Sala kommun

Sala kommun; Villor; Par/Kedje/Radhus; Fritidshus

Alla slutpriser för hus - Sala kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 474 sålda bostäder

Sålt i november 2025

Granvägen 30, Sätra Brunn, Sala kommun
  • Såld 4 nov. 2025

Granvägen 30

Villa
Sätra Brunn, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

151+100 m²

6 rum

856 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala

Sålt i oktober 2025

Sommarhagen Sommarstigen 2, Sommarhagen, Sala kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Sommarhagen Sommarstigen 2

Fritidshus
Sommarhagen, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

30+10 m²

2 rum

1 655 m²

Slutpris 450 000 kr-9 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Åbyvägen 21, Saladamm, Sala kommun
  • Såld 29 okt. 2025

Åbyvägen 21

Villa
Saladamm, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

113+113 m²

3 rum

3 499 m²

Slutpris 1 500 000 kr-16 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Hagabergsgatan 7, Hagaberg, Sala kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Hagabergsgatan 7

Villa
Hagaberg, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

122+122 m²

5 rum

703 m²

Slutpris 2 300 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Jakobsbergsgatan 25, Jakobsberg, Sala kommun
  • Såld 27 okt. 2025

Jakobsbergsgatan 25

Villa
Jakobsberg, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

156+96 m²

6 rum

988 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 250 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Visbäck 111, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 22 okt. 2025

Visbäck 111

Villa
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

147+55 m²

6 rum

1 998 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 500 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 okt. 2025

Hammarhagen 144

Villa
Hammarhagen, Sala kommun

180+70 m²

6 rum

2 175 m²

Slutpris 6 075 000 kr
Notar
Fagerstavägen 1 - Aspenstorp, Aspenstorp, Sala kommun
  • Såld 20 okt. 2025

Fagerstavägen 1 - Aspenstorp

Fritidshus
Aspenstorp, Sala kommun

55 m²

2 rum

3 500 m²

Slutpris 675 000 kr±0 %
Mäklarhuset Sala
Färnebo Backa 110, Västerfärnebo, Sala kommun
  • Såld 19 okt. 2025

Färnebo Backa 110

Fritidshus
Västerfärnebo, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

79 m²

3 rum

2 917 m²
  • Uteplats

Slutpris 615 000 kr+105 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 okt. 2025

Spinnrocksvägen 4

Villa
Ransta, Sala kommun
MAM Homes AB

129 m²

4 rum

1 043 m²

Slutpris 2 995 000 kr±0 %
MAM Homes AB
MAM Homes AB
Kvarnplatsen , Möklinta, Sala kommun
  • Såld 17 okt. 2025

Kvarnplatsen

Villa
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

102 m²

4 rum

8 879 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 340 000 kr+38 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Tärna Smedsbo 103, Tärna, Sala kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Tärna Smedsbo 103

Villa
Tärna, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

256+120 m²

7 rum

9 585 m²

Slutpris 2 300 000 kr+10 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Örsingsbo 152, Örsingsbo, Sala kommun
  • Såld 12 okt. 2025

Örsingsbo 152

Fritidshus
Örsingsbo, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

86 m²

3 rum

1 367 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 600 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Stjärngatan 7, Ängshagen, Sala kommun
  • Såld 10 okt. 2025

Stjärngatan 7

Villa
Ängshagen, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

121+33 m²

5 rum

938 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 500 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Kanikbo 125, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Kanikbo 125

Villa
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

204 m²

6 rum

2 840 m²

Slutpris 950 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Josefsdalsvägen 26A, Sala, Sala kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Josefsdalsvägen 26A

Villa
Sala, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

151+19 m²

6 rum

858 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 800 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala

Sålt i september 2025

Lundagatan 32, Hagaberg, Sala kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Lundagatan 32

Villa
Hagaberg, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

108+136 m²

4 rum

657 m²

Slutpris 2 300 000 kr-23 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Grällsta 135, Grällsta, Sala kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Grällsta 135

Villa
Grällsta, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

172+79 m²

7 rum

2 732 m²

Slutpris 2 600 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Färnebo Backa 102, Västerfärnebo, Sala kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Färnebo Backa 102

Villa
Västerfärnebo, Sala kommun

190+10 m²

10 rum

6 976 m²

Slutpris 2 875 000 kr-3 %
Mäklarhuset Sala
Ebbagatan 3, Nyåker, Sala kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Ebbagatan 3

Radhus
Nyåker, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

98+40 m²

4 rum

150 m²

Slutpris 1 800 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Rensmur Ängsvägen 7, Broddbo, Sala kommun
  • Såld 19 sep. 2025

Rensmur Ängsvägen 7

Fritidshus
Broddbo, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

82 m²

3 rum

2 893 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Öja 132, Öja, Sala kommun
  • Såld 18 sep. 2025

Öja 132

Villa
Öja, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

164+18 m²

7 rum

3 863 m²

Slutpris 2 690 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Tegvägen 8, Kila, Sala kommun
  • Såld 18 sep. 2025

Tegvägen 8

Villa
Kila, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

109+109 m²

5 rum

1 228 m²

Slutpris 1 475 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Möklinta Forsbo 130, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 18 sep. 2025

Möklinta Forsbo 130

Villa
Möklinta, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

37 m²

3 rum

4 785 m²
  • Uteplats

Slutpris 975 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Parkvägen 3, Kumla Kyrkby, Sala kommun
  • Såld 16 sep. 2025

Parkvägen 3

Villa
Kumla Kyrkby, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

150+23 m²

4 rum

1 053 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 500 000 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Humlevägen 5, Kumla Kyrkby, Sala kommun
  • Såld 15 sep. 2025

Humlevägen 5

Villa
Kumla Kyrkby, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

97+97 m²

3 rum

1 002 m²

Slutpris 1 555 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Ringgatan 32E, Kungsängen, Sala kommun
  • Såld 12 sep. 2025

Ringgatan 32E

Radhus
Kungsängen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

140+9 m²

4 rum

256 m²

Slutpris 2 375 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Brantingsgatan 6A, Centrum, Sala kommun
  • Såld 11 sep. 2025

Brantingsgatan 6A

Radhus
Centrum, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

142 m²

5 rum

355 m²

Slutpris 2 425 000 kr+1 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Harmonivägen 12, Centrum, Sala kommun
  • Såld 11 sep. 2025

Harmonivägen 12

Villa
Centrum, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

157+77 m²

5 rum

1 125 m²

Slutpris 3 200 000 kr-18 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 sep. 2025

Bronäsgatan 26

Villa
Hagaberg, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

107 m²

4 rum

987 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 650 000 kr+8 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Turbogatan 9, Turbo, Sala kommun
  • Såld 3 sep. 2025

Turbogatan 9

Radhus
Turbo, Sala kommun

133 m²

5 rum

204 m²

Slutpris 2 170 000 kr+10 %
Mäklarhuset Sala
Kumlavägen 6, Kumla Kyrkby, Sala kommun
  • Såld 2 sep. 2025

Kumlavägen 6

Villa
Kumla Kyrkby, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

145+90 m²

6 rum

5 295 m²

Slutpris 1 900 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala

Sålt i augusti 2025

Persdalsgatan 3, Persdal, Sala kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Persdalsgatan 3

Radhus
Persdal, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

104 m²

4 rum

375 m²

Slutpris 2 550 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Sommarhagen Vårstigen 4, Sommarhagen, Sala kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Sommarhagen Vårstigen 4

Fritidshus
Sommarhagen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

121 m²

4 rum

1 436 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 750 000 kr-19 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Hyttgatan 41F, Kungsängen, Sala kommun
  • Såld 27 aug. 2025

Hyttgatan 41F

Radhus
Kungsängen, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

132 m²

4 rum

148 m²

Slutpris 2 575 000 kr+5 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Nyåkersgatan 2, Nyåker, Sala kommun
  • Såld 24 aug. 2025

Nyåkersgatan 2

Villa
Nyåker, Sala kommun

98+98 m²

4 rum

891 m²

Slutpris 2 150 000 kr±0 %
Mäklarhuset Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 aug. 2025

Göran Perssons gata 16

Villa
Jakobsdal, Sala kommun
SkandiaMäklarna Västerås

78 m²

3 rum

832 m²

Slutpris 2 100 000 kr+24 %
SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 aug. 2025

Gullvalla Åkersbo gård 144

Villa
Salbohed, Sala kommun

165 m²

7 rum

2 983 m²

Slutpris 2 950 000 kr-10 %
Notar
Mellandammen 104, Mellandammen, Sala kommun
  • Såld 15 aug. 2025

Mellandammen 104

Villa
Mellandammen, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

118 m²

4 rum

2 540 m²

Slutpris 2 250 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 aug. 2025

Assar Janssons väg 1B

Villa
Sala, Sala kommun
Notar Mäklare Uppsala

90+30 m²

4 rum

1 191 m²

Slutpris 1 900 000 kr-3 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 aug. 2025

Samuel Skragges väg 6

Radhus
Sala, Sala kommun

130,5 m²

5 rum

7 017 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 780 000 kr-2 %

5 977 kr/m²

Notar
Grimkärrsvägen 30, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 7 aug. 2025

Grimkärrsvägen 30

Villa
Möklinta, Sala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

112 m²

5 rum

9 873 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 000 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Norrhörende 153, Västerfärnebo, Sala kommun
  • Såld 6 aug. 2025

Norrhörende 153

Fritidshus
Västerfärnebo, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

70+5 m²

4 rum

1 705 m²

Slutpris 960 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Lundagatan 26, Hagaberg, Sala kommun
  • Såld 5 aug. 2025

Lundagatan 26

Radhus
Hagaberg, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

110 m²

3 rum

383 m²

Slutpris 2 710 000 kr+13 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala

Sålt i juli 2025

Åsvägen 57, Möklinta, Sala kommun
  • Såld 29 jul. 2025

Åsvägen 57

Villa
Möklinta, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala

99+99 m²

7 rum

3 491 m²

Slutpris 550 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Genvägen 3, Salbohed, Sala kommun
  • Såld 28 jul. 2025

Genvägen 3

Villa
Salbohed, Sala kommun

90+52 m²

4 rum

808 m²

Slutpris 990 000 kr-6 %
Mäklarhuset Sala
Assar Janssons väg 3, Saladamm, Sala kommun
  • Såld 26 jul. 2025

Assar Janssons väg 3

Villa
Saladamm, Sala kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

105+28 m²

4 rum

5 363 m²

Slutpris 2 595 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Broddbo 150, Broddbo, Sala kommun
  • Såld 20 jul. 2025

Broddbo 150

Fritidshus
Broddbo, Sala kommun
Fastighetsbyrån Sala