Västra Hamnen, Malmö kommun

Västra Hamnen

Alla slutpriser för bostäder - Västra Hamnen, Malmö kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

4 068 sålda bostäder

Sålt i januari 2026

Solhöjdsgatan 9, Varvstaden, Malmö kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Solhöjdsgatan 9

Lägenhet
Varvstaden, Malmö kommun
Notar

51 m²

2 rum

4 355 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 375 000 kr-6 %

66 176 kr/m²

Notar
Notar
Stapelbäddsgatan 18, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Stapelbäddsgatan 18

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

42 m²

2 rum

3 778 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 060 000 kr-2 %

49 048 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 jan. 2026

Stormastgatan 5

Lägenhet
Västra Hamnen/Dockan, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

67 m²

3 rum

5 223 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 095 000 kr±0 %

46 194 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Einar Hansens Esplanad 14, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 14 jan. 2026

Einar Hansens Esplanad 14

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

55 m²

2 rum

4 524 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 150 000 kr-6 %

39 091 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Neptunigatan 71, Varvsstaden, Malmö kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Neptunigatan 71

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun

35 m²

1 rum

3 200 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 950 000 kr-2 %

55 714 kr/m²

Croisette Malmö Västra Hamnen
Isbergs gata 6, Dockan, Malmö kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Isbergs gata 6

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

76 m²

3 rum

4 613 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 720 000 kr+3 %

48 947 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Västra Varvsgatan 16G, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 12 jan. 2026

Västra Varvsgatan 16G

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun

26 m²

1 rum

2 166 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 495 000 kr-3 %

57 500 kr/m²

Croisette Malmö Västra Hamnen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 jan. 2026

Neptunigatan 71

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

51 m²

2 rum

4 389 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 600 000 kr±0 %

50 980 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Bassänggatan 3, Malmö Live, Malmö kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Bassänggatan 3

Lägenhet
Malmö Live, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

55 m²

2 rum

3 798 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 100 000 kr-6 %

56 364 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Carlsgatan 31, Malmö, Malmö kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Carlsgatan 31

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Malmö

85,5 m²

3 rum

6 105 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 695 000 kr±0 %

43 216 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 jan. 2026

Västra Varvsgatan 11A

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

86 m²

4 rum

4 804 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 350 000 kr+9 %

50 581 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Scaniaplatsen 21, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 6 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Scaniaplatsen 21

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

97 m²

4 rum

8 675 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 300 000 kr-3 %

64 948 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Dockgatan 13A, Dockan, Malmö kommun
  • Såld 6 jan. 2026

Dockgatan 13A

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

61 m²

2 rum

3 744 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 995 000 kr-9 %

49 098 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stora Varvsgatan 39, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 5 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Stora Varvsgatan 39

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

97 m²

4 rum

7 384 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 345 000 kr+1 %

55 103 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Solhöjdsgatan 19, Varvsstaden, Malmö kommun
  • Såld 5 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Solhöjdsgatan 19

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

82 m²

3 rum

5 854 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 195 000 kr±0 %

51 159 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Lägatan 11C, Dockan, Malmö kommun
  • Såld 4 jan. 2026

Lägatan 11C

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun

51 m²

2 rum

4 232 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

39 118 kr/m²

Croisette Malmö Västra Hamnen

Sålt i december 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 dec. 2025

Mastgränd 28

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Bjurfors Limhamn

71 m²

3 rum

5 647 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 345 000 kr-3 %

47 113 kr/m²

Bjurfors Limhamn
Bjurfors Limhamn
Solhöjdsgatan 15, Varvsstaden, Malmö kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Solhöjdsgatan 15

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun

93 m²

4 rum

6 668 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 000 000 kr-4 %

53 763 kr/m²

Croisette Malmö Västra Hamnen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 dec. 2025

Carlsgatan 31

Lägenhet
City, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

39,5 m²

2 rum

3 153 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr-4 %

53 165 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Carlsgatan 33B, City, Malmö kommun
  • Såld 18 dec. 2025

Carlsgatan 33B

Lägenhet
City, Malmö kommun

70 m²

2 rum

5 073 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr-9 %

36 429 kr/m²

Croisette Malmö Västra Hamnen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 dec. 2025
profilfoto på mäklare
HannaSars

Lovartsgatan 13

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Mäklarhuset Vellinge

34 m²

1,5 rum

3 077 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-7 %

47 059 kr/m²

Mäklarhuset Vellinge
Mäklarhuset Vellinge
Dockgatan 21, Dockan, Malmö kommun
  • Såld 16 dec. 2025

Dockgatan 21

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

71 m²

3 rum

4 332 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 900 000 kr-2 %

54 930 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Barometergatan 2, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 16 dec. 2025

Barometergatan 2

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun

32 m²

1 rum

1 819 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr-2 %

71 875 kr/m²

Croisette Malmö Västra Hamnen
Västra varvsgatan 35, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 16 dec. 2025

Västra varvsgatan 35

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun

71 m²

3 rum

5 579 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 795 000 kr±0 %

53 451 kr/m²

Croisette Malmö Västra Hamnen
Solhöjdsgatan 19, Varvsstaden, Malmö kommun
  • Såld 15 dec. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Solhöjdsgatan 19

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

47 m²

2 rum

4 080 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 610 000 kr+1 %

55 532 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Nordenskiöldsgatan 5B, City, Malmö kommun
  • Såld 14 dec. 2025

Nordenskiöldsgatan 5B

Lägenhet
City, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

72,5 m²

2 rum

4 802 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 800 000 kr-3 %

80 000 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Lilla Varvsgatan 51A, Dockan, Malmö kommun
  • Såld 12 dec. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Lilla Varvsgatan 51A

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

88 m²

3 rum

5 878 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 495 000 kr±0 %

51 080 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Bomgatan 17, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 11 dec. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Bomgatan 17

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

70,5 m²

3 rum

4 949 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 135 000 kr-1 %

44 468 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 dec. 2025

Östra Varvsgatan 3BC

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

55 m²

3 rum

4 682 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 925 000 kr-2 %

53 182 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 dec. 2025

Carlsgatan 35

Lägenhet
City, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

53,5 m²

2 rum

4 158 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 450 000 kr-2 %

45 794 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 dec. 2025

Salongsgatan 18D

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

61,9 m²

3 rum

5 565 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 800 000 kr-7 %

45 234 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 dec. 2025

Ankargatan 9

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Bjurfors Limhamn

81 m²

4 rum

5 777 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 215 000 kr-4 %

52 037 kr/m²

Bjurfors Limhamn
Bjurfors Limhamn
Dockgatan 27, Dockan, Malmö kommun
  • Såld 8 dec. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Dockgatan 27

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

104 m²

3 rum

6 631 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 7 400 000 kr+6 %

71 154 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 dec. 2025

Ankargatan 9

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Mäklarhuset Malmö Regementsgatan

77 m²

4 rum

5 777 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 500 000 kr-4 %

58 442 kr/m²

Mäklarhuset Malmö Regementsgatan
Mäklarhuset Malmö Regementsgatan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 dec. 2025

Västra Varvsgatan 18C

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

70 m²

3 rum

5 307 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 400 000 kr-3 %

48 571 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Lilla Varvsgatan 49B, Dockan, Malmö kommun
  • Såld 5 dec. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Lilla Varvsgatan 49B

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

52 m²

2 rum

4 131 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 450 000 kr+2 %

47 115 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 dec. 2025

Einar Hansens Esplanad 16

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

55 m²

2 rum

4 524 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-5 %

34 545 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 dec. 2025

Stormastgatan 5

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Bjurfors Limhamn

34 m²

1,5 rum

3 302 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 700 000 kr-3 %

50 000 kr/m²

Bjurfors Limhamn
Bjurfors Limhamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 dec. 2025

Östra Varvsgatan 5 C

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

52 m²

2 rum

3 389 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 435 000 kr-2 %

46 827 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Lilla Varvsgatan 19A, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 3 dec. 2025

Lilla Varvsgatan 19A

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun

51 m²

2 rum

3 457 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 675 000 kr±0 %

52 451 kr/m²

Croisette Malmö Västra Hamnen
Vimpelgatan 35, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 2 dec. 2025

Vimpelgatan 35

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

50 m²

2 rum

3 179 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 300 000 kr-1 %

66 000 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Einar Hansens Esplanad 34, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 1 dec. 2025

Einar Hansens Esplanad 34

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun

54 m²

2 rum

4 545 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 395 000 kr±0 %

44 352 kr/m²

Croisette Malmö Västra Hamnen

Sålt i november 2025

Isbergs gata 4, Dockan, Malmö kommun
  • Såld 30 nov. 2025

Isbergs gata 4

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

66 m²

2 rum

3 889 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 025 000 kr-2 %

45 833 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Dockgatan 45A, Dockan, Malmö kommun
  • Såld 28 nov. 2025
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Dockgatan 45A

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

55 m²

2 rum

3 597 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 040 000 kr-2 %

55 273 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Dockgatan 49A, Dockan, Malmö kommun
  • Såld 28 nov. 2025

Dockgatan 49A

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

55 m²

2 rum

3 597 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

54 455 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 nov. 2025

Västra Varvsgatan 34A

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

97 m²

4 rum

5 865 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 750 000 kr-7 %

48 969 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Stormastgatan 28, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 27 nov. 2025

Stormastgatan 28

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Malmö

32 m²

1 rum

2 839 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 395 000 kr±0 %

43 594 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 nov. 2025

Kostergränd 5C

Lägenhet
Västra Hamnen/Dockan, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

42 m²

2 rum

4 099 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr-3 %

41 667 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Rodergatan 30, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 26 nov. 2025

Rodergatan 30

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Norban Mäkleri

90 m²

3 rum

6 417 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 950 000 kr-5 %

55 000 kr/m²

Norban Mäkleri
Norban Mäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 nov. 2025

Dockgatan 17

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

44 m²

1,5 rum

3 011 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 000 000 kr-9 %

45 455 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City

Visar 151 - 200 av 2500

Artiklar från Hemnet