Norrtälje kommun

Norrtälje kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Norrtälje kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

6 242 sålda bostäder

Sålt i mars 2026

Skyttegatan 19, Kvisthamra - Centralt, Norrtälje kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Skyttegatan 19

Lägenhet
Kvisthamra - Centralt, Norrtälje kommun
Mäklarhuset Norrtälje

47 m²

2 rum

4 213 kr/mån

Slutpris 1 675 000 kr-1 %

35 638 kr/m²

Mäklarhuset Norrtälje
Mäklarhuset Norrtälje
Östra Rögårdsgatan 20, Norrtälje Hamn, Norrtälje kommun
  • Såld 4 mar. 2026

Östra Rögårdsgatan 20

Lägenhet
Norrtälje Hamn, Norrtälje kommun
Magnusson Mäkleri Norrtälje AB

45 m²

2 rum

3 507 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 000 000 kr-5 %

44 444 kr/m²

Magnusson Mäkleri Norrtälje AB
Magnusson Mäkleri Norrtälje AB
Esplanaden 7 C, Grossgärdet, Norrtälje kommun
  • Såld 2 mar. 2026

Esplanaden 7 C

Lägenhet
Grossgärdet, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

71,7 m²

3 rum

5 174 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 225 000 kr+1 %

31 032 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB

Sålt i februari 2026

Kungsgatan 11, Grossgärdet, Norrtälje kommun
  • Såld 28 feb. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaBurman

Kungsgatan 11

Lägenhet
Grossgärdet, Norrtälje kommun
MOHV Norrtälje

73,5 m²

3 rum

4 815 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 250 000 kr+13 %

30 612 kr/m²

MOHV Norrtälje
MOHV Norrtälje
Frötunagatan 11 A, Grossgärdet, Norrtälje kommun
  • Såld 28 feb. 2026

Frötunagatan 11 A

Lägenhet
Grossgärdet, Norrtälje kommun
Fastighetsbyrån Norrtälje

57,4 m²

2 rum

2 967 kr/mån

Slutpris 1 650 000 kr+3 %

28 746 kr/m²

Fastighetsbyrån Norrtälje
Fastighetsbyrån Norrtälje
Planetvägen 127, Solbacka, Norrtälje kommun
  • Såld 27 feb. 2026

Planetvägen 127

Lägenhet
Solbacka, Norrtälje kommun
Mäklarhuset Norrtälje

72,9 m²

3 rum

5 768 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-8 %

21 948 kr/m²

Mäklarhuset Norrtälje
Mäklarhuset Norrtälje
Vigelsjövägen 8 D, Vigelsjö, Norrtälje kommun
  • Såld 27 feb. 2026

Vigelsjövägen 8 D

Lägenhet
Vigelsjö, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

75,3 m²

3 rum

3 977 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 700 000 kr+6 %

22 576 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Östra Rögårdsgatan 18, Norrtälje Hamn, Norrtälje kommun
  • Såld 27 feb. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaBurman

Östra Rögårdsgatan 18

Lägenhet
Norrtälje Hamn, Norrtälje kommun
MOHV Norrtälje

32 m²

1 rum

2 494 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 695 000 kr+6 %

52 969 kr/m²

MOHV Norrtälje
MOHV Norrtälje
Tunvägen 8 C, Grind, Norrtälje kommun
  • Såld 26 feb. 2026

Tunvägen 8 C

Lägenhet
Grind, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

69,7 m²

2 rum

4 221 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

20 803 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Tunvägen 4 A, Grind, Norrtälje kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Tunvägen 4 A

Lägenhet
Grind, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

47,1 m²

1 rum

2 850 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr+4 %

25 478 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Åkerbärsvägen 16C, Solbacka, Norrtälje kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Åkerbärsvägen 16C

Lägenhet
Solbacka, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

85 m²

4 rum

7 935 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 850 000 kr-1 %

21 765 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Götgatan 16A, Grossgärdet, Norrtälje kommun
  • Såld 20 feb. 2026
profilfoto på mäklare
MatildaTengheden

Götgatan 16A

Lägenhet
Grossgärdet, Norrtälje kommun
MOHV Norrtälje

101 m²

4 rum

5 188 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 300 000 kr+32 %

32 673 kr/m²

MOHV Norrtälje
MOHV Norrtälje
Vigelsjöhöjden 3 A, Vigelsjö, Norrtälje kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Vigelsjöhöjden 3 A

Lägenhet
Vigelsjö, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

59 m²

2 rum

4 621 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

24 576 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Dalbyvägen 52 A, Färsna, Norrtälje kommun
  • Såld 19 feb. 2026

Dalbyvägen 52 A

Lägenhet
Färsna, Norrtälje kommun
Mäklarhuset Norrtälje

67,3 m²

3 rum

5 429 kr/mån

Slutpris 2 100 000 kr±0 %

31 204 kr/m²

Mäklarhuset Norrtälje
Mäklarhuset Norrtälje
Ångbåtsgatan 2, Norrtälje Hamn, Norrtälje kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Ångbåtsgatan 2

Lägenhet
Norrtälje Hamn, Norrtälje kommun
Mäklarhuset Norrtälje

127,5 m²

4 rum

11 369 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 7 600 000 kr-5 %

59 608 kr/m²

Mäklarhuset Norrtälje
Mäklarhuset Norrtälje
Safirgatan 5, Övre Bryggårdsgärdet, Norrtälje kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Safirgatan 5

Lägenhet
Övre Bryggårdsgärdet, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

49 m²

2 rum

4 220 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 395 000 kr±0 %

28 469 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Maria Winkvists väg 10 A, Solbacka Strand, Norrtälje kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Maria Winkvists väg 10 A

Lägenhet
Solbacka Strand, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

51 m²

2 rum

4 274 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 425 000 kr-2 %

27 941 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Rubingatan 8 lgh1003, Centrala Norrtälje, Norrtälje kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Rubingatan 8 lgh1003

Lägenhet
Centrala Norrtälje, Norrtälje kommun
Fastighetsbyrån Norrtälje

55 m²

2 rum

4 736 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 095 000 kr±0 %

19 909 kr/m²

Fastighetsbyrån Norrtälje
Fastighetsbyrån Norrtälje
Skutgatan 1, Norrtälje Hamn, Norrtälje kommun
  • Såld 15 feb. 2026
profilfoto på mäklare
MatildaTengheden

Skutgatan 1

Lägenhet
Norrtälje Hamn, Norrtälje kommun
MOHV Norrtälje

49 m²

2 rum

3 819 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 400 000 kr+5 %

48 980 kr/m²

MOHV Norrtälje
MOHV Norrtälje
Domherrevägen 8 B, Domherren, Norrtälje kommun
  • Såld 14 feb. 2026

Domherrevägen 8 B

Lägenhet
Domherren, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

71,5 m²

3 rum

3 400 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 270 000 kr+19 %

31 748 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Domherrevägen 8 A, Domherren, Norrtälje kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Domherrevägen 8 A

Lägenhet
Domherren, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

71,5 m²

3 rum

3 464 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 610 000 kr+11 %

22 517 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Vätövägen 100 A, Upplunda, Norrtälje kommun
  • Såld 9 feb. 2026

Vätövägen 100 A

Lägenhet
Upplunda, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

84 m²

3 rum

5 467 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 650 000 kr+6 %

31 548 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Vegagatan 4C, Norrtälje Hamn, Norrtälje kommun
  • Såld 9 feb. 2026

Vegagatan 4C

Lägenhet
Norrtälje Hamn, Norrtälje kommun
Magnusson Mäkleri Norrtälje AB

54 m²

2 rum

4 615 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 850 000 kr±0 %

34 259 kr/m²

Magnusson Mäkleri Norrtälje AB
Magnusson Mäkleri Norrtälje AB
Esplanaden 17B, Grossgärdet, Norrtälje kommun
  • Såld 9 feb. 2026

Esplanaden 17B

Lägenhet
Grossgärdet, Norrtälje kommun
Magnusson Mäkleri Norrtälje AB

107 m²

3 rum

8 452 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 5 400 000 kr-2 %

50 467 kr/m²

Magnusson Mäkleri Norrtälje AB
Magnusson Mäkleri Norrtälje AB
Vigelsjövägen 27A, Vigelsjö, Norrtälje kommun
  • Såld 8 feb. 2026

Vigelsjövägen 27A

Lägenhet
Vigelsjö, Norrtälje kommun
Fastighetsbyrån Norrtälje

78,2 m²

3 rum

3 983 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 810 000 kr-2 %

23 146 kr/m²

Fastighetsbyrån Norrtälje
Fastighetsbyrån Norrtälje
Valhallagatan 2 A, Centralt, Norrtälje kommun
  • Såld 6 feb. 2026

Valhallagatan 2 A

Lägenhet
Centralt, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

76 m²

2 rum

5 069 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 900 000 kr+16 %

38 158 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Esplanaden 10A, Grossgärdet, Norrtälje kommun
  • Såld 6 feb. 2026

Esplanaden 10A

Lägenhet
Grossgärdet, Norrtälje kommun
LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen

70,4 m²

2 rum

4 971 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 670 000 kr-1 %

23 722 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen
LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen
Tunvägen 8 F, Grind, Norrtälje kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Tunvägen 8 F

Lägenhet
Grind, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

69,7 m²

2 rum

4 268 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 595 000 kr±0 %

22 884 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Drottninggatan 1C, Norrtälje stad - Centralt, Norrtälje kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Drottninggatan 1C

Lägenhet
Norrtälje stad - Centralt, Norrtälje kommun
LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen

78 m²

3 rum

5 625 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 650 000 kr+22 %

46 795 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen
LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen

Sålt i januari 2026

Asteroidvägen 4D, Solbacka, Norrtälje kommun
  • Såld 30 jan. 2026

Asteroidvägen 4D

Lägenhet
Solbacka, Norrtälje kommun
Svenska Mäklarhuset Norrtälje

46,5+22 m²

2 rum

3 381 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 650 000 kr-1 %

35 484 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Norrtälje
Svenska Mäklarhuset Norrtälje
Drottninggatan 1 B, Grossgärdet, Norrtälje kommun
  • Såld 30 jan. 2026

Drottninggatan 1 B

Lägenhet
Grossgärdet, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

66 m²

2 rum

4 760 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr-5 %

31 818 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Dalbyvägen 48B, Färsna, Norrtälje kommun
  • Såld 29 jan. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaBurman

Dalbyvägen 48B

Lägenhet
Färsna, Norrtälje kommun
MOHV Norrtälje

67,3 m²

3 rum

5 429 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 625 000 kr-4 %

24 146 kr/m²

MOHV Norrtälje
MOHV Norrtälje
Bangårdsgatan 5, Centralt, Norrtälje kommun
  • Såld 29 jan. 2026

Bangårdsgatan 5

Lägenhet
Centralt, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

81 m²

3 rum

6 395 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 510 000 kr+19 %

55 679 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Östra Rögårdsgatan 14 lgh 2029, Norrtälje stad - Centralt, Norrtälje kommun
  • Såld 29 jan. 2026

Östra Rögårdsgatan 14 lgh 2029

Lägenhet
Norrtälje stad - Centralt, Norrtälje kommun
LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen

130 m²

4 rum

7 756 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 600 000 kr±0 %

27 692 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen
LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 jan. 2026

Åkerbärsvägen 10C

Lägenhet
Solbacka, Norrtälje kommun
Fastighetsbyrån Norrtälje

85 m²

4 rum

7 935 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 150 000 kr-4 %

25 294 kr/m²

Fastighetsbyrån Norrtälje
Fastighetsbyrån Norrtälje
Fridhemsvägen 13B, Svanberga, Norrtälje kommun
  • Såld 28 jan. 2026
profilfoto på mäklare
Ann-SofieDemander

Fridhemsvägen 13B

Lägenhet
Svanberga, Norrtälje kommun
MOHV Norrtälje

47 m²

2 rum

3 773 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 830 000 kr-7 %

17 660 kr/m²

MOHV Norrtälje
MOHV Norrtälje
Bohlins väg 6 C, Solbacka, Norrtälje kommun
  • Såld 26 jan. 2026

Bohlins väg 6 C

Lägenhet
Solbacka, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

85 m²

4 rum

6 291 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 950 000 kr±0 %

22 941 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Uppsalavägen 5E, Rimbo, Norrtälje kommun
  • Såld 26 jan. 2026
profilfoto på mäklare
JohanW Karlsson

Uppsalavägen 5E

Lägenhet
Rimbo, Norrtälje kommun
GESON MÄKLARE

64 m²

2 rum

5 408 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr-17 %

18 750 kr/m²

GESON MÄKLARE
GESON MÄKLARE
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 jan. 2026

Odengatan 4b

Lägenhet
Centralt, Norrtälje kommun
Mäklarhuset Norrtälje

101 m²

4 rum

6 619 kr/mån

Slutpris 3 000 000 kr-6 %

29 703 kr/m²

Mäklarhuset Norrtälje
Mäklarhuset Norrtälje
Flygaregatan 3 F, Flygfältet, Norrtälje kommun
  • Såld 23 jan. 2026

Flygaregatan 3 F

Lägenhet
Flygfältet, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

75,6 m²

3 rum

6 241 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 450 000 kr+7 %

19 180 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Esplanaden 16 A, Grossgärdet, Norrtälje kommun
  • Såld 23 jan. 2026

Esplanaden 16 A

Lägenhet
Grossgärdet, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

41 m²

1 rum

1 841 kr/mån

Slutpris 1 250 000 kr+4 %

30 488 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Gökvägen 1 A, Centralt, Norrtälje kommun
  • Såld 23 jan. 2026

Gökvägen 1 A

Lägenhet
Centralt, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

53 m²

2 rum

4 508 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr±0 %

22 642 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Vegagatan 16 A, Centrala Norrtälje hamnen, Norrtälje kommun
  • Såld 22 jan. 2026

Vegagatan 16 A

Lägenhet
Centrala Norrtälje hamnen, Norrtälje kommun
Mäklarhuset Norrtälje

95,5 m²

4 rum

6 376 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 700 000 kr+8 %

28 272 kr/m²

Mäklarhuset Norrtälje
Mäklarhuset Norrtälje
Safirgatan 7, Centrala Norrtälje, Norrtälje kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Safirgatan 7

Lägenhet
Centrala Norrtälje, Norrtälje kommun
LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen

54,5 m²

2 rum

4 692 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

23 761 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen
LF Fastighetsförmedling Norrtälje - Roslagen
Esplanaden 12D, Grossgärdet, Norrtälje kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Esplanaden 12D

Lägenhet
Grossgärdet, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

53,5 m²

2 rum

2 338 kr/mån

Slutpris 1 550 000 kr+11 %

28 972 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Vegagatan 3D, Centralt, Norrtälje kommun
  • Såld 20 jan. 2026
profilfoto på mäklare
LarsKarlsson

Vegagatan 3D

Lägenhet
Centralt, Norrtälje kommun
Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

99 m²

4 rum

7 477 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 500 000 kr-3 %

35 354 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje
Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jan. 2026

Esplanaden 10b

Lägenhet
Centralt - Grossgärdet, Norrtälje kommun
Mäklarhuset Norrtälje

70,4 m²

2,5 rum

4 971 kr/mån

Slutpris 1 900 000 kr+6 %

26 989 kr/m²

Mäklarhuset Norrtälje
Mäklarhuset Norrtälje
Åkerbärsvägen 20A, Solbacka, Norrtälje kommun
  • Såld 17 jan. 2026

Åkerbärsvägen 20A

Lägenhet
Solbacka, Norrtälje kommun
Åhman Mäkleri AB

55 m²

2 rum

5 134 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 550 000 kr-3 %

28 182 kr/m²

Åhman Mäkleri AB
Åhman Mäkleri AB
Junovägen 8C, Solbacka, Norrtälje kommun
  • Såld 17 jan. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaBurman

Junovägen 8C

Lägenhet
Solbacka, Norrtälje kommun
MOHV Norrtälje

70 m²

3 rum

5 501 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr+9 %

35 714 kr/m²

MOHV Norrtälje
MOHV Norrtälje
Grindvägen 22 A, Norrtälje, Norrtälje kommun
  • Såld 16 jan. 2026

Grindvägen 22 A

Lägenhet
Norrtälje, Norrtälje kommun
Fastighetsbyrån Norrtälje

46,2 m²

1,5 rum

2 203 kr/mån

Slutpris 1 125 000 kr-2 %

24 351 kr/m²

Fastighetsbyrån Norrtälje
Fastighetsbyrån Norrtälje

Visar 101 - 150 av 2500

Artiklar från Hemnet