Luleå kommun

Luleå kommun

Alla slutpriser för bostäder - Luleå kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

12 104 sålda bostäder

Sålt i november 2023

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 nov. 2023

Småbåtsgatan 6E

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

67 m²

2 rum

3 494 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 250 000 kr±0 %

33 582 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 nov. 2023

Krongårdsringen 16

Lägenhet
Örnäset, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

70,5 m²

3 rum

4 186 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr+58 %

15 603 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Degerögatan 2, Örnäset, Luleå kommun
  • Såld 15 nov. 2023

Degerögatan 2

Villa
Örnäset, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

80+20 m²

4 rum

770 m²

Slutpris 2 550 000 kr+11 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 nov. 2023

Gunnarsbyvägen 30

Villa
Niemisel, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

150+36 m²

5 rum

2 840 m²

Slutpris 450 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Sörbyvägen 63, Antnäs, Luleå kommun
  • Såld 15 nov. 2023

Sörbyvägen 63

Villa
Antnäs, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

173+73 m²

5 rum

1 103 m²

Slutpris 2 100 000 kr+5 %
HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 nov. 2023

Rektorsgatan 36C

Lägenhet
Östermalm, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

110,8 m²

4 rum

6 566 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 700 000 kr-3 %

33 394 kr/m²

Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Liljevalchsgatan 25, Mjölkudden, Luleå kommun
  • Såld 13 nov. 2023

Liljevalchsgatan 25

Radhus
Mjölkudden, Luleå kommun
Angeläget Fastighetsförmedling AB

93+38 m²

4 rum

484 m²

Slutpris 2 595 000 kr+4 %
Angeläget Fastighetsförmedling AB
Angeläget Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 nov. 2023

Mjölkuddsvägen 39

Lägenhet
Mjölkudden, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

62 m²

2 rum

2 633 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 400 000 kr-12 %

22 581 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 nov. 2023

Snövägen 503

Radhus
Björkskatan, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

143+30 m²

5 rum

554 m²

Slutpris 3 850 000 kr-8 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 nov. 2023

Västra Varvsgatan 20B

Lägenhet
Centrum - Varvet, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

52 m²

2 rum

4 505 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 995 000 kr±0 %

19 135 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 nov. 2023

Snövägen 371

Lägenhet
Björkskatan, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

64 m²

2 rum

3 321 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 680 000 kr+12 %

26 250 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 nov. 2023

Hällbruksgatan 19

Lägenhet
Örnäset, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

56 m²

2 rum

3 392 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 020 000 kr+3 %

18 214 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Östra Solgatan 49, Bergnäset, Luleå kommun
  • Såld 10 nov. 2023

Östra Solgatan 49

Villa
Bergnäset, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

121+121 m²

5 rum

1 344 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 700 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Lingonstigen 13, Kallkällan, Luleå kommun
  • Såld 10 nov. 2023

Lingonstigen 13

Lägenhet
Kallkällan, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

84,5 m²

3 rum

3 902 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 600 000 kr±0 %

18 935 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 nov. 2023

Rådstugatan 15B

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

36,5 m²

1 rum

1 790 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 325 000 kr-5 %

36 301 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 nov. 2023

Bergnäsvägen 14A

Lägenhet
Bergnäset, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

43,5 m²

1,5 rum

2 129 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 985 000 kr±0 %

22 644 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 nov. 2023

Västra Varvsgatan 20B

Lägenhet
Centrum - Varvet, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

52 m²

2 rum

4 505 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 080 000 kr-1 %

20 769 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 nov. 2023

Lantmätarvägen 73

Villa
Södra Sunderbyn, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

104 m²

4 rum

156 m²

Slutpris 2 795 000 kr±0 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 nov. 2023

Rådstugatan 6A

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

98 m²

4 rum

3 751 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 650 000 kr+2 %

27 041 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå
Sorteringsvägen 13, Södra Sunderbyn, Luleå kommun
  • Såld 9 nov. 2023

Sorteringsvägen 13

Villa
Södra Sunderbyn, Luleå kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

150+40 m²

6 rum

883 m²

Slutpris 2 950 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 nov. 2023

Kärrviolgatan (Lokal 16)

Övrigt
Luleå, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

72 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 1 395 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 nov. 2023

Lävägen 268

Villa
Björkskatan, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

143 m²

7 rum

522 m²

Slutpris 3 800 000 kr-14 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Lulsundsgatan 34A, Centrum, Luleå kommun
  • Såld 7 nov. 2023

Lulsundsgatan 34A

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
MOHV Luleå

75,8 m²

3 rum

3 682 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 850 000 kr-7 %

24 406 kr/m²

MOHV Luleå
MOHV Luleå
Västra Varvsgatan 20A, Centrum Varvet, Luleå kommun
  • Såld 7 nov. 2023

Västra Varvsgatan 20A

Lägenhet
Centrum Varvet, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

52 m²

2 rum

4 505 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 250 000 kr±0 %

24 038 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 nov. 2023

Björkgatan 25

Lägenhet
Bergviken, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

78,5 m²

3 rum

3 447 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 850 000 kr-2 %

23 567 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 nov. 2023

Lostigen 34

Radhus
Hertsön, Luleå kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

110+27 m²

3 rum

350 m²

Slutpris 1 600 000 kr-11 %
LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 nov. 2023

Parkvägen 46A

Lägenhet
Bergnäset, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

76 m²

3 rum

2 817 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 775 000 kr+11 %

23 355 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Kompanivägen 21, Kronan - Lulsundsberget, Luleå kommun
  • Såld 3 nov. 2023

Kompanivägen 21

Lägenhet
Kronan - Lulsundsberget, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

77 m²

3 rum

4 120 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 050 000 kr+9 %

39 610 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Snövägen 383, Björkskatan, Luleå kommun
  • Såld 3 nov. 2023

Snövägen 383

Lägenhet
Björkskatan, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

64 m²

2 rum

3 536 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 765 000 kr+18 %

27 578 kr/m²

Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Kvarnberg 42, Kvarnberg, Luleå kommun
  • Såld 2 nov. 2023

Kvarnberg 42

Villa
Kvarnberg, Luleå kommun

120+40 m²

5 rum

1 600 m²
  • Uteplats

Slutpris 440 000 kr±0 %
MäklarTjänst Bertil Drugge AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 nov. 2023

Majvägen 7

Lägenhet
Bergviken, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

76 m²

3 rum

3 039 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 660 000 kr-2 %

21 842 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 nov. 2023

Sandviksgatan 35

Övrigt
Centrum, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

198+76 m²

15 486 kr/mån

Slutpris 1 400 000 kr-12 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå

Sålt i oktober 2023

Södra Smedjegatan 17, Centrum, Luleå kommun
  • Såld 30 okt. 2023

Södra Smedjegatan 17

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

79,5 m²

3 rum

4 171 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 570 000 kr+3 %

32 327 kr/m²

Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Långgatan 40, Skurholmen, Luleå kommun
  • Såld 30 okt. 2023

Långgatan 40

Lägenhet
Skurholmen, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

60 m²

2,5 rum

4 015 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 440 000 kr-4 %

24 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 okt. 2023

Sjögatan 5B

Lägenhet
Bergviken, Luleå kommun
HusmanHagberg Luleå

71,5 m²

3 rum

3 842 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 700 000 kr-3 %

23 776 kr/m²

HusmanHagberg Luleå
HusmanHagberg Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 okt. 2023

Mästerlotsvägen 18

Villa
Mjölkudden, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

122+122 m²

4 rum

865 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 325 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Tullgatan 15B, Centrum, Luleå kommun
  • Såld 28 okt. 2023

Tullgatan 15B

Lägenhet
Centrum, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

87,5 m²

3 rum

5 998 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 000 000 kr+7 %

34 286 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Burströmsvägen 20, Skurholmen, Luleå kommun
  • Såld 27 okt. 2023

Burströmsvägen 20

Lägenhet
Skurholmen, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

75,5 m²

3 rum

4 777 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr±0 %

16 556 kr/m²

Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 okt. 2023

Armévägen 19

Lägenhet
Kronan, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

105 m²

4 rum

6 986 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr+5 %

20 952 kr/m²

Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 okt. 2023

Källgatan 7

Lägenhet
Bergviken, Luleå kommun
MOHV Luleå

71,5 m²

3 rum

4 021 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 920 000 kr-4 %

26 853 kr/m²

MOHV Luleå
MOHV Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 okt. 2023

Krongårdsringen 5

Lägenhet
Örnäset, Luleå kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

56,5 m²

2 rum

4 022 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 275 000 kr+7 %

22 566 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 okt. 2023

Forskarvägen 11F

Lägenhet
Porsön, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

40 m²

1 rum

2 535 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 005 000 kr+12 %

25 125 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 okt. 2023

Kängsön 242

Villa
Råneå, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

120 m²

5 rum

1 217 m²

Slutpris 2 300 000 kr+5 %
Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 okt. 2023

Orrgränd 17

Villa
Hertsön, Luleå kommun
MOHV Luleå

131+27 m²

5 rum

324 m²

Slutpris 1 925 000 kr-4 %
MOHV Luleå
MOHV Luleå
Rävspåret 6, Hertsön, Luleå kommun
  • Såld 25 okt. 2023

Rävspåret 6

Villa
Hertsön, Luleå kommun
LF Fastighetsförmedling Luleå

173+33 m²

6 rum

676 m²

Slutpris 2 000 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Luleå
LF Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 okt. 2023

Kärrviolgatan (Lokal 9)

Övrigt
Luleå, Luleå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Luleå

72 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 1 595 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Svensk Fastighetsförmedling Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 okt. 2023

Gränsgatan 13H

Lägenhet
Västra Skurholmen, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

62 m²

2 rum

3 974 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 565 000 kr±0 %

25 242 kr/m²

Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 okt. 2023

Erikslundsvägen 19

Villa
Notviken, Luleå kommun
Bjurfors Luleå

160 m²

5 rum

764 m²

Slutpris 4 250 000 kr+1 %
Bjurfors Luleå
Bjurfors Luleå
Midsommarvägen 123, Björkskatan, Luleå kommun
  • Såld 23 okt. 2023

Midsommarvägen 123

Villa
Björkskatan, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

162+33 m²

6 rum

660 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 900 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå
Furumovägen 14, Lövskatan, Luleå kommun
  • Såld 23 okt. 2023

Furumovägen 14

Villa
Lövskatan, Luleå kommun
Fastighetsbyrån Luleå

98+98 m²

5 rum

770 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 700 000 kr+8 %
Fastighetsbyrån Luleå
Fastighetsbyrån Luleå

Visar 2201 - 2250 av 2500

Artiklar från Hemnet