Västerbottens län

Västerbottens län; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Västerbottens län

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

14 538 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Mo i Ranagatan 28, Anderstorp, Skellefteå kommun
  • Såld 2 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaLindberg

Mo i Ranagatan 28

Lägenhet
Anderstorp, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

77,5 m²

3 rum

4 280 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr-7 %

16 129 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AgnesPettersson

Varvsgatan 5

Lägenhet
Älvsbacka, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

79,5 m²

3 rum

5 959 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

26 352 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Skärvstensgatan 44

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
MOHV Umeå

90 m²

4 rum

5 945 kr/mån

Slutpris 3 695 000 kr±0 %

41 056 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Fältjägarvägen 41B, Prästbordet, Skellefteå kommun
  • Såld 2 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaLindberg

Fältjägarvägen 41B

Lägenhet
Prästbordet, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

23,5 m²

1 rum

2 221 kr/mån

Slutpris 595 000 kr-12 %

25 319 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Nipvägen 3, Teg, Umeå kommun
  • Såld 2 apr. 2026
profilfoto på mäklare
IdaErixon

Nipvägen 3

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

60 m²

2 rum

4 574 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 695 000 kr-6 %

28 250 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Mariehemsvägen 29C

Lägenhet
Mariehem, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

81 m²

3 rum

5 708 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 750 000 kr-3 %

21 605 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Jägarvägen 5A

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
MOHV Umeå

45 m²

2 rum

4 489 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 271 000 kr+6 %

28 244 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Getbergsvägen 11, Morön, Skellefteå kommun
  • Såld 1 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Getbergsvägen 11

Lägenhet
Morön, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

76 m²

3 rum

5 566 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 800 000 kr+1 %

23 684 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Norra Drottninggatan 42B

Lägenhet
Vännäs, Vännäs kommun
Fastighetsbyrån Umeå

79,5 m²

3 rum

5 680 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 905 000 kr+1 %

11 384 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Skärvstensgatan 44

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
MOHV Umeå

52 m²

2 rum

3 570 kr/mån

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

38 365 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå

Sålt i mars 2026

Skärvstensgatan 20, Mariehöjd, Umeå kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Skärvstensgatan 20

Lägenhet
Mariehöjd, Umeå kommun
MOHV Umeå

66,5 m²

3 rum

4 985 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 135 000 kr-3 %

32 105 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Mjölkvägen 117

Lägenhet
Ersboda, Umeå kommun
MOHV Umeå

63,5 m²

2 rum

5 849 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 125 000 kr-2 %

17 717 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Kvarnvägen 3C, Väst på stan, Umeå kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Kvarnvägen 3C

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

49 m²

2 rum

4 197 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 245 000 kr-12 %

45 816 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Skogsbrynet 4

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Umeå

63 m²

3 rum

Slutpris 1 975 000 kr

31 349 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Symfonivägen 9D

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

50 m²

2 rum

3 122 kr/mån

Slutpris 1 905 600 kr±0 %

38 112 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Getbergsvägen 7, Getberget, Skellefteå kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Getbergsvägen 7

Lägenhet
Getberget, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

22,5 m²

1 rum

1 724 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 410 000 kr-25 %

18 222 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Ostvägen 49 D, Östra Ersboda, Umeå kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Ostvägen 49 D

Lägenhet
Östra Ersboda, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

60,5 m²

2 rum

4 332 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 995 000 kr±0 %

16 446 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
SofieJonasson

Vallgatan 12A

Lägenhet
Älvsbacka, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

73 m²

3 rum

5 458 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr

24 658 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026

Målargränd 1A

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

94 m²

3 rum

6 088 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 600 000 kr-4 %

27 660 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Mo i Ranagatan 24, Anderstorp, Skellefteå kommun
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
MatildaEderlöf

Mo i Ranagatan 24

Lägenhet
Anderstorp, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

68,5 m²

2 rum

3 947 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 725 000 kr-3 %

10 584 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
AgnesPettersson

Takdroppsgatan 91

Lägenhet
Moröbacke, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

107,5 m²

4 rum

6 912 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 750 000 kr-8 %

16 279 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026

Hermelinvägen 19

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
MOHV Umeå

68,5 m²

2 rum

3 757 kr/mån

Slutpris 2 000 000 kr

29 197 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026

Dragongatan 18A

Lägenhet
Väst På Stan, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

60 m²

2 rum

4 265 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 950 000 kr

32 500 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Mariehemsvägen 1K, Mariehem, Umeå kommun
  • Såld 29 mar. 2026

Mariehemsvägen 1K

Lägenhet
Mariehem, Umeå kommun
MOHV Umeå

95,5 m²

3 rum

4 091 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 375 000 kr-7 %

24 869 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 mar. 2026

Hissjövägen 38

Lägenhet
Haga, Umeå kommun
MOHV Umeå

52,5 m²

3 rum

5 199 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 625 000 kr-2 %

30 952 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 mar. 2026

Skärvstensgatan 30

Lägenhet
Mariehöjd, Umeå kommun
MOHV Umeå

66,5 m²

3 rum

4 995 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 095 000 kr-5 %

31 504 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Vänskapsgränd 68, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Vänskapsgränd 68

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

76,5 m²

2,5 rum

6 737 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 650 000 kr±0 %

21 569 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Mariehemsvägen 136, Mariehem, Umeå kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Mariehemsvägen 136

Lägenhet
Mariehem, Umeå kommun
MOHV Umeå

100,1 m²

4 rum

7 529 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 220 000 kr+17 %

22 178 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Bryggargatan 41B, Teg, Umeå kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
UlricaJohansson

Bryggargatan 41B

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

73 m²

3 rum

4 986 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 875 000 kr-6 %

25 685 kr/m²

Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Östra Norrlandsgatan 55, Öst på stan, Umeå kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Östra Norrlandsgatan 55

Lägenhet
Öst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

111 m²

4 rum

7 265 kr/mån

Slutpris 4 000 000 kr±0 %

36 036 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026
profilfoto på mäklare
SofieJonasson

Rosgatan 11A

Lägenhet
Skellefteå, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

40,9 m²

1 rum

3 366 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 790 000 kr+14 %

19 315 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Ersbodavägen 96, Ersboda, Umeå kommun
  • Såld 26 mar. 2026
profilfoto på mäklare
RobertAndersson

Ersbodavägen 96

Lägenhet
Ersboda, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

78 m²

3 rum

5 545 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr+10 %

15 385 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Getbergsvägen 5, Getberget, Skellefteå kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Getbergsvägen 5

Lägenhet
Getberget, Skellefteå kommun
LF Fastighetsförmedling Skellefteå

73,5 m²

3 rum

5 448 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

20 340 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Skellefteå
LF Fastighetsförmedling Skellefteå
Sjöfruvägen 153C, Umeå, Umeå kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Sjöfruvägen 153C

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
Boporten

48,3 m²

2 rum

4 326 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

30 021 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Östra Järnvägsgatan 30C

Lägenhet
Vännäs, Vännäs kommun
Boporten

82 m²

3 rum

5 567 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 655 000 kr-6 %

7 988 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Skidspåret 11

Lägenhet
Berghem, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

69 m²

3 rum

4 591 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 250 000 kr±0 %

32 609 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Skärvstensgatan 32, Mariehöjd, Umeå kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Skärvstensgatan 32

Lägenhet
Mariehöjd, Umeå kommun
MOHV Umeå

66,5 m²

3 rum

5 130 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 400 000 kr+5 %

36 090 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Hjältevägen 58, Tomtebo, Umeå kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Hjältevägen 58

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
Boporten

48 m²

2 rum

3 965 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 475 000 kr-1 %

30 729 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Paradisgränd 44

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
MOHV Umeå

89 m²

4 rum

7 191 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 000 000 kr±0 %

22 472 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Axtorpsvägen 13, Berghem, Umeå kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Axtorpsvägen 13

Lägenhet
Berghem, Umeå kommun
MOHV Umeå

68 m²

3 rum

5 840 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 075 000 kr-5 %

30 515 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Lasarettsvägen 23, Centrum, Skellefteå kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Lasarettsvägen 23

Lägenhet
Centrum, Skellefteå kommun
LF Fastighetsförmedling Skellefteå

62 m²

2 rum

4 545 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 300 000 kr±0 %

20 968 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Skellefteå
LF Fastighetsförmedling Skellefteå
Fältjägarvägen 45A, Prästbordet, Skellefteå kommun
  • Såld 25 mar. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Fältjägarvägen 45A

Lägenhet
Prästbordet, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

55 m²

2 rum

3 800 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 995 000 kr±0 %

18 091 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 mar. 2026

Kyrkhamnsvägen 20

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
MOHV Umeå

81 m²

4 rum

5 728 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

36 975 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Hantverkaregatan 22A, Lycksele, Lycksele kommun
  • Såld 24 mar. 2026
profilfoto på mäklare
RobertAndersson

Hantverkaregatan 22A

Lägenhet
Lycksele, Lycksele kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

82 m²

3 rum

4 748 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 400 000 kr+36 %

4 878 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 mar. 2026

Mariehemsvägen 144

Lägenhet
Mariestrand, Umeå kommun
MOHV Umeå

69,9 m²

3 rum

5 870 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr±0 %

25 036 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 mar. 2026

Östra Brinkvägen 57

Lägenhet
Väst På Stan, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

78 m²

3 rum

4 144 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 700 000 kr-3 %

34 615 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Bladgatan 113, Anderstorp, Skellefteå kommun
  • Såld 23 mar. 2026

Bladgatan 113

Lägenhet
Anderstorp, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

69,5 m²

2 rum

3 087 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr-4 %

17 266 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Filgränd 2A, Ersboda, Umeå kommun
  • Såld 23 mar. 2026

Filgränd 2A

Lägenhet
Ersboda, Umeå kommun
MOHV Umeå

107 m²

4 rum

9 630 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 700 000 kr-5 %

15 888 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 mar. 2026

Älvans väg 93

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
Boporten

62 m²

2 rum

5 358 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

24 113 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 mar. 2026

Storgatan 8E

Lägenhet
Väst På Stan, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

34 m²

2 rum

3 742 kr/mån

Slutpris 1 450 000 kr±0 %

42 647 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå

Visar 151 - 200 av 2500

Artiklar från Hemnet