Gribbylund, Täby kommun

Gribbylund; Villor; Par/Kedje/Radhus; Fritidshus

Alla slutpriser för hus - Gribbylund, Täby kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

885 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2026

Palmstruchs väg 64

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

113 m²

5 rum

192 m²

Slutpris 5 425 000 kr+9 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Tappvägen 28

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

118 m²

4 rum

227 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 500 000 kr-2 %
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Wittensdalsvägen 10

Villa
Täby, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

200 m²

9 rum

1 010 m²

Slutpris 13 000 000 kr
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SeifWåhlin

Ättehagsvägen 31

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Bjurfors Täby Danderyd

94+22 m²

4 rum

337 m²

Slutpris 5 950 000 kr+9 %
Bjurfors Täby Danderyd
Bjurfors Täby Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Reduttvägen 63

Villa
Gribbylund, Täby kommun
MOHV Täby

156 m²

905 m²

Slutpris 9 600 000 kr-4 %
MOHV Täby
MOHV Täby
Gribbylunds Allé 21, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Gribbylunds Allé 21

Villa
Gribbylund, Täby kommun
Properties & Partners Täby

172 m²

6 rum

1 130 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 11 300 000 kr+5 %
Properties & Partners Täby
Properties & Partners Täby
Libbyvägen 6, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Libbyvägen 6

Villa
Gribbylund, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

174+54 m²

7 rum

1 274 m²
  • Uteplats

Slutpris 10 900 000 kr-1 %
Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Reduttvägen 58

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

146+11,5 m²

5 rum

329 m²

Slutpris 8 500 000 kr±0 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026
profilfoto på mäklare
FredrikUlvestaf

Fridhemsvägen 5

Villa
Täby, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

156,7 m²

5 rum

846 m²

Slutpris 9 000 000 kr
Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Torpängsvägen 11

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

124 m²

5 rum

316 m²
  • Uteplats

Slutpris 7 010 000 kr+4 %
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Klövergränd 12, Löttingelund, Täby kommun
  • Såld 11 apr. 2026

Klövergränd 12

Villa
Löttingelund, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

147 m²

5 rum

1 232 m²
  • Uteplats

Slutpris 8 950 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2026

Kaveldunsvägen 2E

Radhus
Löttingelund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

110 m²

6 rum

6 624 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 900 000 kr-6 %

44 545 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Danastigen 3

Radhus
Täby, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

129 m²

5 rum

Slutpris 6 100 000 kr
Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Reduttvägen 56

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

134 m²

5 rum

299 m²

Slutpris 7 600 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Alliansvägen 70, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 23 mar. 2026
profilfoto på mäklare
JoakimÖberg

Alliansvägen 70

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Bjurfors Täby Danderyd

112 m²

4 rum

143 m²

Slutpris 5 560 000 kr+1 %
Bjurfors Täby Danderyd
Bjurfors Täby Danderyd
Libbyvägen 36, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 18 mar. 2026
profilfoto på mäklare
JonasTillman

Libbyvägen 36

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Widerlöv Kungsholmen

135+26 m²

5 rum

378 m²

Slutpris 6 995 000 kr±0 %
Widerlöv Kungsholmen
Widerlöv Kungsholmen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 mar. 2026

Tunnbindarvägen 9

Villa
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

150 m²

6 rum

997 m²

Slutpris 8 750 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

Sålt i februari 2026

Badparksvägen 17, Täby, Täby kommun
  • Såld 26 feb. 2026
profilfoto på mäklare
Anna-LenaBilling

Badparksvägen 17

Villa
Täby, Täby kommun
Berggren & Hörle Fastighetsmäklare AB

234+6 m²

1 188 m²

Slutpris 13 875 000 kr±0 %
Berggren & Hörle Fastighetsmäklare AB
Berggren & Hörle Fastighetsmäklare AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 feb. 2026

Gribbylunds allé 20

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

137 m²

4 rum

224 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 6 100 000 kr±0 %
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 feb. 2026

Furuvägen 92

Villa
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

170 m²

7 rum

508 m²

Slutpris 9 200 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Värngränd 9, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 5 feb. 2026

Värngränd 9

Villa
Gribbylund, Täby kommun
MOHV Täby

165+84 m²

6 rum

1 001 m²

Slutpris 10 820 000 kr-6 %
MOHV Täby
MOHV Täby

Sålt i januari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 jan. 2026

Furuvägen 29

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

111 m²

5 rum

176 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 775 000 kr+1 %
Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Fortvägen 91, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 19 jan. 2026
profilfoto på mäklare
Anna-LenaBilling

Fortvägen 91

Villa
Gribbylund, Täby kommun
Berggren & Hörle Fastighetsmäklare AB

170 m²

6 rum

893 m²

Slutpris 10 150 000 kr-3 %
Berggren & Hörle Fastighetsmäklare AB
Berggren & Hörle Fastighetsmäklare AB

Sålt i december 2025

Palmstruchs väg 34, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Palmstruchs väg 34

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
SkandiaMäklarna Täby

113 m²

4 rum

210 m²

Slutpris 5 400 000 kr-4 %
SkandiaMäklarna Täby
SkandiaMäklarna Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 dec. 2025

Stockvägen 24

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

110 m²

4 rum

338 m²

Slutpris 6 700 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby

Sålt i november 2025

Ättehagsvägen 48, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 28 nov. 2025

Ättehagsvägen 48

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

94+35 m²

5 rum

307 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 700 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Furuvägen 80, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 22 nov. 2025

Furuvägen 80

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

145+6 m²

6 rum

377 m²
  • Uteplats

Slutpris 8 600 000 kr-2 %
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd

Sålt i oktober 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 okt. 2025

Ungdomsvägen 6

Villa
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

199+45 m²

6 rum

1 071 m²

Slutpris 14 750 000 kr-8 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 okt. 2025

Läsargränd 5

Villa
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

166+14 m²

7 rum

1 063 m²

Slutpris 9 800 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 okt. 2025
profilfoto på mäklare
BebaKlinta

Kaveldunsvägen 4A

Radhus
Löttinge, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

106 m²

5 rum

6 227 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 5 600 000 kr+2 %

52 830 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
ARMÉVÄGEN 6, GRIBBYLUND, Täby kommun
  • Såld 4 okt. 2025

ARMÉVÄGEN 6

Radhus
GRIBBYLUND, Täby kommun
Mäklarringen Täby

121 m²

4 rum

265 m²

Slutpris 6 450 000 kr+8 %
Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 okt. 2025
profilfoto på mäklare
BebaKlinta

Fortvägen 36

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

98 m²

4 rum

3 540 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 495 000 kr±0 %

45 867 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Gribbylunds allé 74, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 1 okt. 2025
profilfoto på mäklare
RobinJusélius

Gribbylunds allé 74

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Magnusson Mäkleri Täby AB

128 m²

5 rum

182 m²

Slutpris 5 100 000 kr-10 %
Magnusson Mäkleri Täby AB
Magnusson Mäkleri Täby AB

Sålt i september 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 sep. 2025

Ättehagsvägen 8

Villa
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

151 m²

6 rum

1 000 m²

Slutpris 10 650 000 kr+1 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 sep. 2025

Varggropsvägen 25

Villa
Löttingelund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

132+47 m²

5 rum

1 200 m²

Slutpris 7 200 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 sep. 2025

Ungdomsvägen 75

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

128 m²

5 rum

366 m²

Slutpris 7 300 000 kr+12 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 sep. 2025

Värngränd 6

Villa
Gribbylund, Täby kommun
Jägholm Norrortsmäklarna

197 m²

8 rum

1 003 m²
  • Uteplats

Slutpris 11 000 000 kr-3 %
Jägholm Norrortsmäklarna
Jägholm Norrortsmäklarna
GÖTAVÄGEN 41, GRIBBYLUND, Täby kommun
  • Såld 11 sep. 2025

GÖTAVÄGEN 41

Radhus
GRIBBYLUND, Täby kommun
Mäklarringen Täby

117+21 m²

4 rum

333 m²

Slutpris 7 500 000 kr±0 %
Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 sep. 2025

Grytvägen 20

Villa
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

138 m²

5 rum

686 m²

Slutpris 7 725 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Torpängsgränd 10, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 9 sep. 2025

Torpängsgränd 10

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

118+6 m²

5 rum

185 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 000 000 kr-2 %
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 sep. 2025

Badparksvägen 13

Villa
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

199+12 m²

7 rum

1 001 m²

Slutpris 12 400 000 kr-1 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 sep. 2025

Fridhemsvägen 2

Villa
Södra Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

121+10 m²

5 rum

2 002 m²

Slutpris 9 900 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

Sålt i augusti 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 aug. 2025

Furuvägen 51

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

92+4 m²

4 rum

163 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 200 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 aug. 2025

Ättebacken 29

Radhus
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

143 m²

6 rum

349 m²

Slutpris 7 200 000 kr-1 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 aug. 2025