Nordöstra Motala, Motala kommun

Nordöstra Motala; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Nordöstra Motala, Motala kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

352 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Lugngatan 14, Borenshult, Motala kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Lugngatan 14

Lägenhet
Borenshult, Motala kommun
SkandiaMäklarna Motala

54,9 m²

2 rum

4 215 kr/mån

Slutpris 700 000 kr-12 %

12 750 kr/m²

SkandiaMäklarna Motala
SkandiaMäklarna Motala

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Kvarngatan 21B

Lägenhet
Motala, Motala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Motala

65 m²

2 rum

Slutpris 1 550 000 kr

23 846 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Motala
Svensk Fastighetsförmedling Motala
Strandvägen 122, Ekenäs, Motala kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Strandvägen 122

Lägenhet
Ekenäs, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

104 m²

5 rum

5 894 kr/mån

Slutpris 1 320 000 kr-5 %

12 692 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Verkstadsvägen 93D, Verkstadsön, Motala kommun
  • Såld 7 apr. 2026

Verkstadsvägen 93D

Lägenhet
Verkstadsön, Motala kommun
SkandiaMäklarna Motala

114 m²

4 rum

6 043 kr/mån

Slutpris 2 395 000 kr±0 %

21 009 kr/m²

SkandiaMäklarna Motala
SkandiaMäklarna Motala

Sålt i februari 2026

Dalgatan 16A, 1 vån, Duvedal, Motala kommun
  • Såld 4 feb. 2026

Dalgatan 16A, 1 vån

Lägenhet
Duvedal, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

93 m²

3 rum

6 990 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr-15 %

11 828 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i januari 2026

Lugngatan 12, Björkelund, Motala kommun
  • Såld 31 jan. 2026

Lugngatan 12

Lägenhet
Björkelund, Motala kommun
SkandiaMäklarna Motala

55,4 m²

2 rum

4 083 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 770 000 kr-3 %

13 899 kr/m²

SkandiaMäklarna Motala
SkandiaMäklarna Motala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jan. 2026

Kvarngatan 3A, 2 vån

Lägenhet
Verkstadstorget, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

104 m²

4 rum

4 569 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

17 260 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Sahlingatan 17, Motala, Motala kommun
  • Såld 16 jan. 2026

Sahlingatan 17

Lägenhet
Motala, Motala kommun
HusmanHagberg Linköping

49 m²

2 rum

3 748 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 825 000 kr-6 %

16 837 kr/m²

HusmanHagberg Linköping
HusmanHagberg Linköping

Sålt i december 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 dec. 2025

Akasialiden 16, 2 vån

Lägenhet
Centralt, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

74 m²

3 rum

6 128 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr+27 %

25 676 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Dalgatan 16A, Motala, Motala kommun
  • Såld 3 dec. 2025

Dalgatan 16A

Lägenhet
Motala, Motala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Motala

54 m²

2 rum

5 082 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 600 000 kr-8 %

11 111 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Motala
Svensk Fastighetsförmedling Motala

Sålt i november 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 nov. 2025

Verkstadsvägen 117D

Lägenhet
Verkstadsön, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

102,6 m²

4 rum

5 195 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

17 495 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i oktober 2025

Duvedalsgatan 82B, Bergsätter, Motala kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Duvedalsgatan 82B

Lägenhet
Bergsätter, Motala kommun
SkandiaMäklarna Motala

62 m²

3 rum

2 546 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 325 000 kr+11 %

21 371 kr/m²

SkandiaMäklarna Motala
SkandiaMäklarna Motala

Sålt i september 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 sep. 2025

Akasialiden 16, 5 vån

Lägenhet
Centralt, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

93,5 m²

3 rum

7 166 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 350 000 kr+18 %

25 134 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Östermalmsgatan 9A, Östermalm, Motala kommun
  • Såld 3 sep. 2025

Östermalmsgatan 9A

Lägenhet
Östermalm, Motala kommun
SkandiaMäklarna Motala

70 m²

3 rum

6 911 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 772 500 kr-3 %

11 036 kr/m²

SkandiaMäklarna Motala
SkandiaMäklarna Motala

Sålt i juli 2025

Kvarngatan 23B, Motala, Motala kommun
  • Såld 22 jul. 2025

Kvarngatan 23B

Lägenhet
Motala, Motala kommun
SkandiaMäklarna Motala

65 m²

2 rum

3 499 kr/mån

Slutpris 1 450 000 kr+4 %

22 308 kr/m²

SkandiaMäklarna Motala
SkandiaMäklarna Motala

Sålt i juni 2025

Kvarngatan 13C, Verkstadstorget, Motala kommun
  • Såld 13 jun. 2025

Kvarngatan 13C

Lägenhet
Verkstadstorget, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

104 m²

4 rum

4 479 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 150 000 kr+27 %

20 673 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i maj 2025

Akasialiden 8, 2 vån, Centralt, Motala kommun
  • Såld 22 maj. 2025

Akasialiden 8, 2 vån

Lägenhet
Centralt, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

74 m²

3 rum

6 128 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 850 000 kr+24 %

25 000 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Strandvägen 98 A Lgh 1102, Ekenäs, Motala kommun
  • Såld 14 maj. 2025

Strandvägen 98 A Lgh 1102

Lägenhet
Ekenäs, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

67 m²

2 rum

3 544 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 675 000 kr-6 %

10 075 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Lugngatan 16, Björkelund, Motala kommun
  • Såld 1 maj. 2025

Lugngatan 16

Lägenhet
Björkelund, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

49 m²

2 rum

3 784 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr-5 %

19 388 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i mars 2025

Lugngatan 12, 3 vån, Björkelund, Motala kommun
  • Såld 31 mar. 2025

Lugngatan 12, 3 vån

Lägenhet
Björkelund, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

56,5 m²

2 rum

4 131 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 825 000 kr-15 %

14 602 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i februari 2025

Östermalmsgatan 9B, Centralt, Motala kommun
  • Såld 28 feb. 2025

Östermalmsgatan 9B

Lägenhet
Centralt, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

55 m²

2 rum

5 824 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 700 000 kr-7 %

12 727 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i januari 2025

Kvarngatan 23C, Motala, Motala kommun
  • Såld 19 jan. 2025

Kvarngatan 23C

Lägenhet
Motala, Motala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Motala

100 m²

4 rum

5 060 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 610 000 kr+8 %

16 100 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Motala
Svensk Fastighetsförmedling Motala
Verkstadsvägen 123A, Verkstadsön, Motala kommun
  • Såld 17 jan. 2025

Verkstadsvägen 123A

Lägenhet
Verkstadsön, Motala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Motala

102,6 m²

4 rum

5 195 kr/mån

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

17 495 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Motala
Svensk Fastighetsförmedling Motala
Verkstadsvägen 111B, Verkstadsön, Motala kommun
  • Såld 16 jan. 2025

Verkstadsvägen 111B

Lägenhet
Verkstadsön, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

70 m²

2 rum

3 592 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 250 000 kr-3 %

17 857 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i december 2024

Kvarngatan 19A, 2 vån, Motala Verkstad, Motala kommun
  • Såld 10 dec. 2024

Kvarngatan 19A, 2 vån

Lägenhet
Motala Verkstad, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

79 m²

3 rum

3 909 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr-8 %

13 924 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i oktober 2024

Strandvägen 98A, 1 vån, Ekenäs, Motala kommun
  • Såld 30 okt. 2024

Strandvägen 98A, 1 vån

Lägenhet
Ekenäs, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

67 m²

2 rum

3 944 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 800 000 kr+10 %

11 940 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Dalgatan 16D, Duvedal, Motala kommun
  • Såld 16 okt. 2024

Dalgatan 16D

Lägenhet
Duvedal, Motala kommun
SkandiaMäklarna Motala

38 m²

1 rum

3 435 kr/mån

Slutpris 290 000 kr+49 %

7 632 kr/m²

SkandiaMäklarna Motala
SkandiaMäklarna Motala
Östermalmsgatan 9b, Motala, Motala kommun
  • Såld 7 okt. 2024

Östermalmsgatan 9b

Lägenhet
Motala, Motala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Motala

40 m²

1,5 rum

4 223 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 795 000 kr±0 %

19 875 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Motala
Svensk Fastighetsförmedling Motala

Sålt i juli 2024

Kvarngatan 17A, 2 vån, Motala Verkstad, Motala kommun
  • Såld 2 jul. 2024

Kvarngatan 17A, 2 vån

Lägenhet
Motala Verkstad, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

79 m²

4 rum

3 810 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 525 000 kr±0 %

19 304 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i maj 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2024

Kvarngatan 21A

Lägenhet
VERKSTADSTORGET, Motala kommun
Rydfors fastighetsmäkleri

79 m²

3 rum

3 909 kr/mån

Slutpris 1 900 000 kr+28 %

24 051 kr/m²

Rydfors fastighetsmäkleri
Rydfors fastighetsmäkleri

Sålt i april 2024

Östermalmsgatan 37D, Motala, Motala kommun
  • Såld 12 apr. 2024

Östermalmsgatan 37D

Lägenhet
Motala, Motala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Motala

75,5 m²

3 rum

5 211 kr/mån

Slutpris 790 000 kr+22 %

10 464 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Motala
Svensk Fastighetsförmedling Motala

Sålt i februari 2024

Strandvägen 100B, 2 vån, Ekenäs, Motala kommun
  • Såld 29 feb. 2024

Strandvägen 100B, 2 vån

Lägenhet
Ekenäs, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

78,5 m²

3 rum

4 547 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 900 000 kr-10 %

11 465 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Strandvägen 102B, 1 vån, Ekenäs, Motala kommun
  • Såld 28 feb. 2024

Strandvägen 102B, 1 vån

Lägenhet
Ekenäs, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

78,5 m²

3 rum

4 472 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 145 000 kr+15 %

14 586 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Strandvägen 122, Ekenäs, Motala kommun
  • Såld 3 feb. 2024

Strandvägen 122

Lägenhet
Ekenäs, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

104 m²

4 rum

5 722 kr/mån

Slutpris 1 395 000 kr±0 %

13 413 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i januari 2024

Dalgatan 16B, Motala, Motala kommun
  • Såld 15 jan. 2024

Dalgatan 16B

Lägenhet
Motala, Motala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Motala

54 m²

2 rum

5 004 kr/mån

Slutpris 450 000 kr-9 %

8 333 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Motala
Svensk Fastighetsförmedling Motala

Sålt i september 2023

Verkstadsvägen 115A, Verkstadsön, Motala kommun
  • Såld 15 sep. 2023

Verkstadsvägen 115A

Lägenhet
Verkstadsön, Motala kommun
SkandiaMäklarna Motala

62 m²

2 rum

2 628 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 395 000 kr±0 %

22 500 kr/m²

SkandiaMäklarna Motala
SkandiaMäklarna Motala
Kvarngatan 15B, Motala, Motala kommun
  • Såld 13 sep. 2023

Kvarngatan 15B

Lägenhet
Motala, Motala kommun
Fastighetsbyrån Motala

72 m²

2 rum

2 938 kr/mån

Slutpris 1 400 000 kr+8 %

19 444 kr/m²

Fastighetsbyrån Motala
Fastighetsbyrån Motala
Verkstadsvägen 71A, Verkstadsön, Motala kommun
  • Såld 9 sep. 2023

Verkstadsvägen 71A

Lägenhet
Verkstadsön, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

108,5 m²

4 rum

5 465 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 750 000 kr-12 %

16 129 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i augusti 2023

Kvarngatan 5B, Verkstadstorget, Motala kommun
  • Såld 7 aug. 2023

Kvarngatan 5B

Lägenhet
Verkstadstorget, Motala kommun
SkandiaMäklarna Motala

72 m²

2 rum

2 938 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 985 000 kr-10 %

13 681 kr/m²

SkandiaMäklarna Motala
SkandiaMäklarna Motala
Kvarngatan 23A, 2 vån, Motala Verkstad, Motala kommun
  • Såld 3 aug. 2023

Kvarngatan 23A, 2 vån

Lägenhet
Motala Verkstad, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

79 m²

3 rum

3 762 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 660 000 kr+9 %

21 013 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i juli 2023

Strandvägen 130, Ekenäs, Motala kommun
  • Såld 3 jul. 2023

Strandvägen 130

Lägenhet
Ekenäs, Motala kommun
SkandiaMäklarna Motala

103 m²

4 rum

5 722 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 300 000 kr-10 %

12 621 kr/m²

SkandiaMäklarna Motala
SkandiaMäklarna Motala

Sålt i juni 2023

Kvarngatan 19B, 1 vån, Verkstadstorget, Motala kommun
  • Såld 20 jun. 2023

Kvarngatan 19B, 1 vån

Lägenhet
Verkstadstorget, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

79 m²

3 rum

3 762 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 400 000 kr+8 %

17 722 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 jun. 2023

Östermalmsgatan 37B

Lägenhet
Östermalm, Motala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Motala

44 m²

1 rum

3 021 kr/mån

Slutpris 490 000 kr-11 %

11 136 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Motala
Svensk Fastighetsförmedling Motala

Sålt i maj 2023

Verkstadsvägen 69F, Verkstadsön, Motala kommun
  • Såld 29 maj. 2023

Verkstadsvägen 69F

Lägenhet
Verkstadsön, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

108,5 m²

4 rum

5 731 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 400 000 kr+2 %

22 120 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Kvarngatan 5C, Motala, Motala kommun
  • Såld 24 maj. 2023

Kvarngatan 5C

Lägenhet
Motala, Motala kommun
Fastighetsbyrån Motala

82 m²

3 rum

3 333 kr/mån

Slutpris 2 100 000 kr+40 %

25 610 kr/m²

Fastighetsbyrån Motala
Fastighetsbyrån Motala
Östermalmsgatan 37A, Östermalm, Motala kommun
  • Såld 10 maj. 2023

Östermalmsgatan 37A

Lägenhet
Östermalm, Motala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Motala

51,5 m²

2 rum

3 601 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 785 000 kr+1 %

15 243 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Motala
Svensk Fastighetsförmedling Motala
Dalgatan 16C, Duvedal, Motala kommun
  • Såld 8 maj. 2023

Dalgatan 16C

Lägenhet
Duvedal, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

54 m²

2 rum

5 004 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 650 000 kr-18 %

12 037 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Akasialiden 12, 4 vån, Centralt, Motala kommun
  • Såld 7 maj. 2023

Akasialiden 12, 4 vån

Lägenhet
Centralt, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

98,5 m²

4 rum

7 789 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 150 000 kr-17 %

21 827 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Sålt i april 2023

Källgatan 21A, Centralt, Motala kommun
  • Såld 26 apr. 2023

Källgatan 21A

Lägenhet
Centralt, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

95 m²

3 rum

6 816 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 500 000 kr-14 %

15 789 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala
Akasialiden 10, 4 vån, Centralt, Motala kommun
  • Såld 20 apr. 2023

Akasialiden 10, 4 vån

Lägenhet
Centralt, Motala kommun
LF Fastighetsförmedling Motala

98,5 m²

4 rum

7 789 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 850 000 kr-7 %

18 782 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Motala
LF Fastighetsförmedling Motala

Visar 1 - 50 av 352

Artiklar från Hemnet