Danderyd, Danderyds kommun

Danderyd; Villor; Par/Kedje/Radhus; Fritidshus

Alla slutpriser för hus - Danderyd, Danderyds kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

441 sålda bostäder

Sålt i januari 2025

Nora torg 9, Danderyd - Klingsta, Danderyds kommun
  • Såld 17 jan. 2025
profilfoto på mäklare
AnnicaAppelö

Nora torg 9

Radhus
Danderyd - Klingsta, Danderyds kommun
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

150+100 m²

6 rum

182 m²

Slutpris 10 400 000 kr-5 %
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

Sålt i december 2024

Sjöbergsvägen 10, Sätra Äng, Danderyds kommun
  • Såld 19 dec. 2024
profilfoto på mäklare
RobertoGonzalez

Sjöbergsvägen 10

Villa
Sätra Äng, Danderyds kommun
Fastighetsbyrån Danderyd

130+107 m²

7 rum

738 m²

Slutpris 11 300 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Danderyd
Fastighetsbyrån Danderyd

Sålt i november 2024

Furuvägen 7, Nora, Danderyds kommun
  • Såld 27 nov. 2024
profilfoto på mäklare
JennieBruneheim

Furuvägen 7

Villa
Nora, Danderyds kommun
Magnusson Mäkleri AB

129+78 m²

8 rum

1 813 m²

Slutpris 15 900 000 kr±0 %
Magnusson Mäkleri AB
Magnusson Mäkleri AB
Ekbacksvägen 46, Nora/Edsviken, Danderyds kommun
  • Såld 7 nov. 2024

Ekbacksvägen 46

Villa
Nora/Edsviken, Danderyds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

250+25 m²

9 rum

1 525 m²

Slutpris 18 200 000 kr-2 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Sålt i oktober 2024

Baldersvägen 2A, Danderyd, Danderyds kommun
  • Såld 31 okt. 2024
profilfoto på mäklare
ShervinHashemi

Baldersvägen 2A

Villa
Danderyd, Danderyds kommun
Fastighetsbyrån Danderyd

184+29 m²

6 rum

1 291 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 15 500 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Danderyd
Fastighetsbyrån Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 okt. 2024
profilfoto på mäklare
JacobLernelius

Gimlevägen 20

Villa
Berga - Ösby, Danderyds kommun
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

187+65 m²

6 rum

1 104 m²

Slutpris 13 800 000 kr±0 %
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 okt. 2024
profilfoto på mäklare
PerLundman

Blomsterstigen 7A

Villa
Blomsterholmen/Ekbacken, Danderyds kommun
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

222+149 m²

12 rum

912 m²

Slutpris 21 000 000 kr±0 %
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

Sålt i september 2024

Borgenvägen 2, Nora, Danderyds kommun
  • Såld 20 sep. 2024
profilfoto på mäklare
JohanPalmblad

Borgenvägen 2

Villa
Nora, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

144+72 m²

7 rum

1 280 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 15 950 000 kr-5 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 sep. 2024
profilfoto på mäklare
AnnicaAppelö

Edsviksvägen 34

Villa
Danderyd - Klingsta, Danderyds kommun
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

251+122 m²

10 rum

1 778 m²

Slutpris 18 175 000 kr-2 %
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 sep. 2024
profilfoto på mäklare
JohanReuterling

Bunkervägen 6

Villa
Danderyd, Danderyds kommun
Bjurfors Täby Danderyd

255+20 m²

7 rum

1 210 m²

Slutpris 19 100 000 kr-4 %
Bjurfors Täby Danderyd
Bjurfors Täby Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 sep. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Slagrutevägen 11

Villa
Klingsta, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

204+47 m²

10 rum

1 543 m²

Slutpris 18 300 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 sep. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Klingsta gård 2

Radhus
Danderyd, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

126 m²

4 rum

299 m²
  • Uteplats

Slutpris 11 270 000 kr+3 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 sep. 2024

Rättarens väg 8

Villa
Klingsta, Danderyds kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

234+68 m²

8 rum

1 470 m²

Slutpris 17 500 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 sep. 2024
profilfoto på mäklare
RobertoGonzalez

Västbovägen 4B

Villa
Danderyd Skogsvik, Danderyds kommun
Fastighetsbyrån Danderyd

130+144 m²

9 rum

936 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 11 750 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Danderyd
Fastighetsbyrån Danderyd
Örtvägen 5, Danderyd, Danderyds kommun
  • Såld 6 sep. 2024
profilfoto på mäklare
ShervinHashemi

Örtvägen 5

Radhus
Danderyd, Danderyds kommun
Fastighetsbyrån Danderyd

166+20 m²

7 rum

839 m²
  • Uteplats

Slutpris 9 800 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Danderyd
Fastighetsbyrån Danderyd
Nora torg 3, Nora, Danderyds kommun
  • Såld 6 sep. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Nora torg 3

Villa
Nora, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

103+45 m²

3 rum

1 904 m²

Slutpris 10 750 000 kr+16 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Robertsviksvägen 21, Danderyd - Skogsvik, Danderyds kommun
  • Såld 4 sep. 2024
profilfoto på mäklare
MagnusEngdahl

Robertsviksvägen 21

Villa
Danderyd - Skogsvik, Danderyds kommun
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

133+31 m²

5 rum

1 530 m²

Slutpris 17 500 000 kr±0 %
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Kevinge strand 21D, Kevinge Strand, Danderyds kommun
  • Såld 2 sep. 2024
profilfoto på mäklare
JennieBruneheim

Kevinge strand 21D

Radhus
Kevinge Strand, Danderyds kommun
Magnusson Mäkleri AB

129+68 m²

4 rum

227 m²

Slutpris 17 000 000 kr+6 %
Magnusson Mäkleri AB
Magnusson Mäkleri AB

Sålt i augusti 2024

Genvägen 8, Danderyd - Klingsta, Danderyds kommun
  • Såld 29 aug. 2024
profilfoto på mäklare
PerLundman

Genvägen 8

Villa
Danderyd - Klingsta, Danderyds kommun
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

171+94 m²

8 rum

1 793 m²

Slutpris 13 425 000 kr+4 %
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 aug. 2024
profilfoto på mäklare
JohanReuterling

Vilans väg 5B

Villa
Skogsvik, Danderyds kommun
Bjurfors Täby Danderyd

170+70 m²

7 rum

732 m²

Slutpris 12 000 000 kr+1 %
Bjurfors Täby Danderyd
Bjurfors Täby Danderyd
Syrenvägen 3, Danderyd - Nora Strand, Danderyds kommun
  • Såld 10 aug. 2024
profilfoto på mäklare
MagnusEngdahl

Syrenvägen 3

Villa
Danderyd - Nora Strand, Danderyds kommun
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

255 m²

8 rum

1 012 m²

Slutpris 19 250 000 kr-3 %
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

Sålt i juni 2024

Barrstigen 3, Skogsvik, Danderyds kommun
  • Såld 28 jun. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Barrstigen 3

Villa
Skogsvik, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

218+57 m²

8 rum

836 m²

Slutpris 12 625 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 jun. 2024
profilfoto på mäklare
ShervinHashemi

Jägarbacken 1

Villa
Danderyd Nora, Danderyds kommun
Fastighetsbyrån Danderyd

242+21 m²

8 rum

1 130 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 14 000 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Danderyd
Fastighetsbyrån Danderyd
Kvarnvägen 37b, Danderyd, Danderyds kommun
  • Såld 10 jun. 2024

Kvarnvägen 37b

Villa
Danderyd, Danderyds kommun
Mäklarhuset Stockholm Innerstan

19+18 m²

2 rum

1 005 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-6 %
Mäklarhuset Stockholm Innerstan
Mäklarhuset Stockholm Innerstan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 jun. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Skogsviksvägen 59

Villa
Skogsvik, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

201+11 m²

6 rum

1 355 m²

Slutpris 13 950 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 jun. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Näckrosvägen 10

Radhus
Nora, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

164+7 m²

6 rum

565 m²

Slutpris 11 030 000 kr+5 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

Sålt i maj 2024

Furuvägen 4, Nora, Danderyds kommun
  • Såld 31 maj. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Furuvägen 4

Villa
Nora, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

191+120 m²

10 rum

650 m²

Slutpris 15 300 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 maj. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Bergavägen 4D

Radhus
Berga, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

139+32 m²

5 rum

425 m²

Slutpris 9 750 000 kr+5 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Näckrosvägen 5, Danderyd - Nora, Danderyds kommun
  • Såld 29 maj. 2024
profilfoto på mäklare
MagnusEngdahl

Näckrosvägen 5

Villa
Danderyd - Nora, Danderyds kommun
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

162 m²

6 rum

892 m²

Slutpris 10 600 000 kr-1 %
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 maj. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Västerviksvägen 1F

Radhus
Danderyd, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

124+35 m²

5 rum

235 m²

Slutpris 10 300 000 kr+3 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 maj. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Borgenvägen 8

Villa
Nora, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

167+85 m²

7 rum

1 142 m²

Slutpris 14 000 000 kr+10 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 maj. 2024
profilfoto på mäklare
JohanPalmblad

Källvägen 22

Villa
Klingsta, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

236+121 m²

7 rum

1 101 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 16 310 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 maj. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Nora strand 22A

Villa
Nora Strand, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

222+96 m²

8 rum

1 265 m²

Slutpris 20 200 000 kr+7 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Handelsvägen 3, Nora, Danderyds kommun
  • Såld 11 maj. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Handelsvägen 3

Villa
Nora, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

193+32 m²

8 rum

1 498 m²

Slutpris 12 180 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

Sålt i april 2024

Sätraängsvägen 56, Nora, Danderyds kommun
  • Såld 26 apr. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Sätraängsvägen 56

Villa
Nora, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

214+147 m²

9 rum

819 m²

Slutpris 13 000 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Borgenvägen 12, Danderyd, Danderyds kommun
  • Såld 24 apr. 2024

Borgenvägen 12

Villa
Danderyd, Danderyds kommun
Real Estate Stockholm

202+124 m²

7 rum

1 012 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 13 100 000 kr+14 %
Real Estate Stockholm
Real Estate Stockholm
Nora torg 15, Nora, Danderyds kommun
  • Såld 18 apr. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Nora torg 15

Radhus
Nora, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

166+81 m²

7 rum

182 m²

Slutpris 9 650 000 kr-1 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Nora torg 11, Danderyd, Danderyds kommun
  • Såld 11 apr. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Nora torg 11

Radhus
Danderyd, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

168+83 m²

6 rum

176 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 8 995 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

Sålt i mars 2024

Källvägen 13, Danderyd Klingsta, Danderyds kommun
  • Såld 17 mar. 2024
profilfoto på mäklare
ShervinHashemi

Källvägen 13

Villa
Danderyd Klingsta, Danderyds kommun
Fastighetsbyrån Danderyd

164+6 m²

6 rum

1 247 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 12 250 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Danderyd
Fastighetsbyrån Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 mar. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Klockargårdsvägen 12

Radhus
Nora, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

104+65 m²

5 rum

5 200 kr/mån

Slutpris 6 400 000 kr-15 %

61 538 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

Sålt i februari 2024

Ollonvägen 2, Skogsvik, Danderyds kommun
  • Såld 29 feb. 2024
profilfoto på mäklare
JohanPalmblad

Ollonvägen 2

Radhus
Skogsvik, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

119 m²

4 rum

263 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 600 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Bergåsstigen 2E, Klingsta, Danderyds kommun
  • Såld 25 feb. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Bergåsstigen 2E

Radhus
Klingsta, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

110 m²

5 rum

7 000 kr/mån

Slutpris 7 650 000 kr-2 %

69 545 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Näckrosvägen 24, Nora, Danderyds kommun
  • Såld 21 feb. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Näckrosvägen 24

Radhus
Nora, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

172+6 m²

5 rum

546 m²

Slutpris 10 500 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 feb. 2024
profilfoto på mäklare
MagnusEngdahl

Näckrosvägen 11

Villa
Danderyd - Nora, Danderyds kommun
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB

158 m²

6 rum

750 m²

Slutpris 11 200 000 kr-5 %
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Mäklarfirman Vincent Forssbeck KB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 feb. 2024
profilfoto på mäklare
MattiasMardini

Klingstavägen 26A

Villa
Danderyd Klingsta, Danderyds kommun
Fastighetsbyrån Danderyd

130+117 m²

6 rum

799 m²
  • Uteplats

Slutpris 11 850 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Danderyd
Fastighetsbyrån Danderyd

Sålt i januari 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 jan. 2024
profilfoto på mäklare
JennyDunér

Handelsvägen 9

Villa
Danderyd, Danderyds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

199,5+33,3 m²

6 rum

975 m²

Slutpris 13 800 000 kr-1 %
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

Sålt i november 2023

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 nov. 2023

Klövervägen 6

Villa
Nora, Danderyds kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd