Örebro kommun

Örebro kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Örebro kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

11 307 sålda bostäder

Sålt i februari 2026

Engelbrektsgatan 40, Centralt / Öster, Örebro kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Engelbrektsgatan 40

Lägenhet
Centralt / Öster, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

86 m²

3 rum

3 951 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 825 000 kr+3 %

32 849 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 feb. 2026

Termikgatan 49A

Lägenhet
Södra Ladugårdsängen, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

53 m²

2 rum

4 144 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 660 000 kr-5 %

31 321 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 feb. 2026

Västra Nobelgatan 30C

Lägenhet
Centralt Väster, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

54,5 m²

2 rum

4 784 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 200 000 kr-11 %

22 018 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 feb. 2026

Lillbackavägen 13 - AVGIFTSFRITT i 1 år

Lägenhet
Södra Ladugårdsängen, Örebro kommun
LF Fastighetsförmedling Örebro

72 m²

3 rum

5 452 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-9 %

26 389 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Örebro
LF Fastighetsförmedling Örebro
Ullavigatan 31E, Centralt - väster, Örebro kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Ullavigatan 31E

Lägenhet
Centralt - väster, Örebro kommun
SkandiaMäklarna Örebro

56 m²

2,5 rum

4 745 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 870 000 kr-3 %

15 536 kr/m²

SkandiaMäklarna Örebro
SkandiaMäklarna Örebro
Sidvallsgatan 3, Centralt Öster, Örebro kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Sidvallsgatan 3

Lägenhet
Centralt Öster, Örebro kommun
Fastighetsbyrån Örebro

69 m²

3 rum

4 735 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 575 000 kr-5 %

22 826 kr/m²

Fastighetsbyrån Örebro
Fastighetsbyrån Örebro
Trumpetaregatan 13D, Örebro, Örebro kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Trumpetaregatan 13D

Lägenhet
Örebro, Örebro kommun
Svensk Fastighetsförmedling Örebro

70,5 m²

3 rum

4 023 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr+3 %

25 532 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Örebro
Svensk Fastighetsförmedling Örebro
Irisgatan 12, Mellringe, Örebro kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Irisgatan 12

Lägenhet
Mellringe, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

67 m²

2 rum

4 731 kr/mån

Slutpris 600 000 kr-14 %

8 955 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 feb. 2026

Ledgränd 24

Lägenhet
Solhaga, Örebro kommun

79 m²

3 rum

6 327 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 550 000 kr±0 %

19 620 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Kyrkvärdsvägen 13, Almby, Örebro kommun
  • Såld 15 feb. 2026

Kyrkvärdsvägen 13

Lägenhet
Almby, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

68 m²

3 rum

5 231 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 595 000 kr±0 %

23 456 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Lavendelvägen 47, Sörbyängen, Örebro kommun
  • Såld 14 feb. 2026

Lavendelvägen 47

Lägenhet
Sörbyängen, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

74,6 m²

3 rum

5 425 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

21 448 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 feb. 2026

Karlslundsgatan 22B

Lägenhet
Centralt, Örebro kommun
Fastighetsbyrån Örebro

78,5 m²

3 rum

4 583 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 450 000 kr-2 %

31 210 kr/m²

Fastighetsbyrån Örebro
Fastighetsbyrån Örebro
Restalundsvägen 57, Sörby/Eklunda, Örebro kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Restalundsvägen 57

Lägenhet
Sörby/Eklunda, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

56,2 m²

2 rum

3 576 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 850 000 kr±0 %

32 918 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 feb. 2026

Restalundsvägen 75

Lägenhet
Sörby/Eklunda, Örebro kommun
SkandiaMäklarna Örebro

58 m²

2 rum

3 541 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr-2 %

31 034 kr/m²

SkandiaMäklarna Örebro
SkandiaMäklarna Örebro
Fredsgatan 8, Örebro, Örebro kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Fredsgatan 8

Lägenhet
Örebro, Örebro kommun
Svensk Fastighetsförmedling Örebro

81 m²

3 rum

5 405 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 395 000 kr±0 %

29 568 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Örebro
Svensk Fastighetsförmedling Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 feb. 2026

Peppargatan 22

Lägenhet
Sörbyängen, Örebro kommun

98 m²

4 rum

1 810 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 500 000 kr-3 %

35 714 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Poesigatan 21B, Vivalla, Örebro kommun
  • Såld 11 feb. 2026

Poesigatan 21B

Lägenhet
Vivalla, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

114 m²

4 rum

8 178 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 450 000 kr-31 %

3 947 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 feb. 2026

Lektorpsvägen 49

Lägenhet
Adolfsberg, Örebro kommun
Fastighetsbyrån Örebro

106,5 m²

4 rum

6 450 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 795 000 kr±0 %

26 244 kr/m²

Fastighetsbyrån Örebro
Fastighetsbyrån Örebro
Moholmsvägen 4F, Marieberg, Örebro kommun
  • Såld 11 feb. 2026

Moholmsvägen 4F

Lägenhet
Marieberg, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

66,5 m²

2 rum

4 507 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 700 000 kr-10 %

25 564 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Peppargatan 32, Sörbyängen, Örebro kommun
  • Såld 11 feb. 2026

Peppargatan 32

Lägenhet
Sörbyängen, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

80 m²

3 rum

4 958 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-12 %

23 750 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Eyragatan 2a, Centralt/Sveaparken/Eyraområdet, Örebro kommun
  • Såld 10 feb. 2026

Eyragatan 2a

Lägenhet
Centralt/Sveaparken/Eyraområdet, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

100 m²

4 rum

6 346 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 450 000 kr±0 %

44 500 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Pålsbodagatan 12, Sörbyängen, Örebro kommun
  • Såld 10 feb. 2026

Pålsbodagatan 12

Lägenhet
Sörbyängen, Örebro kommun
Bonova Fastighetsförmedling

93 m²

3 rum

7 540 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 950 000 kr-2 %

20 968 kr/m²

Bonova Fastighetsförmedling
Bonova Fastighetsförmedling
Dolomitvägen 104, Lundby, Örebro kommun
  • Såld 10 feb. 2026

Dolomitvägen 104

Lägenhet
Lundby, Örebro kommun
Bostada Örebro

64 m²

2 rum

3 558 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 180 000 kr-1 %

18 438 kr/m²

Bostada Örebro
Bostada Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 feb. 2026

Sidvallsgatan 11

Lägenhet
Sörby, Örebro kommun
LF Fastighetsförmedling Örebro

53+1,2 m²

2 rum

3 814 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 550 000 kr+4 %

29 245 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Örebro
LF Fastighetsförmedling Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 feb. 2026

Akensgatan 4B

Lägenhet
Centralt, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

49,3 m²

2 rum

2 989 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 200 000 kr-15 %

44 625 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 feb. 2026

Stödjegränd 6

Lägenhet
Solhaga, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

91,5 m²

4 rum

6 963 kr/mån

Slutpris 1 650 000 kr-6 %

18 033 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 feb. 2026

Ledgränd 42

Lägenhet
Solhaga, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

91,5 m²

4 rum

7 104 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 575 000 kr-6 %

17 213 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Peppargatan 3, Sörbyängen, Örebro kommun
  • Såld 7 feb. 2026

Peppargatan 3

Lägenhet
Sörbyängen, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

52 m²

2 rum

3 567 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 500 000 kr-6 %

28 846 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Hertig Karls allé 17, Väster, Örebro kommun
  • Såld 7 feb. 2026

Hertig Karls allé 17

Lägenhet
Väster, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

94 m²

3 rum

5 329 kr/mån

Slutpris 2 350 000 kr+2 %

25 000 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Norensbergsgatan 154, Öster, Örebro kommun
  • Såld 6 feb. 2026

Norensbergsgatan 154

Lägenhet
Öster, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

66 m²

2 rum

3 228 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 460 000 kr-2 %

22 121 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Sveavägen 2B, Öster, Örebro kommun
  • Såld 5 feb. 2026

Sveavägen 2B

Lägenhet
Öster, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

51 m²

2 rum

3 593 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-3 %

30 392 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Rudbecksgatan 43, Centrum, Örebro kommun
  • Såld 4 feb. 2026

Rudbecksgatan 43

Lägenhet
Centrum, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

73 m²

2,5 rum

5 015 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

27 329 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Kamomillgatan 8, Sörbyängen, Örebro kommun
  • Såld 4 feb. 2026

Kamomillgatan 8

Lägenhet
Sörbyängen, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

58,6 m²

2 rum

5 346 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 330 000 kr-5 %

22 696 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Ledgränd 36, Solhaga, Örebro kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Ledgränd 36

Lägenhet
Solhaga, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

63,5 m²

2 rum

5 268 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 000 000 kr+12 %

15 748 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Aprikosgatan 15C, Väster, Örebro kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Aprikosgatan 15C

Lägenhet
Väster, Örebro kommun
Svensk Fastighetsförmedling Örebro

101 m²

4 rum

6 462 kr/mån

Slutpris 1 850 000 kr-2 %

18 317 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Örebro
Svensk Fastighetsförmedling Örebro
Storgatan 50, Centralt Norr, Örebro kommun
  • Såld 2 feb. 2026

Storgatan 50

Lägenhet
Centralt Norr, Örebro kommun
LF Fastighetsförmedling Örebro

64 m²

2 rum

4 572 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 575 000 kr-7 %

24 609 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Örebro
LF Fastighetsförmedling Örebro
Ålholmsgatan 11, Norra Ormesta, Örebro kommun
  • Såld 1 feb. 2026

Ålholmsgatan 11

Lägenhet
Norra Ormesta, Örebro kommun
SkandiaMäklarna Örebro

67 m²

3 rum

6 223 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 400 000 kr-6 %

20 896 kr/m²

SkandiaMäklarna Örebro
SkandiaMäklarna Örebro

Sålt i januari 2026

Kristinebergsvägen 1B, Marieberg, Örebro kommun
  • Såld 31 jan. 2026

Kristinebergsvägen 1B

Lägenhet
Marieberg, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

111,5 m²

5 rum

7 011 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 600 000 kr-9 %

14 350 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Akensgatan 4C, Centralt/Öster, Örebro kommun
  • Såld 31 jan. 2026

Akensgatan 4C

Lägenhet
Centralt/Öster, Örebro kommun
Sjöstens Fastighetsförmedling

85 m²

3,5 rum

4 859 kr/mån

Slutpris 3 300 000 kr-3 %

38 824 kr/m²

Sjöstens Fastighetsförmedling
Sjöstens Fastighetsförmedling
Lövstagatan 46E, Väster, Örebro kommun
  • Såld 31 jan. 2026

Lövstagatan 46E

Lägenhet
Väster, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

55 m²

2 rum

5 387 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 870 000 kr-13 %

15 818 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 jan. 2026

Hertig Karls allé 62

Lägenhet
Väster, Örebro kommun
Mäklarhuset Örebro

56 m²

2 rum

4 472 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr-15 %

19 643 kr/m²

Mäklarhuset Örebro
Mäklarhuset Örebro
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 jan. 2026

Bonstorpsvägen 10

Lägenhet
Södra Lindhult, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

66 m²

2 rum

5 832 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 280 000 kr-5 %

19 394 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Bonstorpsvägen 8, Adolfsberg, Örebro kommun
  • Såld 30 jan. 2026

Bonstorpsvägen 8

Lägenhet
Adolfsberg, Örebro kommun
SkandiaMäklarna Örebro

73 m²

3 rum

6 224 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

24 589 kr/m²

SkandiaMäklarna Örebro
SkandiaMäklarna Örebro
Ledgränd 35, Solhaga, Örebro kommun
  • Såld 30 jan. 2026

Ledgränd 35

Lägenhet
Solhaga, Örebro kommun
SkandiaMäklarna Örebro

85,5 m²

4 rum

6 751 kr/mån

Slutpris 1 170 000 kr-2 %

13 684 kr/m²

SkandiaMäklarna Örebro
SkandiaMäklarna Örebro
Loggatan 10, Ladugårdsängen, Örebro kommun
  • Såld 29 jan. 2026

Loggatan 10

Lägenhet
Ladugårdsängen, Örebro kommun
Sjöstens Fastighetsförmedling

89 m²

3 rum

5 439 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 625 000 kr-3 %

18 258 kr/m²

Sjöstens Fastighetsförmedling
Sjöstens Fastighetsförmedling
Kornellvägen 28, Södra Bettorp, Örebro kommun
  • Såld 29 jan. 2026

Kornellvägen 28

Lägenhet
Södra Bettorp, Örebro kommun
Sjöstens Fastighetsförmedling

55 m²

2 rum

4 136 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 235 000 kr-1 %

22 455 kr/m²

Sjöstens Fastighetsförmedling
Sjöstens Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 jan. 2026

Restalundsvägen 97A

Lägenhet
Örebro, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

57 m²

2 rum

3 599 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

26 228 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare
Stämpelgatan 37, Björkhaga, Örebro kommun
  • Såld 27 jan. 2026

Stämpelgatan 37

Lägenhet
Björkhaga, Örebro kommun
Wallenstedt Fastighetsmäkleri

115,5 m²

5 rum

5 793 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 450 000 kr-2 %

21 212 kr/m²

Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Rosenhillsgatan 4, Centralt Norr, Örebro kommun
  • Såld 26 jan. 2026

Rosenhillsgatan 4

Lägenhet
Centralt Norr, Örebro kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

74,5 m²

3 rum

3 590 kr/mån

Slutpris 1 700 000 kr-5 %

22 819 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 jan. 2026

Termikgatan 23D

Lägenhet
Ladugårdsängen, Örebro kommun
Nordå Fastighetsmäklare

121,9 m²

4 rum

10 226 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 495 000 kr±0 %

28 671 kr/m²

Nordå Fastighetsmäklare
Nordå Fastighetsmäklare

Visar 151 - 200 av 2500

Artiklar från Hemnet