Mariestads kommun

Mariestads kommun

Alla slutpriser för bostäder - Mariestads kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 680 sålda bostäder

Sålt i mars 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 mar. 2025

Prebendegatan 17

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

65 m²

3 rum

4 075 kr/mån

Slutpris 570 000 kr+27 %

8 769 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 mar. 2025

Muggebovägen 24

Villa
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

109+80 m²

5 rum

779 m²

Slutpris 2 050 000 kr+14 %
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Gärdesgatan 9, Mariestad, Mariestads kommun
  • Såld 13 mar. 2025

Gärdesgatan 9

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm

42,5 m²

2 rum

3 364 kr/mån

Slutpris 375 000 kr±0 %

8 824 kr/m²

SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
Drottninggatan 4D, Centrum, Mariestads kommun
  • Såld 11 mar. 2025

Drottninggatan 4D

Lägenhet
Centrum, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

99,6 m²

3 rum

8 569 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 700 000 kr+22 %

17 068 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Prebendegatan 10, Gärdet, Mariestads kommun
  • Såld 9 mar. 2025

Prebendegatan 10

Lägenhet
Gärdet, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

43 m²

1,5 rum

2 581 kr/mån

Slutpris 395 000 kr±0 %

9 186 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Prebendegatan 6, Marieholm, Mariestads kommun
  • Såld 8 mar. 2025

Prebendegatan 6

Lägenhet
Marieholm, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

65 m²

3 rum

4 075 kr/mån

Slutpris 710 000 kr-5 %

10 923 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Akaciastigen 16, Bråten, Mariestads kommun
  • Såld 7 mar. 2025

Akaciastigen 16

Lägenhet
Bråten, Mariestads kommun
Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång

38 m²

1 rum

3 368 kr/mån

Slutpris 99 500 kr-33 %

2 618 kr/m²

Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång
Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång
Hantverkaregatan 36, Madlyckan, Mariestads kommun
  • Såld 7 mar. 2025

Hantverkaregatan 36

Lägenhet
Madlyckan, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

59 m²

2 rum

2 779 kr/mån

Slutpris 750 000 kr±0 %

12 712 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 mar. 2025

Sågaregränd 10

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

54 m²

2 rum

3 508 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr-3 %

32 407 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Akaciastigen 13, Mariestad, Mariestads kommun
  • Såld 5 mar. 2025

Akaciastigen 13

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång

81 m²

3 rum

6 326 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 195 000 kr±0 %

2 407 kr/m²

Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång
Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång
Madlyckevägen 3, Madlyckan, Mariestads kommun
  • Såld 3 mar. 2025

Madlyckevägen 3

Lägenhet
Madlyckan, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

72 m²

3 rum

3 225 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 770 000 kr-3 %

10 694 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 mar. 2025

Bästemansvägen 7

Villa
Sjötorp, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

144+36 m²

5 rum

1 112 m²

Slutpris 1 850 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

Sålt i februari 2025

Kristinebergsgatan 12, Högelid, Mariestads kommun
  • Såld 28 feb. 2025

Kristinebergsgatan 12

Villa
Högelid, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

153+80 m²

6 rum

1 026 m²

Slutpris 1 800 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Valnötsstigen 17, Bråten Park, Mariestads kommun
  • Såld 26 feb. 2025

Valnötsstigen 17

Lägenhet
Bråten Park, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

81 m²

3 rum

6 858 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 190 000 kr-3 %

2 346 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 feb. 2025

John Hedins väg 12A

Lägenhet
Gärdet, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

53,4 m²

2 rum

4 150 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 570 000 kr-4 %

10 674 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 feb. 2025

Bäckaskogsvägen 19

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

45 m²

2 rum

4 253 kr/mån

Slutpris 295 000 kr±0 %

6 556 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Rosengången 4, Bråten Park, Mariestads kommun
  • Såld 20 feb. 2025

Rosengången 4

Radhus
Bråten Park, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

125 m²

5 rum

7 445 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 800 000 kr-6 %

6 400 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Södra Kolarestigen 25, Ekudden, Mariestads kommun
  • Såld 20 feb. 2025

Södra Kolarestigen 25

Lägenhet
Ekudden, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

73 m²

2 rum

4 218 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 830 000 kr+11 %

11 370 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Torngatan 29, Högelid, Mariestads kommun
  • Såld 17 feb. 2025

Torngatan 29

Radhus
Högelid, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

93,5 m²

4 rum

5 548 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 740 000 kr+34 %

18 610 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Tidavad 35, Tidavad, Mariestads kommun
  • Såld 16 feb. 2025

Tidavad 35

Villa
Tidavad, Mariestads kommun
LF Fastighetsförmedling Mariestad

121+44 m²

4 rum

1 165 m²

Slutpris 1 425 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Mariestad
LF Fastighetsförmedling Mariestad
Bergsgatan 120, Mariestad, Mariestads kommun
  • Såld 12 feb. 2025

Bergsgatan 120

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm

88,5 m²

3 rum

4 793 kr/mån

Slutpris 1 400 000 kr+8 %

15 819 kr/m²

SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
Tjädervägen 102, Västra Skogen, Mariestads kommun
  • Såld 11 feb. 2025

Tjädervägen 102

Lägenhet
Västra Skogen, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

71,6 m²

2 rum

4 274 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 750 000 kr-9 %

10 475 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Bergsgatan 100, Högelid, Mariestads kommun
  • Såld 11 feb. 2025

Bergsgatan 100

Lägenhet
Högelid, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

92 m²

3 rum

5 293 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 500 000 kr+5 %

16 304 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 feb. 2025

Backåsvägen 5

Villa
Lugnås, Mariestads kommun
LF Fastighetsförmedling Mariestad

119+118 m²

4 rum

840 m²

Slutpris 1 500 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Mariestad
LF Fastighetsförmedling Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 feb. 2025

Björsätersvägen 7

Villa
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

108+9 m²

3 rum

2 914 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 025 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 feb. 2025

Prebendegatan 2

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

43,5 m²

2 rum

2 902 kr/mån

Slutpris 420 000 kr-12 %

9 655 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Sågaregränd 10, Smedjehagen, Mariestads kommun
  • Såld 10 feb. 2025

Sågaregränd 10

Lägenhet
Smedjehagen, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

71 m²

2 rum

4 433 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 000 000 kr+6 %

28 169 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Tunaholmsvägen 11, Gärdet, Mariestads kommun
  • Såld 7 feb. 2025

Tunaholmsvägen 11

Lägenhet
Gärdet, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

52,5 m²

2 rum

3 109 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 400 000 kr-6 %

7 619 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 feb. 2025

Fläderstigen 2

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

109 m²

4 rum

9 238 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 350 000 kr-41 %

3 211 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

Sålt i januari 2025

Sågaregränd 9, Mariestad, Mariestads kommun
  • Såld 30 jan. 2025

Sågaregränd 9

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm

85 m²

3 rum

6 342 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 235 000 kr+2 %

26 294 kr/m²

SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
Dalripevägen 26, Västra Skogen, Mariestads kommun
  • Såld 28 jan. 2025

Dalripevägen 26

Radhus
Västra Skogen, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

76 m²

3 rum

4 965 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 825 000 kr-6 %

10 855 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Marieforsleden 50, Marieholm, Mariestads kommun
  • Såld 27 jan. 2025

Marieforsleden 50

Lägenhet
Marieholm, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

65 m²

3 rum

4 075 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 615 000 kr-5 %

9 462 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Marieforsleden 64, Prebende, Mariestads kommun
  • Såld 25 jan. 2025

Marieforsleden 64

Lägenhet
Prebende, Mariestads kommun
LF Fastighetsförmedling Mariestad

65,5 m²

3 rum

4 090 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 520 000 kr+5 %

7 939 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Mariestad
LF Fastighetsförmedling Mariestad
Notvägen 2, Sjötorp, Mariestads kommun
  • Såld 24 jan. 2025

Notvägen 2

Villa
Sjötorp, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

116 m²

4 rum

2 089 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 075 000 kr-17 %
Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Madlyckevägen 24, Högelid, Mariestads kommun
  • Såld 24 jan. 2025

Madlyckevägen 24

Lägenhet
Högelid, Mariestads kommun
LF Fastighetsförmedling Mariestad

61,6 m²

2 rum

4 176 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 506 000 kr+4 %

8 214 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Mariestad
LF Fastighetsförmedling Mariestad
Färed Trankärr 1, Töreboda, Mariestads kommun
  • Såld 23 jan. 2025

Färed Trankärr 1

Villa
Töreboda, Mariestads kommun
Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång

90 m²

4 rum

1,2 ha

Slutpris 820 000 kr-41 %
Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång
Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång
Södra Kolarestigen 53, Ekudden, Mariestads kommun
  • Såld 22 jan. 2025

Södra Kolarestigen 53

Villa
Ekudden, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

137 m²

4 rum

7 543 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 050 000 kr+14 %
Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 jan. 2025

Sandbäcksvägen 57C

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

52 m²

2 rum

4 536 kr/mån

Slutpris 340 000 kr+17 %

6 538 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Tivedsgatan 6, Mariestad, Mariestads kommun
  • Såld 21 jan. 2025

Tivedsgatan 6

Villa
Mariestad, Mariestads kommun
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm

117+78 m²

5 rum

776 m²

Slutpris 1 900 000 kr-9 %
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 jan. 2025

Tranbärsvägen 55

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

76 m²

3 rum

4 729 kr/mån

Slutpris 1 775 000 kr+81 %

23 355 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jan. 2025

Bäckaskogsvägen 23

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

45 m²

2 rum

4 253 kr/mån

Slutpris 250 000 kr±0 %

5 556 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jan. 2025

Fläderstigen 2

Lägenhet
Bråten Park, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

85 m²

3 rum

7 309 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 250 000 kr-9 %

2 941 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Kyrkvägen 38, Sjötorp, Mariestads kommun
  • Såld 11 jan. 2025

Kyrkvägen 38

Villa
Sjötorp, Mariestads kommun
LF Fastighetsförmedling Mariestad

128 m²

4 rum

1 561 m²

Slutpris 1 895 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Mariestad
LF Fastighetsförmedling Mariestad
Drottning Kristinas väg 65, Marieholm, Mariestads kommun
  • Såld 10 jan. 2025

Drottning Kristinas väg 65

Lägenhet
Marieholm, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

91 m²

4 rum

4 716 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 695 000 kr±0 %

7 637 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Galeasvägen 3, Sjötorp, Mariestads kommun
  • Såld 6 jan. 2025

Galeasvägen 3

Villa
Sjötorp, Mariestads kommun
Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång

140+20 m²

5 rum

2 534 m²

Slutpris 2 175 000 kr-1 %
Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång
Mäklarhuset Mariestad, Töreboda och Gullspång
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 jan. 2025

Drottning Kristinas väg 81

Lägenhet
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

73,5 m²

3 rum

4 682 kr/mån

Slutpris 895 000 kr±0 %

12 177 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

Sålt i december 2024

Akaciastigen 3 , Bråten Park, Mariestads kommun
  • Såld 20 dec. 2024

Akaciastigen 3

Lägenhet
Bråten Park, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

61 m²

2 rum

4 858 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 90 000 kr-36 %

1 475 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Prebendegatan 14, Gärdet, Mariestads kommun
  • Såld 20 dec. 2024

Prebendegatan 14

Lägenhet
Gärdet, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

79 m²

4 rum

4 313 kr/mån

Slutpris 835 000 kr-2 %

10 570 kr/m²

Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Lingonvägen 3, Högelid, Mariestads kommun
  • Såld 16 dec. 2024

Lingonvägen 3

Villa
Högelid, Mariestads kommun
Fastighetsbyrån Mariestad

160+19 m²

6 rum

739 m²

Slutpris 2 800 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Mariestad
Fastighetsbyrån Mariestad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 dec. 2024

Rösslingen 3

Villa
Mariestad, Mariestads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

115 m²

5 rum

2 010 m²

Slutpris 490 000 kr-16 %
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad
Svensk Fastighetsförmedling Mariestad

Visar 251 - 300 av 2500

Artiklar från Hemnet