Sunne kommun

Sunne kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Sunne kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

322 sålda bostäder

Sålt i februari 2026

Korpralsvägen 4, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 24 feb. 2026

Korpralsvägen 4

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

114+9 m²

4 rum

6 638 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 950 000 kr+27 %

8 333 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i januari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 jan. 2026

Timotejvägen 19F

Lägenhet
Åmberg, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

63,5 m²

2 rum

4 976 kr/mån

Slutpris 575 000 kr-3 %

9 055 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Skogsberg 84, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 12 jan. 2026

Skogsberg 84

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

68 m²

2 rum

3 936 kr/mån

Slutpris 250 000 kr+9 %

3 676 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i december 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 dec. 2025

Mejerigatan 1C

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

111,6 m²

4 rum

7 176 kr/mån
  • Nyproduktion

Slutpris 2 800 000 kr-2 %

25 090 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Erlings väg 8, Västra Ämtervik, Sunne kommun
  • Såld 9 dec. 2025

Erlings väg 8

Lägenhet
Västra Ämtervik, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

91,8 m²

4 rum

4 922 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 340 000 kr-9 %

3 704 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne

Sålt i oktober 2025

Allégatan 18B, Centralt I Sunne, Sunne kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Allégatan 18B

Lägenhet
Centralt I Sunne, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

62,5 m²

2 rum

6 144 kr/mån

Slutpris 385 000 kr+4 %

6 160 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Fänriksvägen 8B, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 21 okt. 2025

Fänriksvägen 8B

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

62,4 m²

2 rum

3 398 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 420 000 kr-7 %

6 731 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i september 2025

Rudebäcksgatan 6B, Centrala Sunne, Sunne kommun
  • Såld 10 sep. 2025

Rudebäcksgatan 6B

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

63 m²

2 rum

5 239 kr/mån

Slutpris 500 000 kr-9 %

7 937 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Repslagaregatan 26N, Åmberg, Sunne kommun
  • Såld 7 sep. 2025

Repslagaregatan 26N

Lägenhet
Åmberg, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

77 m²

3 rum

4 014 kr/mån

Slutpris 810 000 kr+25 %

10 519 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i juni 2025

Allégatan 20A, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 23 jun. 2025

Allégatan 20A

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

62,5 m²

2 rum

6 078 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 335 000 kr-20 %

5 360 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i maj 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 maj. 2025

Gettjärn 100

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

77 m²

3 rum

3 886 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 150 000 kr-9 %

1 948 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 maj. 2025

Älvkullsgatan 1B

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

27 m²

1 rum

2 023 kr/mån

Slutpris 350 000 kr±0 %

12 963 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Rudebäcksgatan 8A, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 13 maj. 2025

Rudebäcksgatan 8A

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

63 m²

2 rum

5 239 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 580 000 kr-3 %

9 206 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 maj. 2025

Furirvägen 11

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

93,5 m²

4 rum

4 330 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 260 000 kr+87 %

13 476 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 maj. 2025

Allegatan 18A

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

42,5 m²

1 rum

4 610 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 275 000 kr-7 %

6 471 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Fänriksvägen 8C, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 2 maj. 2025

Fänriksvägen 8C

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

62,4 m²

2 rum

3 236 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 520 000 kr+4 %

8 333 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i mars 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 mar. 2025

Rudebäcksgatan 6B

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

63 m²

2 rum

4 873 kr/mån

Slutpris 550 000 kr±0 %

8 730 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne

Sålt i februari 2025

Fänriksvägen 3B, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 17 feb. 2025

Fänriksvägen 3B

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

93 m²

4 rum

5 116 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 820 000 kr+26 %

8 817 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i januari 2025

Älvkullsgatan 5B, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 30 jan. 2025

Älvkullsgatan 5B

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

58,8 m²

2 rum

3 843 kr/mån

Slutpris 345 000 kr-29 %

5 867 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Skogsberg 84, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 30 jan. 2025

Skogsberg 84

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

68 m²

2 rum

3 936 kr/mån

Slutpris 180 000 kr+16 %

2 647 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 jan. 2025

Rågvägen 1F

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

97,5 m²

4 rum

6 701 kr/mån

Slutpris 500 000 kr+1 %

5 128 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Allegatan 18B, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 17 jan. 2025

Allegatan 18B

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

63 m²

2 rum

6 005 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 375 000 kr-3 %

5 952 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i december 2024

Sandgatan 6E, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 19 dec. 2024

Sandgatan 6E

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

100,6 m²

4 rum

4 801 kr/mån

Slutpris 525 000 kr-19 %

5 219 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Rågvägen 3A, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 2 dec. 2024

Rågvägen 3A

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

73,5 m²

3 rum

5 479 kr/mån

Slutpris 475 000 kr-10 %

6 463 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i november 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 nov. 2024

Korpralsvägen 13

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

114 m²

4 rum

6 381 kr/mån

Slutpris 915 000 kr+5 %

8 026 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne

Sålt i september 2024

Allégatan 16B, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 13 sep. 2024

Allégatan 16B

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

58 m²

2 rum

3 604 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 525 000 kr-5 %

9 052 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i augusti 2024

Älvkullsgatan 3B, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 21 aug. 2024

Älvkullsgatan 3B

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

58,8 m²

2 rum

3 843 kr/mån

Slutpris 600 000 kr-8 %

10 204 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Rågvägen 3B, Åmberg, Sunne kommun
  • Såld 9 aug. 2024

Rågvägen 3B

Lägenhet
Åmberg, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

60 m²

2 rum

4 693 kr/mån

Slutpris 610 000 kr+3 %

10 167 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i juli 2024

Sjögatan 6A, Centralt I Sunne, Sunne kommun
  • Såld 8 jul. 2024

Sjögatan 6A

Lägenhet
Centralt I Sunne, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

118 m²

4 rum

4 347 kr/mån

Slutpris 1 250 000 kr+28 %

10 593 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jul. 2024

Timotejvägen 19F

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

63,3 m²

2 rum

4 783 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 480 000 kr-3 %

7 583 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne

Sålt i juni 2024

Älvkullsgatan 1B, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 29 jun. 2024

Älvkullsgatan 1B

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

58,5 m²

2 rum

3 703 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 515 000 kr+4 %

8 803 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne
Allegatan 18B, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 18 jun. 2024

Allegatan 18B

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

62,5 m²

2 rum

5 871 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 350 000 kr-26 %

5 600 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jun. 2024

Löjtnantsvägen 11B

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

65,9 m²

2 rum

3 271 kr/mån

Slutpris 350 000 kr±0 %

5 311 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne

Sålt i maj 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 maj. 2024

Fänriksvägen 8A

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

62,4 m²

2 rum

3 236 kr/mån

Slutpris 330 000 kr-22 %

5 288 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne

Sålt i mars 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2024

Sandgatan 6 N

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

100 m²

4 rum

4 800 kr/mån

Slutpris 850 000 kr+10 %

8 500 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Rudebäcksgatan 8A, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 12 mar. 2024

Rudebäcksgatan 8A

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

63 m²

2 rum

5 093 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 600 000 kr±0 %

9 524 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i januari 2024

Älvkullsgatan 1A, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 29 jan. 2024

Älvkullsgatan 1A

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

41,6 m²

1 rum

2 717 kr/mån

Slutpris 435 000 kr±0 %

10 457 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 jan. 2024

Fänriksvägen 1C

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

92,6 m²

3 rum

4 857 kr/mån

Slutpris 655 000 kr+10 %

7 073 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne

Sålt i november 2023

Gettjärn 92, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 3 nov. 2023

Gettjärn 92

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

94 m²

4 rum

4 400 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 265 000 kr-5 %

2 819 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i oktober 2023

Fänriksvägen 11A, Hea, Sunne kommun
  • Såld 12 okt. 2023

Fänriksvägen 11A

Lägenhet
Hea, Sunne kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

65 m²

2 rum

3 346 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 460 000 kr-5 %

7 077 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Svensk Fastighetsförmedling Sunne

Sålt i september 2023

Korpralsvägen 12, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 8 sep. 2023

Korpralsvägen 12

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

114 m²

4 rum

6 381 kr/mån

Slutpris 790 000 kr-4 %

6 930 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 sep. 2023

Rudebäcksgatan 8 A

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

62,8 m²

2 rum

4 731 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 630 000 kr+5 %

10 032 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne

Sålt i augusti 2023

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 aug. 2023

Allegatan 18A

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

62,5 m²

2 rum

5 901 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 475 000 kr+12 %

7 600 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 aug. 2023

Allégatan 14A

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

62,6 m²

3 rum

3 666 kr/mån

Slutpris 695 000 kr±0 %

11 102 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 aug. 2023

Allegatan 18A

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

62,5 m²

2 rum

5 901 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Hiss

Slutpris 400 000 kr-11 %

6 400 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Gettjärn 94 , Sunne, Sunne kommun
  • Såld 9 aug. 2023

Gettjärn 94

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

93,6 m²

4 rum

4 400 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 140 000 kr-44 %

1 496 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne
Fänriksvägen 18A, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 8 aug. 2023

Fänriksvägen 18A

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

73,9 m²

3 rum

3 698 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 810 000 kr+8 %

10 961 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 aug. 2023

Älvkullsgatan 1B

Lägenhet
Centrala Sunne, Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

58,5 m²

2 rum

3 541 kr/mån

Slutpris 630 000 kr-16 %

10 769 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne

Sålt i juli 2023

Allégatan 16A, Sunne, Sunne kommun
  • Såld 15 jul. 2023

Allégatan 16A

Lägenhet
Sunne, Sunne kommun
LF Fastighetsförmedling Sunne

39 m²

1 rum

2 484 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 385 000 kr±0 %

9 872 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sunne
LF Fastighetsförmedling Sunne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 jul. 2023

Mejerigatan 1

Lägenhet
Centrala Sunne , Sunne kommun
Fastighetsbyrån Sunne

94,5 m²

3 rum

4 924 kr/mån
  • Nyproduktion

Slutpris 2 924 000 kr+8 %

30 942 kr/m²

Fastighetsbyrån Sunne
Fastighetsbyrån Sunne

Visar 1 - 50 av 322

Artiklar från Hemnet