Malmö Centrum/Hamnen, Malmö kommun

Malmö Centrum/Hamnen

Alla slutpriser för bostäder - Malmö Centrum/Hamnen, Malmö kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

34 740 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Kiviksgatan 8A

Lägenhet
Östra Sorgenfri, Malmö kommun
Bülow & Lind Fastighetsförmedling

51,2 m²

2 rum

4 413 kr/mån

Slutpris 1 195 000 kr±0 %

23 340 kr/m²

Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 apr. 2026

Regementsgatan 66A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Notar

100 m²

4 rum

6 655 kr/mån

Slutpris 5 100 000 kr-2 %

51 000 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 apr. 2026

Karlshamnsgatan 2

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun

41 m²

2 rum

4 137 kr/mån

Slutpris 1 525 000 kr-4 %

37 195 kr/m²

Bjurfors Malmö Södra Innerstaden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 apr. 2026

Kungsgatan 32

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

129 m²

4,5 rum

4 469 kr/mån

Slutpris 7 295 000 kr±0 %

56 550 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SandraLindh

Baskemöllegatan 5G

Lägenhet
Sorgenfri, Malmö kommun
HusmanHagberg Malmö

59 m²

2 rum

4 800 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 480 000 kr-1 %

25 085 kr/m²

HusmanHagberg Malmö
HusmanHagberg Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Bangatan 4A

Lägenhet
Möllevången, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

64,5 m²

2 rum

4 342 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 665 000 kr-6 %

25 814 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Köpenhamnsvägen 47A

Lägenhet
Erikslust, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

57,5 m²

2 rum

5 255 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 275 000 kr+1 %

39 565 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Flaggskeppsgatan 6

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

56 m²

2 rum

5 109 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 850 000 kr-2 %

50 893 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Carl Herslowsgatan 11D

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

53 m²

2 rum

Slutpris 2 665 000 kr

50 283 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Östra Farmvägen 32D

Lägenhet
Östra Sorgenfri, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

60 m²

2 rum

4 243 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 350 000 kr-3 %

22 500 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Köpenhamnsvägen 15A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Limhamn

92 m²

4 rum

6 825 kr/mån

Slutpris 3 780 000 kr+15 %

41 087 kr/m²

Bjurfors Limhamn
Bjurfors Limhamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Norra Skolgatan 9

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

89 m²

4 rum

Slutpris 3 450 000 kr

38 764 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Ellstorpsgatan 4 O, Ellstorp, Malmö kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Ellstorpsgatan 4 O

Lägenhet
Ellstorp, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

40 m²

2 rum

4 303 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 080 000 kr-6 %

27 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Stora Trädgårdsgatan 3 E, Drottningtorget, Malmö kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Stora Trädgårdsgatan 3 E

Lägenhet
Drottningtorget, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

40 m²

1,5 rum

2 353 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr-3 %

43 750 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Södervärnsgatan 3A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

76 m²

3 rum

Slutpris 2 195 000 kr

28 882 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Bobergsängen 1 E

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

54 m²

2 rum

Slutpris 2 250 000 kr

41 667 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Slussgatan 3, Slussen, Malmö kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Slussgatan 3

Lägenhet
Slussen, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

75,5 m²

2 rum

4 998 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 375 000 kr±0 %

31 457 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AllenMarkenbjörk

Idaborgsgatan 57D

Lägenhet
Ellstorp, Malmö kommun
HusmanHagberg Malmö

35 m²

1 rum

3 135 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 040 000 kr-5 %

29 714 kr/m²

HusmanHagberg Malmö
HusmanHagberg Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Rådmansgatan 15G

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

58 m²

2 rum

5 232 kr/mån

Slutpris 2 470 000 kr+3 %

42 586 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Föreningsgatan 75A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

80 m²

3 rum

4 804 kr/mån

Slutpris 3 850 000 kr+10 %

48 125 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Major Nilssonsgatan 15 A, Slottsstaden, Malmö kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Major Nilssonsgatan 15 A

Lägenhet
Slottsstaden, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

57 m²

2 rum

4 224 kr/mån

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

36 754 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Östra farmvägen 42A

Lägenhet
Östra Sorgenfri, Malmö kommun

60 m²

2 rum

4 715 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 270 000 kr-2 %

21 167 kr/m²

Bjurfors Malmö Södra Innerstaden
Nobelvägen 70a, Värnhem, Malmö kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Nobelvägen 70a

Lägenhet
Värnhem, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

49 m²

2 rum

4 240 kr/mån

Slutpris 1 275 000 kr-5 %

26 020 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Typografgatan 4A, Möllevången, Malmö kommun
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AlexanderSzüts

Typografgatan 4A

Lägenhet
Möllevången, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

48 m²

2 rum

3 983 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 060 000 kr+3 %

42 917 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Hässleholmsgatan 8A

Lägenhet
Nobeltorget, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

37 m²

1 rum

3 412 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

35 000 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Lilla Varvsgatan 51A

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

83 m²

3 rum

5 863 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 150 000 kr-3 %

50 000 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Kommendörsgatan 1

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
MOHV Malmö

168+36 m²

6 rum

8 267 kr/mån

Slutpris 8 200 000 kr+3 %

48 810 kr/m²

MOHV Malmö
MOHV Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Östra Farmvägen 42A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

88,5 m²

4 rum

6 360 kr/mån

Slutpris 1 600 000 kr+7 %

18 079 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Erikslustvägen 10B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

60 m²

2 rum

4 219 kr/mån

Slutpris 3 350 000 kr+5 %

55 833 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Mastgränd 7A, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Mastgränd 7A

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

33,5 m²

1 rum

3 389 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

44 627 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Helmfeltsgatan 11

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

85 m²

3,5 rum

5 419 kr/mån

Slutpris 5 200 000 kr+4 %

61 176 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Salongsgatan 56B, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Salongsgatan 56B

Radhus
Västra Hamnen, Malmö kommun
Norban Mäkleri

142 m²

5 rum

138 m²

Slutpris 10 250 000 kr-5 %
Norban Mäkleri
Norban Mäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Flöjelgatan 6

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

79 m²

3 rum

4 960 kr/mån

Slutpris 3 700 000 kr-3 %

46 835 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Sofielundsvägen 12

Lägenhet
Möllevången, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

72 m²

2,5 rum

5 418 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 595 000 kr±0 %

36 042 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Ronnebygatan 20B, Västra Sorgenfri, Malmö kommun
  • Såld 16 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JonathanFehland

Ronnebygatan 20B

Lägenhet
Västra Sorgenfri, Malmö kommun
HusmanHagberg Malmö

50 m²

2,5 rum

3 422 kr/mån

Slutpris 1 925 000 kr+3 %

38 500 kr/m²

HusmanHagberg Malmö
HusmanHagberg Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Nobelvägen 113

Lägenhet
Sorgenfri, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

83 m²

4 rum

5 693 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 410 000 kr+1 %

29 036 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Limhamnsvägen 12A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

113 m²

4 rum

Slutpris 8 100 000 kr

71 681 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Roslins Väg 12A

Lägenhet
Ribersborg, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

50 m²

2 rum

5 351 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 260 000 kr-6 %

45 200 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Gustaf rydbergsgatan 14A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Notar

58 m²

2 rum

4 959 kr/mån

Slutpris 2 500 000 kr-4 %

43 103 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Kilian Zollsgatan 31A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Norban Mäkleri

69 m²

3 rum

5 016 kr/mån

Slutpris 3 175 000 kr-1 %

46 014 kr/m²

Norban Mäkleri
Norban Mäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Bellevuevägen 2C

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

74,5 m²

3 rum

Slutpris 3 115 000 kr

41 812 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Amiralsgatan 29B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Notar

62 m²

2 rum

5 431 kr/mån

Slutpris 3 150 000 kr-1 %

50 806 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Disponentgatan 5

Lägenhet
S:t Knut, Malmö kommun
Mäklarhuset Malmö Regementsgatan

73 m²

3 rum

4 897 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 780 000 kr-1 %

38 082 kr/m²

Mäklarhuset Malmö Regementsgatan
Mäklarhuset Malmö Regementsgatan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Bellmansgatan 3

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

37,4 m²

1 rum

2 990 kr/mån

Slutpris 1 650 000 kr+3 %

44 118 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Sundspromenaden 1

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Limhamn

65 m²

2 rum

5 501 kr/mån

Slutpris 4 495 000 kr±0 %

69 154 kr/m²

Bjurfors Limhamn
Bjurfors Limhamn
Salongsgatan 52, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Salongsgatan 52

Villa
Västra Hamnen, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

122 m²

4 rum

97 m²

Slutpris 9 650 000 kr-3 %
Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Köpmansgatan 2b

Lägenhet
Seved, Malmö kommun
Mäklarhuset Malmö Regementsgatan

76 m²

3 rum

6 306 kr/mån

Slutpris 1 000 000 kr-9 %

13 158 kr/m²

Mäklarhuset Malmö Regementsgatan
Mäklarhuset Malmö Regementsgatan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Ostindiefararegatan 5

Lägenhet
Gamla Väster, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

99 m²

4 rum

7 258 kr/mån

Slutpris 4 700 000 kr-6 %

47 475 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Södra Promenaden 25A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

55 m²

2 rum

3 619 kr/mån

Slutpris 3 100 000 kr+7 %

56 364 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Kiviksgatan 4 B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

52 m²

2 rum

Slutpris 1 610 000 kr

30 962 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö

Visar 251 - 300 av 2500

Artiklar från Hemnet