Södermalm, Stockholms kommun

Södermalm; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Södermalm, Stockholms kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

29 232 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Marmorgatan 4

Lägenhet
Stockholm, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

74 m²

4 rum

3 855 kr/mån

Slutpris 6 685 000 kr+3 %

90 338 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Kocksgatan 41A ÖG

Lägenhet
Stockholm, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm

44 m²

2 rum

Slutpris 5 500 000 kr

125 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Krukmakarbacken 4B

Lägenhet
Södermalm - Zinkensdamm, Stockholms kommun
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan

62 m²

2 rum

2 710 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 7 050 000 kr

113 710 kr/m²

HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Tobaksspinnargatan 6, 5 tr

Lägenhet
Stockholm, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm

25 m²

1 rum

Slutpris 3 500 000 kr

140 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Bondegatan 1D, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Bondegatan 1D

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun

73+7 m²

2 rum

4 474 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 11 250 000 kr-2 %

154 110 kr/m²

Lannhill Fastighetsmäklare
Ringvägen 11A, vån 6/6, Zinkensdamm, Stockholms kommun
  • Såld 11 maj. 2026
profilfoto på mäklare
KacperCzerniewski

Ringvägen 11A, vån 6/6

Lägenhet
Zinkensdamm, Stockholms kommun
LF Fastighetsförmedling Södermalm

68 m²

3 rum

2 948 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 8 800 000 kr+11 %

129 412 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Södermalm
LF Fastighetsförmedling Södermalm
Fatburs kvarngata 17, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Fatburs kvarngata 17

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Södermäklarna

67 m²

3 rum

5 184 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 460 000 kr+20 %

96 418 kr/m²

Södermäklarna
Södermäklarna
Bjurholmsplan 23, Södermalm - Bjurholmsplan, Stockholms kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Bjurholmsplan 23

Lägenhet
Södermalm - Bjurholmsplan, Stockholms kommun
BOSTHLM Södermalm

23 m²

1 rum

2 297 kr/mån

Slutpris 2 910 000 kr+17 %

126 522 kr/m²

BOSTHLM Södermalm
BOSTHLM Södermalm
Tavastgatan 27, Södermalm/Mariaberget, Stockholms kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Tavastgatan 27

Lägenhet
Södermalm/Mariaberget, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

40 m²

2 rum

3 290 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 6 100 000 kr+7 %

152 500 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Nytorgsgatan 15

Lägenhet
Södermalm Katarina, Stockholms kommun
Bjurfors Södermalm

56 m²

2,5 rum

3 496 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 5 700 000 kr+15 %

101 786 kr/m²

Bjurfors Södermalm
Bjurfors Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Ploggatan 20

Lägenhet
Södermalm - Sofia, Stockholms kommun
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan

86 m²

3 rum

4 572 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 11 500 000 kr

133 721 kr/m²

HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
Hallandsgatan 50B, Södermalm - Skanstull, Stockholms kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Hallandsgatan 50B

Lägenhet
Södermalm - Skanstull, Stockholms kommun
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan

27 m²

1 rum

2 093 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 750 000 kr+27 %

138 889 kr/m²

HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
Peter Myndes backe 22, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Peter Myndes backe 22

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
BOSTHLM Nacka

73 m²

3 rum

5 213 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 7 720 000 kr+10 %

105 753 kr/m²

BOSTHLM Nacka
BOSTHLM Nacka
Bondegatan 25A, Stockholm – Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 10 maj. 2026
profilfoto på mäklare
MattiasAsplund

Bondegatan 25A

Lägenhet
Stockholm – Södermalm, Stockholms kommun
LF Fastighetsförmedling Södermalm

68 m²

4 rum

4 187 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 8 100 000 kr+8 %

119 118 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Södermalm
LF Fastighetsförmedling Södermalm
Drakenbergsgatan 1, entréplan, Södermalm-Högalid, Stockholms kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Drakenbergsgatan 1, entréplan

Lägenhet
Södermalm-Högalid, Stockholms kommun
Södermäklarna

110 m²

5 rum

5 280 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 10 500 000 kr+5 %

95 455 kr/m²

Södermäklarna
Södermäklarna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 maj. 2026

Folkskolegatan 12, 5 tr ö.g.

Lägenhet
Stockholm, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm

22 m²

1 rum

Slutpris 3 300 000 kr

150 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Bergsundsgatan 13, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 9 maj. 2026

Bergsundsgatan 13

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Notar

21,5 m²

1 rum

1 609 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr+16 %

118 605 kr/m²

Notar
Notar
Krukmakargatan 38, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 9 maj. 2026

Krukmakargatan 38

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Historiska Hem

24 m²

1 rum

3 461 kr/mån

Slutpris 2 350 000 kr-6 %

97 917 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Timotejgatan 8, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Timotejgatan 8

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

35,5 m²

1 rum

2 343 kr/mån

Slutpris 3 300 000 kr+10 %

92 958 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Bergsunds Strand 42, 4tr

Lägenhet
Hornstull, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm

37 m²

2 rum

1 212 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 425 000 kr+20 %

119 595 kr/m²

Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Gotlandsgatan 74, Södermalm - Nytorget, Stockholms kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Gotlandsgatan 74

Lägenhet
Södermalm - Nytorget, Stockholms kommun
Tradition Mäkleri

36 m²

1 rum

2 730 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 800 000 kr+12 %

105 556 kr/m²

Tradition Mäkleri
Tradition Mäkleri
Timmermansgatan 41, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
FelixZidaric

Timmermansgatan 41

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
LF Fastighetsförmedling Södermalm

33 m²

1 rum

1 888 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 000 000 kr+14 %

121 212 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Södermalm
LF Fastighetsförmedling Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Blekingegatan 18

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Bjurfors Södermalm

87 m²

2,5 rum

4 671 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 10 350 000 kr

118 966 kr/m²

Bjurfors Södermalm
Bjurfors Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Närkesgatan 4

Lägenhet
Södermalm Katarina, Stockholms kommun
Bjurfors Södermalm

25 m²

1 rum

1 492 kr/mån

Slutpris 3 150 000 kr+29 %

126 000 kr/m²

Bjurfors Södermalm
Bjurfors Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Bjurholmsgatan 16, 8 tr

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Bjurfors Södermalm

55,5 m²

2 rum

0 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 8 550 000 kr

154 054 kr/m²

Bjurfors Södermalm
Bjurfors Södermalm
Tjurbergsgatan 27B, Södermalm  - Sofia, Stockholms kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Tjurbergsgatan 27B

Lägenhet
Södermalm - Sofia, Stockholms kommun
SkandiaMäklarna Stockholm Södermalm

27,5 m²

1 rum

2 087 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 680 000 kr+19 %

97 455 kr/m²

SkandiaMäklarna Stockholm Södermalm
SkandiaMäklarna Stockholm Södermalm
Bjurholmsplan 17, 4 tr, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Bjurholmsplan 17, 4 tr

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
BOSTHLM

31 m²

1 rum

2 147 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 250 000 kr+2 %

104 839 kr/m²

BOSTHLM
BOSTHLM
Högalidsgatan 29, 3 tr, Södermalm - Maria Högalid, Stockholms kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Högalidsgatan 29, 3 tr

Lägenhet
Södermalm - Maria Högalid, Stockholms kommun
Notar

24 m²

1 rum

2 087 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 975 000 kr+24 %

123 958 kr/m²

Notar
Notar
Högalidsgatan 40C, 2 tr, Södermalm - Maria Högalid, Stockholms kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Högalidsgatan 40C, 2 tr

Lägenhet
Södermalm - Maria Högalid, Stockholms kommun
Notar

37 m²

1 rum

2 012 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 4 230 000 kr+16 %

114 324 kr/m²

Notar
Notar
Älvsborgsgatan 3, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Älvsborgsgatan 3

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

36 m²

2 rum

3 153 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 4 000 000 kr+18 %

111 111 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Tobaksspinnargatan 10, 5 tr

Lägenhet
Hornstull, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm

42 m²

2 rum

3 282 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 360 000 kr+7 %

127 619 kr/m²

Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Wollmar yxkullsgatan 48A

Lägenhet
Södermalm Maria, Stockholms kommun
Bjurfors Södermalm

38,5 m²

1,5 rum

2 818 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 4 100 000 kr+9 %

106 494 kr/m²

Bjurfors Södermalm
Bjurfors Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Ringvägen 39B

Lägenhet
Södermalm - Zinkensdamm, Stockholms kommun
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan

78 m²

3 rum

4 316 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 8 200 000 kr+49 %

105 128 kr/m²

HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Sågargatan 16

Lägenhet
Södermalm Sofia, Stockholms kommun
Bjurfors Södermalm

59 m²

3 rum

4 804 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 6 920 000 kr+20 %

117 288 kr/m²

Bjurfors Södermalm
Bjurfors Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Ringvägen 162 / Malmgårdsvägen - högst upp

Lägenhet
Sofia, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm

52 m²

2 rum

4 177 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 9 000 000 kr

173 077 kr/m²

Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Skånegatan 74, vån 2

Lägenhet
Stockholm, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm

60 m²

3 rum

Slutpris 9 250 000 kr

154 167 kr/m²

Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Älvsborgsgatan 1, Södermalm - Skanstull, Stockholms kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Älvsborgsgatan 1

Lägenhet
Södermalm - Skanstull, Stockholms kommun
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan

68 m²

3 rum

4 748 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 7 000 000 kr+5 %

102 941 kr/m²

HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
Timmermansgatan 37, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 7 maj. 2026
profilfoto på mäklare
HenrikDuong

Timmermansgatan 37

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Alicia Edelman Södermalm/Gamla stan

32 m²

2 rum

1 854 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 900 000 kr+12 %

121 875 kr/m²

Alicia Edelman Södermalm/Gamla stan
Alicia Edelman Södermalm/Gamla stan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Anders Reimers väg 2, 3 tr

Lägenhet
Stockholm, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm

32 m²

1,5 rum

Slutpris 3 750 000 kr

117 188 kr/m²

Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Timmermansgatan 12, 2 tr, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Timmermansgatan 12, 2 tr

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun

78 m²

3 rum

3 202 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 7 690 000 kr-1 %

98 590 kr/m²

Mäklarringen Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Heleneborgsgatan 30

Lägenhet
Högalid, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm

57 m²

2 rum

2 952 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 6 000 000 kr+10 %

105 263 kr/m²

Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Fastighetsbyrån Stockholm - Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Folkungagatan 65

Lägenhet
Södermalm / Katarina, Stockholms kommun
Mäklarhuset Stockholm Innerstan

45 m²

2 rum

2 571 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 625 000 kr+6 %

102 778 kr/m²

Mäklarhuset Stockholm Innerstan
Mäklarhuset Stockholm Innerstan
Högalidsgatan 29, 3tr, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Högalidsgatan 29, 3tr

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
BOSTHLM Södermalm

21 m²

1 rum

1 823 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 900 000 kr+23 %

138 095 kr/m²

BOSTHLM Södermalm
BOSTHLM Södermalm
Folkungagatan 84, 3tr, Södermalm - SOFO, Stockholms kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Folkungagatan 84, 3tr

Lägenhet
Södermalm - SOFO, Stockholms kommun
BOSTHLM Södermalm

20 m²

1 rum

876 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 700 000 kr+13 %

135 000 kr/m²

BOSTHLM Södermalm
BOSTHLM Södermalm
Anders Reimers Väg 17, Södermalm - Reimersholme, Stockholms kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Anders Reimers Väg 17

Lägenhet
Södermalm - Reimersholme, Stockholms kommun
BOSTHLM Södermalm

40 m²

1,5 rum

3 488 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 4 300 000 kr+9 %

107 500 kr/m²

BOSTHLM Södermalm
BOSTHLM Södermalm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Bondegatan 16A

Lägenhet
Södermalm Katarina, Stockholms kommun
Bjurfors Södermalm

55 m²

2 rum

3 282 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 7 500 000 kr+20 %

136 364 kr/m²

Bjurfors Södermalm
Bjurfors Södermalm
Bondegatan 13, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Bondegatan 13

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

47 m²

2 rum

2 619 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 4 750 000 kr+3 %

101 064 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Lundagatan 37, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Lundagatan 37

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Historiska Hem

32 m²

1 rum

2 666 kr/mån

Slutpris 3 725 000 kr+25 %

116 406 kr/m²

Historiska Hem
Historiska Hem
Möregatan 7, Södermalm - Katarina, Stockholms kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Möregatan 7

Lägenhet
Södermalm - Katarina, Stockholms kommun
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan

30 m²

2 rum

2 498 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 770 000 kr+14 %

125 667 kr/m²

HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
HusmanHagberg Södermalm/Gamla Stan
Ringvägen 153B, Södermalm, Stockholms kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Ringvägen 153B

Lägenhet
Södermalm, Stockholms kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

38 m²

2 rum

3 024 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 4 175 000 kr+16 %

109 868 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet