Heby kommun

Heby kommun

Alla slutpriser för bostäder - Heby kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 013 sålda bostäder

Sålt i september 2025

Bokbindargatan 2, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 26 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Bokbindargatan 2

Villa
Östervåla, Heby kommun
Mäklarcentrum

146+31 m²

6 rum

1 167 m²

Slutpris 3 300 000 kr-6 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025

Rödmossa 110

Villa
Rödmossa, Heby kommun
MAM Homes AB

80+40 m²

4 rum

3 186 m²

Slutpris 895 000 kr-10 %
MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 sep. 2025

Kroksbo 181

Gård/Skog
Kroksbo, Heby kommun
Listed

200 m²

4 rum

1,8 ha
  • Uteplats

Slutpris 2 850 000 kr+27 %
Listed
Listed
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 sep. 2025

Alinstäppan

Tomt
Vansjö Nordsjö, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

2 303 m²

Slutpris 120 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Staffansbo 111, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 23 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Staffansbo 111

Villa
Östervåla, Heby kommun
Mäklarcentrum

118 m²

6 rum

3 616 m²

Slutpris 1 200 000 kr-8 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Harbonäsvägen 506, Harbo, Heby kommun
  • Såld 23 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Harbonäsvägen 506

Fritidshus
Harbo, Heby kommun
Mäklarcentrum

59,5 m²

5 rum

1 638 m²

Slutpris 1 200 000 kr+37 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Yttervägen 4B, Centrum, Heby kommun
  • Såld 22 sep. 2025

Yttervägen 4B

Lägenhet
Centrum, Heby kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

62 m²

2 rum

4 437 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 675 000 kr-3 %

10 887 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Allévägen 9A, Morgongåva, Heby kommun
  • Såld 22 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Allévägen 9A

Lägenhet
Morgongåva, Heby kommun
Mäklarcentrum

40 m²

2 rum

3 582 kr/mån

Slutpris 565 000 kr-5 %

14 125 kr/m²

Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Gäddsjö 505, Gäddsjö, Heby kommun
  • Såld 20 sep. 2025
profilfoto på mäklare
ChristinaStigsdotter

Gäddsjö 505

Villa
Gäddsjö, Heby kommun
Mäklarcentrum

4 rum

5 987 m²

Slutpris 590 000 kr+69 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Nyängsvägen 22, Morgongåva, Heby kommun
  • Såld 20 sep. 2025

Nyängsvägen 22

Villa
Morgongåva, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

90+72 m²

4 rum

2 427 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 200 000 kr+16 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Lagbo 228, Huddunge, Heby kommun
  • Såld 19 sep. 2025

Lagbo 228

Villa
Huddunge, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

120+84 m²

5 rum

1 276 m²

Slutpris 1 385 000 kr-1 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Mjölnartorpsvägen 8, Tärnsjö, Heby kommun
  • Såld 19 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Mjölnartorpsvägen 8

Villa
Tärnsjö, Heby kommun
Mäklarcentrum

97 m²

4 rum

1 044 m²

Slutpris 1 200 000 kr-4 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Lekvägen 2A, Morgongåva, Heby kommun
  • Såld 18 sep. 2025

Lekvägen 2A

Lägenhet
Morgongåva, Heby kommun
Notar Mäklare Uppsala

55,7 m²

2 rum

4 128 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 500 000 kr-16 %

8 977 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Stärte 616, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 15 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Stärte 616

Villa
Östervåla, Heby kommun
Mäklarcentrum

200+30 m²

3 rum

3 779 m²

Slutpris 3 750 000 kr±0 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Gåvastbo 520, Östervåla/Gåvastbo, Heby kommun
  • Såld 13 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Gåvastbo 520

Gård/Skog
Östervåla/Gåvastbo, Heby kommun
Mäklarcentrum

92+26 m²

6 rum

19,5 ha

Slutpris 3 500 000 kr+3 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Sisselbo 249, Huddungeby, Heby kommun
  • Såld 9 sep. 2025

Sisselbo 249

Villa
Huddungeby, Heby kommun
Notar Mäklare Uppsala

116+112 m²

4 rum

2 688 m²

Slutpris 2 250 000 kr-2 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Grällsbovägen 6, Tärnsjö, Heby kommun
  • Såld 8 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Grällsbovägen 6

Fritidshus
Tärnsjö, Heby kommun
Mäklarcentrum

48 m²

2 rum

1 000 m²

Slutpris 620 000 kr-11 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Skogsbacksvägen 18, Vansjö Nordsjö, Heby kommun
  • Såld 5 sep. 2025

Skogsbacksvägen 18

Fritidshus
Vansjö Nordsjö, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

55 m²

3 rum

2 086 m²

Slutpris 650 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Ravinvägen 1, Heby, Heby kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Ravinvägen 1

Villa
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

111+111 m²

5 rum

870 m²

Slutpris 1 200 000 kr-14 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Idrottsvägen 4, Heby, Heby kommun
  • Såld 3 sep. 2025

Idrottsvägen 4

Villa
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

99+48 m²

4 rum

980 m²

Slutpris 1 250 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala

Sålt i augusti 2025

Åby 445, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 29 aug. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Åby 445

Villa
Östervåla, Heby kommun
Mäklarcentrum

72+10 m²

4 rum

2 316 m²

Slutpris 1 650 000 kr±0 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Sorterarvägen 2, Heby, Heby kommun
  • Såld 28 aug. 2025

Sorterarvägen 2

Villa
Heby, Heby kommun
Notar Mäklare Uppsala

156+34 m²

5 rum

1 090 m²

Slutpris 2 225 000 kr-3 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 aug. 2025

Skattmansö 151

Gård/Skog
Vittinge, Heby kommun
Eklund Fastighetsmäkleri

104 m²

3 rum

29,2 ha

Slutpris 4 900 000 kr-2 %
Eklund Fastighetsmäkleri
Eklund Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 aug. 2025

Aspvägen 8

Villa
Morgongåva, Heby kommun
Properties & Partners Uppsala

95+95 m²

5 rum

620 m²

Slutpris 1 995 000 kr±0 %
Properties & Partners Uppsala
Properties & Partners Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 aug. 2025

Norrbergsvägen 17

Fritidshus
Vansjö, Heby kommun
Svenska Mäklarhuset Uppsala

51+6 m²

3 rum

2 312 m²

Slutpris 1 695 000 kr±0 %
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Bergavägen 11, Morgongåva, Heby kommun
  • Såld 25 aug. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Bergavägen 11

Villa
Morgongåva, Heby kommun
Mäklarcentrum

139+5,5 m²

5 rum

926 m²

Slutpris 1 500 000 kr-9 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Kyrkvägen 5, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 25 aug. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Kyrkvägen 5

Lägenhet
Östervåla, Heby kommun
Mäklarcentrum

56 m²

2 rum

3 920 kr/mån

Slutpris 1 250 000 kr-7 %

22 321 kr/m²

Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Lillbovägen 36, Vittinge, Heby kommun
  • Såld 18 aug. 2025

Lillbovägen 36

Villa
Vittinge, Heby kommun
Riksmäklaren

61+14,5 m²

3 rum

2 024 m²

Slutpris 1 900 000 kr±0 %
Riksmäklaren
Riksmäklaren
Snesholm 222, Morgongåva, Heby kommun
  • Såld 13 aug. 2025

Snesholm 222

Villa
Morgongåva, Heby kommun
Widerlöv Uppsala

150 m²

6 rum

3 087 m²

Slutpris 2 600 000 kr-13 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Rubanksvägen 24, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 9 aug. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Rubanksvägen 24

Villa
Östervåla, Heby kommun
Mäklarcentrum

171 m²

6 rum

902 m²

Slutpris 2 460 000 kr+3 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum

Sålt i juli 2025

Åby 206, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 30 jul. 2025

Åby 206

Villa
Östervåla, Heby kommun
Notar Mäklare Uppsala

152+35 m²

5 rum

1 925 m²

Slutpris 2 300 000 kr-4 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Ginka 101, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 29 jul. 2025

Ginka 101

Villa
Östervåla, Heby kommun
Notar Mäklare Uppsala

137 m²

6 rum

3 478 m²

Slutpris 1 750 000 kr-5 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Mossboda 107, Morgongåva, Heby kommun
  • Såld 28 jul. 2025

Mossboda 107

Villa
Morgongåva, Heby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

99+20 m²

5 rum

3 270 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Vikbolandsvägen 10, Tärnsjö/Östa, Heby kommun
  • Såld 22 jul. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Vikbolandsvägen 10

Fritidshus
Tärnsjö/Östa, Heby kommun
Mäklarcentrum

44 m²

3 rum

1 928 m²

Slutpris 1 500 000 kr-9 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Granberga 230, Huddunge, Heby kommun
  • Såld 21 jul. 2025

Granberga 230

Fritidshus
Huddunge, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

56 m²

3 rum

1 977 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 070 000 kr+13 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Backbovägen 19, Heby, Heby kommun
  • Såld 15 jul. 2025

Backbovägen 19

Villa
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

72+65 m²

3 rum

1 724 m²

Slutpris 1 450 000 kr+32 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 jul. 2025

Björkvägen 3B

Lägenhet
Morgongåva, Heby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sala

39,3 m²

1 rum

3 520 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 495 000 kr-10 %

12 595 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sala
Svensk Fastighetsförmedling Sala
Tingsgatan 2, Heby, Heby kommun
  • Såld 13 jul. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Tingsgatan 2

Villa
Heby, Heby kommun
Mäklarcentrum

168+70 m²

5 rum

1 501 m²

Slutpris 3 422 500 kr-2 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 jul. 2025

Ingbo 261A

Fritidshus
Heby, Heby kommun
Notar Mäklare Uppsala

35 m²

2 rum

2 221 m²

Slutpris 650 000 kr-6 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Strandbacksvägen 6, Heby, Heby kommun
  • Såld 9 jul. 2025

Strandbacksvägen 6

Villa
Heby, Heby kommun
Notar Mäklare Uppsala

57+15 m²

3 rum

3 294 m²

Slutpris 1 475 000 kr-13 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Karbo 950, Harbo, Heby kommun
  • Såld 9 jul. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Karbo 950

Villa
Harbo, Heby kommun
Mäklarcentrum

120 m²

3 rum

5 480 m²

Slutpris 2 000 000 kr+5 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Kyrkogatan 7B, Heby, Heby kommun
  • Såld 7 jul. 2025

Kyrkogatan 7B

Lägenhet
Heby, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

59,5 m²

2 rum

2 165 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 750 000 kr-6 %

12 605 kr/m²

Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Villagatan 1, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 7 jul. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Villagatan 1

Villa
Östervåla, Heby kommun
Mäklarcentrum

219+94 m²

7 rum

1 089 m²

Slutpris 1 400 000 kr-3 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Lillängsgatan 16, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 7 jul. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Lillängsgatan 16

Villa
Östervåla, Heby kommun
Mäklarcentrum

88+126 m²

4 rum

1 083 m²

Slutpris 2 000 000 kr+3 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Olof Wijkmans väg 14, Morgongåva, Heby kommun
  • Såld 6 jul. 2025

Olof Wijkmans väg 14

Villa
Morgongåva, Heby kommun
LF Fastighetsförmedling Sala

94+50 m²

5 rum

2 031 m²

Slutpris 1 725 000 kr-7 %
LF Fastighetsförmedling Sala
LF Fastighetsförmedling Sala
Lovägen 12, Runhällen, Heby kommun
  • Såld 6 jul. 2025

Lovägen 12

Fritidshus
Runhällen, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

34+8 m²

2 rum

1 836 m²
  • Uteplats

Slutpris 700 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Sjöbacksvägen 24, Heby, Heby kommun
  • Såld 5 jul. 2025

Sjöbacksvägen 24

Villa
Heby, Heby kommun
Notar Mäklare Uppsala

41 m²

3 rum

2 040 m²

Slutpris 900 000 kr+9 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
By 225, Harbo, Heby kommun
  • Såld 4 jul. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

By 225

Gård/Skog
Harbo, Heby kommun
Mäklarcentrum

185 m²

6 rum

11 ha

Slutpris 7 200 000 kr+4 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Ekvägen 4, Harbo, Heby kommun
  • Såld 3 jul. 2025

Ekvägen 4