Jönköpings kommun

Jönköpings kommun

Alla slutpriser för bostäder - Jönköpings kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

16 401 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 maj. 2026

Töltgatan 2-10

Lägenhet
Torps Gård, Jönköpings kommun
Västanhem

79 m²

4 rum

4 279 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 600 000 kr±0 %

32 911 kr/m²

Västanhem
Västanhem
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026
profilfoto på mäklare
JennyEriksson

Strandängsgatan 22

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
Fastighetsbyrån Jönköping

78 m²

3 rum

Slutpris 2 900 000 kr

37 179 kr/m²

Fastighetsbyrån Jönköping
Fastighetsbyrån Jönköping
Hemstigen 3, Torpa, Jönköpings kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Hemstigen 3

Lägenhet
Torpa, Jönköpings kommun
Västanhem

77 m²

4 rum

4 082 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 550 000 kr+4 %

33 117 kr/m²

Västanhem
Västanhem
Bergvägen 10, Trånghalla, Jönköpings kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Bergvägen 10

Villa
Trånghalla, Jönköpings kommun
Notar

114+80 m²

5 rum

1 384 m²

Slutpris 3 200 000 kr-7 %
Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Trökhagen 3

Villa
Jönköping, Jönköpings kommun
Notar

170+41 m²

6 rum

617 m²

Slutpris 6 400 000 kr+10 %
Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Västra Skogsstigen 37

Villa
Västersjön, Jönköpings kommun
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri

42 m²

2 rum

900 m²

Slutpris 2 100 000 kr+40 %
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Trånghallavägen 45B, Trånghalla, Jönköpings kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Trånghallavägen 45B

Villa
Trånghalla, Jönköpings kommun
Notar

142+39 m²

5 rum

763 m²

Slutpris 4 500 000 kr-4 %
Notar
Notar

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026
profilfoto på mäklare
ChristianHansen

Stackeryd 9

Villa
Huskvarna, Jönköpings kommun
Fastighetsbyrån Jönköping

152 m²

6 rum

Slutpris 3 400 000 kr
Fastighetsbyrån Jönköping
Fastighetsbyrån Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Södergatan 8B

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
Notar

41 m²

1 rum

3 754 kr/mån

Slutpris 1 615 000 kr+1 %

39 390 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PierreYousif

Kronhedsvägen 34

Lägenhet
Barnarp, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

66 m²

2 rum

4 948 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 620 000 kr+8 %

24 545 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Dalviksringen 87, Dalvik, Jönköpings kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Dalviksringen 87

Lägenhet
Dalvik, Jönköpings kommun
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri

70,6 m²

3 rum

3 899 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 535 000 kr+3 %

21 742 kr/m²

Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PierreYousif

Kärrgatan 5

Villa
Norrahammar, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

125+80 m²

4 rum

1 092 m²

Slutpris 1 400 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PierreYousif

Bergholmsvägen 32

Villa
Bymarken, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

125+70 m²

1 045 m²

Slutpris 1 300 000 kr-13 %
LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Oxelgatan 5, Ekhagen, Jönköpings kommun
  • Såld 29 apr. 2026
profilfoto på mäklare
TinaHögstedt

Oxelgatan 5

Lägenhet
Ekhagen, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

82 m²

3 rum

4 830 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 780 000 kr+32 %

21 707 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Torgvägen 2, Tokarps koloniområde, Jönköpings kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Torgvägen 2

Fritidshus
Tokarps koloniområde, Jönköpings kommun
Notar

23 m²

2 rum

288 m²

Slutpris 350 000 kr-29 %
Notar
Notar
Påsgatan 8, Munksjöstaden, Jönköpings kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Påsgatan 8

Lägenhet
Munksjöstaden, Jönköpings kommun
SkandiaMäklarna Jönköping

71 m²

3 rum

5 753 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 425 000 kr-3 %

34 155 kr/m²

SkandiaMäklarna Jönköping
SkandiaMäklarna Jönköping
Stockrosgatan 53, Ekhagen, Jönköpings kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Stockrosgatan 53

Lägenhet
Ekhagen, Jönköpings kommun
SkandiaMäklarna Jönköping

57 m²

2 rum

3 245 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 400 000 kr-6 %

24 561 kr/m²

SkandiaMäklarna Jönköping
SkandiaMäklarna Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Åkarp 7

Villa
Jönköping, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

Slutpris 800 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Hägervägen 16

Lägenhet
Hovslätt, Jönköpings kommun
SkandiaMäklarna Jönköping

96,6 m²

4 rum

5 105 kr/mån

Slutpris 2 750 000 kr

28 468 kr/m²

SkandiaMäklarna Jönköping
SkandiaMäklarna Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Trädgårdsvägen 6

Villa
Tenhult, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

169 m²

6 rum

Slutpris 4 925 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Kungsgatan 27

Lägenhet
Jönköping - Söder, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

39 m²

1 rum

3 031 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-3 %

41 026 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
TinaHögstedt

Wetterholmsvägen 5

Villa
Vättersnäs, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

126+126 m²

695 m²

Slutpris 3 870 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Museigatan 1, Jönköping city, Jönköpings kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Museigatan 1

Lägenhet
Jönköping city, Jönköpings kommun
Notar

69,5 m²

3 rum

4 816 kr/mån

Slutpris 2 950 000 kr+9 %

42 446 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Hägervägen 48

Lägenhet
Hovslätt, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

96,6 m²

4 rum

5 013 kr/mån

Slutpris 2 650 000 kr

27 433 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Syréngatan 4A, Torpa, Jönköpings kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Syréngatan 4A

Lägenhet
Torpa, Jönköpings kommun
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri

79 m²

3 rum

4 660 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 300 000 kr-6 %

41 772 kr/m²

Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Östra Storgatan 58

Lägenhet
Öster City, Jönköpings kommun
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri

88 m²

3 rum

5 179 kr/mån

Slutpris 3 300 000 kr±0 %

37 500 kr/m²

Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Pollaregatan 11, Östra Kajen, Jönköpings kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Pollaregatan 11

Lägenhet
Östra Kajen, Jönköpings kommun
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri

75 m²

2,5 rum

4 178 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 125 000 kr+10 %

41 667 kr/m²

Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Granhultsvägen 1N, Tenhult, Jönköpings kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Granhultsvägen 1N

Lägenhet
Tenhult, Jönköpings kommun
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri

65 m²

2 rum

5 012 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 395 000 kr±0 %

21 462 kr/m²

Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Östra Holmgatan 6, Jönköping, Jönköpings kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Östra Holmgatan 6

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

99 m²

4 rum

6 851 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 925 000 kr-2 %

29 545 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Sjöåkravägen 58B

Lägenhet
Bankeryd, Jönköpings kommun
HusmanHagberg Jönköping

72 m²

3 rum

3 698 kr/mån

Slutpris 1 600 000 kr-3 %

22 222 kr/m²

HusmanHagberg Jönköping
HusmanHagberg Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SaidAjkunic

Östra Storgatan 124 A

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
Fastighetsbyrån Jönköping

100 m²

3 rum

Slutpris 3 025 000 kr

30 250 kr/m²

Fastighetsbyrån Jönköping
Fastighetsbyrån Jönköping
Gillesgatan 5B, Rosenlund, Jönköpings kommun
  • Såld 27 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MariusTunaru

Gillesgatan 5B

Lägenhet
Rosenlund, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

54 m²

2 rum

3 387 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 798 000 kr+6 %

33 296 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Södergatan 6A

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

68 m²

2 rum

Slutpris 2 225 000 kr

32 721 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Lasarettsgatan 12 - 1107

Lägenhet
City - Väster, Jönköpings kommun
SkandiaMäklarna Jönköping

106 m²

4 rum

6 523 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 695 000 kr±0 %

34 858 kr/m²

SkandiaMäklarna Jönköping
SkandiaMäklarna Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JennyEriksson

Myrstadavägen 15 B

Lägenhet
Tenhult, Jönköpings kommun
Fastighetsbyrån Jönköping

89 m²

4 rum

Slutpris 1 650 000 kr

18 539 kr/m²

Fastighetsbyrån Jönköping
Fastighetsbyrån Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 apr. 2026
profilfoto på mäklare
ChristianHansen

Rosenvägen 12

Villa
Bankeryd, Jönköpings kommun
Fastighetsbyrån Jönköping

148 m²

6 rum

Slutpris 3 750 000 kr
Fastighetsbyrån Jönköping
Fastighetsbyrån Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 apr. 2026
profilfoto på mäklare
ChristianHansen

Hakarpsvägen 56

Villa
Huskvarna, Jönköpings kommun
Fastighetsbyrån Jönköping

170 m²

6 rum

Slutpris 2 750 000 kr
Fastighetsbyrån Jönköping
Fastighetsbyrån Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 apr. 2026

Junelundsgatan 3

Lägenhet
Söder - Torpa, Jönköpings kommun
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri

59 m²

2 rum

3 905 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr-2 %

35 593 kr/m²

Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Norra Bogesundsgatan 8, Gräshagen, Jönköpings kommun
  • Såld 25 apr. 2026

Norra Bogesundsgatan 8

Lägenhet
Gräshagen, Jönköpings kommun
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri

75 m²

2 rum

4 083 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 295 000 kr±0 %

30 600 kr/m²

Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Dalviksringen 65, Dalvik, Jönköpings kommun
  • Såld 25 apr. 2026

Dalviksringen 65

Lägenhet
Dalvik, Jönköpings kommun
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri

94,4 m²

4 rum

5 041 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 050 000 kr-2 %

21 716 kr/m²

Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Barnarpsgatan 88D, Torpa/Söder, Jönköpings kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
BerndtLindberg

Barnarpsgatan 88D

Lägenhet
Torpa/Söder, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

51,5 m²

2 rum

2 891 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 115 000 kr-2 %

41 068 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Vegagatan 4A

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
Bjurfors Jönköping

71 m²

3 rum

3 159 kr/mån

Slutpris 2 950 000 kr

41 549 kr/m²

Bjurfors Jönköping
Bjurfors Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MajaAhlqvist

Starrgatan 25 Lgh 1102

Lägenhet
Liljeholmen, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

53 m²

2 rum

3 964 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 825 000 kr-1 %

34 434 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Norra Unnaryd 50, N:a Unnaryd, Jönköpings kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinSpåre

Norra Unnaryd 50

Villa
N:a Unnaryd, Jönköpings kommun
Fastighetsbyrån Jönköping

185+98 m²

7 rum

3 298 m²

Slutpris 1 575 000 kr+5 %
Fastighetsbyrån Jönköping
Fastighetsbyrån Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Tunnlandsvägen 116B

Lägenhet
Huskvarna, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

79 m²

3 rum

4 665 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr±0 %

27 848 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Solvägen 6, Vättersnäs, Jönköpings kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JosephineStern

Solvägen 6

Lägenhet
Vättersnäs, Jönköpings kommun
Fastighetsbyrån Jönköping

66 m²

2,5 rum

4 432 kr/mån

Slutpris 1 700 000 kr+3 %

25 758 kr/m²

Fastighetsbyrån Jönköping
Fastighetsbyrån Jönköping
Västerliden 11B, Huskvarna - Söder, Jönköpings kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Västerliden 11B

Lägenhet
Huskvarna - Söder, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

66 m²

3 rum

4 999 kr/mån

Slutpris 1 550 000 kr-3 %

23 485 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Lillgatan 44A

Lägenhet
Liljeholmen, Jönköpings kommun
Notar

54 m²

2 rum

4 288 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 475 000 kr-5 %

27 315 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MariusTunaru

Gillesgatan 9A

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

54 m²

2 rum

4 064 kr/mån

Slutpris 1 750 000 kr+3 %

32 407 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Holmstrandsgatan 5, Vättersnäs, Jönköpings kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Holmstrandsgatan 5

Lägenhet
Vättersnäs, Jönköpings kommun
Notar

83 m²

3 rum

4 000 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 450 000 kr-6 %

29 518 kr/m²

Notar
Notar

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet