, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

80+30 m²

5 rum

1 395 m²

Slutpris 1 850 000 kr-16 %
Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren

Sålt i juli 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 jul. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusLönnbom

Möllstorpsgatan 10

Villa
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

140+10 m²

4 rum

2 769 m²

Slutpris 3 395 000 kr-13 %
Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 jul. 2025
profilfoto på mäklare
FridaLangå

Golfbanevägen 7C

Lägenhet
Saxnäs, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

83 m²

3 rum

3 975 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr-1 %

28 313 kr/m²

Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 jul. 2025
profilfoto på mäklare
FridaLangå

Golfbanevägen 7B

Lägenhet
Saxnäs, Mörbylånga kommun
Notar by Pontuz Löfgren

83 m²

3 rum

3 975 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 170 000 kr±0 %

26 145 kr/m²

Notar by Pontuz Löfgren
Notar by Pontuz Löfgren
Västra Malmgatan 23, V:a Malmen - Långrälla, Mörbylånga kommun
  • Såld 30 jul. 2025

Västra Malmgatan 23

Villa
V:a Malmen - Långrälla, Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

79+10 m²

3 rum

1 025 m²
  • Uteplats

Slutpris 880 000 kr-30 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 jul. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Degerhamnsvägen 4

Fritidshus
Degerhamn, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

83+109 m²

5 rum

1 165 m²

Slutpris 3 400 000 kr-3 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Korallrotgränd 6, Saxnäs, Mörbylånga kommun
  • Såld 29 jul. 2025

Korallrotgränd 6

Villa
Saxnäs, Mörbylånga kommun
Svensk Fastighetsförmedling Öland

135 m²

4 rum

1 172 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 800 000 kr-5 %
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Svensk Fastighetsförmedling Öland
Lökenäs bygata 4, Lökenäs, Mörbylånga kommun
  • Såld 24 jul. 2025
profilfoto på mäklare
MarcusIsakson

Lökenäs bygata 4

Fritidshus
Lökenäs, Mörbylånga kommun
Ölandsmäklaren AB

45 m²

2 rum

2 870 m²

Slutpris 3 450 000 kr+30 %
Ölandsmäklaren AB
Ölandsmäklaren AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 jul. 2025
profilfoto på mäklare
JørgenJohansen

Knaps väg 21

Fritidshus
Färjestaden, Mörbylånga kommun
Egendomsbyrån AB

81 m²

4 rum

1 160 m²

Slutpris 2 150 000 kr-14 %
Egendomsbyrån AB
Egendomsbyrån AB

Visar 101 - 150 av 2500

Artiklar från Hemnet