Hedemora kommun

Hedemora kommun

Alla slutpriser för bostäder - Hedemora kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 641 sålda bostäder

Sålt i september 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 sep. 2024

Storgatan 6C&D

Villa
Vikmanshyttan, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

105 m²

4 rum

1 120 m²

Slutpris 650 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 sep. 2024

Vällaregatan 11

Villa
Långshyttan, Hedemora kommun

115+50 m²

4 rum

1 650 m²

Slutpris 650 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Bergslagsbacken 2B, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 16 sep. 2024

Bergslagsbacken 2B

Lägenhet
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

85,7 m²

3 rum

5 014 kr/mån

Slutpris 1 325 000 kr+2 %

15 461 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Julinsvägen 1, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 16 sep. 2024

Julinsvägen 1

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

195+19 m²

5 rum

1 394 m²

Slutpris 3 300 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Ljusfallet, Garpenberg, Hedemora kommun
  • Såld 11 sep. 2024

Ljusfallet

Gård/Skog
Garpenberg, Hedemora kommun
Areal | Hedemora
20 ha

Slutpris 2 100 000 kr+14 %
Areal | Hedemora
Areal | Hedemora

Sålt i augusti 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 aug. 2024

Västkustvägen 24

Fritidshus
Västkusten, Hedemora kommun

163+78 m²

4 rum

2 918 m²

Slutpris 2 800 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Stigsbo 245, Stjärnsund, Hedemora kommun
  • Såld 29 aug. 2024

Stigsbo 245

Fritidshus
Stjärnsund, Hedemora kommun
Notar Mäklare Uppsala
2 770 m²

Slutpris 2 050 000 kr+14 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Gamla Brogatan 12, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 27 aug. 2024
profilfoto på mäklare
RobinÖrnklint

Gamla Brogatan 12

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
SkandiaMäklarna Falun

96+25 m²

5 rum

1 620 m²

Slutpris 2 045 000 kr+3 %
SkandiaMäklarna Falun
SkandiaMäklarna Falun
Hamreängarna 313, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 23 aug. 2024

Hamreängarna 313

Fritidshus
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Avesta

25 m²

2 rum

1 000 m²

Slutpris 110 000 kr-53 %
Svensk Fastighetsförmedling Avesta
Svensk Fastighetsförmedling Avesta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 aug. 2024

Årängen 113

Fritidshus
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

50 m²

2 rum

2 250 m²

Slutpris 625 000 kr+39 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 aug. 2024

Västra Järnvägsgatan 59B

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

116 m²

4 rum

194 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 910 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 aug. 2024

Rensbo Håvran 230

Fritidshus
Hedemora, Hedemora kommun

95 m²

4 rum

1 200 m²

Slutpris 1 800 000 kr-20 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 aug. 2024

Blomstigen 10

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

136+5 m²

4 rum

219 m²

Slutpris 1 700 000 kr+7 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Västra Järnvägsgatan 41, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 16 aug. 2024

Västra Järnvägsgatan 41

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

137+74 m²

4 rum

2 040 m²

Slutpris 2 800 000 kr+4 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 aug. 2024

Bergvägen 6

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

117+23 m²

5 rum

1 050 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 055 000 kr+11 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 aug. 2024

Jaktstigen 2

Villa
Västerby, Hedemora kommun

128+52 m²

4 rum

1 513 m²

Slutpris 1 300 000 kr-13 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 aug. 2024

Långsbyvägen 27

Fritidshus
Långshyttan, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

54+53 m²

2 rum

1 488 m²

Slutpris 1 050 000 kr+32 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Klacklandet 47, Stjärnsund, Hedemora kommun
  • Såld 15 aug. 2024

Klacklandet 47

Fritidshus
Stjärnsund, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

18 m²

1 rum

1 845 m²

Slutpris 420 000 kr-38 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 aug. 2024

Ursusvägen 4

Radhus
Långshyttan, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

103 m²

3 rum

838 m²
  • Uteplats

Slutpris 785 000 kr-1 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 aug. 2024

Bivägen 22

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

95+94 m²

3 rum

730 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 200 000 kr-23 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Tunvägen 12, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 9 aug. 2024

Tunvägen 12

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

142+12 m²

5 rum

531 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 395 000 kr-18 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Nås 253, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 9 aug. 2024

Nås 253

Gård/Skog
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Säter

150 m²

5 rum

12,6 ha
  • Uteplats

Slutpris 4 300 000 kr+8 %
Svensk Fastighetsförmedling Säter
Svensk Fastighetsförmedling Säter
Gamla Faluvägen 11, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 7 aug. 2024

Gamla Faluvägen 11

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

135+55 m²

6 rum

3 130 m²

Slutpris 3 525 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Hanåker 225, Dala-Husby, Hedemora kommun
  • Såld 6 aug. 2024

Hanåker 225

Villa
Dala-Husby, Hedemora kommun
HusmanHagberg Borlänge/Säter

120+95 m²

5 rum

2 345 m²

Slutpris 1 975 000 kr±0 %
HusmanHagberg Borlänge/Säter
HusmanHagberg Borlänge/Säter
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 aug. 2024

Björkvägen 5

Villa
Garpenberg, Hedemora kommun

95+95 m²

3 rum

990 m²

Slutpris 850 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 aug. 2024

Jämtbovägen 5

Fritidshus
Garpenberg, Hedemora kommun

85+16 m²

4 rum

1 006 m²

Slutpris 710 000 kr-11 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 aug. 2024

Mossbovägen 10

Villa
Stjärnsund, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

97+97 m²

3 rum

1 033 m²

Slutpris 1 500 000 kr-17 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

Sålt i juli 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 jul. 2024

Borgargatan 7B

Lägenhet
Gussarvet, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

68 m²

2 rum

4 568 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 470 000 kr+19 %

6 912 kr/m²

Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jul. 2024

Holkvägen 3

Villa
Emaus, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

103+103 m²

4 rum

896 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 650 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jul. 2024

Myckelbyvägen 23

Villa
Långshyttan, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

173+15 m²

6 rum

1 565 m²
  • Uteplats

Slutpris 895 000 kr-19 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jul. 2024

Bivägen 3

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

156 m²

7 rum

842 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr+2 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Korgvägen 11, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 14 jul. 2024

Korgvägen 11

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

111+155 m²

4 rum

836 m²

Slutpris 1 150 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 jul. 2024

Rörshyttan 110

Fritidshus
Stjärnsund, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

50 m²

2 rum

2 896 m²

Slutpris 710 000 kr-11 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 jul. 2024

Borganäsvägen 3A

Lägenhet
Hedemora, Hedemora kommun

80 m²

3 rum

6 218 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 765 000 kr-13 %

9 563 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Hedemora
Mats Jansvägen 14, Vikmanshyttan, Hedemora kommun
  • Såld 5 jul. 2024

Mats Jansvägen 14

Villa
Vikmanshyttan, Hedemora kommun
HusmanHagberg Borlänge/Säter

113+70 m²

4 rum

3 350 m²

Slutpris 1 595 000 kr±0 %
HusmanHagberg Borlänge/Säter
HusmanHagberg Borlänge/Säter
Kallbäck 113, Stjärnsund, Hedemora kommun
  • Såld 5 jul. 2024

Kallbäck 113

Fritidshus
Stjärnsund, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

52 m²

3 rum

2 680 m²

Slutpris 2 495 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jul. 2024

Stationsallén 20

Villa
Stjärnsund, Hedemora kommun

250 m²

10 rum

2 235 m²

Slutpris 1 650 000 kr-25 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Brattfors 202, Brattfors, Hedemora kommun
  • Såld 1 jul. 2024

Brattfors 202

Villa
Brattfors, Hedemora kommun

108+142 m²

3 rum

4 142 m²

Slutpris 525 000 kr-9 %
Mäklarna Dalarna Bergslagen

Sålt i juni 2024

Västra Järnvägsgatan 24, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 28 jun. 2024

Västra Järnvägsgatan 24

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

134+67 m²

5 rum

1 280 m²

Slutpris 1 425 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Broddvägen 6, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 28 jun. 2024

Broddvägen 6

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

101+128 m²

5 rum

806 m²

Slutpris 889 000 kr-1 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 jun. 2024

Yttersbenning Backen 208

Villa
Yttersbenning, Hedemora kommun

139+67 m²

6 rum

4 200 m²

Slutpris 2 125 000 kr+7 %
Mäklarna Dalarna Bergslagen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 jun. 2024

Hinshyttan 130

Villa
Långshyttan, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

153+55 m²

6 rum

5 533 m²

Slutpris 1 350 000 kr+6 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 jun. 2024

Kvarnvägen 3

Fritidshus
Ängelsfors, Hedemora kommun

30+8 m²

2 rum

1 532 m²

Slutpris 440 000 kr+11 %
Hemverket AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 jun. 2024

Winqvists gata 5C

Lägenhet
Hedemora-Gussarvet, Hedemora kommun

38,7 m²

1 rum

3 085 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 200 000 kr-27 %

5 168 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Hedemora
Koberga 212, Dala-Husby, Hedemora kommun
  • Såld 18 jun. 2024

Koberga 212

Villa
Dala-Husby, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

104+8 m²

3 rum

926 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 550 000 kr-16 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 jun. 2024

Mårtens gränd 9

Villa
Långshyttan, Hedemora kommun

122+76 m²

5 rum

2 035 m²

Slutpris 1 050 000 kr-9 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 jun. 2024

Polhemsvägen 10

Fritidshus
Stjärnsund, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Säter

63+34 m²

4 rum

2 030 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr+13 %
Svensk Fastighetsförmedling Säter
Svensk Fastighetsförmedling Säter
Gussarvsgatan 16C, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 7 jun. 2024

Gussarvsgatan 16C

Lägenhet
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

67 m²

3 rum

4 265 kr/mån

Slutpris 750 000 kr-16 %

11 194 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

Sålt i maj 2024

Kullbergsvägen 3, Västerby, Hedemora kommun
  • Såld 31 maj. 2024

Kullbergsvägen 3

Villa
Västerby, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

103+74 m²

5 rum

1 115 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 100 000 kr-12 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 maj. 2024

Klacklandet 59

Tomt
Stjärnsund, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Säter

1 502 m²

Slutpris 250 000 kr-29 %
Svensk Fastighetsförmedling Säter
Svensk Fastighetsförmedling Säter

Visar 201 - 250 av 1641

Artiklar från Hemnet