Malmö kommun

Malmö kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Malmö kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

58 508 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Kastanjegatan 11E, Hindby, Malmö kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Kastanjegatan 11E

Lägenhet
Hindby, Malmö kommun
Bülow & Lind Fastighetsförmedling

88 m²

3 rum

5 494 kr/mån

Slutpris 2 450 000 kr+7 %

27 841 kr/m²

Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Ormvråksgatan 29, Söderkulla, Malmö kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Ormvråksgatan 29

Lägenhet
Söderkulla, Malmö kommun
Notar

89,5 m²

4 rum

6 927 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-2 %

21 229 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Knopgränd 4

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

55 m²

2 rum

4 692 kr/mån

Slutpris 2 850 000 kr-5 %

51 818 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
AllenMarkenbjörk

Vendelsfridsgatan 6A

Lägenhet
Lorensborg, Malmö kommun
HusmanHagberg Malmö

58 m²

2 rum

3 713 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 640 000 kr+3 %

28 276 kr/m²

HusmanHagberg Malmö
HusmanHagberg Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Typografgatan 4A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

70 m²

3 rum

5 246 kr/mån

Slutpris 4 700 000 kr+5 %

67 143 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Västra Varvsgatan 15A, Västra Hamnen, Malmö kommun
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Västra Varvsgatan 15A

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

68 m²

3 rum

4 639 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 320 000 kr+1 %

48 824 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Jägersrovägen 5C

Lägenhet
Västra Kattarp, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

56 m²

2 rum

5 022 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 720 000 kr-8 %

12 857 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Lönngatan 56B

Lägenhet
Lönngården, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

33 m²

1 rum

2 263 kr/mån

Slutpris 745 000 kr-6 %

22 576 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Västergatan 40, Gamla Väster, Malmö kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Västergatan 40

Lägenhet
Gamla Väster, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

115 m²

3 rum

6 532 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 6 495 000 kr±0 %

56 478 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Per Albin Hanssons Väg 54A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

68 m²

3 rum

5 527 kr/mån

Slutpris 1 650 000 kr-3 %

24 265 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Osbygatan 9

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

26,8 m²

1 rum

Slutpris 975 000 kr

36 381 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Disponentgatan 29

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

65 m²

3 rum

3 954 kr/mån

Slutpris 3 325 000 kr+15 %

51 154 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Åhusgatan 4

Lägenhet
Västra Sorgenfri, Malmö kommun

56 m²

3 rum

6 449 kr/mån

Slutpris 1 460 000 kr-2 %

26 071 kr/m²

Bjurfors Malmö Södra Innerstaden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Dirigentgatan 4

Lägenhet
Lindeborg, Malmö kommun
Bülow & Lind Fastighetsförmedling

53 m²

2 rum

4 509 kr/mån

Slutpris 1 400 000 kr±0 %

26 415 kr/m²

Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Västra Ryttmästaregatan 23

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Notar

91,9 m²

3 rum

5 660 kr/mån

Slutpris 4 430 000 kr+1 %

48 205 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Barlastgatan 22

Lägenhet
Limhamn, Malmö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Malmö

82,5 m²

3 rum

Slutpris 3 795 000 kr

46 000 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Stensåkervägen 338, Oxie, Malmö kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Stensåkervägen 338

Lägenhet
Oxie, Malmö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Malmö

116 m²

4 rum

5 930 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 450 000 kr-4 %

21 121 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
SandraLindh

Södervärnsgatan 3B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
HusmanHagberg Malmö

76 m²

3 rum

4 946 kr/mån

Slutpris 2 600 000 kr+4 %

34 211 kr/m²

HusmanHagberg Malmö
HusmanHagberg Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Östra Varvsgatan 16A

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

100 m²

4 rum

9 759 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 695 000 kr±0 %

56 950 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Tornfalksgatan 1A, Söderkulla, Malmö kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Tornfalksgatan 1A

Lägenhet
Söderkulla, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

80,5 m²

3 rum

4 544 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-6 %

19 255 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Vitemöllegatan 16C

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

71 m²

3 rum

5 432 kr/mån

Slutpris 1 500 000 kr-6 %

21 127 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Keramikvägen 37, Oxie, Malmö kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Keramikvägen 37

Lägenhet
Oxie, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

95 m²

3,5 rum

5 970 kr/mån

Slutpris 1 560 000 kr+1 %

16 421 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Disponentgatan 12

Lägenhet
S:t Knut, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

40 m²

2 rum

2 945 kr/mån

Slutpris 1 640 000 kr-6 %

41 000 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Roskildevägen 25B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

54 m²

2 rum

5 468 kr/mån

Slutpris 1 775 000 kr-1 %

32 870 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Spårvägen 28B, Norra Sorgenfri, Malmö kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Spårvägen 28B

Lägenhet
Norra Sorgenfri, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

71 m²

3 rum

5 162 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 625 000 kr-3 %

36 972 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Regementsgatan 33

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

74 m²

2 rum

4 120 kr/mån

Slutpris 3 700 000 kr+12 %

50 000 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Lönngatan 38A, Lönngården, Malmö kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Lönngatan 38A

Lägenhet
Lönngården, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

62 m²

2,5 rum

4 990 kr/mån

Slutpris 1 150 000 kr-2 %

18 548 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Dockgatan 53E

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

38 m²

1,5 rum

2 626 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 275 000 kr-12 %

59 868 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Sergeantgatan 11

Lägenhet
Röda Höja, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

86 m²

3 rum

5 409 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

16 860 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Regementsgatan 66B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

80 m²

3 rum

5 597 kr/mån

Slutpris 4 900 000 kr-2 %

61 250 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Barlastgatan 28, Limhamn, Malmö kommun
  • Såld 7 maj. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelMichel

Barlastgatan 28

Lägenhet
Limhamn, Malmö kommun
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING

84 m²

3 rum

5 303 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 650 000 kr+3 %

55 357 kr/m²

BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
BO-LAGET FASTIGHETSFÖRMEDLING
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Korsörvägen 4A

Lägenhet
Dammfri, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

92 m²

3 rum

7 182 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 650 000 kr+6 %

39 674 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Regementsgatan 74

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

175,8 m²

5 rum

8 273 kr/mån

Slutpris 10 600 000 kr+1 %

60 296 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Celsiusgatan 13B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

50,5 m²

2 rum

4 310 kr/mån

Slutpris 1 695 000 kr±0 %

33 564 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Torekovsgatan 10A

Lägenhet
Östra Sorgenfri, Malmö kommun

51,5 m²

2 rum

4 915 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 362 000 kr-2 %

26 447 kr/m²

Bjurfors Malmö Södra Innerstaden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Östra Stallmästaregatan 3B

Lägenhet
Slottsstaden, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

96 m²

4 rum

7 418 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 4 600 000 kr-2 %

47 917 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Lorensborgsgatan 5F

Lägenhet
Lorensborg, Malmö kommun
Bjurfors Malmö HK

88 m²

4 rum

4 849 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 695 000 kr-7 %

30 625 kr/m²

Bjurfors Malmö HK
Bjurfors Malmö HK
Hyllie Allé 32B, Hyllie, Malmö kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Hyllie Allé 32B

Lägenhet
Hyllie, Malmö kommun
Öresund Fastighetsförmedling AB

73 m²

3 rum

5 635 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 050 000 kr-1 %

41 781 kr/m²

Öresund Fastighetsförmedling AB
Öresund Fastighetsförmedling AB
Friggs Gränd 5B, Hyllie, Malmö kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Friggs Gränd 5B

Lägenhet
Hyllie, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

106 m²

4 rum

5 975 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 395 000 kr±0 %

41 462 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Einar Hansens esplanad 30A

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Svenska Mäklarhuset Malmö

50 m²

2 rum

4 281 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 380 000 kr-5 %

47 600 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Malmö
Svenska Mäklarhuset Malmö
Roskildevägen 15B, Pildammarna, Malmö kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Roskildevägen 15B

Lägenhet
Pildammarna, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

54 m²

2 rum

4 887 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 825 000 kr-4 %

33 796 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Östra Stationsgatan 22, Husie - Kvarnby, Malmö kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Östra Stationsgatan 22

Lägenhet
Husie - Kvarnby, Malmö kommun
Bülow & Lind Fastighetsförmedling

69 m²

2 rum

6 857 kr/mån

Slutpris 1 875 000 kr+7 %

27 174 kr/m²

Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Lönngatan 6 H, Sofielund, Malmö kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Lönngatan 6 H

Lägenhet
Sofielund, Malmö kommun
Mäklarhuset Malmö Regementsgatan

112 m²

4 rum

7 679 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 910 000 kr-2 %

34 911 kr/m²

Mäklarhuset Malmö Regementsgatan
Mäklarhuset Malmö Regementsgatan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Norrbäcksgatan 5

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

107 m²

4 rum

Slutpris 1 900 000 kr

17 757 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Carl Gustafs väg 40

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

99 m²

4 rum

Slutpris 2 995 000 kr

30 253 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Balladgatan 37

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

65 m²

2 rum

Slutpris 800 000 kr

12 308 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Kulladalsgatan 30B

Lägenhet
Kulladal, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

80,5 m²

3 rum

5 504 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

22 298 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Industrigatan 17A, Norra Sorgenfri, Malmö kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Industrigatan 17A

Lägenhet
Norra Sorgenfri, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

55 m²

2 rum

3 138 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 695 000 kr-6 %

30 818 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Sölvesborgsgatan 10

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun

48 m²

1 rum

4 006 kr/mån

Slutpris 1 440 000 kr-4 %

30 000 kr/m²

Bjurfors Malmö Södra Innerstaden
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Östra Farmvägen 19AA

Lägenhet
Norra Sorgenfri, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

41 m²

1 rum

7 701 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 335 000 kr-16 %

8 171 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet