Kronobergs län

Kronobergs län

Alla slutpriser för bostäder - Kronobergs län

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

17 287 sålda bostäder

Sålt i september 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 sep. 2024

Åkerby 33

Fritidshus
Skruv, Lessebo kommun
Fastighetsbyrån Växjö

2 rum

2 027 m²

Slutpris 200 000 kr-32 %
Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Odenslanda Solhäll 1, Odenslanda, Växjö kommun
  • Såld 25 sep. 2024

Odenslanda Solhäll 1

Villa
Odenslanda, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

98+130 m²

5 rum

3 009 m²

Slutpris 1 200 000 kr+9 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Öjabyvägen 32B, Öjaby/Helgasjön, Växjö kommun
  • Såld 25 sep. 2024
profilfoto på mäklare
PeterÅkesson

Öjabyvägen 32B

Villa
Öjaby/Helgasjön, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

154+150 m²

6 rum

1 758 m²

Slutpris 10 700 000 kr-11 %
Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Ringvägen 37, Lagan, Ljungby kommun
  • Såld 24 sep. 2024
profilfoto på mäklare
BjörnLarsson

Ringvägen 37

Villa
Lagan, Ljungby kommun
Fastighetsbyrån Ljungby

125+72 m²

5 rum

1 057 m²

Slutpris 1 250 000 kr-16 %
Fastighetsbyrån Ljungby
Fastighetsbyrån Ljungby
Maria Nilsdotters väg 67, Östra Lugnet, Växjö kommun
  • Såld 24 sep. 2024

Maria Nilsdotters väg 67

Lägenhet
Östra Lugnet, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

86 m²

4 rum

5 991 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 710 000 kr-3 %

31 512 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Jupitervägen 15B, Östra Lugnet, Växjö kommun
  • Såld 24 sep. 2024

Jupitervägen 15B

Lägenhet
Östra Lugnet, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

76 m²

3 rum

4 906 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 950 000 kr+3 %

25 658 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Högövägen 19B, Bredvik, Växjö kommun
  • Såld 24 sep. 2024

Högövägen 19B

Radhus
Bredvik, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

112 m²

4 rum

6 340 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 400 000 kr-4 %

21 429 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Österleden 52G, Växjö, Växjö kommun
  • Såld 24 sep. 2024

Österleden 52G

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

60 m²

2 rum

3 507 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 410 000 kr-1 %

23 500 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Aringsåsvägen 64H, Alvesta Öster, Alvesta kommun
  • Såld 24 sep. 2024

Aringsåsvägen 64H

Lägenhet
Alvesta Öster, Alvesta kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

72,5 m²

2 rum

3 651 kr/mån

Slutpris 750 000 kr±0 %

10 345 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 sep. 2024

Kristallvägen 4

Villa
Folkparksområdet, Ljungby kommun
HusmanHagberg Ljungby

78+16 m²

3 rum

460 m²

Slutpris 1 525 000 kr±0 %
HusmanHagberg Ljungby
HusmanHagberg Ljungby
Ages väg 5, Vikaholm, Växjö kommun
  • Såld 24 sep. 2024
profilfoto på mäklare
DavidPalmberg

Ages väg 5

Lägenhet
Vikaholm, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

76 m²

3 rum

4 950 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-9 %

21 053 kr/m²

Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 sep. 2024

Åbovägen 41

Villa
Högstorp, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

124+119 m²

5 rum

766 m²

Slutpris 3 700 000 kr-1 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Liedbergsgatan 41C, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 23 sep. 2024

Liedbergsgatan 41C

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

54,5 m²

2 rum

1 520 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 890 000 kr-3 %

34 679 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 sep. 2024

Bengt Reehns väg 1

Radhus
Teleborg, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

115 m²

4 rum

5 663 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 900 000 kr+2 %

25 217 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Hylte 1279, Markaryd, Markaryds kommun
  • Såld 23 sep. 2024

Hylte 1279

Villa
Markaryd, Markaryds kommun
Fastighetsbyrån Markaryd

170+30 m²

7 rum

9 290 m²

Slutpris 4 000 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Markaryd
Fastighetsbyrån Markaryd
Parkvägen 3, Ingelstad, Växjö kommun
  • Såld 23 sep. 2024

Parkvägen 3

Villa
Ingelstad, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

87+87 m²

5 rum

1 234 m²

Slutpris 1 435 000 kr-14 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 sep. 2024

Safirvägen 6

Villa
Folkparksområdet, Ljungby kommun
HusmanHagberg Ljungby

156 m²

7 rum

1 124 m²

Slutpris 1 995 000 kr-13 %
HusmanHagberg Ljungby
HusmanHagberg Ljungby
Hollborna Kronehagen 1, Ryssby, Ljungby kommun
  • Såld 23 sep. 2024
profilfoto på mäklare
JensChristian Nielsen

Hollborna Kronehagen 1

Gård/Skog
Ryssby, Ljungby kommun
Ödegårde Sverige AB

110 m²

5 rum

10,3 ha

Slutpris 2 750 000 kr±0 %
Ödegårde Sverige AB
Ödegårde Sverige AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 sep. 2024

Norrgatan 5

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

104 m²

3 rum

5 006 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 600 000 kr+4 %

25 000 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Gamla norrvägen 358, Gamla Norr, Växjö kommun
  • Såld 22 sep. 2024

Gamla norrvägen 358

Lägenhet
Gamla Norr, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

74 m²

3 rum

5 248 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 370 000 kr-5 %

32 027 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 sep. 2024

Timmervägen 6

Villa
Lessebo, Lessebo kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

129+63 m²

6 rum

1 210 m²
  • Balkong

Slutpris 830 000 kr-36 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Hässle Dångagård 3, Lessebo, Lessebo kommun
  • Såld 22 sep. 2024

Hässle Dångagård 3

Gård/Skog
Lessebo, Lessebo kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
6,9 ha

Slutpris 1 900 000 kr-5 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Storgatan 82B, Arenastaden, Växjö kommun
  • Såld 22 sep. 2024

Storgatan 82B

Lägenhet
Arenastaden, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

41 m²

2 rum

3 256 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 320 000 kr-5 %

32 195 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Vivhult 2131, Strömsnäsbruk, Markaryds kommun
  • Såld 21 sep. 2024
profilfoto på mäklare
JensChristian Nielsen

Vivhult 2131

Fritidshus
Strömsnäsbruk, Markaryds kommun
Ödegårde Sverige AB

80+60 m²

2 rum

4 094 m²

Slutpris 1 050 000 kr±0 %
Ödegårde Sverige AB
Ödegårde Sverige AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 sep. 2024

Pär Lagerkvists väg 20

Lägenhet
Gamla Norr, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

71,5 m²

3 rum

3 236 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 735 000 kr-7 %

24 266 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Nygatan 1D, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 20 sep. 2024

Nygatan 1D

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

46 m²

1 rum

2 012 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 500 000 kr-3 %

32 609 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Lekarydsvägen 34, Alvesta, Östra-Alvesta, Alvesta kommun
  • Såld 20 sep. 2024

Lekarydsvägen 34

Villa
Alvesta, Östra-Alvesta, Alvesta kommun
Mäklare Bergstrand AB

146+18 m²

5 rum

935 m²

Slutpris 2 150 000 kr-4 %
Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Kyrkvägen 34, Linneryd, Tingsryds kommun
  • Såld 20 sep. 2024

Kyrkvägen 34

Villa
Linneryd, Tingsryds kommun
Fastighetsbyrån Tingsryd

121+9 m²

5 rum

3 260 m²

Slutpris 1 375 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Tingsryd
Fastighetsbyrån Tingsryd
Allmogevägen 166, Växjö, Växjö kommun
  • Såld 20 sep. 2024

Allmogevägen 166

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

133 m²

5 rum

7 608 kr/mån

Slutpris 1 600 000 kr±0 %

12 030 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Ingelstad Norratorp 2, Ingelstad, Växjö kommun
  • Såld 20 sep. 2024

Ingelstad Norratorp 2

Gård/Skog
Ingelstad, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

79 m²

4 rum

5,8 ha
  • Uteplats

Slutpris 2 600 000 kr+13 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 sep. 2024

Skolvägen 5

Villa
Vittaryd, Ljungby kommun
HusmanHagberg Ljungby

112+60 m²

4 rum

1 068 m²

Slutpris 760 000 kr-8 %
HusmanHagberg Ljungby
HusmanHagberg Ljungby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 sep. 2024

Lingonvägen 54

Villa
Hov, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

155+90 m²

8 rum

821 m²

Slutpris 2 740 000 kr+10 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Sjöbågen 6A, Trummens Strand, Växjö kommun
  • Såld 19 sep. 2024

Sjöbågen 6A

Lägenhet
Trummens Strand, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

104 m²

4 rum

5 872 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 200 000 kr-4 %

30 769 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Sågargatan 4, Ljungby, Ljungby kommun
  • Såld 19 sep. 2024

Sågargatan 4

Villa
Ljungby, Ljungby kommun
LF Fastighetsförmedling Ljungby

184+183 m²

8 rum

1 086 m²

Slutpris 2 400 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Ljungby
LF Fastighetsförmedling Ljungby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 sep. 2024

Norregårdsvägen 7C

Lägenhet
Hov, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

43,5 m²

1 rum

2 567 kr/mån

Slutpris 850 000 kr-5 %

19 540 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Norrhemsgatan 21, Hovmantorp, Lessebo kommun
  • Såld 19 sep. 2024

Norrhemsgatan 21

Villa
Hovmantorp, Lessebo kommun
Fastighetsbyrån Växjö

114+107 m²

4 rum

1 325 m²

Slutpris 1 075 000 kr-17 %
Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Regementsgatan 6, Väster/Centrum, Växjö kommun
  • Såld 19 sep. 2024
profilfoto på mäklare
PeterÅkesson

Regementsgatan 6

Villa
Väster/Centrum, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

195+88 m²

13 rum

961 m²

Slutpris 7 400 000 kr-7 %
Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Bruksgatan 18, Klavreström, Uppvidinge kommun
  • Såld 18 sep. 2024

Bruksgatan 18

Villa
Klavreström, Uppvidinge kommun
Din Mäklare i Uppvidinge AB

83+126 m²

4 rum

1 436 m²

Slutpris 715 000 kr-8 %
Din Mäklare i Uppvidinge AB
Din Mäklare i Uppvidinge AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 sep. 2024

Vinamans Väg 2

Lägenhet
Kampen, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

108,2 m²

4 rum

7 642 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 450 000 kr±0 %

22 643 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 sep. 2024

Svedjevägen 1

Villa
Alvesta Öster, Alvesta kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

105+6 m²

4 rum

844 m²

Slutpris 1 825 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 sep. 2024

Transjö 119

Villa
Kosta, Lessebo kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

120+65 m²

2 557 m²

Slutpris 70 000 kr+17 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Byvägen 23, Bolmen, Ljungby kommun
  • Såld 17 sep. 2024
profilfoto på mäklare
BjörnLarsson

Byvägen 23

Villa
Bolmen, Ljungby kommun
Fastighetsbyrån Ljungby

65 m²

5 rum

5 100 m²

Slutpris 1 700 000 kr+14 %
Fastighetsbyrån Ljungby
Fastighetsbyrån Ljungby
Hasselvägen 28, Braås, Växjö kommun
  • Såld 17 sep. 2024

Hasselvägen 28

Villa
Braås, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

127 m²

5 rum

797 m²

Slutpris 1 450 000 kr+7 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 sep. 2024

Lugnets väg 27

Lägenhet
Östra Lugnet, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

97 m²

4 rum

5 668 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 695 000 kr±0 %

17 474 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Vikaholmsallén 19A, Vikaholm, Växjö kommun
  • Såld 17 sep. 2024

Vikaholmsallén 19A

Lägenhet
Vikaholm, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

105 m²

5 rum

6 500 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 895 000 kr±0 %

27 571 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Skansgatan 14, Markaryd, Markaryds kommun
  • Såld 16 sep. 2024

Skansgatan 14

Villa
Markaryd, Markaryds kommun
Fastighetsbyrån Markaryd

165+33 m²

7 rum

1 292 m²

Slutpris 1 650 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Markaryd
Fastighetsbyrån Markaryd
Eriksgatan 21 B, Centrum, Älmhults kommun
  • Såld 16 sep. 2024

Eriksgatan 21 B

Lägenhet
Centrum, Älmhults kommun
Fastighetsbyrån Älmhult

50 m²

2 rum

5 247 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 230 000 kr-41 %

4 600 kr/m²

Fastighetsbyrån Älmhult
Fastighetsbyrån Älmhult
Skogsvägen 9, Åseda, Uppvidinge kommun
  • Såld 16 sep. 2024

Skogsvägen 9

Villa
Åseda, Uppvidinge kommun
Din Mäklare i Uppvidinge AB

196+27 m²

6 rum

1 325 m²

Slutpris 2 500 000 kr±0 %
Din Mäklare i Uppvidinge AB
Din Mäklare i Uppvidinge AB
Pär Lagerkvists väg 10D, Norr, Växjö kommun
  • Såld 16 sep. 2024

Pär Lagerkvists väg 10D

Lägenhet
Norr, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

65,5 m²

3 rum

3 817 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 585 000 kr-2 %

24 198 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Kastanjevägen 30, Norr, Växjö kommun
  • Såld 15 sep. 2024

Kastanjevägen 30

Villa
Norr, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

122+80 m²

6 rum

731 m²

Slutpris 2 700 000 kr-4 %
Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB

Visar 2251 - 2300 av 2500

Artiklar från Hemnet