Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun

Helsingborg - Centrum

Alla slutpriser för bostäder - Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 145 sålda bostäder

Sålt i mars 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 mar. 2025

Möllegränden 13B

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
HusmanHagberg Helsingborg

80 m²

3 rum

5 741 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr-4 %

31 250 kr/m²

HusmanHagberg Helsingborg
HusmanHagberg Helsingborg
Södra strandgatan 17, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 7 mar. 2025
profilfoto på mäklare
AliMroveh

Södra strandgatan 17

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

81 m²

3 rum

4 010 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 000 000 kr-9 %

37 037 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 mar. 2025

Tullaregatan 14

Lägenhet
Norra Hamnen, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg Norr

65,5 m²

2 rum

5 307 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 850 000 kr-5 %

43 511 kr/m²

Bjurfors Helsingborg Norr
Bjurfors Helsingborg Norr

Sålt i februari 2025

Södra strandgatan 15, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 28 feb. 2025
profilfoto på mäklare
AliMroveh

Södra strandgatan 15

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

174 m²

5 rum

174 m²

Slutpris 4 450 000 kr-19 %

25 575 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 feb. 2025

Nedre Långvinkelsgatan 21

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
3etage Fastighetsmäklare

68 m²

2 rum

4 500 kr/mån

Slutpris 2 000 000 kr±0 %

29 412 kr/m²

3etage Fastighetsmäklare
3etage Fastighetsmäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 feb. 2025
profilfoto på mäklare
OmarAkkache

Nedre långvinkelsgatan 14

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

91 m²

3 rum

6 858 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 500 000 kr-3 %

38 462 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 feb. 2025
profilfoto på mäklare
ImanNia

Larmvägen 2

Lägenhet
Fredriksdal, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

68 m²

2 rum

5 746 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 680 000 kr-2 %

10 000 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 feb. 2025

Kullagatan 37

Lägenhet
Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

101 m²

4 rum

2 675 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 025 000 kr+1 %

39 851 kr/m²

Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 feb. 2025

Bollbrogatan 3

Lägenhet
Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

138 m²

3 rum

1 771 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 500 000 kr-4 %

32 609 kr/m²

Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City

Sålt i januari 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 jan. 2025

Kullagatan 37

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

69 m²

2 rum

1 952 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 950 000 kr-2 %

42 754 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 jan. 2025

Nedre Långvinkelsgatan 31

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun

83 m²

3 rum

5 524 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 575 000 kr-4 %

31 024 kr/m²

Croisette Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 jan. 2025

Himmelriksgränden 4A

Lägenhet
Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg Norr

70 m²

3 rum

3 729 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 300 000 kr-8 %

32 857 kr/m²

Bjurfors Helsingborg Norr
Bjurfors Helsingborg Norr
Södra Strandgatan 17, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 17 jan. 2025

Södra Strandgatan 17

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun

124 m²

5 rum

5 873 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 725 000 kr-1 %

38 105 kr/m²

Croisette Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 jan. 2025

Brogatan 5

Lägenhet
Centrum Helsingborg, Helsingborgs kommun
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

88 m²

4 rum

6 254 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 550 000 kr-4 %

51 705 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Södra Kyrkogatan 12B, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 6 jan. 2025
profilfoto på mäklare
SusanneDurgaram

Södra Kyrkogatan 12B

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
RDI AB

65 m²

2 rum

4 859 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 595 000 kr±0 %

39 923 kr/m²

RDI AB
RDI AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jan. 2025
profilfoto på mäklare
OmarAkkache

Springpostgränden 8 - A202

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

63 m²

3 rum

4 505 kr/mån
  • Nyproduktion

Slutpris 2 050 000 kr±0 %

32 540 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

Sålt i december 2024

Prästgatan 18, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 21 dec. 2024

Prästgatan 18

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Mäklarhuset Helsingborg

63 m²

2 rum

3 361 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 150 000 kr±0 %

34 127 kr/m²

Mäklarhuset Helsingborg
Mäklarhuset Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 dec. 2024

Drottninggatan 52

Lägenhet
Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

68,4 m²

2 rum

2 886 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 395 000 kr±0 %

49 635 kr/m²

Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 dec. 2024

Södra Storgatan 18

Lägenhet
Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

134 m²

4 rum

5 764 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 600 000 kr-2 %

34 328 kr/m²

Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 dec. 2024

Fågelsångsgatan 20

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

42 m²

1,5 rum

3 602 kr/mån

Slutpris 1 395 000 kr-7 %

33 214 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg

Sålt i november 2024

Södra Storgatan 19B, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 22 nov. 2024

Södra Storgatan 19B

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
HusmanHagberg Helsingborg

96 m²

3 rum

8 324 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 250 000 kr±0 %

23 438 kr/m²

HusmanHagberg Helsingborg
HusmanHagberg Helsingborg
Brogatan 7, Norra Hamnen, Helsingborgs kommun
  • Såld 22 nov. 2024

Brogatan 7

Lägenhet
Norra Hamnen, Helsingborgs kommun

99 m²

3 rum

6 564 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 700 000 kr+7 %

67 677 kr/m²

Croisette Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 nov. 2024

Trädgårdsgatan 21

Lägenhet
Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg Norr

62 m²

2 rum

4 700 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-5 %

30 645 kr/m²

Bjurfors Helsingborg Norr
Bjurfors Helsingborg Norr
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 nov. 2024

Drottninggatan 46

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

101 m²

2 rum

6 113 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 900 000 kr-3 %

28 713 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 nov. 2024
profilfoto på mäklare
AlexanderAkkache

Möllegränden 19B

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

62 m²

2 rum

4 459 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 775 000 kr+8 %

28 629 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

Sålt i oktober 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 okt. 2024
profilfoto på mäklare
OlaHermansson

Karlsgatan 1A

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

74 m²

2 rum

3 381 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 400 000 kr-4 %

32 432 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Karlsgatan 1B, Centrum Helsingborg, Helsingborgs kommun
  • Såld 29 okt. 2024

Karlsgatan 1B

Lägenhet
Centrum Helsingborg, Helsingborgs kommun
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

83 m²

3 rum

3 747 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 700 000 kr-2 %

32 530 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Bruksgatan 14, Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 28 okt. 2024

Bruksgatan 14

Lägenhet
Helsingborg - Centrum, Helsingborgs kommun
Bjurfors Landskrona

80 m²

3 rum

3 966 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 900 000 kr-3 %

36 250 kr/m²

Bjurfors Landskrona
Bjurfors Landskrona
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 okt. 2024
profilfoto på mäklare
AlexanderAkkache

Södra Storgatan 27

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

54,3 m²

2 rum

3 662 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr-7 %

36 740 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Södra Storgatan 26, Centrum Helsingborg, Helsingborgs kommun
  • Såld 4 okt. 2024

Södra Storgatan 26

Lägenhet
Centrum Helsingborg, Helsingborgs kommun
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

65,5 m²

2 rum

3 687 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 920 000 kr-4 %

29 313 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 okt. 2024

Prästgatan 30

Lägenhet
Centrum Helsingborg, Helsingborgs kommun
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

82 m²

4 rum

4 931 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 660 000 kr-1 %

32 439 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs
Svenska Mäklarhuset Helsingborg/Höganäs

Sålt i september 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 sep. 2024
profilfoto på mäklare
AlexanderAkkache

Norra Kyrkogatan 8

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

74 m²

3 rum

3 944 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr-2 %

34 459 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 sep. 2024

Fågelsångsgatan 29

Lägenhet
Centrum Norr, Helsingborgs kommun

43 m²

2 rum

1 711 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 875 000 kr-5 %

43 605 kr/m²

Croisette Helsingborg
Lilla bergaliden 3, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 17 sep. 2024

Lilla bergaliden 3

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Valvet Mäklarkontor AB

93 m²

3 rum

6 860 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 775 000 kr-8 %

40 591 kr/m²

Valvet Mäklarkontor AB
Valvet Mäklarkontor AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 sep. 2024

Södra Kyrkogatan 20b

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

63 m²

2 rum

4 583 kr/mån

Slutpris 2 050 000 kr-7 %

32 540 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 sep. 2024

Möllegränden 13B

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
3etage Fastighetsmäklare

78 m²

3 rum

5 333 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 650 000 kr±0 %

33 974 kr/m²

3etage Fastighetsmäklare
3etage Fastighetsmäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 sep. 2024

Helsingörskajen 14

Lägenhet
SEAU, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

34 m²

1 rum

2 912 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr-20 %

51 471 kr/m²

Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City

Sålt i augusti 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 aug. 2024

Båthusgatan 1

Lägenhet
Norr, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg Norr

88,5 m²

3 rum

6 832 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 075 000 kr+3 %

46 045 kr/m²

Bjurfors Helsingborg Norr
Bjurfors Helsingborg Norr
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 aug. 2024

Nedre Långvinkelsgatan 29B

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

68 m²

2 rum

2 826 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 595 000 kr±0 %

38 162 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg
Fågelsångsgatan 16, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 23 aug. 2024

Fågelsångsgatan 16

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun

88 m²

4 rum

6 845 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 495 000 kr±0 %

39 716 kr/m²

Croisette Helsingborg
Drottninggatan 60, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 3 aug. 2024

Drottninggatan 60

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Valvet Mäklarkontor AB

114 m²

3 rum

5 305 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 500 000 kr-20 %

30 702 kr/m²

Valvet Mäklarkontor AB
Valvet Mäklarkontor AB

Sålt i juli 2024

Tullaregatan 8, Norra Hamnen, Helsingborgs kommun
  • Såld 29 jul. 2024

Tullaregatan 8

Lägenhet
Norra Hamnen, Helsingborgs kommun
Valvet Mäklarkontor AB

60,5 m²

2 rum

4 922 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 100 000 kr-5 %

51 240 kr/m²

Valvet Mäklarkontor AB
Valvet Mäklarkontor AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 jul. 2024

Brogatan 3

Lägenhet
SEAU, Helsingborgs kommun
Bjurfors Helsingborg City

85 m²

3 rum

5 820 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 250 000 kr-3 %

61 765 kr/m²

Bjurfors Helsingborg City
Bjurfors Helsingborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jul. 2024
profilfoto på mäklare
OmarAkkache

Nedre långvinkelsgatan 16

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

111 m²

4 rum

7 493 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 995 000 kr±0 %

35 991 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jul. 2024

Brogatan 3

Lägenhet
SEA-U, Helsingborgs kommun
3etage Fastighetsmäklare

85 m²

3 rum

5 820 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 600 000 kr-8 %

54 118 kr/m²

3etage Fastighetsmäklare
3etage Fastighetsmäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jul. 2024

Prästgatan 16

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
HusmanHagberg Helsingborg

52 m²

1 rum

3 247 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 595 000 kr±0 %

30 673 kr/m²

HusmanHagberg Helsingborg
HusmanHagberg Helsingborg
Nedre Långvinkelsgatan 6, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 6 jul. 2024

Nedre Långvinkelsgatan 6

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun

98 m²

3 rum

5 085 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 795 000 kr-5 %

38 724 kr/m²

Croisette Helsingborg
Södra Storgatan 39B, Centrum, Helsingborgs kommun
  • Såld 5 jul. 2024

Södra Storgatan 39B

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Helsingborg

71 m²

3 rum

5 199 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr-4 %

29 577 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Helsingborg
Svensk Fastighetsförmedling Helsingborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jul. 2024
profilfoto på mäklare
OmarAkkache

Södra Strandgatan 7

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

120 m²

4 rum

5 665 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 5 500 000 kr-3 %

45 833 kr/m²

SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 jul. 2024

Kullagatan 38B

Lägenhet
Centrum, Helsingborgs kommun
Fastighetsbyrån Helsingborg

40 m²

1 rum

2 088 kr/mån

Slutpris 1 780 000 kr-11 %

44 500 kr/m²

Fastighetsbyrån Helsingborg
Fastighetsbyrån Helsingborg

Visar 101 - 150 av 1145

Artiklar från Hemnet