Helsingborg, Helsingborgs kommun

Helsingborg

Alla slutpriser för bostäder - Helsingborg, Helsingborgs kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

15 977 sålda bostäder

Sålt i april 2024

Duvhöksgatan 60, Mariastaden, Helsingborgs kommun
  • Såld 12 apr. 2024

Duvhöksgatan 60

Radhus
Mariastaden, Helsingborgs kommun
3etage Fastighetsmäklare

133 m²

4 rum

153 m²

Slutpris 4 000 000 kr-2 %
3etage Fastighetsmäklare
3etage Fastighetsmäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 apr. 2024

Karl X Gustavs gata 54

Lägenhet
Tågaborg, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

131 m²

4 rum

7 662 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 995 000 kr±0 %

53 397 kr/m²

Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 apr. 2024

Lindhultsgatan 26

Villa
Ramlösa, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

91+91 m²

5 rum

910 m²

Slutpris 4 600 000 kr-2 %
Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 apr. 2024

Fågelsångsgatan 20

Lägenhet
Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

62 m²

3 rum

5 035 kr/mån

Slutpris 2 400 000 kr-4 %

38 710 kr/m²

Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2024

Rååvägen 35C

Lägenhet
Råå, Helsingborgs kommun
Jenni Nyström Fastighetsförmedling AB

58 m²

2 rum

3 371 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 500 000 kr+1 %

43 103 kr/m²

Jenni Nyström Fastighetsförmedling AB
Jenni Nyström Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2024

Senderöd Koloniförening, Näckrosstigen stuga 17

Fritidshus
Mariastaden, Helsingborgs kommun

20 m²

1 rum

345 m²

Slutpris 262 000 kr-11 %
Mäklarbyrån
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2024

Drottninggatan 96

Lägenhet
Helsingborg, Helsingborgs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Helsingborg

62 m²

2 rum

2 236 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr-4 %

35 484 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Helsingborg
Svensk Fastighetsförmedling Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2024

Regementsvägen 12B

Lägenhet
Nya Drottninghög, Helsingborgs kommun

37 m²

1 rum

3 497 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 050 000 kr-4 %

28 378 kr/m²

Croisette Helsingborg
Sköldenborgsgatan 5A, Olympia, Helsingborgs kommun
  • Såld 10 apr. 2024

Sköldenborgsgatan 5A

Lägenhet
Olympia, Helsingborgs kommun
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

38 m²

1 rum

2 029 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 200 000 kr-7 %

31 579 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 apr. 2024

Brunnsallén 113

Radhus
Ramlösa, Helsingborgs kommun
HusmanHagberg Helsingborg

124+57 m²

4 rum

225 m²

Slutpris 3 850 000 kr±0 %
HusmanHagberg Helsingborg
HusmanHagberg Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 apr. 2024

Ask-upmarks allé 39

Radhus
Ramlösa, Helsingborgs kommun
HusmanHagberg Helsingborg

100,5 m²

3,5 rum

6 889 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 300 000 kr-2 %

22 886 kr/m²

HusmanHagberg Helsingborg
HusmanHagberg Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 apr. 2024

Rapsgatan 1

Villa
Bankogården, Helsingborgs kommun

113 m²

4 rum

668 m²

Slutpris 4 775 000 kr-4 %
Croisette Helsingborg
Rååvägen 84 C, Råå, Helsingborgs kommun
  • Såld 9 apr. 2024

Rååvägen 84 C

Lägenhet
Råå, Helsingborgs kommun
Jenni Nyström Fastighetsförmedling AB

66 m²

3 rum

4 248 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 850 000 kr±0 %

28 030 kr/m²

Jenni Nyström Fastighetsförmedling AB
Jenni Nyström Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2024

Smugglargränd 6

Lägenhet
Oceanhamnen, Helsingborgs kommun
3etage Fastighetsmäklare

91 m²

3 rum

6 390 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 6 295 000 kr±0 %

69 176 kr/m²

3etage Fastighetsmäklare
3etage Fastighetsmäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2024

Kadettgatan 26D

Lägenhet
Västra Berga, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

86 m²

3 rum

6 385 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

15 058 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2024
profilfoto på mäklare
LovisaLorentzon

Fridas gata 46

Lägenhet
Ramlösa, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

107 m²

4 rum

6 811 kr/mån

Slutpris 2 320 000 kr-3 %

21 682 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2024

Kadettgatan 48A

Lägenhet
Helsingborg, Helsingborgs kommun
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

103 m²

4 rum

7 289 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 350 000 kr-13 %

13 107 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Rektorsgatan 3, Slottshöjden, Helsingborgs kommun
  • Såld 7 apr. 2024
profilfoto på mäklare
IdaAndersson

Rektorsgatan 3

Lägenhet
Slottshöjden, Helsingborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

60 m²

2 rum

5 339 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 895 000 kr-5 %

31 583 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Hjalmar Forsbergs Gata 14, Tågaborg, Helsingborgs kommun
  • Såld 7 apr. 2024

Hjalmar Forsbergs Gata 14

Lägenhet
Tågaborg, Helsingborgs kommun
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

58 m²

2 rum

4 875 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 225 000 kr-5 %

38 362 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 apr. 2024

Nedre Långvinkelsgatan 29A

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

29 m²

1 rum

1 288 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 250 000 kr-7 %

43 103 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Kurirgatan 33, Ringstorp, Helsingborgs kommun
  • Såld 6 apr. 2024
profilfoto på mäklare
AxelBöös

Kurirgatan 33

Lägenhet
Ringstorp, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

83 m²

3 rum

6 002 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 250 000 kr±0 %

27 108 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Tågagatan 9, Norr, Helsingborgs kommun
  • Såld 6 apr. 2024
profilfoto på mäklare
EliasBacke

Tågagatan 9

Lägenhet
Norr, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

86 m²

3 rum

6 546 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 795 000 kr±0 %

44 128 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 apr. 2024
profilfoto på mäklare
ImanNia

Hantverkaregatan 35

Lägenhet
Söder, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

72,5 m²

2 rum

4 814 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 960 000 kr-4 %

13 241 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 apr. 2024

Kullagatan 44

Lägenhet
Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

105 m²

4 rum

6 069 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 800 000 kr±0 %

36 190 kr/m²

Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 apr. 2024

Hjälmshultsgatan 12

Lägenhet
Tågaborg, Helsingborgs kommun
Mäklarhuset Helsingborg

85 m²

3 rum

5 525 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 750 000 kr-5 %

32 353 kr/m²

Mäklarhuset Helsingborg
Mäklarhuset Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 apr. 2024

Carl Krooks gata 59

Lägenhet
Söder, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

62,5 m²

2 rum

4 758 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 001 500 kr+1 %

16 024 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Hovslagaregatan 3B, Ramlösagården, Helsingborgs kommun
  • Såld 5 apr. 2024
profilfoto på mäklare
AliMroveh

Hovslagaregatan 3B

Villa
Ramlösagården, Helsingborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

136 m²

5 rum

632 m²

Slutpris 5 400 000 kr-10 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Bryggaregatan 1, Söder, Helsingborgs kommun
  • Såld 5 apr. 2024
profilfoto på mäklare
IdaAndersson

Bryggaregatan 1

Lägenhet
Söder, Helsingborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

99,5 m²

4 rum

6 938 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-9 %

15 578 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 apr. 2024

Tågagatan 2

Lägenhet
Norr, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

100 m²

3 rum

4 933 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 543 000 kr-3 %

35 430 kr/m²

Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 apr. 2024

Rektorsgatan 8B

Lägenhet
Slottshöjden, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg Norr

49 m²

2 rum

3 535 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 485 000 kr-7 %

30 306 kr/m²

Bjurfors Helsingborg Norr
Bjurfors Helsingborg Norr
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 apr. 2024

Näktergalsgatan 15

Villa
Maria Park, Helsingborgs kommun
3etage Fastighetsmäklare

240 m²

7 rum

362 m²

Slutpris 8 300 000 kr-2 %
3etage Fastighetsmäklare
3etage Fastighetsmäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 apr. 2024

Handelsmansgatan 1B

Lägenhet
Eneborg, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

39 m²

1 rum

3 392 kr/mån

Slutpris 650 000 kr±0 %

16 667 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Södra Brunnsvägen 81, Ramlösa, Helsingborgs kommun
  • Såld 5 apr. 2024

Södra Brunnsvägen 81

Villa
Ramlösa, Helsingborgs kommun
Valvet Mäklarkontor AB

205+16 m²

8 rum

940 m²

Slutpris 5 975 000 kr±0 %
Valvet Mäklarkontor AB
Valvet Mäklarkontor AB
Lagerhäggsgatan 28, Ramlösagården, Helsingborgs kommun
  • Såld 5 apr. 2024
profilfoto på mäklare
AliMroveh

Lagerhäggsgatan 28

Villa
Ramlösagården, Helsingborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

186+20 m²

6 rum

1 120 m²

Slutpris 6 500 000 kr-10 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 apr. 2024

Bjäregatan 3

Lägenhet
Eneborg, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg Norr

41 m²

1 rum

2 850 kr/mån

Slutpris 730 000 kr-3 %

17 805 kr/m²

Bjurfors Helsingborg Norr
Bjurfors Helsingborg Norr
Sigridsgatan 31, Eskilsminne, Helsingborgs kommun
  • Såld 4 apr. 2024

Sigridsgatan 31

Villa
Eskilsminne, Helsingborgs kommun
HusmanHagberg Helsingborg

179+72 m²

6 rum

883 m²

Slutpris 5 300 000 kr-4 %
HusmanHagberg Helsingborg
HusmanHagberg Helsingborg
Kronborgsgatan 10, Norr, Helsingborgs kommun
  • Såld 4 apr. 2024

Kronborgsgatan 10

Lägenhet
Norr, Helsingborgs kommun
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

67 m²

2 rum

5 255 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 800 000 kr-3 %

41 791 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2024

Västergårdsgatan 53

Lägenhet
Västergård, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

125 m²

4 rum

9 339 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 474 000 kr-1 %

11 792 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2024

Hantverkaregatan 25

Lägenhet
Söders Höjder, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

82,5 m²

3 rum

4 580 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 235 000 kr-1 %

14 970 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Övre Eneborgsvägen 34A, Eneborg, Helsingborgs kommun
  • Såld 3 apr. 2024

Övre Eneborgsvägen 34A

Lägenhet
Eneborg, Helsingborgs kommun
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

49 m²

2 rum

3 689 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr-5 %

19 388 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2024

Östra Tallgatan 4B

Lägenhet
Planteringen, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

70 m²

3 rum

7 209 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 650 000 kr-18 %

9 286 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Rausvägen 8, Råå, Helsingborgs kommun
  • Såld 2 apr. 2024

Rausvägen 8

Villa
Råå, Helsingborgs kommun
Valvet Mäklarkontor AB

184+65 m²

7 rum

605 m²

Slutpris 7 300 000 kr-6 %
Valvet Mäklarkontor AB
Valvet Mäklarkontor AB
Vagnmansgatan 10, Eneborg, Helsingborgs kommun
  • Såld 2 apr. 2024
profilfoto på mäklare
IdaAndersson

Vagnmansgatan 10

Lägenhet
Eneborg, Helsingborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

40 m²

1 rum

3 034 kr/mån

Slutpris 690 000 kr-4 %

17 250 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2024
profilfoto på mäklare
LovisaLorentzon

Sadelmakaregatan 3B

Lägenhet
Eneborg, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

34 m²

1 rum

3 124 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 682 500 kr-2 %

20 074 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2024

Nedre Långvinkelsgatan 41

Lägenhet
Centrum - Slottshöjden, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

89 m²

4 rum

6 169 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 250 000 kr-1 %

36 517 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Trumpetgatan 29, Pålstorp, Helsingborgs kommun
  • Såld 2 apr. 2024

Trumpetgatan 29

Villa
Pålstorp, Helsingborgs kommun
Jenni Nyström Fastighetsförmedling AB

98+115 m²

5 rum

681 m²

Slutpris 4 200 000 kr-11 %
Jenni Nyström Fastighetsförmedling AB
Jenni Nyström Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2024

Dalhemsvägen 49B

Lägenhet
Dalhem, Helsingborgs kommun
HusmanHagberg Helsingborg

80 m²

3 rum

6 660 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 700 000 kr-18 %

8 750 kr/m²

HusmanHagberg Helsingborg
HusmanHagberg Helsingborg
Ringstorpsvägen 27, Ringstorp, Helsingborgs kommun
  • Såld 1 apr. 2024

Ringstorpsvägen 27

Fritidshus
Ringstorp, Helsingborgs kommun
HusmanHagberg Helsingborg

20 m²

2 rum

350 m²

Slutpris 150 000 kr+51 %
HusmanHagberg Helsingborg
HusmanHagberg Helsingborg

Sålt i mars 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2024

Larmvägen 8C

Lägenhet
Fredriksdal, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

82,5 m²

3 rum

6 267 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 300 000 kr+31 %

15 758 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2024

Bruksgatan 7B

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

50 m²

2 rum

3 958 kr/mån

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

39 900 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg

Visar 2351 - 2400 av 2500

Artiklar från Hemnet