Vallentuna kommun

Vallentuna kommun; Villor; Par/Kedje/Radhus; Fritidshus

Alla slutpriser för hus - Vallentuna kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 232 sålda bostäder

Sålt i oktober 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 okt. 2025

Östergården 228

Radhus
Östergården, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

120+4 m²

5 rum

175 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 250 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Nyponvägen 7

Villa
Ormsta, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

110+105 m²

6 rum

986 m²

Slutpris 4 700 000 kr-6 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Smedbystigen 1, Säby-Uthamra, Vallentuna kommun
  • Såld 22 okt. 2025

Smedbystigen 1

Villa
Säby-Uthamra, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

192 m²

4 536 m²

Slutpris 7 700 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Angarns-Veda 10, Vallentuna, Vallentuna kommun
  • Såld 22 okt. 2025

Angarns-Veda 10

Villa
Vallentuna, Vallentuna kommun
SkandiaMäklarna Danderyd

124 m²

5 rum

2 330 m²

Slutpris 5 100 000 kr+15 %
SkandiaMäklarna Danderyd
SkandiaMäklarna Danderyd
Jarlavägen 34, Södra Haga, Vallentuna kommun
  • Såld 20 okt. 2025

Jarlavägen 34

Radhus
Södra Haga, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

88,3 m²

3,5 rum

4 636 kr/mån

Slutpris 3 495 000 kr±0 %

39 581 kr/m²

Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Tegvägen 4

Villa
Östra Bällsta, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

184 m²

7 rum

1 247 m²

Slutpris 6 500 000 kr-4 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 okt. 2025

Vallmovägen 59

Radhus
Vallentuna, Vallentuna kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

132 m²

790 m²

Slutpris 5 820 000 kr+6 %
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Fågelsunda 21, Fågelsunda, Vallentuna kommun
  • Såld 8 okt. 2025
profilfoto på mäklare
FredrikUlvestaf

Fågelsunda 21

Villa
Fågelsunda, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

60+39 m²

3 rum

2 035 m²

Slutpris 2 850 000 kr+10 %
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Bergvägen 69, Rickeby, Vallentuna kommun
  • Såld 8 okt. 2025
profilfoto på mäklare
FredrikUlvestaf

Bergvägen 69

Radhus
Rickeby, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

138+13 m²

5 rum

286 m²

Slutpris 3 925 000 kr-2 %
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Ekebyvägen 125

Radhus
Ekeby, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

120 m²

4 rum

341 m²

Slutpris 4 900 000 kr+4 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Mälstakroken 3, Ekskogen, Vallentuna kommun
  • Såld 6 okt. 2025

Mälstakroken 3

Villa
Ekskogen, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

99+99 m²

6 rum

778 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 905 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Sjöbergs säteri 6, Sjöberg, Vallentuna kommun
  • Såld 2 okt. 2025

Sjöbergs säteri 6

Fritidshus
Sjöberg, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

35+30 m²

2 rum

2 370 m²

Slutpris 2 350 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna

Sålt i september 2025

Höjdvägen 30, Rickeby, Vallentuna kommun
  • Såld 30 sep. 2025
profilfoto på mäklare
FredrikUlvestaf

Höjdvägen 30

Villa
Rickeby, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

156 m²

6 rum

269 m²

Slutpris 4 050 000 kr+1 %
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Fårängsvägen 1, Garns-Ekskogen/Brottby, Vallentuna kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Fårängsvägen 1

Villa
Garns-Ekskogen/Brottby, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

52+10 m²

3 rum

2 762 m²

Slutpris 2 495 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Molnbyvägen 2B, Molnby, Vallentuna kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Molnbyvägen 2B

Villa
Molnby, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

150 m²

6 rum

1 653 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 850 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025

Bergsjövägen 42

Radhus
Kårsta, Vallentuna kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

128 m²

7 rum

6 831 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 495 000 kr±0 %

19 492 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025

Karlavägen 61

Radhus
Ormsta, Vallentuna kommun
Notar Mäklare Vallentuna

101,7 m²

4 rum

8 014 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 900 000 kr-3 %

28 515 kr/m²

Notar Mäklare Vallentuna
Notar Mäklare Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Tunavägen 44

Villa
Östra Bällsta, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

176+39 m²

8 rum

1 118 m²

Slutpris 6 675 000 kr±0 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025

Bäverstigen 6

Villa
Vallentuna, Vallentuna kommun
Notar Mäklare Vallentuna

66+66 m²

5 rum

2 542 m²

Slutpris 3 250 000 kr-6 %
Notar Mäklare Vallentuna
Notar Mäklare Vallentuna
Ekebydalsvägen 72, Ekeby/Rosendal, Vallentuna kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Ekebydalsvägen 72

Villa
Ekeby/Rosendal, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

133+15 m²

5 rum

654 m²

Slutpris 5 200 000 kr-2 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 sep. 2025

Svartsjövägen 56

Fritidshus
Lövsättra, Vallentuna kommun
Notar Mäklare Vallentuna

29+25 m²

3 rum

301 m²

Slutpris 1 850 000 kr-19 %
Notar Mäklare Vallentuna
Notar Mäklare Vallentuna
Sormenvägen 82, Lindöberg, Vallentuna kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Sormenvägen 82

Villa
Lindöberg, Vallentuna kommun

120+18 m²

4 rum

785 m²

Slutpris 5 850 000 kr±0 %
Mäklarringen Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 sep. 2025

Byleslingan 36

Villa
Kragstalund, Vallentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

172+16 m²

6 rum

1 103 m²

Slutpris 10 300 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Lagmansvägen 65, Bällsta, Vallentuna kommun
  • Såld 19 sep. 2025
profilfoto på mäklare
SebastianEriksson

Lagmansvägen 65

Villa
Bällsta, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

148+37 m²

7 rum

965 m²

Slutpris 6 350 000 kr-2 %
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Hällmarksvägen 46, Uthamra, Vallentuna kommun
  • Såld 18 sep. 2025

Hällmarksvägen 46

Villa
Uthamra, Vallentuna kommun
MOHV Täby

180+8 m²

7 rum

787 m²

Slutpris 9 100 000 kr-3 %
MOHV Täby
MOHV Täby
Fritzbergsvägen 42, Bällstalund, Vallentuna kommun
  • Såld 16 sep. 2025
profilfoto på mäklare
SebastianEriksson

Fritzbergsvägen 42

Radhus
Bällstalund, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

119 m²

5 rum

289 m²

Slutpris 4 900 000 kr-5 %
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Storgården 5, Sjöberg, Vallentuna kommun
  • Såld 11 sep. 2025

Storgården 5

Villa
Sjöberg, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

127 m²

4 rum

1 669 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 225 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 sep. 2025

Bergshyddan 2

Villa
Vallentuna, Vallentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Vallentuna

135+102 m²

7 rum

5 194 m²

Slutpris 2 000 000 kr-20 %
LF Fastighetsförmedling Vallentuna
LF Fastighetsförmedling Vallentuna
STORTORPSVÄGEN 1, Lingsberg, Vallentuna kommun
  • Såld 10 sep. 2025

STORTORPSVÄGEN 1

Villa
Lingsberg, Vallentuna kommun
Mäklarringen Täby

158 m²

5 rum

2 294 m²

Slutpris 6 950 000 kr-1 %
Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 sep. 2025

Sormenvägen 50

Villa
Vallentuna, Vallentuna kommun
TF Real Estate Agency AB

140 m²

5 rum

346 m²

Slutpris 6 350 000 kr+6 %
TF Real Estate Agency AB
TF Real Estate Agency AB
Gläntastigen 21, Uthamra, Vallentuna kommun
  • Såld 8 sep. 2025

Gläntastigen 21

Radhus
Uthamra, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

99 m²

4 rum

6 196 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 100 000 kr-7 %

41 414 kr/m²

Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 sep. 2025
profilfoto på mäklare
JohanStenhardt

Gävsjövägen 111

Villa
Gävsjö, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

133+75 m²

6 rum

8 720 m²

Slutpris 7 000 000 kr±0 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Hjortstigen 16, Gustavslund, Vallentuna kommun
  • Såld 8 sep. 2025
profilfoto på mäklare
FredrikUlvestaf

Hjortstigen 16

Villa
Gustavslund, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

131 m²

6 rum

821 m²

Slutpris 6 600 000 kr-3 %
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Musseronvägen 67, Bällstaberg, Vallentuna kommun
  • Såld 2 sep. 2025
profilfoto på mäklare
SebastianEriksson

Musseronvägen 67

Villa
Bällstaberg, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

135+30 m²

6 rum

559 m²

Slutpris 7 300 000 kr±0 %
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

Sålt i augusti 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 aug. 2025

Ljungvägen 48

Villa
Snapptuna, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

101 m²

5 rum

982 m²

Slutpris 6 150 000 kr-2 %
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Sånglärkevägen 2, Nyby, Vallentuna kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Sånglärkevägen 2

Villa
Nyby, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

137+10 m²

5 rum

975 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 500 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 aug. 2025

Tegelvägen 2

Villa
Ormsta, Vallentuna kommun
Notar Mäklare Vallentuna

146+18 m²

6 rum

656 m²

Slutpris 4 200 000 kr-7 %
Notar Mäklare Vallentuna
Notar Mäklare Vallentuna
Baranstigen 2, Vallentuna, Vallentuna kommun
  • Såld 18 aug. 2025

Baranstigen 2

Fritidshus
Vallentuna, Vallentuna kommun
LF Fastighetsförmedling Vallentuna

60+7 m²

2 717 m²

Slutpris 2 600 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Vallentuna
LF Fastighetsförmedling Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 aug. 2025

Kullängen 6

Fritidshus
Vallentuna, Vallentuna kommun
Notar Mäklare Vallentuna

90+35 m²

4 rum

2 035 m²

Slutpris 1 500 000 kr-14 %
Notar Mäklare Vallentuna
Notar Mäklare Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 aug. 2025

Blåmesvägen 26

Villa
Nyby, Vallentuna kommun

155+27 m²

1 247 m²

Slutpris 6 650 000 kr+2 %
Mäklarringen Vallentuna
Lövhagsvägen 33, Lindholmen, Vallentuna kommun
  • Såld 13 aug. 2025

Lövhagsvägen 33

Villa
Lindholmen, Vallentuna kommun
HusmanHagberg Vallentuna

140 m²

5 rum

3 616 m²

Slutpris 6 495 000 kr±0 %
HusmanHagberg Vallentuna
HusmanHagberg Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 aug. 2025

Tegelbruksgatan 36

Villa
Centrum, Vallentuna kommun

131 m²

5 rum

5 458 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 900 000 kr+14 %
Mäklarringen Vallentuna
Jarlavägen 70, Ormsta, Vallentuna kommun
  • Såld 6 aug. 2025

Jarlavägen 70

Radhus
Ormsta, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

102,8 m²

4 rum

5 314 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 700 000 kr-3 %

35 992 kr/m²

Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 aug. 2025

Söderhall 12

Villa
Kårsta, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

50 m²

2 rum

2 359 m²

Slutpris 1 605 000 kr+7 %
Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 aug. 2025

Stora Benhamra 25C

Villa
Brottby, Vallentuna kommun
Notar Mäklare Vallentuna

157 m²

6 rum

2 420 m²

Slutpris 5 850 000 kr-2 %
Notar Mäklare Vallentuna
Notar Mäklare Vallentuna

Sålt i juli 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 jul. 2025

Ringvägen 22

Fritidshus
Brottby, Vallentuna kommun
Notar Mäklare Vallentuna

17+16 m²

2 rum

2 629 m²

Slutpris 1 300 000 kr-13 %
Notar Mäklare Vallentuna
Notar Mäklare Vallentuna
Engelbrektsvägen 40, Södra Haga, Vallentuna kommun
  • Såld 29 jul. 2025
profilfoto på mäklare
FredrikUlvestaf

Engelbrektsvägen 40

Radhus
Södra Haga, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

101,7 m²

4 rum

8 014 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 725 000 kr+1 %

26 794 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Takpannevägen 112, Åby Park, Vallentuna kommun
  • Såld 28 jul. 2025

Takpannevägen 112

Radhus
Åby Park, Vallentuna kommun
Fastighetsbyrån Vallentuna

109 m²

4 rum

6 924 kr/mån

Slutpris 2 495 000 kr±0 %

22 890 kr/m²

Fastighetsbyrån Vallentuna
Fastighetsbyrån Vallentuna
Strandängsvägen 5, Västra Bällsta, Vallentuna kommun
  • Såld 24 jul. 2025
profilfoto på mäklare
FredrikUlvestaf

Strandängsvägen 5

Villa
Västra Bällsta, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

126+25 m²

5 rum

366 m²

Slutpris 7 700 000 kr
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Bergvägen 49, Rickeby, Vallentuna kommun
  • Såld 23 jul. 2025
profilfoto på mäklare
FredrikUlvestaf

Bergvägen 49

Radhus
Rickeby, Vallentuna kommun
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

145+13 m²

6 rum

286 m²

Slutpris 5 100 000 kr-2 %
Svenska Mäklarhuset Vallentuna
Svenska Mäklarhuset Vallentuna

Visar 101 - 150 av 2500

Artiklar från Hemnet