Luleå kommun

Luleå kommun

Alla slutpriser för bostäder - Luleå kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

12 104 sålda bostäder

Sålt i augusti 2023

Trolltjärnsvägen 1, Bergnäset, Luleå kommun
  • Såld 31 aug. 2023

Trolltjärnsvägen 1

Villa
Bergnäset, Luleå kommun
Angeläget Fastighetsförmedling AB

120 m²

5 rum

766 m²

Slutpris 2 750 000 kr+22 %
Angeläget Fastighetsförmedling AB
Angeläget Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 aug. 2023

Specievägen 35

Radhus
Lerbäcken, Luleå kommun
MOHV Luleå

139 m²

5 rum

487 m²

Slutpris 2 675 000 kr-4 %
MOHV Luleå
MOHV Luleå
Toppgatan 11D, Västra Skurholmen, Luleå kommun
  • Såld 30 aug. 2023

Toppgatan 11D

Lägenhet
Västra Skurholmen, Luleå kommun
MOHV Luleå

84,5 m²

3 rum

5 516 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 730 000 kr+2 %

20 473 kr/m²

MOHV Luleå
MOHV Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 aug. 2023

Rågvägen 10

Villa
Gammelstad, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

147+40 m²

7 rum

833 m²

Slutpris 2 920 000 kr-3 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Alviksvägen 28, Alvik, Luleå kommun
  • Såld 30 aug. 2023

Alviksvägen 28

Villa
Alvik, Luleå kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

95 m²

4 rum

10 330 m²

Slutpris 1 795 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå
Skeppsbrogatan 9A, Centrum, Luleå kommun
  • Såld 29 aug. 2023

Skeppsbrogatan 9A

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

120 m²

3 rum

5 410 kr/mån

Slutpris 3 830 000 kr-4 %

31 917 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Midsommarvägen 46, Björkskatan, Luleå kommun
  • Såld 29 aug. 2023

Midsommarvägen 46

Villa
Björkskatan, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

153,5+19,2 m²

5 rum

935 m²

Slutpris 4 150 000 kr+26 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 aug. 2023

Notviksvägen 21

Villa
Mjölkudden/Notviken, Luleå kommun
Angeläget Fastighetsförmedling AB

107+30 m²

6 rum

1 163 m²

Slutpris 3 600 000 kr-5 %
Angeläget Fastighetsförmedling AB
Angeläget Fastighetsförmedling AB
Trollstigen 54, Bergnäset, Luleå kommun
  • Såld 28 aug. 2023

Trollstigen 54

Villa
Bergnäset, Luleå kommun

172 m²

6 rum

820 m²

Slutpris 4 600 000 kr+12 %
Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Västra Skolgatan 11A, Bergnäset, Luleå kommun
  • Såld 28 aug. 2023

Västra Skolgatan 11A

Lägenhet
Bergnäset, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

42 m²

1 rum

1 834 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 175 000 kr±0 %

27 976 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 aug. 2023

Tjädergränd 22

Radhus
Hertsön, Luleå kommun

110+27 m²

4 rum

292 m²

Slutpris 1 695 000 kr±0 %
Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Flarkenvägen 45, Rutvik, Luleå kommun
  • Såld 25 aug. 2023

Flarkenvägen 45

Villa
Rutvik, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

100 m²

3 rum

1 557 m²

Slutpris 3 325 000 kr+15 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 aug. 2023

Hektarvägen 10

Villa
Södra Sunderbyn, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

131+22 m²

5 rum

658 m²

Slutpris 3 600 000 kr+8 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Kompanivägen 21, Luleå, Luleå kommun
  • Såld 25 aug. 2023

Kompanivägen 21

Lägenhet
Luleå, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

90 m²

3 rum

4 807 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 300 000 kr+10 %

36 667 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Mjölkuddsvägen 17, Mjölkudden, Luleå kommun
  • Såld 25 aug. 2023

Mjölkuddsvägen 17

Lägenhet
Mjölkudden, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

76 m²

3 rum

3 250 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

19 671 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Skomakargatan 16, Centrum, Luleå kommun
  • Såld 25 aug. 2023

Skomakargatan 16

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

53 m²

2 rum

3 016 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr-3 %

33 019 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Morkullegränd 33, Hertsön, Luleå kommun
  • Såld 25 aug. 2023

Morkullegränd 33

Radhus
Hertsön, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

141+27 m²

6 rum

345 m²

Slutpris 1 695 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Sorteringsvägen 15, Södra Sunderbyn, Luleå kommun
  • Såld 25 aug. 2023

Sorteringsvägen 15

Villa
Södra Sunderbyn, Luleå kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

150+38 m²

7 rum

979 m²

Slutpris 2 900 000 kr+26 %
LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå
Björkgatan 13, Bergviken, Luleå kommun
  • Såld 24 aug. 2023

Björkgatan 13

Lägenhet
Bergviken, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

60,5 m²

2 rum

2 743 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 530 000 kr-4 %

25 289 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 aug. 2023

Källgatan 5

Lägenhet
Bergviken, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

71,5 m²

3 rum

3 896 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 730 000 kr-4 %

24 196 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 aug. 2023

Hällbruksgatan 17

Lägenhet
Örnäset, Luleå kommun

54,5 m²

2 rum

3 095 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr±0 %

20 183 kr/m²

MäklarTjänst Bertil Drugge AB
Hällbruksgatan 11, Örnäset, Luleå kommun
  • Såld 24 aug. 2023

Hällbruksgatan 11

Lägenhet
Örnäset, Luleå kommun

72 m²

3 rum

4 102 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 485 000 kr+6 %

20 625 kr/m²

MäklarTjänst Bertil Drugge AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 aug. 2023

Vattentornsvägen 14

Villa
Bergnäset, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

102+26 m²

5 rum

529 m²

Slutpris 3 680 000 kr+5 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 aug. 2023

Stormviksvägen 104

Fritidshus
Brändön, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå
1 000 m²

Slutpris 945 000 kr-5 %
HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 aug. 2023

Jöns Davids väg 21

Villa
Södra Sunderbyn, Luleå kommun
MOHV Luleå

129+24 m²

4 rum

551 m²

Slutpris 3 200 000 kr±0 %
MOHV Luleå
MOHV Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 aug. 2023

Furufjärdsvägen 63

Fritidshus
Luleå, Luleå kommun
Asira AB

58 m²

3 rum

1 600 m²

Slutpris 1 400 000 kr-3 %
Asira AB
Asira AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 aug. 2023

Markskogsvägen 134

Villa
Persön, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

108+10 m²

4 rum

2 223 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 055 000 kr+6 %
Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 aug. 2023

Lulnäsvägen 307

Fritidshus
Kallax, Luleå kommun
MOHV Luleå

49+37 m²

1 849 m²

Slutpris 1 450 000 kr+2 %
MOHV Luleå
MOHV Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 aug. 2023

Timmermansgatan 3

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun

41 m²

1 rum

2 375 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 350 000 kr+13 %

32 927 kr/m²

Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 aug. 2023

Stationsgatan 24 B

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

50,5 m²

2 rum

2 727 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 350 000 kr-10 %

26 733 kr/m²

Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 aug. 2023

Tullgatan 29A

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

77,5 m²

3 rum

3 824 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 950 000 kr±0 %

25 161 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 aug. 2023

Forsvägen 3

Villa
Råneå, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

92+80 m²

5 rum

1 698 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 200 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Träskbergsvägen 10, Södra Sunderbyn, Luleå kommun
  • Såld 21 aug. 2023

Träskbergsvägen 10

Villa
Södra Sunderbyn, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

122 m²

5 rum

1 964 m²

Slutpris 3 300 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Milhällevägen 3, Antnäs, Luleå kommun
  • Såld 21 aug. 2023

Milhällevägen 3

Villa
Antnäs, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

113+60 m²

4 rum

1 571 m²

Slutpris 2 400 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Residensgatan 5A, Varvet, Luleå kommun
  • Såld 20 aug. 2023

Residensgatan 5A

Lägenhet
Varvet, Luleå kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

58,5 m²

2 rum

3 387 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 850 000 kr+3 %

31 624 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 aug. 2023

Adjunktvägen 27

Radhus
Porsön, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

149+36 m²

6 rum

705 m²

Slutpris 2 900 000 kr+5 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Bergnäsvägen 16B, Bergnäset, Luleå kommun
  • Såld 18 aug. 2023

Bergnäsvägen 16B

Lägenhet
Bergnäset, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

32,5 m²

1 rum

1 552 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 820 000 kr+3 %

25 231 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Färjvägen 32, Bergnäset, Luleå kommun
  • Såld 18 aug. 2023

Färjvägen 32

Villa
Bergnäset, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

56+56 m²

2 rum

810 m²

Slutpris 2 775 000 kr+11 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 aug. 2023

Mjölkuddsvägen 41

Lägenhet
Mjölkudden, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

77 m²

3 rum

3 211 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 595 000 kr±0 %

20 714 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Tullgatan 27, Centrum, Luleå kommun
  • Såld 18 aug. 2023

Tullgatan 27

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

55,5 m²

2 rum

2 918 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 500 000 kr-6 %

27 027 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Källgatan 2, Bergviken, Luleå kommun
  • Såld 18 aug. 2023

Källgatan 2

Lägenhet
Bergviken, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

55 m²

2 rum

3 183 kr/mån

Slutpris 1 470 000 kr-5 %

26 727 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Bälingevägen 698, Bälinge, Luleå kommun
  • Såld 18 aug. 2023

Bälingevägen 698

Villa
Bälinge, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

100+100 m²

4 rum

978 m²

Slutpris 1 975 000 kr+24 %
HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 aug. 2023

Mjärdgatan 15

Radhus
Bredv, Luleå kommun
Angeläget Fastighetsförmedling AB

114+36 m²

5 rum

500 m²

Slutpris 2 150 000 kr+3 %
Angeläget Fastighetsförmedling AB
Angeläget Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 aug. 2023

Torggatan 26

Villa
Råneå, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

86+86 m²

3 rum

1 518 m²

Slutpris 1 450 000 kr-9 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 aug. 2023

Bagarvägen 7

Villa
Råneå, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

153+62 m²

6 rum

1 091 m²

Slutpris 2 300 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Västra Varvsgatan 12B, Centrum - Varvet, Luleå kommun
  • Såld 17 aug. 2023

Västra Varvsgatan 12B

Lägenhet
Centrum - Varvet, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

71 m²

4 rum

4 027 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 900 000 kr-2 %

26 761 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Vitåvägen 795, Vitå, Luleå kommun
  • Såld 17 aug. 2023

Vitåvägen 795

Villa
Vitå, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

88+88 m²

3 rum

1,8 ha

Slutpris 1 695 000 kr±0 %
HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Björkgatan 1, Bergviken, Luleå kommun
  • Såld 16 aug. 2023

Björkgatan 1

Lägenhet
Bergviken, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

65 m²

2 rum

2 944 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 730 000 kr+2 %

26 615 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Kungsgatan 16B, Centrum, Luleå kommun
  • Såld 16 aug. 2023

Kungsgatan 16B

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

120 m²

4 rum

6 341 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 500 000 kr+13 %

37 500 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 aug. 2023

Luleå Måttsund 36:7

Tomt
Måttsund, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

1,1 ha

Slutpris 700 000 kr-12 %
Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå

Visar 2401 - 2450 av 2500

Artiklar från Hemnet