Tyresö kommun

Tyresö kommun; Villor; Par/Kedje/Radhus; Fritidshus

Alla slutpriser för hus - Tyresö kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 092 sålda bostäder

Sålt i oktober 2025

Akvarievägen 7, Fårdala, Tyresö kommun
  • Såld 15 okt. 2025

Akvarievägen 7

Radhus
Fårdala, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

120+5 m²

5 rum

162 m²

Slutpris 4 500 000 kr-1 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 okt. 2025
profilfoto på mäklare
HansSommerville

Backsippevägen 18B

Villa
Tyresö Strand, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

133 m²

4 rum

1 500 m²

Slutpris 7 300 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 okt. 2025

Renlavsgången 67

Radhus
Krusboda, Tyresö kommun
Svenska Mäklarhuset Tyresö

123 m²

5 rum

156 m²

Slutpris 3 280 000 kr-6 %
Svenska Mäklarhuset Tyresö
Svenska Mäklarhuset Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 okt. 2025

Hårds backe 2A

Villa
Trollbäcken, Tyresö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

180,7 m²

8 rum

1 280 m²

Slutpris 9 795 000 kr-1 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 okt. 2025

Riddarstigen 8

Villa
Brevik, Tyresö kommun
Bjurfors Haninge

66 m²

3 rum

2 165 m²

Slutpris 5 895 000 kr-2 %
Bjurfors Haninge
Bjurfors Haninge
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JesperDanielsson

Tjärnstigen 42

Villa
Tyresö Strand, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

125+31 m²

5 rum

2 890 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 8 600 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Kardemummagränd 32, Farmarstigen, Tyresö kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Kardemummagränd 32

Radhus
Farmarstigen, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

117 m²

5 rum

5 968 kr/mån

Slutpris 4 700 000 kr+5 %

40 171 kr/m²

SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 okt. 2025
profilfoto på mäklare
HansSommerville

Ranunkelgränd 56

Radhus
Bergfoten, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

118 m²

5 rum

166 m²

Slutpris 4 700 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 okt. 2025

Långsjövägen 8A

Villa
Trollbäcken, Tyresö kommun
Fastighetsbyrån Tyresö

130+130 m²

7 rum

902 m²
  • Uteplats

Slutpris 7 500 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Tyresö
Fastighetsbyrån Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 okt. 2025

Astervägen 2B

Villa
Skälsätra, Tyresö kommun
Fastighetsbyrån Tyresö

122+17 m²

5 rum

893 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 800 000 kr-13 %
Fastighetsbyrån Tyresö
Fastighetsbyrån Tyresö
Stickvägen 10, Trollbäcken, Tyresö kommun
  • Såld 7 okt. 2025

Stickvägen 10

Villa
Trollbäcken, Tyresö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

150 m²

6 rum

790 m²

Slutpris 5 850 000 kr+11 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 okt. 2025

Finborgsvägen 34

Villa
Tyresö, Tyresö kommun
TF Real Estate Agency AB

167 m²

6 rum

2 197 m²

Slutpris 9 150 000 kr+4 %
TF Real Estate Agency AB
TF Real Estate Agency AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 okt. 2025

Ringvägen 3B

Villa
Hanviken, Tyresö kommun
Fastighetsbyrån Tyresö

199 m²

7 rum

874 m²
  • Uteplats

Slutpris 9 375 000 kr-1 %
Fastighetsbyrån Tyresö
Fastighetsbyrån Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2025

Skolvägen 26A

Villa
Trollbäcken, Tyresö kommun
HusmanHagberg Tyresö/Älta

192 m²

6 rum

924 m²

Slutpris 11 250 000 kr+13 %
HusmanHagberg Tyresö/Älta
HusmanHagberg Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2025

Prästgårdsvägen 6

Villa
Tyresö Strand, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

70 m²

3 rum

2 940 m²

Slutpris 5 500 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 okt. 2025
profilfoto på mäklare
ChristianSandberg

Erstaviksvägen 9B

Villa
Tyresö, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

116+116 m²

7 rum

1 032 m²

Slutpris 5 800 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

Sålt i september 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 sep. 2025

Musserongången 109

Radhus
Krusboda, Tyresö kommun
Fastighetsbyrån Tyresö

119+14 m²

4 rum

149 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 400 000 kr+3 %
Fastighetsbyrån Tyresö
Fastighetsbyrån Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 sep. 2025

Alby sjöväg 17

Villa
Gimmersta - Tyresö Strand, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

181+47 m²

6 rum

1 860 m²

Slutpris 10 950 000 kr+2 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 sep. 2025

Konstnärsvägen 43

Radhus
Tyresö Strand, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

120+20 m²

5 rum

236 m²

Slutpris 7 090 000 kr+14 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 sep. 2025
profilfoto på mäklare
JesperDanielsson

Öringebacken 14

Villa
Öringe, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

140+50 m²

6 rum

1 499 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 8 180 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 sep. 2025

Gränsvägen 10B

Radhus
Lindalen, Tyresö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

135 m²

5 rum

413 m²

Slutpris 6 585 000 kr-1 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025

Liljegränd 8

Radhus
Trollbäcken / Skälsätra, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

113,5 m²

5 rum

7 281 kr/mån

Slutpris 4 500 000 kr+13 %

39 648 kr/m²

SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025

Knektvägen 1

Villa
Trollbäcken / Hanviken, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

158 m²

6 rum

900 m²

Slutpris 7 700 000 kr+10 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 sep. 2025
profilfoto på mäklare
StefanLarsson

Dragonvägen 16B

Villa
Skälsätra, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

119 m²

5 rum

1 126 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 250 000 kr+4 %
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Slåttervägen 84, Fårdala, Tyresö kommun
  • Såld 24 sep. 2025

Slåttervägen 84

Villa
Fårdala, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

202+30 m²

7 rum

1 421 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 7 200 000 kr-4 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 sep. 2025

Åvägen 2

Villa
Öringe, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

193 m²

6 rum

1 129 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 8 950 000 kr+5 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 sep. 2025

Malmstigen 15

Villa
Lindalen, Tyresö kommun
Fastighetsbyrån Tyresö

112+32 m²

6 rum

244 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 875 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Tyresö
Fastighetsbyrån Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 sep. 2025
profilfoto på mäklare
StefanLarsson

Stubbvretsvägen 23

Villa
Brevik, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

79 m²

3 rum

3 310 m²

Slutpris 5 000 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 sep. 2025

Aniaragränd 28

Radhus
Hanviken, Tyresö kommun
Bjurfors Haninge

65 m²

2 rum

6 457 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 995 000 kr-9 %

30 692 kr/m²

Bjurfors Haninge
Bjurfors Haninge
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 sep. 2025

Björnmossegången 61

Radhus
Krusboda, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

118+33 m²

5 rum

172 m²

Slutpris 3 600 000 kr-10 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Safirgången 48, Öringe, Tyresö kommun
  • Såld 15 sep. 2025

Safirgången 48

Radhus
Öringe, Tyresö kommun
MOHV Haninge/Tyresö

73 m²

3 rum

3 773 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 500 000 kr±0 %

47 945 kr/m²

MOHV Haninge/Tyresö
MOHV Haninge/Tyresö
Kardemummagränd 43, Tyresö Centrum, Tyresö kommun
  • Såld 15 sep. 2025

Kardemummagränd 43

Radhus
Tyresö Centrum, Tyresö kommun
HusmanHagberg Tyresö/Älta

117 m²

5 rum

5 968 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 500 000 kr±0 %

38 462 kr/m²

HusmanHagberg Tyresö/Älta
HusmanHagberg Tyresö/Älta
Bryggvägen 13, Tyresö, Tyresö kommun
  • Såld 13 sep. 2025
profilfoto på mäklare
HenrikSilver

Bryggvägen 13

Villa
Tyresö, Tyresö kommun
Eklund Stockholm New York

268+72 m²

6 rum

1 544 m²

Slutpris 15 300 000 kr+4 %
Eklund Stockholm New York
Eklund Stockholm New York
Sörgårdsgränd 8, Trollbäcken, Tyresö kommun
  • Såld 12 sep. 2025

Sörgårdsgränd 8

Radhus
Trollbäcken, Tyresö kommun
MOHV Tyresö/Haninge

112,8 m²

5 rum

6 193 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 5 000 000 kr-4 %

44 326 kr/m²

MOHV Tyresö/Haninge
MOHV Tyresö/Haninge
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 sep. 2025

Klockargårdsvägen 4D

Radhus
Orrnäset, Tyresö kommun
Fastighetsbyrån Tyresö

159 m²

4 rum

9 108 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 5 375 000 kr-2 %

33 805 kr/m²

Fastighetsbyrån Tyresö
Fastighetsbyrån Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 sep. 2025

Äppelgränd 21

Radhus
Tyresö, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

120 m²

474 m²

Slutpris 6 400 000 kr+7 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 sep. 2025
profilfoto på mäklare
StefanLarsson

Klövbergsvägen 12

Villa
Brevik, Tyresö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö

220+64 m²

7 rum

2 091 m²
  • Uteplats

Slutpris 7 650 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Svensk Fastighetsförmedling Tyresö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 sep. 2025

Brittsommargränd 10

Radhus
Tyresö Strand, Tyresö kommun
Fastighetsbyrån Tyresö

117+10 m²

5 rum

253 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 495 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tyresö
Fastighetsbyrån Tyresö
Berganäsvägen 8B, Fornudden, Tyresö kommun
  • Såld 10 sep. 2025

Berganäsvägen 8B

Villa
Fornudden, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta

140+136 m²

9 rum

1 761 m²

Slutpris 7 650 000 kr+2 %
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 sep. 2025

Korpstigen 4

Villa
Trollbäcken, Tyresö kommun
Svenska Mäklarhuset Tyresö

93+78 m²

4 rum

778 m²

Slutpris 5 550 000 kr-1 %
Svenska Mäklarhuset Tyresö
Svenska Mäklarhuset Tyresö
Strandallén 24A, Tyresö Strand, Tyresö kommun
  • Såld 8 sep. 2025

Strandallén 24A

Villa
Tyresö Strand, Tyresö kommun
SkandiaMäklarna Tyresö/Älta