Sölvesborgs kommun

Sölvesborgs kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Sölvesborgs kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

531 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Munkvägen 1 B

Lägenhet
Sölvesborg, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

60,5 m²

2 rum

Slutpris 695 000 kr

11 488 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Danagatan 8A

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

81 m²

3 rum

4 350 kr/mån

Slutpris 1 150 000 kr±0 %

14 198 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Munkvägen 2C

Lägenhet
Sölvesborg, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

60,5 m²

2 rum

Slutpris 1 050 000 kr

17 355 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Per Olsgatan 4B

Lägenhet
Sölvesborg, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

44 m²

1 rum

Slutpris 700 000 kr

15 909 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Lärkvägen 3, Norje, Sölvesborgs kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Lärkvägen 3

Lägenhet
Norje, Sölvesborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg

84 m²

3 rum

5 524 kr/mån

Slutpris 1 150 000 kr+7 %

13 690 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2026

Snapphanegatan 1C

Lägenhet
Sölvesborg, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

30 m²

1 rum

2 230 kr/mån

Slutpris 440 000 kr-2 %

14 667 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i februari 2026

Nygatan 12 B, Centralt, Sölvesborgs kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Nygatan 12 B

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

70,5 m²

3 rum

4 660 kr/mån

Slutpris 895 000 kr-18 %

12 695 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Per Olsgatan 4A, Centralt, Sölvesborgs kommun
  • Såld 1 feb. 2026

Per Olsgatan 4A

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg

77 m²

3 rum

4 306 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr-4 %

14 286 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg

Sålt i januari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 jan. 2026

Hanöhusvägen 8 3v

Lägenhet
Hällevik, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

49 m²

2 rum

4 039 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 795 000 kr-10 %

36 633 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Hamngatan 20B, Centralt, Sölvesborgs kommun
  • Såld 12 jan. 2026

Hamngatan 20B

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

116 m²

4 rum

6 231 kr/mån

Slutpris 1 900 000 kr-7 %

16 379 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg

Sålt i december 2025

Markgatan 11, Centralt läge, Sölvesborgs kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Markgatan 11

Lägenhet
Centralt läge, Sölvesborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg

78 m²

3 rum

5 629 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 775 000 kr-3 %

9 936 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
Per Olsgatan 4A, Centralt, Sölvesborgs kommun
  • Såld 17 dec. 2025

Per Olsgatan 4A

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

78 m²

3 rum

3 851 kr/mån

Slutpris 1 185 000 kr-5 %

15 192 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg

Sålt i november 2025

Nygatan 33, Centralt, Sölvesborgs kommun
  • Såld 6 nov. 2025

Nygatan 33

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg

91 m²

3 rum

5 999 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr+10 %

24 176 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg

Sålt i oktober 2025

Vetevägen 11, Norje, Sölvesborgs kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Vetevägen 11

Lägenhet
Norje, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

95 m²

4 rum

4 650 kr/mån

Slutpris 1 150 000 kr-16 %

12 105 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Nygatan 15A, Centralt, Sölvesborgs kommun
  • Såld 22 okt. 2025

Nygatan 15A

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

78,5 m²

2 rum

4 890 kr/mån

Slutpris 1 100 000 kr+5 %

14 013 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Järnvägsgatan 1D, Centrum, Sölvesborgs kommun
  • Såld 21 okt. 2025

Järnvägsgatan 1D

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

61 m²

2 rum

3 651 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 305 000 kr+37 %

21 393 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Munkvägen 2D, Centralt, Sölvesborgs kommun
  • Såld 7 okt. 2025

Munkvägen 2D

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg

60,5 m²

2 rum

3 124 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 925 000 kr-5 %

15 289 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg

Sålt i september 2025

Schackvägen 2, Kämpaslätten, Sölvesborgs kommun
  • Såld 10 sep. 2025

Schackvägen 2

Lägenhet
Kämpaslätten, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

93,5 m²

3 rum

4 353 kr/mån

Slutpris 2 300 000 kr+1 %

24 599 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 sep. 2025

Östra Storgatan 14C

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

121 m²

5 rum

4 992 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 475 000 kr-8 %

12 190 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 sep. 2025

Lövsalsvägen 16

Lägenhet
Valjeviken, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

95 m²

3 rum

5 220 kr/mån

Slutpris 2 275 000 kr-3 %

23 947 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 sep. 2025

Danagatan 8D

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

74 m²

3 rum

4 106 kr/mån

Slutpris 1 100 000 kr-8 %

14 865 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg

Sålt i augusti 2025

Nygatan 33, Centrum, Sölvesborgs kommun
  • Såld 30 aug. 2025

Nygatan 33

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

75,5 m²

3 rum

5 235 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr±0 %

23 179 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Markgatan 11, Centrum, Sölvesborgs kommun
  • Såld 14 aug. 2025

Markgatan 11

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

78 m²

3 rum

5 853 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 750 000 kr±0 %

9 615 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
S:t Ibbsgatan 9K, Centrum, Sölvesborgs kommun
  • Såld 11 aug. 2025

S:t Ibbsgatan 9K

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

73 m²

2 rum

4 386 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 200 000 kr+23 %

16 438 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i juli 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 jul. 2025

Klosterplan 1D

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

56 m²

2 rum

4 323 kr/mån

Slutpris 895 000 kr±0 %

15 982 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 jul. 2025

Munkvägen 2D

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

60,5 m²

2 rum

3 293 kr/mån

Slutpris 650 000 kr-6 %

10 744 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Lövsalsvägen 26, Svarta Hejan, Sölvesborgs kommun
  • Såld 24 jul. 2025

Lövsalsvägen 26

Lägenhet
Svarta Hejan, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

95 m²

3 rum

5 220 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 000 000 kr-7 %

21 053 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jul. 2025

Nygatan 35

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

59,5 m²

2 rum

4 258 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 300 000 kr+9 %

21 849 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg

Sålt i juni 2025

Hermelinstigen 6B, Hjortakroken / Nya Tivoli, Sölvesborgs kommun
  • Såld 23 jun. 2025

Hermelinstigen 6B

Lägenhet
Hjortakroken / Nya Tivoli, Sölvesborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg

80 m²

3 rum

3 500 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 325 000 kr+2 %

16 563 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jun. 2025

Nygatan 35

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

90 m²

3 rum

6 127 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 295 000 kr±0 %

25 500 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 jun. 2025

Hamngatan 18A

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

61 m²

2 rum

4 198 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr±0 %

20 492 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i maj 2025

Schackvägen 22, Centralt, Sölvesborgs kommun
  • Såld 29 maj. 2025

Schackvägen 22

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

93,5 m²

3 rum

4 353 kr/mån

Slutpris 2 800 000 kr+4 %

29 947 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2025

Munkvägen 2a

Lägenhet
Sölvesborg, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

68 m²

3 rum

3 911 kr/mån

Slutpris 675 000 kr-13 %

9 926 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg

Sålt i april 2025

Snapphanegatan 1C, Centralt, Sölvesborgs kommun
  • Såld 25 apr. 2025

Snapphanegatan 1C

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

30 m²

1 rum

2 230 kr/mån

Slutpris 430 000 kr-7 %

14 333 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
S:t Ibbsgatan 11G, Centrum, Sölvesborgs kommun
  • Såld 23 apr. 2025

S:t Ibbsgatan 11G

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

84,5 m²

3 rum

4 901 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 310 000 kr+14 %

15 503 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2025

Brittåsavägen 12F

Lägenhet
Hörvik, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

72,5 m²

3 rum

5 285 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 600 000 kr+1 %

8 276 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Östra Storgatan 22A, Centralt, Sölvesborgs kommun
  • Såld 13 apr. 2025

Östra Storgatan 22A

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg

93+15 m²

3 rum

4 843 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 400 000 kr-5 %

15 054 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
LF Fastighetsförmedling Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 apr. 2025

Järnvägsgatan 1A

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

78,5 m²

3 rum

4 802 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 700 000 kr-3 %

21 656 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Munkvägen 1B, Sölvesborg, Sölvesborgs kommun
  • Såld 4 apr. 2025

Munkvägen 1B

Lägenhet
Sölvesborg, Sölvesborgs kommun
HusmanHagberg Karlshamn

55,5 m²

2 rum

3 257 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 660 000 kr±0 %

11 892 kr/m²

HusmanHagberg Karlshamn
HusmanHagberg Karlshamn

Sålt i mars 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2025

Nygatan 33

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

59,5 m²

2 rum

4 258 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 160 000 kr-3 %

19 496 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 mar. 2025

Klosterplan 1B

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

44,5 m²

2 rum

3 676 kr/mån

Slutpris 660 000 kr-26 %

14 831 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg
S:t Ibbsgatan 7A, Centrum, Sölvesborgs kommun
  • Såld 13 mar. 2025

S:t Ibbsgatan 7A

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

69,5 m²

2 rum

4 577 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 250 000 kr-14 %

17 986 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Badhusgatan 7 D, Centrum, Sölvesborgs kommun
  • Såld 7 mar. 2025

Badhusgatan 7 D

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

104 m²

4 rum

5 967 kr/mån

Slutpris 1 180 000 kr-6 %

11 346 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 mar. 2025

Brittåsavägen 12P

Lägenhet
Hörvik, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

72,5 m²

3 rum

5 285 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 775 000 kr+20 %

10 690 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 mar. 2025

Klosterplan 1A

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

73,5 m²

3 rum

5 616 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 095 000 kr-5 %

14 898 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i februari 2025

Hamngatan 12 A, Centrum, Sölvesborgs kommun
  • Såld 27 feb. 2025

Hamngatan 12 A

Lägenhet
Centrum, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

68 m²

2 rum

4 578 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 225 000 kr-2 %

18 015 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Järnvägsgatan 1A, Sölvesborg centrum, Sölvesborgs kommun
  • Såld 20 feb. 2025

Järnvägsgatan 1A

Lägenhet
Sölvesborg centrum, Sölvesborgs kommun
HusmanHagberg Karlshamn

78,5 m²

3 rum

4 857 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 450 000 kr-9 %

18 471 kr/m²

HusmanHagberg Karlshamn
HusmanHagberg Karlshamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 feb. 2025

Hanöhusvägen 8

Lägenhet
Hällevik, Sölvesborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

43 m²

2 rum

3 599 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 795 000 kr±0 %

65 000 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 feb. 2025

Lilljedahlsgatan 15

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

80 m²

3 rum

6 494 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 295 000 kr±0 %

28 688 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg

Sålt i januari 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 jan. 2025

Lilljedahlsgatan 15

Lägenhet
Centralt, Sölvesborgs kommun
Fastighetsbyrån Sölvesborg

80 m²

3 rum

6 494 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 475 000 kr±0 %

30 938 kr/m²

Fastighetsbyrån Sölvesborg
Fastighetsbyrån Sölvesborg

Visar 1 - 50 av 531

Artiklar från Hemnet