Skellefteå kommun

Skellefteå kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Skellefteå kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

4 180 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Nyckelgatan 20

Lägenhet
Sunnanå, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

101,5 m²

4 rum

6 720 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 850 000 kr+3 %

18 227 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Köpmangatan 14B, Centralt, Skellefteå kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Köpmangatan 14B

Lägenhet
Centralt, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

71,9 m²

3 rum

5 460 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 350 000 kr-7 %

32 684 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Rosgatan 11A

Lägenhet
Morön, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

89,5 m²

4 rum

6 185 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 900 000 kr-12 %

21 229 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Hägglundsgatan 8A, Norrböle, Skellefteå kommun
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
FredrikLindfors

Hägglundsgatan 8A

Lägenhet
Norrböle, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

69 m²

3 rum

4 747 kr/mån

Slutpris 1 250 000 kr-14 %

18 116 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Kågevägen 40B, Alhem, Skellefteå kommun
  • Såld 7 maj. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Kågevägen 40B

Lägenhet
Alhem, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

59 m²

2 rum

4 334 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 235 000 kr-3 %

20 932 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Ågrensgatan 12

Lägenhet
Ursviken, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

70,5 m²

3 rum

Slutpris 725 000 kr

10 284 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Halmgränd 7, Kusmark, Skellefteå kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Halmgränd 7

Lägenhet
Kusmark, Skellefteå kommun
LF Fastighetsförmedling Skellefteå

79 m²

3 rum

5 036 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 475 000 kr-4 %

6 013 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Skellefteå
LF Fastighetsförmedling Skellefteå
Myntgatan 7A, Moröhöjden, Skellefteå kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Myntgatan 7A

Lägenhet
Moröhöjden, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

81,5 m²

3 rum

4 693 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 000 000 kr+11 %

24 540 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Karlgårdsvägen 5, Sörböle, Skellefteå kommun
  • Såld 6 maj. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Karlgårdsvägen 5

Lägenhet
Sörböle, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

124 m²

5 rum

7 827 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 650 000 kr

29 435 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Myntgatan 25, Moröhöjden, Skellefteå kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Myntgatan 25

Lägenhet
Moröhöjden, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

61 m²

2 rum

4 110 kr/mån

Slutpris 1 100 000 kr±0 %

18 033 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Strömsörgatan 12B, Älvsbacka, Skellefteå kommun
  • Såld 5 maj. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaLindberg

Strömsörgatan 12B

Lägenhet
Älvsbacka, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

52,5 m²

2 rum

4 188 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr+3 %

33 333 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026
profilfoto på mäklare
AgnesPettersson

Köpmangatan 8B

Lägenhet
Centrum, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

112 m²

4 rum

6 276 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 450 000 kr+7 %

21 875 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå

Sålt i april 2026

Östra nygatan 93D, Älvsbacka, Skellefteå kommun
  • Såld 29 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MatildaEderlöf

Östra nygatan 93D

Lägenhet
Älvsbacka, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

91 m²

4 rum

5 837 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr-17 %

18 132 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Villagatan 19, Sörböle, Skellefteå kommun
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Villagatan 19

Lägenhet
Sörböle, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

82 m²

4 rum

5 570 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 350 000 kr±0 %

28 659 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Myntgatan 3D

Lägenhet
Morön, Skellefteå kommun
SkandiaMäklarna Skellefteå

77,5 m²

3 rum

4 534 kr/mån

Slutpris 1 275 000 kr+2 %

16 452 kr/m²

SkandiaMäklarna Skellefteå
SkandiaMäklarna Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Köpmangatan 14C

Lägenhet
Centrum, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

124 m²

5 rum

9 417 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 200 000 kr

25 806 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Norrbölegatan 52B, Norrböle, Skellefteå kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Norrbölegatan 52B

Lägenhet
Norrböle, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

67,5 m²

2 rum

5 727 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 395 000 kr-7 %

20 667 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AgnesPettersson

Vänskapsgatan 53

Lägenhet
Ursviken, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

77,5 m²

3 rum

5 672 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 000 000 kr-9 %

12 903 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Repslagargränd 6, Centrala Stan, Skellefteå kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Repslagargränd 6

Lägenhet
Centrala Stan, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

72 m²

3 rum

5 401 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 600 000 kr-7 %

36 111 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Hemmansgatan 125, Anderstorp, Skellefteå kommun
  • Såld 23 apr. 2026
profilfoto på mäklare
FredrikLindfors

Hemmansgatan 125

Lägenhet
Anderstorp, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

84 m²

3 rum

5 566 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 295 000 kr-14 %

15 417 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Orkestervägen 30, Sjungande dalen, Skellefteå kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MatildaEderlöf

Orkestervägen 30

Lägenhet
Sjungande dalen, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

63 m²

2 rum

4 661 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 860 000 kr-14 %

13 651 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Köpmangatan 8B, Centrum, Skellefteå kommun
  • Såld 20 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Köpmangatan 8B

Lägenhet
Centrum, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

53,5 m²

2 rum

2 998 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 725 000 kr-4 %

32 243 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SofieJonasson

Vintergatan 24D

Lägenhet
Skelleftehamn, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

65 m²

3 rum

4 880 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 400 000 kr-10 %

6 154 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Torsgatan 19A, Alhem, Skellefteå kommun
  • Såld 18 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Torsgatan 19A

Lägenhet
Alhem, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

70,5 m²

3 rum

5 066 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr-5 %

25 532 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SofieJonasson

Myntgatan 77

Lägenhet
Moröhöjden, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

60 m²

2 rum

4 098 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 000 000 kr

16 667 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Karlgårdsvägen 4, Sörböle, Skellefteå kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Karlgårdsvägen 4

Lägenhet
Sörböle, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

68,5 m²

2 rum

4 413 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 225 000 kr-9 %

17 883 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Dirigentvägen 26, SJUNGANDE DALEN, Skellefteå kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Dirigentvägen 26

Lägenhet
SJUNGANDE DALEN, Skellefteå kommun
Mäklarringen Skellefteå

41,5 m²

1 rum

3 528 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 675 000 kr-3 %

16 265 kr/m²

Mäklarringen Skellefteå
Mäklarringen Skellefteå
Orkestervägen 44, Sjungande Dalen, Skellefteå kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Orkestervägen 44

Lägenhet
Sjungande Dalen, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

41,5 m²

1 rum

3 527 kr/mån

Slutpris 700 000 kr-7 %

16 867 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Nyckelgatan 14, Sunnanå, Skellefteå kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Nyckelgatan 14

Lägenhet
Sunnanå, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

65 m²

2 rum

4 478 kr/mån

Slutpris 1 050 000 kr-9 %

16 154 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AgnesPettersson

Storgatan 109B

Lägenhet
Älvsbacka, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

54 m²

2 rum

4 670 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 110 000 kr+6 %

20 556 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AgnesPettersson

Getbergsvägen 7

Lägenhet
Getberget, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

78 m²

3 rum

5 638 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 950 000 kr-13 %

12 179 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AgnesPettersson

Storåkersgatan 12

Lägenhet
Mobacken, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

106,5 m²

4 rum

7 529 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

15 023 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SofieJonasson

Torsgatan 17F

Lägenhet
Norrböle, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

30 m²

1 rum

2 290 kr/mån

Slutpris 650 000 kr-16 %

21 667 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Skiftesgatan 40D, Anderstorp, Skellefteå kommun
  • Såld 9 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Skiftesgatan 40D

Lägenhet
Anderstorp, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

70,5 m²

3 rum

5 521 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 900 000 kr+6 %

12 766 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Norrbölegatan 35 A Lgh 1101, Norrböle, Skellefteå kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Norrbölegatan 35 A Lgh 1101

Lägenhet
Norrböle, Skellefteå kommun
LF Fastighetsförmedling Skellefteå

70 m²

3 rum

6 086 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 075 000 kr-10 %

29 643 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Skellefteå
LF Fastighetsförmedling Skellefteå
Fäbodgatan 184, Anderstorp, Skellefteå kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Fäbodgatan 184

Lägenhet
Anderstorp, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

84 m²

3 rum

5 434 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 150 000 kr-4 %

13 690 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MatildaEderlöf

Brogatan 1A

Lägenhet
Skellefteå, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

112 m²

4 rum

6 711 kr/mån

Slutpris 6 000 000 kr

53 571 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Myntgatan 7H, Moröhöjden, Skellefteå kommun
  • Såld 7 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Myntgatan 7H

Lägenhet
Moröhöjden, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

77,5 m²

3 rum

4 884 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 700 000 kr+10 %

21 935 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Trädgränd 71, Anderstorp, Skellefteå kommun
  • Såld 7 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBerggren

Trädgränd 71

Lägenhet
Anderstorp, Skellefteå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå

68,5 m²

2 rum

3 947 kr/mån

Slutpris 1 415 000 kr-6 %

20 657 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Svensk Fastighetsförmedling Skellefteå
Fältjägarvägen 24, Skellefteå, Skellefteå kommun
  • Såld 3 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SofieJonasson

Fältjägarvägen 24

Lägenhet
Skellefteå, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

59 m²

2 rum

4 608 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 000 000 kr-9 %

16 949 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Södra Lasarettsvägen 10, Centrum, Skellefteå kommun
  • Såld 2 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MatildaEderlöf

Södra Lasarettsvägen 10

Lägenhet
Centrum, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

84 m²

3 rum

6 522 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 400 000 kr-3 %

28 571 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Ringen 73B, Boliden, Skellefteå kommun
  • Såld 2 apr. 2026

Ringen 73B

Lägenhet
Boliden, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

79 m²

3 rum

5 100 kr/mån

Slutpris 190 000 kr-3 %

2 405 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SofieJonasson

Getbergsvägen 9

Lägenhet
Getberget, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

78 m²

3 rum

5 531 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 150 000 kr-8 %

14 744 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Mo i Ranagatan 28, Anderstorp, Skellefteå kommun
  • Såld 2 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaLindberg

Mo i Ranagatan 28

Lägenhet
Anderstorp, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

77,5 m²

3 rum

4 280 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr-7 %

16 129 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AgnesPettersson

Varvsgatan 5

Lägenhet
Älvsbacka, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

79,5 m²

3 rum

5 959 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

26 352 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Fältjägarvägen 41B, Prästbordet, Skellefteå kommun
  • Såld 2 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaLindberg

Fältjägarvägen 41B

Lägenhet
Prästbordet, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

23,5 m²

1 rum

2 221 kr/mån

Slutpris 595 000 kr-12 %

25 319 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå
Getbergsvägen 11, Morön, Skellefteå kommun
  • Såld 1 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmelieEdergard

Getbergsvägen 11

Lägenhet
Morön, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

76 m²

3 rum

5 566 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 800 000 kr+1 %

23 684 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå

Sålt i mars 2026

Getbergsvägen 7, Getberget, Skellefteå kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Getbergsvägen 7

Lägenhet
Getberget, Skellefteå kommun
Fastighetsbyrån Skellefteå

22,5 m²

1 rum

1 724 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 410 000 kr-25 %

18 222 kr/m²

Fastighetsbyrån Skellefteå
Fastighetsbyrån Skellefteå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
SofieJonasson

Vallgatan 12A

Lägenhet
Älvsbacka, Skellefteå kommun
Bjurfors Skellefteå

73 m²

3 rum

5 458 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr

24 658 kr/m²

Bjurfors Skellefteå
Bjurfors Skellefteå
Mo i Ranagatan 24, Anderstorp, Skellefteå kommun
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
MatildaEderlöf

Mo i Ranagatan 24

Lägenhet
Anderstorp, Skellefteå kommun
HusmanHagberg Skellefteå

68,5 m²

2 rum

3 947 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 725 000 kr-3 %

10 584 kr/m²

HusmanHagberg Skellefteå
HusmanHagberg Skellefteå

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet