Skärhamn, Tjörns kommun

Skärhamn; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Skärhamn, Tjörns kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

304 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Kollungsvägen 15B, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Kollungsvägen 15B

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

72 m²

3 rum

6 244 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 375 000 kr-4 %

32 986 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Prosteviken 22 lgh 1201, Skärhamn Kajen, Tjörns kommun
  • Såld 6 apr. 2026

Prosteviken 22 lgh 1201

Lägenhet
Skärhamn Kajen, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

64 m²

2 rum

5 183 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 675 000 kr-3 %

41 797 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Hvitfeldtsvägen 8, Skärhamn centralt, Tjörns kommun
  • Såld 4 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PeterKarlsson

Hvitfeldtsvägen 8

Lägenhet
Skärhamn centralt, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

64 m²

2 rum

6 800 kr/mån

Slutpris 1 200 000 kr±0 %

18 750 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i januari 2026

Peder Brems väg 2, Toftenäs, Tjörns kommun
  • Såld 31 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Peder Brems väg 2

Lägenhet
Toftenäs, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

95 m²

3 rum

6 591 kr/mån

Slutpris 1 475 000 kr-6 %

15 526 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i december 2025

Nordviksberg 16 C, Nordviksberg/Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 30 dec. 2025

Nordviksberg 16 C

Lägenhet
Nordviksberg/Skärhamn, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

74 m²

3 rum

5 313 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 005 000 kr-2 %

27 095 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Nordviksberg 215 B, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 17 dec. 2025

Nordviksberg 215 B

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

75+13 m²

3 rum

8 124 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 190 000 kr±0 %

29 200 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn

Sålt i november 2025

Kollungsvägen 23 A, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 26 nov. 2025
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Kollungsvägen 23 A

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

68 m²

3 rum

5 725 kr/mån

Slutpris 2 250 000 kr-10 %

33 088 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i oktober 2025

Nygatan 1, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Nygatan 1

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn

54 m²

2 rum

4 835 kr/mån

Slutpris 1 375 000 kr-5 %

25 463 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn

Sålt i september 2025

Nordviksberg 15C, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 15 sep. 2025

Nordviksberg 15C

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

63 m²

3 rum

4 523 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 950 000 kr-13 %

30 952 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän

Sålt i augusti 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 aug. 2025

Hollandervägen 11

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

81 m²

4 rum

5 684 kr/mån

Slutpris 2 150 000 kr-7 %

26 543 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Prosteviken 21 lgh 1101, Prosteviken, Tjörns kommun
  • Såld 20 aug. 2025
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Prosteviken 21 lgh 1101

Lägenhet
Prosteviken, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

44 m²

1,5 rum

4 574 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 800 000 kr-3 %

63 636 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Biskop Jens Väg 4, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 20 aug. 2025

Biskop Jens Väg 4

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

95 m²

3 rum

6 399 kr/mån

Slutpris 1 560 000 kr-8 %

16 421 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Prosteviken 24, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 1 aug. 2025

Prosteviken 24

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Svensk Fastighetsförmedling Orust

64 m²

3 rum

4 334 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 895 000 kr±0 %

45 234 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Orust
Svensk Fastighetsförmedling Orust

Sålt i juni 2025

Biskop Jens Väg 29, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 5 jun. 2025
profilfoto på mäklare
PeterKarlsson

Biskop Jens Väg 29

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

72 m²

2 rum

5 156 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 650 000 kr-3 %

22 917 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i maj 2025

Södra Kroksdal 29, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 16 maj. 2025
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Södra Kroksdal 29

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

114,5 m²

4 rum

10 429 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 890 000 kr±0 %

7 773 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i april 2025

Prosteviken 21 lgh 1301, Kajen, Tjörns kommun
  • Såld 12 apr. 2025
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Prosteviken 21 lgh 1301

Lägenhet
Kajen, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

44 m²

1,5 rum

4 574 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 000 000 kr-6 %

68 182 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i januari 2025

Hvitfeldtsvägen 32, Tubberöd, Tjörns kommun
  • Såld 30 jan. 2025

Hvitfeldtsvägen 32

Lägenhet
Tubberöd, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

64 m²

2 rum

6 362 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 325 000 kr-5 %

20 703 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän

Sålt i december 2024

Prosteviken 24, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 16 dec. 2024
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Prosteviken 24

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

68 m²

3 rum

4 354 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 900 000 kr-2 %

57 353 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i oktober 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 okt. 2024

Nygatan 3

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

72 m²

3 rum

5 778 kr/mån

Slutpris 1 825 000 kr+6 %

25 347 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Nygatan 3, Tubberöd, Tjörns kommun
  • Såld 21 okt. 2024
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Nygatan 3

Lägenhet
Tubberöd, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

32 m²

1 rum

2 956 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 900 000 kr-4 %

28 125 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 okt. 2024

Nordviksberg 16D

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

74 m²

3 rum

5 158 kr/mån

Slutpris 1 975 000 kr-7 %

26 689 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Prosteviken 20 lgh 1101, Kajen, Tjörns kommun
  • Såld 7 okt. 2024
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Prosteviken 20 lgh 1101

Lägenhet
Kajen, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

64 m²

3 rum

4 738 kr/mån

Slutpris 2 900 000 kr-9 %

45 313 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i september 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 sep. 2024
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Nordviksberg 218 C

Lägenhet
Nordviksberg, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

92 m²

3 rum

7 889 kr/mån

Slutpris 2 900 000 kr-3 %

31 522 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Nordviksberg 20 B, Nordviksberg, Tjörns kommun
  • Såld 6 sep. 2024
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Nordviksberg 20 B

Lägenhet
Nordviksberg, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

83 m²

4 rum

6 046 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 400 000 kr-4 %

28 916 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i augusti 2024

Nordviksberg 14 F, Nordviksberg, Tjörns kommun
  • Såld 29 aug. 2024
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Nordviksberg 14 F

Lägenhet
Nordviksberg, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

74 m²

3 rum

5 158 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 200 000 kr-2 %

29 730 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 aug. 2024

Kollungsvägen 17A

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
HusmanHagberg Uddevalla

71 m²

3 rum

5 978 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 495 000 kr±0 %

35 141 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Nordviksberg 18 C, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 28 aug. 2024
profilfoto på mäklare
PeterKarlsson

Nordviksberg 18 C

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

74 m²

3 rum

5 158 kr/mån

Slutpris 2 560 000 kr+12 %

34 595 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 aug. 2024

Kollungsvägen 17B

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

72 m²

3 rum

6 062 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 600 000 kr-1 %

36 111 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 aug. 2024
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Prosteviken 23 lgh 1201

Lägenhet
Skärhamn/Kajen, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

64 m²

2 rum

5 403 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 800 000 kr-5 %

59 375 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i juni 2024

Södra kroksdal 28, Kroksdal, Tjörns kommun
  • Såld 28 jun. 2024

Södra kroksdal 28

Lägenhet
Kroksdal, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

78 m²

3 rum

6 795 kr/mån

Slutpris 1 850 000 kr-1 %

23 718 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 jun. 2024

Kollungsvägen 13b

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

72 m²

3 rum

6 062 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 325 000 kr-3 %

32 292 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn

Sålt i maj 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 maj. 2024

Nordviksberg 213B

Lägenhet
Nordviksberg, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

88 m²

3 rum

6 691 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 775 000 kr+6 %

31 534 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 maj. 2024

Nordviksberg 226A

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

64 m²

2 rum

5 160 kr/mån

Slutpris 1 950 000 kr±0 %

30 469 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2024
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Prosteviken 39C

Lägenhet
Kajen, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

122 m²

5 rum

7 432 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 6 300 000 kr-3 %

51 639 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Prosteviken 22, Kajen, Tjörns kommun
  • Såld 3 maj. 2024
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Prosteviken 22

Lägenhet
Kajen, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

57 m²

2 rum

4 684 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 595 000 kr±0 %

45 526 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i april 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 apr. 2024

Nygatan 1

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
HusmanHagberg Uddevalla

72 m²

3 rum

5 778 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 825 000 kr+14 %

25 347 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Prosteviken 26c, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 18 apr. 2024

Prosteviken 26c

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

49 m²

2 rum

3 751 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 050 000 kr-5 %

41 837 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Prosteviken 24, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 9 apr. 2024

Prosteviken 24

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Strandvägens Mäkleri

64 m²

3 rum

4 128 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 900 000 kr-2 %

45 313 kr/m²

Strandvägens Mäkleri
Strandvägens Mäkleri

Sålt i mars 2024

Prosteviken 22, Kajen, Tjörns kommun
  • Såld 16 mar. 2024
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Prosteviken 22

Lägenhet
Kajen, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

64 m²

2 rum

5 183 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

46 797 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 mar. 2024

Nygatan 3

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

32 m²

1 rum

2 679 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 995 000 kr±0 %

31 094 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn

Sålt i februari 2024

Nordviksberg 16E, Nordviksberg, Tjörns kommun
  • Såld 23 feb. 2024

Nordviksberg 16E

Lägenhet
Nordviksberg, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

72,5 m²

3 rum

5 313 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 000 000 kr-5 %

27 586 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

Sålt i november 2023

Nordviksberg 11 D, Nordviksberg, Tjörns kommun
  • Såld 24 nov. 2023
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Nordviksberg 11 D

Lägenhet
Nordviksberg, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

84 m²

4 rum

5 535 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 250 000 kr-2 %

26 786 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i oktober 2023

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 okt. 2023

Nordviksberg 203A

Lägenhet
Nordviksberg, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

64 m²

2 rum

4 860 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 650 000 kr-8 %

25 781 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Biskop Jens Väg 8, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 19 okt. 2023
profilfoto på mäklare
PeterKarlsson

Biskop Jens Väg 8

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

95 m²

3 rum

5 713 kr/mån

Slutpris 1 410 000 kr-6 %

14 842 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 okt. 2023

Prosteviken 26A

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

47,7 m²

2 rum

3 487 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr-8 %

48 218 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn

Sålt i september 2023

Hvitfeldtsvägen 94, Tubberöd, Tjörns kommun
  • Såld 22 sep. 2023
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Hvitfeldtsvägen 94

Lägenhet
Tubberöd, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

114 m²

4 rum

9 915 kr/mån

Slutpris 650 000 kr-6 %

5 702 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 sep. 2023

Nordviksberg 11 A

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

63 m²

3 rum

4 216 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 750 000 kr-9 %

27 778 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 sep. 2023
profilfoto på mäklare
PeterKarlsson

Södra Kroksdal 44

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

118 m²

4 rum

8 909 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 125 000 kr-13 %

9 534 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i augusti 2023

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 aug. 2023

Nordviksberg 14A

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

74 m²

3 rum

4 907 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 050 000 kr-6 %

27 703 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 aug. 2023

Hvitfeldtsvägen 32

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

64 m²

2 rum

5 959 kr/mån

Slutpris 1 400 000 kr-6 %

21 875 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn

Visar 1 - 50 av 304

Artiklar från Hemnet