Hedemora kommun

Hedemora kommun

Alla slutpriser för bostäder - Hedemora kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 641 sålda bostäder

Sålt i november 2025

Lövstigen 14, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 26 nov. 2025

Lövstigen 14

Lägenhet
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

112,3 m²

4 rum

5 116 kr/mån

Slutpris 850 000 kr±0 %

7 569 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Trädgårdsvägen 4, Vikmanshyttan, Hedemora kommun
  • Såld 25 nov. 2025

Trädgårdsvägen 4

Villa
Vikmanshyttan, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

160 m²

5 rum

3 016 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 950 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Sätervägen 143, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 25 nov. 2025

Sätervägen 143

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

170 m²

6 rum

1,1 ha

Slutpris 2 850 000 kr-18 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 nov. 2025

Stationsgatan 16A

Lägenhet
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

70 m²

3 rum

3 890 kr/mån

Slutpris 610 000 kr-10 %

8 714 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Sjulsbo 310, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 21 nov. 2025

Sjulsbo 310

Fritidshus
Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

66 m²

3 rum

4,1 ha

Slutpris 1 750 000 kr+30 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Sjulsbo 205, Sjulsbo, Hedemora kommun
  • Såld 21 nov. 2025

Sjulsbo 205

Villa
Sjulsbo, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

89+89 m²

4 rum

2,1 ha

Slutpris 2 825 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 nov. 2025

Backgårdsvägen 22

Villa
Garpenberg, Hedemora kommun

108+20 m²

4 rum

994 m²

Slutpris 700 000 kr-7 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Garvaregränd 1B, Centralt Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 17 nov. 2025

Garvaregränd 1B

Lägenhet
Centralt Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

32 m²

1 rum

2 199 kr/mån

Slutpris 140 000 kr+12 %

4 375 kr/m²

Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 nov. 2025

Fältvägen 21

Villa
Emaus, Hedemora kommun

150 m²

5 rum

843 m²

Slutpris 1 805 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Hedstigen 16, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 4 nov. 2025

Hedstigen 16

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

145+108 m²

5 rum

687 m²

Slutpris 1 700 000 kr-11 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Daglönargatan 5, Åhagen, Hedemora kommun
  • Såld 3 nov. 2025

Daglönargatan 5

Villa
Åhagen, Hedemora kommun
HusmanHagberg Borlänge/Säter

208+71 m²

6 rum

2 325 m²

Slutpris 3 250 000 kr±0 %
HusmanHagberg Borlänge/Säter
HusmanHagberg Borlänge/Säter

Sålt i oktober 2025

Bodarne 140, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Bodarne 140

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

133+36 m²

6 rum

1 415 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 300 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Brunnsjögatan 27, Centralt Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Brunnsjögatan 27

Villa
Centralt Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

120+130 m²

5 rum

630 m²

Slutpris 800 000 kr-18 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fältvägen 29, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Fältvägen 29

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

117+177 m²

4 rum

855 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 020 000 kr-12 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Yrkesvägen 39, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Yrkesvägen 39

Lägenhet
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

78,2 m²

3 rum

5 677 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 750 000 kr±0 %

9 591 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 okt. 2025

Bivägen 32

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

103+128 m²

4 rum

783 m²

Slutpris 1 500 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 okt. 2025

Bodavägen 5

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

148+74 m²

797 m²

Slutpris 2 300 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 okt. 2025

Koberga 112

Villa
Dala-Husby, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

107+108 m²

4 rum

1 250 m²

Slutpris 1 500 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Rostugnsvägen 2, Vikmanshyttan, Hedemora kommun
  • Såld 24 okt. 2025
profilfoto på mäklare
PatrikNylén

Rostugnsvägen 2

Övrigt
Vikmanshyttan, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Borlänge/Säter

883 m²

2 520 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 000 000 kr-14 %
Fastighetsbyrån Borlänge/Säter
Fastighetsbyrån Borlänge/Säter
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 okt. 2025

Västerby Viggen 15

Tomt
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

4 260 m²

Slutpris 1 000 000 kr-33 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 okt. 2025

Östra Järnvägsgatan 25B

Villa
Hedemora, Hedemora kommun

121+137 m²

5 rum

872 m²

Slutpris 1 625 000 kr+2 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Landsgatan 22C, Centralt Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 17 okt. 2025

Landsgatan 22C

Lägenhet
Centralt Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

54,5 m²

2 rum

2 841 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 400 000 kr±0 %

7 339 kr/m²

Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Djörkhyttan 321, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 17 okt. 2025

Djörkhyttan 321

Gård/Skog
Hedemora, Hedemora kommun
Carlsson Ring Fastighetsmäklare AB

85+85 m²

4 rum

13 ha

Slutpris 1 300 000 kr+44 %
Carlsson Ring Fastighetsmäklare AB
Carlsson Ring Fastighetsmäklare AB
Nordansjö 248, Nordansjö, Hedemora kommun
  • Såld 16 okt. 2025

Nordansjö 248

Villa
Nordansjö, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

80+80 m²

3 rum

1 149 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 575 000 kr+17 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 okt. 2025

Stationsgatan 16B

Lägenhet
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

49 m²

2 rum

2 877 kr/mån

Slutpris 425 000 kr±0 %

8 673 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

Sålt i september 2025

Rosendalsvägen 6, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 30 sep. 2025

Rosendalsvägen 6

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

46+13 m²

3 rum

747 m²

Slutpris 700 000 kr-20 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Prästgatan 2, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Prästgatan 2

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
HusmanHagberg Borlänge/Säter

145+100 m²

6 rum

784 m²

Slutpris 1 425 000 kr-11 %
HusmanHagberg Borlänge/Säter
HusmanHagberg Borlänge/Säter
Intrånget 130, Garpenberg, Hedemora kommun
  • Såld 28 sep. 2025

Intrånget 130

Villa
Garpenberg, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

135+6 m²

5 rum

1 767 m²

Slutpris 1 550 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Bergvägen 10, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Bergvägen 10

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

280 m²

8 rum

1 775 m²

Slutpris 3 000 000 kr-14 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Winqvists gata 5B, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Winqvists gata 5B

Lägenhet
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

38,7 m²

1 rum

3 291 kr/mån

Slutpris 330 000 kr-6 %

8 527 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Åkargatan 4A, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 18 sep. 2025

Åkargatan 4A

Lägenhet
Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

96 m²

4 rum

5 183 kr/mån

Slutpris 910 000 kr+3 %

9 479 kr/m²

Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Tvikstavägen 52, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 18 sep. 2025

Tvikstavägen 52

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

92+120 m²

4 rum

811 m²

Slutpris 920 000 kr-29 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Tvikstavägen 20, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 16 sep. 2025

Tvikstavägen 20

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

77+70 m²

4 rum

973 m²

Slutpris 1 000 000 kr-26 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Garvaregränd 1A, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 16 sep. 2025

Garvaregränd 1A

Lägenhet
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

85 m²

4 rum

4 180 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 775 000 kr-6 %

9 118 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 sep. 2025

Långsbyvägen 18

Villa
Långshyttan, Hedemora kommun
Mäklarringen Falun / Borlänge

100 m²

4 rum

1 641 m²

Slutpris 1 750 000 kr+41 %
Mäklarringen Falun / Borlänge
Mäklarringen Falun / Borlänge
Bergslagsbacken 2B, Centralt Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 12 sep. 2025

Bergslagsbacken 2B

Lägenhet
Centralt Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

85,7 m²

3 rum

5 334 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 870 000 kr-3 %

10 152 kr/m²

Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 sep. 2025

Myckelbyvägen 7

Villa
Långshyttan, Hedemora kommun

98+40 m²

4 rum

1 557 m²

Slutpris 975 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Nordansjö 415, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 10 sep. 2025

Nordansjö 415

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora

156+38 m²

6 rum

4 ha

Slutpris 1 850 000 kr-12 %
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Fastighetsbyrån Avesta/Hedemora
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 sep. 2025

Mellangatan 3

Villa
Långhagen, Hedemora kommun

166+60 m²

6 rum

1 060 m²

Slutpris 2 310 000 kr+6 %
LF Fastighetsförmedling Hedemora
Matsbogatan 16, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Matsbogatan 16

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

78+65 m²

3 rum

1 142 m²

Slutpris 1 250 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Lerbovägen 8, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Lerbovägen 8

Villa
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

84+54 m²

4 rum

1 502 m²

Slutpris 550 000 kr+39 %
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora
Västra Järnvägsgatan 59C, Hedemora, Hedemora kommun
  • Såld 3 sep. 2025

Västra Järnvägsgatan 59C

Radhus
Hedemora, Hedemora kommun
Svensk Fastighetsförmedling Hedemora

116 m²

4 rum

194 m²

Slutpris 1 000 000 kr-13 %