Borås kommun

Borås kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Borås kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

8 206 sålda bostäder

Sålt i januari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jan. 2026

Erikslundsgatan 15

Lägenhet
Erikslund, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

43 m²

2 rum

3 653 kr/mån

Slutpris 710 000 kr-5 %

16 512 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Värmlandsgatan 3B, Parkstaden, Borås kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Värmlandsgatan 3B

Lägenhet
Parkstaden, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

41 m²

2 rum

3 149 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 850 000 kr-14 %

20 732 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Fjällkroken 5, Tullen, Borås kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Fjällkroken 5

Lägenhet
Tullen, Borås kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

53 m²

2 rum

3 032 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 045 000 kr-5 %

19 717 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stenvägen 2B, Fristad, Borås kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Stenvägen 2B

Lägenhet
Fristad, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

115,5 m²

4 rum

7 823 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 150 000 kr±0 %

9 957 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 jan. 2026

Huldregatan 13A

Lägenhet
Sjöbo, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

61 m²

3 rum

6 243 kr/mån

Slutpris 510 000 kr-7 %

8 361 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 jan. 2026

Hestra Ringväg 3

Lägenhet
Hestra, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

87 m²

3 rum

6 184 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 710 000 kr-10 %

19 655 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 jan. 2026

Fjällgatan 31

Lägenhet
Tullen, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

50 m²

1 rum

4 236 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 710 000 kr-25 %

14 200 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Bodagatan 41, Boda, Borås kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Bodagatan 41

Lägenhet
Boda, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

62 m²

2 rum

5 657 kr/mån

Slutpris 510 000 kr-32 %

8 226 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Döbelnsgatan 3, Norrmalm, Borås kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Döbelnsgatan 3

Lägenhet
Norrmalm, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

23 m²

1 rum

1 752 kr/mån

Slutpris 795 000 kr-4 %

34 565 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Skogshyddegatan 45, Alideberg, Borås kommun
  • Såld 11 jan. 2026

Skogshyddegatan 45

Lägenhet
Alideberg, Borås kommun
Mäklarhuset Borås

53 m²

2 rum

3 865 kr/mån

Slutpris 700 000 kr-12 %

13 208 kr/m²

Mäklarhuset Borås
Mäklarhuset Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 jan. 2026

Sturegatan 27

Lägenhet
Lugnet, Borås kommun
Bjurfors Borås

52,5 m²

2 rum

4 353 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr-6 %

31 429 kr/m²

Bjurfors Borås
Bjurfors Borås
Hestra Ringväg 11, Hestra, Borås kommun
  • Såld 10 jan. 2026

Hestra Ringväg 11

Lägenhet
Hestra, Borås kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

81 m²

3 rum

6 776 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 150 000 kr±0 %

26 543 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Kransvägen 186, Trandared, Borås kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Kransvägen 186

Lägenhet
Trandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

84 m²

3 rum

5 472 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 600 000 kr-9 %

19 048 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Hestra Ringväg 1, Hestra, Borås kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Hestra Ringväg 1

Lägenhet
Hestra, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

87 m²

3 rum

6 384 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 925 000 kr-4 %

22 126 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Kransvägen 184, Trandared, Borås kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Kransvägen 184

Lägenhet
Trandared, Borås kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

80,5 m²

3 rum

4 817 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 843 000 kr-3 %

22 894 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Lindormsgatan 48, Sjöbo, Borås kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Lindormsgatan 48

Lägenhet
Sjöbo, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

56,5 m²

2 rum

4 423 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 700 000 kr-18 %

12 389 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Fjällgatan 27, Tullen, Borås kommun
  • Såld 8 jan. 2026

Fjällgatan 27

Lägenhet
Tullen, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

65 m²

3 rum

5 407 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 250 000 kr-3 %

19 231 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 jan. 2026

Skolvägen 2A

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

56 m²

2 rum

4 555 kr/mån

Slutpris 520 000 kr-5 %

9 286 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Vindelgatan 20, Byttorp, Borås kommun
  • Såld 5 jan. 2026

Vindelgatan 20

Lägenhet
Byttorp, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

62 m²

3 rum

3 640 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 475 000 kr-13 %

23 790 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Källbogatan 5, Sjöbo, Borås kommun
  • Såld 5 jan. 2026

Källbogatan 5

Lägenhet
Sjöbo, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

54 m²

2 rum

4 174 kr/mån

Slutpris 793 000 kr-4 %

14 685 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås

Sålt i december 2025

Skogshyddegatan 56, Alideberg, Borås kommun
  • Såld 30 dec. 2025

Skogshyddegatan 56

Lägenhet
Alideberg, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

53 m²

2 rum

3 842 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 680 000 kr-9 %

12 830 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 dec. 2025

Källbogatan 5

Lägenhet
Sjöbo, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

34 m²

1 rum

2 542 kr/mån

Slutpris 425 000 kr-23 %

12 500 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Backadalsstigen 8A, Bergsäter, Borås kommun
  • Såld 29 dec. 2025

Backadalsstigen 8A

Lägenhet
Bergsäter, Borås kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

77 m²

3 rum

5 222 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 130 000 kr-2 %

27 662 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Guldbrandsgatan 8, Trandared, Borås kommun
  • Såld 29 dec. 2025

Guldbrandsgatan 8

Lägenhet
Trandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

40,9 m²

1 rum

3 380 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 695 000 kr±0 %

16 993 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Ekängsgatan 13, Sjöbo, Borås kommun
  • Såld 29 dec. 2025

Ekängsgatan 13

Lägenhet
Sjöbo, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

62 m²

3 rum

3 856 kr/mån

Slutpris 580 000 kr-8 %

9 355 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 dec. 2025

Barnhemsgatan 50

Lägenhet
Sjöbo, Borås kommun
Bjurfors Borås

69,4 m²

3 rum

4 788 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 780 000 kr-8 %

11 239 kr/m²

Bjurfors Borås
Bjurfors Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 dec. 2025

Symfonigatan 113B

Lägenhet
Hestra, Borås kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

71 m²

3 rum

6 084 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 800 000 kr-10 %

25 352 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Varbergsvägen 32B, Göta, Borås kommun
  • Såld 23 dec. 2025

Varbergsvägen 32B

Lägenhet
Göta, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

71 m²

3 rum

5 875 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 375 000 kr-5 %

33 451 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Fjällgatan 2 A, Byttorp, Borås kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Fjällgatan 2 A

Lägenhet
Byttorp, Borås kommun
Mäklarhuset Borås

112 m²

4 rum

4 233 kr/mån

Slutpris 2 000 000 kr-5 %

17 857 kr/m²

Mäklarhuset Borås
Mäklarhuset Borås
Björkhemsgatan 45, Sjöbo, Borås kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Björkhemsgatan 45

Lägenhet
Sjöbo, Borås kommun
Mäklarhuset Borås

76 m²

4 rum

5 344 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 400 000 kr-10 %

18 421 kr/m²

Mäklarhuset Borås
Mäklarhuset Borås
Norra Sjöbogatan 55, Sjöbo, Borås kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Norra Sjöbogatan 55

Lägenhet
Sjöbo, Borås kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

57 m²

2 rum

4 284 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 590 000 kr-6 %

10 351 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Torstensonsgatan 5, Nedre Norrmalm, Borås kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Torstensonsgatan 5

Lägenhet
Nedre Norrmalm, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

73 m²

3 rum

4 165 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 050 000 kr-2 %

28 082 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Källbogatan 7, Sjöbo, Borås kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Källbogatan 7

Lägenhet
Sjöbo, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

71 m²

3 rum

5 324 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 780 000 kr-2 %

10 986 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Vindelgatan 24, Byttorp, Borås kommun
  • Såld 18 dec. 2025

Vindelgatan 24

Lägenhet
Byttorp, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

70 m²

3 rum

4 893 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 507 500 kr-5 %

21 536 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Källungagatan 34, Boda, Borås kommun
  • Såld 17 dec. 2025

Källungagatan 34

Lägenhet
Boda, Borås kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

115 m²

5 rum

6 537 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 075 000 kr-5 %

18 043 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Bodagatan 11, Boda, Borås kommun
  • Såld 17 dec. 2025

Bodagatan 11

Lägenhet
Boda, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

62 m²

2 rum

5 505 kr/mån

Slutpris 400 000 kr-18 %

6 452 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Torstensonsgatan 50, Borås, Borås kommun
  • Såld 17 dec. 2025

Torstensonsgatan 50

Lägenhet
Borås, Borås kommun
Svensk Fastighetsförmedling Borås

63 m²

Slutpris 1 850 000 kr±0 %

29 365 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Borås
Svensk Fastighetsförmedling Borås
Källhagsgatan 37, Trandared, Borås kommun
  • Såld 13 dec. 2025

Källhagsgatan 37

Lägenhet
Trandared, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

91 m²

4 rum

6 230 kr/mån

Slutpris 1 595 000 kr-6 %

17 527 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 dec. 2025

Norra Sjöbogatan 39

Lägenhet
Sjöbo, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

72 m²

3 rum

4 846 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 700 000 kr-12 %

9 722 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 dec. 2025

Södra Parkvägen 3K

Lägenhet
Fristad, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

69,5 m²

2 rum

6 797 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 850 000 kr-6 %

12 230 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Kyrkogårdsgatan 12, Druvefors, Borås kommun
  • Såld 10 dec. 2025

Kyrkogårdsgatan 12

Lägenhet
Druvefors, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

70 m²

3 rum

4 514 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr-8 %

32 857 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Ripbärsvägen 61, Dalsjöfors, Borås kommun
  • Såld 10 dec. 2025

Ripbärsvägen 61

Lägenhet
Dalsjöfors, Borås kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

75 m²

3 rum

6 732 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

19 933 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Völundsgatan 5a, Hedvigsborg, Borås kommun
  • Såld 9 dec. 2025

Völundsgatan 5a

Lägenhet
Hedvigsborg, Borås kommun
Mäklarhuset Borås

38 m²

1 rum

2 207 kr/mån

Slutpris 445 000 kr-10 %

11 711 kr/m²

Mäklarhuset Borås
Mäklarhuset Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 dec. 2025

Trandaredsgatan 33

Lägenhet
Trandared, Borås kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

25,4 m²

1 rum

1 790 kr/mån

Slutpris 555 000 kr-7 %

21 850 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 dec. 2025

Rullstensvägen 21B

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

64,5 m²

2 rum

4 863 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 620 000 kr-11 %

9 612 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Södra Kyrkogatan 50, Lugnet, Borås kommun
  • Såld 5 dec. 2025

Södra Kyrkogatan 50

Lägenhet
Lugnet, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

110 m²

4 rum

8 019 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 345 000 kr±0 %

21 318 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Inägovägen 13D, Bredared, Borås kommun
  • Såld 5 dec. 2025

Inägovägen 13D

Lägenhet
Bredared, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

63,5 m²

2 rum

4 907 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 650 000 kr-35 %

10 236 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Vindelgatan 20, Byttorp, Borås kommun
  • Såld 5 dec. 2025

Vindelgatan 20

Lägenhet
Byttorp, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

62 m²

3 rum

3 640 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 460 000 kr-8 %

23 548 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Guldbrandsgatan 34, Trandared, Borås kommun
  • Såld 5 dec. 2025

Guldbrandsgatan 34

Lägenhet
Trandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

43 m²

1 rum

2 471 kr/mån

Slutpris 650 000 kr±0 %

15 116 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 dec. 2025

Brämhultsvägen 50

Lägenhet
Östermalm, Borås kommun
Bjurfors Borås

37 m²

1,5 rum

3 265 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 780 000 kr-13 %

21 081 kr/m²

Bjurfors Borås
Bjurfors Borås

Visar 151 - 200 av 2500

Artiklar från Hemnet