Lunds kommun

Lunds kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Lunds kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

16 327 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Finalgatan 5, Arenaparken, Lunds kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Finalgatan 5

Lägenhet
Arenaparken, Lunds kommun
Bjurfors Lund

43 m²

1 rum

3 338 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 165 000 kr-1 %

50 349 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Prins Augusts gata 14

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Bjurfors Lund

107 m²

4 rum

6 878 kr/mån

Slutpris 4 595 000 kr±0 %

42 944 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Kämpagränden 11C

Lägenhet
Linero, Lunds kommun
Notar

78 m²

3 rum

4 380 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 050 000 kr+3 %

26 282 kr/m²

Notar
Notar
Södra Esplanaden 20B, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Södra Esplanaden 20B

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

50 m²

2 rum

4 526 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 700 000 kr-3 %

54 000 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Gyllenkroks Allé 3

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

79 m²

3 rum

4 355 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 4 800 000 kr+2 %

60 759 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Sankt Petri Kyrkogata 5, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Sankt Petri Kyrkogata 5

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Croisette Fastighetsförmedling

103 m²

4 rum

6 967 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 6 795 000 kr±0 %

65 971 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Södra Esplanaden 20B, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Södra Esplanaden 20B

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

50 m²

2 rum

4 526 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 500 000 kr-4 %

50 000 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Blidvädersvägen 6C

Lägenhet
Klostergården, Lunds kommun
Bjurfors Lund

30 m²

1 rum

2 734 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 355 000 kr-3 %

45 167 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Kämpagränden 21C, Linero, Lunds kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Kämpagränden 21C

Lägenhet
Linero, Lunds kommun
MOHV Lund

37 m²

1 rum

3 005 kr/mån

Slutpris 1 125 000 kr-6 %

30 405 kr/m²

MOHV Lund
MOHV Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Vipeholms allé 40

Lägenhet
Vipeholmsparken, Lunds kommun
Bjurfors Lund

54 m²

2 rum

3 449 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 195 000 kr±0 %

40 648 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Erik Dahlbergsgatan 6, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Erik Dahlbergsgatan 6

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

42 m²

1 rum

3 459 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 495 000 kr±0 %

59 405 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Södra Esplanaden 18

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

39 m²

2 rum

3 739 kr/mån

Slutpris 2 665 000 kr-1 %

68 333 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Nygatan 3C, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Nygatan 3C

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

48 m²

1,5 rum

4 236 kr/mån

Slutpris 2 450 000 kr-2 %

51 042 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Solvändan 11D

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Fastighetsbyrån Lund

68 m²

3 rum

Slutpris 2 860 000 kr

42 059 kr/m²

Fastighetsbyrån Lund
Fastighetsbyrån Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Helgeandsgatan 18A

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Bjurfors Lund

58 m²

2 rum

4 629 kr/mån

Slutpris 2 750 000 kr-2 %

47 414 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Backgatan 81, Södra Sandby, Lunds kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Backgatan 81

Lägenhet
Södra Sandby, Lunds kommun
LF Fastighetsförmedling Lund

50 m²

1 rum

4 221 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 975 000 kr±0 %

19 500 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Lund
LF Fastighetsförmedling Lund
Gyllenkroks allé 29, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Gyllenkroks allé 29

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

203,7 m²

8 rum

13 249 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 11 000 000 kr-15 %

54 001 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026
profilfoto på mäklare
IzabellaEngdahl

Jägaregatan 436

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

63 m²

2 rum

3 001 kr/mån

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

31 667 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Warholms väg 6B

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Norban Mäkleri

19,2 m²

1 rum

1 014 kr/mån

Slutpris 1 695 000 kr±0 %

88 281 kr/m²

Norban Mäkleri
Norban Mäkleri
Östra Vallgatan 2A, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Östra Vallgatan 2A

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

51 m²

2 rum

3 719 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 495 000 kr±0 %

48 922 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 apr. 2026

Agronomvägen 6

Lägenhet
Råbylund, Lunds kommun
Notar

55 m²

2 rum

3 773 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr-4 %

40 000 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 apr. 2026

Rudeboksvägen 28

Lägenhet
Gunnesbo, Lunds kommun
Notar

70 m²

3 rum

6 052 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 550 000 kr±0 %

36 429 kr/m²

Notar
Notar
Warholms väg 6B, Tuna, Lunds kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Warholms väg 6B

Lägenhet
Tuna, Lunds kommun
Notar

88,6 m²

3 rum

3 520 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 325 000 kr-2 %

37 528 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Stora Södergatan 59

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
MOHV Lund

81 m²

3 rum

4 120 kr/mån

Slutpris 4 400 000 kr±0 %

54 321 kr/m²

MOHV Lund
MOHV Lund
Raffinadgatan 6, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Raffinadgatan 6

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

49 m²

2 rum

3 636 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 650 000 kr-2 %

54 082 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Laboratoriegatan 2

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
MOHV Lund

30 m²

1 rum

1 947 kr/mån

Slutpris 2 550 000 kr±0 %

85 000 kr/m²

MOHV Lund
MOHV Lund
Dalbyvägen 29, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Dalbyvägen 29

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

84 m²

3 rum

6 022 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 900 000 kr+30 %

46 429 kr/m²

Notar
Notar
Rudeboksvägen 618, Gunnesbo, Lunds kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Rudeboksvägen 618

Lägenhet
Gunnesbo, Lunds kommun
MOHV Lund

85,5 m²

3 rum

4 457 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 775 000 kr-1 %

32 456 kr/m²

MOHV Lund
MOHV Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Slåttervägen 1D

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

99,6 m²

4 rum

6 043 kr/mån

Slutpris 3 495 000 kr±0 %

35 090 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AmiliaMånsson

Södra vägen 15

Lägenhet
Centrala staden, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

34 m²

1 rum

2 529 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 400 000 kr-2 %

70 588 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Bredgatan 4F

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

82 m²

3 rum

4 881 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 5 995 000 kr±0 %

73 110 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Bokbindaregatan 6B

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Notar

79 m²

4 rum

5 737 kr/mån

Slutpris 4 250 000 kr+12 %

53 797 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Ringtonsgränden 2

Lägenhet
Brunnshög, Lunds kommun
Fastighetsbyrån Lund

113 m²

5 rum

7 696 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 650 000 kr-1 %

50 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Lund
Fastighetsbyrån Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Bryggaregatan 24

Lägenhet
Sockerbruket, Lunds kommun
Bjurfors Lund

66 m²

2 rum

3 932 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 495 000 kr±0 %

52 955 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Svanevägen 32, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 23 apr. 2026
profilfoto på mäklare
DanielaHallström

Svanevägen 32

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

81 m²

3 rum

6 011 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 550 000 kr±0 %

43 827 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Flormansgatan 6A

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Lund

61,2 m²

2 rum

Slutpris 3 430 000 kr

56 046 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Lund
Svensk Fastighetsförmedling Lund
Bantorget 13D, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Bantorget 13D

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

40 m²

2,5 rum

3 896 kr/mån

Slutpris 2 250 000 kr-2 %

56 250 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Margaretavägen 3E, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Margaretavägen 3E

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

88 m²

3 rum

7 811 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 750 000 kr-5 %

31 250 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Vipeholms allé 51, Vipeholm, Lunds kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Vipeholms allé 51

Lägenhet
Vipeholm, Lunds kommun
Croisette Fastighetsförmedling

90 m²

4 rum

6 844 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 100 000 kr-5 %

45 556 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Östen Undéns gata 190, Värpinge, Lunds kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Östen Undéns gata 190

Lägenhet
Värpinge, Lunds kommun
MOHV Lund

80,7 m²

3 rum

6 569 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr±0 %

27 261 kr/m²

MOHV Lund
MOHV Lund
Fagottgränden 1B, Östra Torn, Lunds kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Fagottgränden 1B

Lägenhet
Östra Torn, Lunds kommun
MOHV Lund

64 m²

2 rum

4 776 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 850 000 kr±0 %

28 906 kr/m²

MOHV Lund
MOHV Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AmiliaMånsson

Flormansgatan 8

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

52,5 m²

2 rum

3 785 kr/mån

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

57 048 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
OskarOlsson

Mittlinjen 13B

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

43 m²

1 rum

3 109 kr/mån

Slutpris 2 040 000 kr+2 %

47 442 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Dalbyvägen 29, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Dalbyvägen 29

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

82 m²

2 rum

5 878 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 400 000 kr+6 %

41 463 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Kollegievägen 84

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Notar

110 m²

4 rum

4 997 kr/mån

Slutpris 3 000 000 kr±0 %

27 273 kr/m²

Notar
Notar
Jaktstigen 35, Nöbbelöv, Lunds kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
OskarOlsson

Jaktstigen 35

Lägenhet
Nöbbelöv, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

80,5 m²

4 rum

7 184 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 400 000 kr+5 %

29 814 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stora Gråbrödersgatan 12, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Stora Gråbrödersgatan 12

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

20,4 m²

1 rum

1 300 kr/mån

Slutpris 1 975 000 kr-4 %

96 814 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Brunnshögsgatan 40, Brunnshög, Lunds kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Brunnshögsgatan 40

Lägenhet
Brunnshög, Lunds kommun
Notar

74 m²

3 rum

5 813 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 285 000 kr-3 %

44 392 kr/m²

Notar
Notar
Munins väg 16, Nya Linero, Lunds kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Munins väg 16

Lägenhet
Nya Linero, Lunds kommun
Bülow & Lind Fastighetsförmedling

106 m²

4 rum

10 270 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 500 000 kr±0 %

42 453 kr/m²

Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Steglitsvägen 9A, Lund, Lunds kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Steglitsvägen 9A

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Boutrednings- & Mäklarfirma HILDING OTTOSSON AB

72 m²

2 rum

4 683 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr±0 %

29 167 kr/m²

Boutrednings- & Mäklarfirma HILDING OTTOSSON AB
Boutrednings- & Mäklarfirma HILDING OTTOSSON AB

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet