Trollhättan, Trollhättans kommun

Trollhättan; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Trollhättan, Trollhättans kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

4 494 sålda bostäder

Sålt i december 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 dec. 2025

Domsagevägen 4A

Lägenhet
Centralt, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

53,5 m²

2 rum

4 397 kr/mån

Slutpris 1 150 000 kr-4 %

21 495 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Västra Fjärilsvägen 30, Lextorp, Trollhättans kommun
  • Såld 12 dec. 2025

Västra Fjärilsvägen 30

Lägenhet
Lextorp, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

115 m²

5 rum

7 073 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr±0 %

11 739 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 dec. 2025

Drottninggatan 63

Lägenhet
Centrum, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

40,8 m²

2 rum

2 856 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 975 000 kr-9 %

23 897 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Stora Håjumsgatan 5A, Centrum, Trollhättans kommun
  • Såld 9 dec. 2025

Stora Håjumsgatan 5A

Lägenhet
Centrum, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

85,7 m²

4 rum

6 979 kr/mån

Slutpris 2 050 000 kr-7 %

23 921 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Kaflegatan 7C, Götalunden, Trollhättans kommun
  • Såld 9 dec. 2025

Kaflegatan 7C

Lägenhet
Götalunden, Trollhättans kommun
LF Fastighetsförmedling Trollhättan

69,5 m²

3 rum

5 384 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 600 000 kr-3 %

23 022 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Trollhättan
LF Fastighetsförmedling Trollhättan
Hjortmossegatan 141, Hjortmossen, Trollhättans kommun
  • Såld 2 dec. 2025
profilfoto på mäklare
SophiaLantz

Hjortmossegatan 141

Lägenhet
Hjortmossen, Trollhättans kommun
Entré Fastighetsförmedling

35 m²

1 rum

2 629 kr/mån

Slutpris 650 000 kr-6 %

18 571 kr/m²

Entré Fastighetsförmedling
Entré Fastighetsförmedling

Sålt i november 2025

Hjortmossegatan 126, Trollhättan, Trollhättans kommun
  • Såld 30 nov. 2025

Hjortmossegatan 126

Lägenhet
Trollhättan, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

81 m²

3 rum

4 946 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 425 000 kr-2 %

17 593 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Tingvallavägen 6C, Trollhättan, Trollhättans kommun
  • Såld 29 nov. 2025

Tingvallavägen 6C

Lägenhet
Trollhättan, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

51 m²

2 rum

2 346 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 045 000 kr-5 %

20 490 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Gryningsvägen 61, Björndalen, Trollhättans kommun
  • Såld 28 nov. 2025
profilfoto på mäklare
SofiaAdolfsson

Gryningsvägen 61

Lägenhet
Björndalen, Trollhättans kommun
HSB Mäklartjänst Norra Götaland

99 m²

3 rum

8 100 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr±0 %

12 626 kr/m²

HSB Mäklartjänst Norra Götaland
HSB Mäklartjänst Norra Götaland
Labradorgatan 6D, Alingsåker, Trollhättans kommun
  • Såld 28 nov. 2025

Labradorgatan 6D

Lägenhet
Alingsåker, Trollhättans kommun
Svenska Mäklarhuset Trollhättan

80 m²

3 rum

5 380 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr±0 %

20 625 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Trollhättan
Svenska Mäklarhuset Trollhättan
Djupebäcksgatan 2F, Tingvalla, Trollhättans kommun
  • Såld 27 nov. 2025

Djupebäcksgatan 2F

Lägenhet
Tingvalla, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

41 m²

1,5 rum

3 157 kr/mån

Slutpris 525 000 kr-34 %

12 805 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 nov. 2025

Magasinsgatan 5A

Lägenhet
Centrum, Trollhättans kommun
Bjurfors Trollhättan

58 m²

2 rum

3 687 kr/mån

Slutpris 1 585 000 kr±0 %

27 328 kr/m²

Bjurfors Trollhättan
Bjurfors Trollhättan
Stallgatan 7, Kronogården, Trollhättans kommun
  • Såld 21 nov. 2025
profilfoto på mäklare
OliviaWilson

Stallgatan 7

Lägenhet
Kronogården, Trollhättans kommun
HSB Mäklartjänst Norra Götaland

67 m²

2 rum

5 172 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 210 000 kr-16 %

3 134 kr/m²

HSB Mäklartjänst Norra Götaland
HSB Mäklartjänst Norra Götaland
Karlstorpsvägen 99, Karlstorp, Trollhättans kommun
  • Såld 21 nov. 2025
profilfoto på mäklare
SophiaLantz

Karlstorpsvägen 99

Lägenhet
Karlstorp, Trollhättans kommun
Entré Fastighetsförmedling

69,5 m²

3 rum

4 283 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 800 000 kr±0 %

11 511 kr/m²

Entré Fastighetsförmedling
Entré Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 nov. 2025

Klintvägen 5D

Lägenhet
Hjortmossen, Trollhättans kommun
Bjurfors Trollhättan

61 m²

2 rum

3 093 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 915 000 kr+2 %

15 000 kr/m²

Bjurfors Trollhättan
Bjurfors Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 nov. 2025

Klintvägen 7B

Lägenhet
Hjortmossen, Trollhättans kommun
Bjurfors Trollhättan

61 m²

2 rum

3 093 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 950 000 kr+6 %

15 574 kr/m²

Bjurfors Trollhättan
Bjurfors Trollhättan
Idrottsvägen 28B, Stavre, Trollhättans kommun
  • Såld 13 nov. 2025

Idrottsvägen 28B

Lägenhet
Stavre, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

104,3 m²

4 rum

8 426 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 950 000 kr-2 %

28 284 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Ljungvägen 98, Kaggetorp, Trollhättans kommun
  • Såld 13 nov. 2025

Ljungvägen 98

Lägenhet
Kaggetorp, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

93,5 m²

3 rum

6 425 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

15 508 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Riddaregatan 11, Centralt, Trollhättans kommun
  • Såld 13 nov. 2025

Riddaregatan 11

Lägenhet
Centralt, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

81 m²

3 rum

6 313 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 425 000 kr-5 %

17 593 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 nov. 2025

Tingvallavägen 2A

Lägenhet
Tingvalla, Trollhättans kommun
Bjurfors Trollhättan

73,5 m²

3 rum

5 312 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 860 000 kr-2 %

25 306 kr/m²

Bjurfors Trollhättan
Bjurfors Trollhättan
Bergkullevägen 153, Sylte, Trollhättans kommun
  • Såld 11 nov. 2025

Bergkullevägen 153

Lägenhet
Sylte, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

76,5 m²

3 rum

6 389 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 600 000 kr-8 %

7 843 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Skrällebergsvägen 18A, Götalunden, Trollhättans kommun
  • Såld 11 nov. 2025

Skrällebergsvägen 18A

Lägenhet
Götalunden, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

72 m²

3 rum

6 893 kr/mån

Slutpris 1 350 000 kr±0 %

18 750 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Skrällebergsvägen 18b, Götalunden, Trollhättans kommun
  • Såld 10 nov. 2025

Skrällebergsvägen 18b

Lägenhet
Götalunden, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

72 m²

3 rum

6 916 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 845 000 kr-11 %

11 736 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Staveredsgatan 2, Kanaltorget, Trollhättans kommun
  • Såld 10 nov. 2025
profilfoto på mäklare
MatsThorin

Staveredsgatan 2

Lägenhet
Kanaltorget, Trollhättans kommun
Entré Fastighetsförmedling

76 m²

3 rum

6 250 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 275 000 kr±0 %

29 934 kr/m²

Entré Fastighetsförmedling
Entré Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 nov. 2025

Drottninggatan 10

Lägenhet
Centrum, Trollhättans kommun
Bjurfors Trollhättan

74 m²

3 rum

4 965 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 700 000 kr-8 %

22 973 kr/m²

Bjurfors Trollhättan
Bjurfors Trollhättan
Utsiktsgatan 134, Skogshöjden, Trollhättans kommun
  • Såld 7 nov. 2025

Utsiktsgatan 134

Lägenhet
Skogshöjden, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

72,1 m²

3 rum

6 062 kr/mån

Slutpris 1 300 000 kr-7 %

18 031 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Stallgatan 9, Kronogården, Trollhättans kommun
  • Såld 5 nov. 2025

Stallgatan 9

Lägenhet
Kronogården, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

36 m²

1,5 rum

3 010 kr/mån

Slutpris 160 000 kr-18 %

4 444 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Hörngatan 27 , Tefateklinten, Trollhättans kommun
  • Såld 2 nov. 2025

Hörngatan 27

Lägenhet
Tefateklinten, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

70 m²

3 rum

5 123 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 000 000 kr-9 %

14 286 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Bergkullevägen 283, Sylte, Trollhättans kommun
  • Såld 1 nov. 2025

Bergkullevägen 283

Lägenhet
Sylte, Trollhättans kommun
LF Fastighetsförmedling Trollhättan

65,5 m²

2 rum

4 598 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 435 000 kr-3 %

6 641 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Trollhättan
LF Fastighetsförmedling Trollhättan

Sålt i oktober 2025

Bergkullevägen 163, Sylte, Trollhättans kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Bergkullevägen 163

Lägenhet
Sylte, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

55,5 m²

2 rum

4 298 kr/mån

Slutpris 375 000 kr-17 %

6 757 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Bergkullevägen 293, Sylte, Trollhättans kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Bergkullevägen 293

Lägenhet
Sylte, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

37,5 m²

1 rum

3 186 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 255 000 kr-6 %

6 800 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Berghemsgatan 77, Skogshöjden, Trollhättans kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Berghemsgatan 77

Lägenhet
Skogshöjden, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

104,4 m²

4 rum

8 187 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr+2 %

22 510 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Bangårdsgatan 3A, Tingvalla, Trollhättans kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Bangårdsgatan 3A

Lägenhet
Tingvalla, Trollhättans kommun
LF Fastighetsförmedling Trollhättan

49,6 m²

2 rum

4 819 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 890 000 kr-11 %

17 944 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Trollhättan
LF Fastighetsförmedling Trollhättan
Bergkullevägen 165, Sylte, Trollhättans kommun
  • Såld 22 okt. 2025

Bergkullevägen 165

Lägenhet
Sylte, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

76,5 m²

3 rum

6 507 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 570 000 kr-4 %

7 451 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 okt. 2025

Bergkullevägen 249

Lägenhet
Sylte, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

76 m²

3 rum

6 196 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 550 000 kr±0 %

7 237 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 okt. 2025

Bergkullevägen 299

Lägenhet
Sylte, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

78,5 m²

4 rum

5 354 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 630 000 kr-9 %

8 025 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 okt. 2025
profilfoto på mäklare
SofiaAdolfsson

Hjortmossegatan 78

Lägenhet
Hjortmossen, Trollhättans kommun
HSB Mäklartjänst Norra Götaland

78 m²

3 rum

4 820 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 470 000 kr-8 %

18 846 kr/m²

HSB Mäklartjänst Norra Götaland
HSB Mäklartjänst Norra Götaland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 okt. 2025
profilfoto på mäklare
OliviaWilson

Staveredsgatan 17B

Lägenhet
Centrum, Trollhättans kommun
HSB Mäklartjänst Norra Götaland

77 m²

3 rum

5 569 kr/mån

Slutpris 1 550 000 kr-3 %

20 130 kr/m²

HSB Mäklartjänst Norra Götaland
HSB Mäklartjänst Norra Götaland
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 okt. 2025

Karlstorpsvägen 108

Lägenhet
Karlstorp, Trollhättans kommun
LF Fastighetsförmedling Trollhättan

72 m²

3 rum

3 900 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 895 000 kr±0 %

12 431 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Trollhättan
LF Fastighetsförmedling Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 okt. 2025

Bangårdsgatan 7

Lägenhet
Tingvalla, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

69,5 m²

3 rum

5 338 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 260 000 kr-6 %

32 518 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 okt. 2025

Karlstorpsvägen 93

Lägenhet
Karlstorp, Trollhättans kommun
Bjurfors Trollhättan

69,5 m²

3 rum

4 283 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 805 000 kr-11 %

11 583 kr/m²

Bjurfors Trollhättan
Bjurfors Trollhättan
Drottninggatan 49, Centralt, Trollhättans kommun
  • Såld 10 okt. 2025

Drottninggatan 49

Lägenhet
Centralt, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

42 m²

2 rum

2 823 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 975 000 kr-2 %

23 214 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Lantmannavägen 66, Kronogården, Trollhättans kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Lantmannavägen 66

Lägenhet
Kronogården, Trollhättans kommun
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

59 m²

2 rum

5 176 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 220 000 kr-25 %

3 729 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Drottninggatan 63, Centralt, Trollhättans kommun
  • Såld 8 okt. 2025

Drottninggatan 63

Lägenhet
Centralt, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

27,4 m²

1 rum

1 918 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 660 000 kr±0 %

24 088 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
BERGKULLEVÄGEN 301 , Sylte, Trollhättans kommun
  • Såld 8 okt. 2025

BERGKULLEVÄGEN 301

Lägenhet
Sylte, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

65,5 m²

2 rum

4 598 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 435 000 kr-5 %

6 641 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 okt. 2025

Stridsbergsgatan 6C

Lägenhet
Tingvalla, Trollhättans kommun
LF Fastighetsförmedling Trollhättan

42,5 m²

2 rum

2 340 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 960 000 kr-4 %

22 588 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Trollhättan
LF Fastighetsförmedling Trollhättan
Bergkullevägen 217, Sylte, Trollhättans kommun
  • Såld 4 okt. 2025

Bergkullevägen 217

Lägenhet
Sylte, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

41 m²

1 rum

3 483 kr/mån

Slutpris 255 000 kr-7 %

6 220 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan
Bergkullevägen 285, Sylte, Trollhättans kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Bergkullevägen 285

Lägenhet
Sylte, Trollhättans kommun
LF Fastighetsförmedling Trollhättan

65,5 m²

2 rum

4 468 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 410 000 kr-2 %

6 260 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Trollhättan
LF Fastighetsförmedling Trollhättan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2025
profilfoto på mäklare
SofiaAdolfsson

Österlånggatan 10C

Lägenhet
Centrum, Trollhättans kommun
HSB Mäklartjänst Norra Götaland

100 m²

3 rum

5 644 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr+6 %

21 000 kr/m²

HSB Mäklartjänst Norra Götaland
HSB Mäklartjänst Norra Götaland

Sålt i september 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 sep. 2025

Kungsgatan 42

Lägenhet
Centrum, Trollhättans kommun
Fastighetsbyrån Trollhättan

47 m²

2 rum

2 875 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 250 000 kr-10 %

26 596 kr/m²

Fastighetsbyrån Trollhättan
Fastighetsbyrån Trollhättan

Visar 101 - 150 av 2500

Artiklar från Hemnet