Västerås, Västerås kommun

Västerås; Villor; Par/Kedje/Radhus; Fritidshus

Alla slutpriser för hus - Västerås, Västerås kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

5 387 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Rapportgatan 4

Villa
Västerås, Västerås kommun
HusmanHagberg Västerås

98 m²

3 rum

740 m²

Slutpris 3 700 000 kr
HusmanHagberg Västerås
HusmanHagberg Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

HAGALIDSVÄGEN 25

Radhus
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

89 m²

3 rum

Slutpris 2 850 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Härjedalsvägen 36

Radhus
Önsta-Gryta, Västerås kommun
MAM Homes AB

122 m²

5 rum

162 m²

Slutpris 2 600 000 kr
MAM Homes AB
MAM Homes AB
Bandygatan 1, Rönnby, Västerås kommun
  • Såld 16 apr. 2026
profilfoto på mäklare
HenricBjörkman

Bandygatan 1

Villa
Rönnby, Västerås kommun
Mäklarcentrum

141+19 m²

5 rum

1 025 m²

Slutpris 3 400 000 kr-14 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026
profilfoto på mäklare
FredrikJohansson

Sigfrid Edströms gata 15

Villa
Västerås, Västerås kommun
Mäklarcentrum

74+74 m²

3 rum

600 m²

Slutpris 3 350 000 kr+12 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Näckrosvägen 16

Radhus
Gryta, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

118 m²

5 rum

420 m²

Slutpris 2 895 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Åsenborgsvägen 38

Fritidshus
Hälla, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

35 m²

2 rum

Slutpris 700 000 kr+41 %
SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Urhagsgatan 22

Villa
Haga, Västerås kommun

177+86 m²

7 rum

1 642 m²

Slutpris 6 500 000 kr
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

KÄRRBOGATAN 9

Radhus
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

105 m²

4 rum

Slutpris 3 500 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Stafettgatan 42, Rönnby, Västerås kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Stafettgatan 42

Villa
Rönnby, Västerås kommun

114+114 m²

5 rum

918 m²

Slutpris 3 875 000 kr±0 %
Mäklarhuset Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Bildhuggarvägen 10

Villa
Eriksborg, Västerås kommun

160+38 m²

6 rum

676 m²

Slutpris 4 100 000 kr-2 %
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2026

Fläderstigen 26, lott 89

Fritidshus
Västerås, Västerås kommun

40 m²

1 rum

430 m²

Slutpris 430 000 kr
Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026

Jakobsgatan 22

Villa
Jakobsberg, Västerås kommun
MAM Homes AB

179+86 m²

7 rum

892 m²

Slutpris 5 995 000 kr±0 %
MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026

BILLSTABÅGEN 2

Villa
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

136 m²

7 rum

Slutpris 5 000 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2026

Åkerholmsgatan 8

Radhus
Västerås, Västerås kommun

115 m²

5 rum

5 885 kr/mån

Slutpris 3 575 000 kr-3 %

31 087 kr/m²

Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

ANNEDALSGATAN 2

Villa
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

226 m²

8 rum

Slutpris 9 200 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

Gotö långgata 79

Villa
Barkarö, Västerås kommun

154+7 m²

7 rum

503 m²

Slutpris 6 600 000 kr
Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

Eldhusgatan 5

Villa
Norra Vallby, Västerås kommun

159+80 m²

7 rum

1 056 m²

Slutpris 4 900 000 kr-2 %
Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

RINGDUVEGATAN 114

Radhus
Råby, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

112 m²

5 rum

176 m²
  • Balkong

Slutpris 2 150 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Spikverksgatan 60, Bäckby, Västerås kommun
  • Såld 7 apr. 2026

Spikverksgatan 60

Radhus
Bäckby, Västerås kommun

132 m²

5 rum

205 m²

Slutpris 2 500 000 kr+4 %
Mäklarringen Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MarieFredriksson

Armégatan 2

Villa
Viksäng, Västerås kommun
Mäklarcentrum

206+29 m²

8 rum

786 m²

Slutpris 6 550 000 kr+3 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 apr. 2026

Solrosgatan 13

Villa
Västerås, Västerås kommun

215 m²

7 rum

975 m²

Slutpris 5 495 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2026

FRANKEGATAN 22

Villa
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

160 m²

6 rum

Slutpris 5 800 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2026

Gransångargatan 48

Radhus
Råby, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

103 m²

5 rum

207 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 720 000 kr+8 %
SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

GEIJERSGATAN 5

Villa
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

220 m²

8 rum

Slutpris 6 000 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Sigfrid Edströms gata 124

Radhus
Hammarby, Västerås kommun
Mäklarringen Eskilstuna

116 m²

5 rum

126 m²

Slutpris 2 700 000 kr-2 %
Mäklarringen Eskilstuna
Mäklarringen Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

GRÄSHOPPSGATAN 4

Villa
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

164 m²

6 rum

Slutpris 6 750 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Lustigkullagatan 9

Villa
Lustigkulla, Västerås kommun

174+90 m²

8 rum

1 025 m²

Slutpris 6 200 000 kr
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Bandverksgatan 86

Radhus
Bäckby, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

91 m²

3 rum

149 m²

Slutpris 2 000 000 kr+6 %
LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Norra Allégatan 37E, Karlsdal, Västerås kommun
  • Såld 1 apr. 2026

Norra Allégatan 37E

Radhus
Karlsdal, Västerås kommun
Svenska Mäklarhuset Västerås

122 m²

4 rum

135 m²

Slutpris 4 225 000 kr+6 %
Svenska Mäklarhuset Västerås
Svenska Mäklarhuset Västerås

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Fodergatan 2

Radhus
Hammarby, Västerås kommun

146+32 m²

6 rum

566 m²

Slutpris 2 495 000 kr-17 %
Mäklarhuset Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Vallbygränd 10

Radhus
Södra Vallby, Västerås kommun
HusmanHagberg Västerås

115+25 m²

5 rum

410 m²

Slutpris 3 000 000 kr±0 %
HusmanHagberg Västerås
HusmanHagberg Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Bandverksgatan 175

Radhus
Bäckby, Västerås kommun

132 m²

5 rum

205 m²

Slutpris 2 050 000 kr+21 %
Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026

Kulstötargatan 20

Radhus
Rönnby, Västerås kommun
HusmanHagberg Västerås

135 m²

5 rum

202 m²

Slutpris 3 025 000 kr-5 %
HusmanHagberg Västerås
HusmanHagberg Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026

Barkarö Bygata 47

Radhus
Västerås, Västerås kommun

167 m²

7 rum

Slutpris 4 750 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 mar. 2026

Brunnbygatan 64

Radhus
Nordanby, Västerås kommun

108+22 m²

4 rum

153 m²

Slutpris 3 155 000 kr+5 %
Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 mar. 2026

Gotö långgata 1

Villa
Gotö / Barkarö, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

130+8 m²

6 rum

516 m²

Slutpris 5 925 000 kr+12 %
SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Kasselgatan 15

Radhus
Lillhamra, Västerås kommun
Svenska Mäklarhuset Västerås

121 m²

5 rum

301 m²

Slutpris 5 050 000 kr-1 %
Svenska Mäklarhuset Västerås
Svenska Mäklarhuset Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Kölnagatan 2

Villa
Norra Vallby, Västerås kommun
HusmanHagberg Västerås

112+112 m²

8 rum

1 122 m²

Slutpris 4 600 000 kr-2 %
HusmanHagberg Västerås
HusmanHagberg Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Backgatan 4

Villa
Stallhagen, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

310+64 m²

8 rum

1 552 m²

Slutpris 14 000 000 kr+9 %
LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Tussilagogatan 21

Villa
Barkarö, Västerås kommun

181,5+12,5 m²

6 rum

905 m²

Slutpris 6 600 000 kr-6 %
Widerlöv Västerås
Rustbodsgatan 5, Vallby, Västerås kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Rustbodsgatan 5

Villa
Vallby, Västerås kommun

112+136 m²

6 rum

974 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 750 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Bandverksgatan 111

Radhus
Bäckby, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

132 m²

5 rum

173 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 070 000 kr+22 %
SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 mar. 2026

Anundsgatan 3

Villa
Brandthovda, Västerås kommun
MAM Homes AB

118+28 m²

5 rum

900 m²

Slutpris 3 800 000 kr+3 %
MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 mar. 2026

TILLBRINGAREGATAN 5

Villa
Skälby, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

188+46 m²

7 rum

973 m²

Slutpris 4 500 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 mar. 2026

Dybecksgatan 20F

Radhus
Skallberget, Västerås kommun
HusmanHagberg Västerås

85+40 m²

4 rum

100 m²

Slutpris 3 000 000 kr-3 %
HusmanHagberg Västerås
HusmanHagberg Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 mar. 2026

MÄTVÄGEN 15

Radhus
Skälby, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

112,1 m²

5 rum

5 783 kr/mån

Slutpris 2 750 000 kr-5 %

24 532 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 mar. 2026

Högatan 4

Villa
Hammarby, Västerås kommun

144+25 m²

5 rum

890 m²

Slutpris 3 200 000 kr±0 %
Bjurfors Västerås
Murgrönevägen 4, Önsta Gryta, Västerås kommun
  • Såld 18 mar. 2026

Murgrönevägen 4

Villa
Önsta Gryta, Västerås kommun

124+20 m²

6 rum

641 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 060 000 kr+2 %
Bostad Västerås
Påskliljevägen 15, Önsta Gryta, Västerås kommun
  • Såld 18 mar. 2026

Påskliljevägen 15

Villa
Önsta Gryta, Västerås kommun

166 m²

6 rum

1 144 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 600 000 kr+20 %
Bostad Västerås

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet