Norrtull, Gävle kommun

Norrtull

Alla slutpriser för bostäder - Norrtull, Gävle kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 590 sålda bostäder

Sålt i februari 2026

Staketgatan 9, Centralt Norr, Gävle kommun
  • Såld 11 feb. 2026

Staketgatan 9

Lägenhet
Centralt Norr, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

92 m²

3 rum

5 121 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 700 000 kr-3 %

29 348 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Brändströmsgatan 1 A, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 11 feb. 2026

Brändströmsgatan 1 A

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

22,5 m²

1 rum

2 224 kr/mån

Slutpris 650 000 kr-6 %

28 889 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Norra skeppargatan 3B, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 9 feb. 2026

Norra skeppargatan 3B

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

60 m²

2 rum

2 878 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

29 917 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Brändströmsgatan 1B, Centralt/Väster, Gävle kommun
  • Såld 9 feb. 2026
profilfoto på mäklare
MauricioFigueroa

Brändströmsgatan 1B

Lägenhet
Centralt/Väster, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

22,5 m²

1 rum

2 224 kr/mån

Slutpris 680 000 kr-2 %

30 222 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Engelbrektsgatan 5A, Gävle, Gävle kommun
  • Såld 8 feb. 2026

Engelbrektsgatan 5A

Lägenhet
Gävle, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

117 m²

4 rum

6 841 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 750 000 kr±0 %

23 504 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 feb. 2026

Norra Rådmansgatan 30

Lägenhet
Centrala Gävle, Gävle kommun
MOHV Gävle

105 m²

3 rum

7 366 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 350 000 kr±0 %

22 381 kr/m²

MOHV Gävle
MOHV Gävle
Brändströmsgatan 1B, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 5 feb. 2026

Brändströmsgatan 1B

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
Bergmans mäklarbyrå AB

22,5 m²

1 rum

2 273 kr/mån

Slutpris 725 000 kr+5 %

32 222 kr/m²

Bergmans mäklarbyrå AB
Bergmans mäklarbyrå AB
Staketgatan 29, Norr, Gävle kommun
  • Såld 4 feb. 2026

Staketgatan 29

Lägenhet
Norr, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

52,5 m²

2 rum

3 205 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 675 000 kr-1 %

31 905 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle

Sålt i januari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MauricioFigueroa

Kaplansgatan 19B

Lägenhet
Central, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

38,5 m²

2 rum

2 981 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 150 000 kr-8 %

29 870 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Kaplansgatan 26, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 29 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MauricioFigueroa

Kaplansgatan 26

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

49 m²

1 rum

3 642 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 000 000 kr±0 %

20 408 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Staketgatan 9, Centralt Norr, Gävle kommun
  • Såld 28 jan. 2026

Staketgatan 9

Lägenhet
Centralt Norr, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

58,5 m²

2 rum

3 696 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr-4 %

37 607 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Norra slottsgatan 24B, Centralt Norr, Gävle kommun
  • Såld 27 jan. 2026

Norra slottsgatan 24B

Lägenhet
Centralt Norr, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

59 m²

2 rum

3 844 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr-3 %

27 966 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Byggmästargatan 4 A, Centrum, Gävle kommun
  • Såld 22 jan. 2026

Byggmästargatan 4 A

Lägenhet
Centrum, Gävle kommun
Fastighetsbyrån Gävle

73,8 m²

3 rum

4 166 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 660 000 kr+19 %

22 493 kr/m²

Fastighetsbyrån Gävle
Fastighetsbyrån Gävle
Hantverkargatan 6A, Centralt väster, Gävle kommun
  • Såld 20 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MichaelaBolins

Hantverkargatan 6A

Lägenhet
Centralt väster, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

62,2 m²

2 rum

4 463 kr/mån

Slutpris 1 300 000 kr+19 %

20 900 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Norra Kungsgatan 27, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 16 jan. 2026

Norra Kungsgatan 27

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

39 m²

2 rum

2 379 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 175 000 kr-6 %

30 128 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Hantverkargatan 19B, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 14 jan. 2026

Hantverkargatan 19B

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

54,5 m²

2 rum

4 036 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr-8 %

20 183 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Kaplansgatan 21, Centrum, Gävle kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Kaplansgatan 21

Lägenhet
Centrum, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

37 m²

1,5 rum

2 990 kr/mån

Slutpris 1 050 000 kr-4 %

28 378 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Norra Kungsgatan 29, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Norra Kungsgatan 29

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
Fastighetsbyrån Gävle

51,6 m²

2 rum

3 704 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 375 000 kr-1 %

26 647 kr/m²

Fastighetsbyrån Gävle
Fastighetsbyrån Gävle
Hantverkargatan 27B, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Hantverkargatan 27B

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

90 m²

4 rum

5 161 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 310 000 kr-4 %

25 667 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 jan. 2026

Västra vägen 26B

Lägenhet
Centrala Gävle, Gävle kommun
MOHV Gävle

30,1 m²

1 rum

1 883 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 775 000 kr±0 %

25 748 kr/m²

MOHV Gävle
MOHV Gävle
Drottninggatan 25, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Drottninggatan 25

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

57+7 m²

1 rum

3 678 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 475 000 kr-1 %

25 877 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Norra Kungsgatan 33 A, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Norra Kungsgatan 33 A

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

114 m²

4 rum

6 148 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 800 000 kr-2 %

24 561 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 jan. 2026

Staketgatan 17

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

107 m²

3 rum

6 662 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr-9 %

23 832 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Klintbergsgatan 4, Gävle, Gävle kommun
  • Såld 8 jan. 2026

Klintbergsgatan 4

Lägenhet
Gävle, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

52,5 m²

2 rum

3 089 kr/mån

Slutpris 950 000 kr-10 %

18 095 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Hattmakargatan 13C, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 2 jan. 2026
profilfoto på mäklare
UlricaGlaas

Hattmakargatan 13C

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Sandviken

71 m²

3 rum

5 191 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-9 %

22 535 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sandviken
LF Fastighetsförmedling Sandviken

Sålt i december 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 dec. 2025

Norra Köpmangatan 18C

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

59,8 m²

2 rum

3 859 kr/mån

Slutpris 1 450 000 kr±0 %

24 247 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Ruddammsgatan 44, Centrum, Gävle kommun
  • Såld 23 dec. 2025

Ruddammsgatan 44

Lägenhet
Centrum, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

64 m²

2 rum

4 679 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 680 000 kr-1 %

26 250 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Hantverkargatan 30, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 23 dec. 2025

Hantverkargatan 30

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

80,4 m²

2 rum

3 724 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 870 000 kr+7 %

23 259 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Norra Skeppargatan 4, Centrum, Gävle kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Norra Skeppargatan 4

Lägenhet
Centrum, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

44,6 m²

1 rum

2 688 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 980 000 kr-2 %

21 973 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Norra Skeppargatan 4, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 20 dec. 2025

Norra Skeppargatan 4

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

83,5 m²

3 rum

4 752 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr-6 %

29 940 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Västra vägen 24A, Centralt/Väster, Gävle kommun
  • Såld 18 dec. 2025
profilfoto på mäklare
MichaelaBolins

Västra vägen 24A

Lägenhet
Centralt/Väster, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

98,6 m²

4 rum

5 933 kr/mån

Slutpris 2 050 000 kr-7 %

20 791 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Hantverkargatan 30, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 18 dec. 2025
profilfoto på mäklare
DavidTöyrylä

Hantverkargatan 30

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

36,8 m²

1 rum

1 963 kr/mån

Slutpris 975 000 kr±0 %

26 495 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Byggmästargatan 5A, Centralt Norr, Gävle kommun
  • Såld 10 dec. 2025

Byggmästargatan 5A

Lägenhet
Centralt Norr, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

95,5 m²

3 rum

4 043 kr/mån

Slutpris 3 400 000 kr-3 %

35 602 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Kaplansgatan 24, Centralt Norr, Gävle kommun
  • Såld 8 dec. 2025

Kaplansgatan 24

Lägenhet
Centralt Norr, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

76 m²

3 rum

5 315 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 680 000 kr-4 %

35 263 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Hälsingegatan 13, Nynäs, Gävle kommun
  • Såld 8 dec. 2025

Hälsingegatan 13

Villa
Nynäs, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

134+70 m²

5 rum

808 m²

Slutpris 5 200 000 kr+4 %
LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Valbogatan 14A, Centalt, Gävle kommun
  • Såld 8 dec. 2025
profilfoto på mäklare
ElinLarsson

Valbogatan 14A

Lägenhet
Centalt, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

37 m²

1 rum

2 494 kr/mån

Slutpris 1 000 000 kr-2 %

27 027 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Norra gatan 6, Centralt/Norr, Gävle kommun
  • Såld 5 dec. 2025
profilfoto på mäklare
DavidTöyrylä

Norra gatan 6

Lägenhet
Centralt/Norr, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

70 m²

3 rum

4 285 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr+4 %

22 143 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Byggmästargatan 18B, Norr, Gävle kommun
  • Såld 4 dec. 2025

Byggmästargatan 18B

Lägenhet
Norr, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

107 m²

3 rum

5 501 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 950 000 kr+6 %

27 570 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle

Sålt i november 2025

Norra Kungsgatan 27, Gävle Centralt, Gävle kommun
  • Såld 28 nov. 2025

Norra Kungsgatan 27

Lägenhet
Gävle Centralt, Gävle kommun
Bergmans mäklarbyrå AB

71 m²

3 rum

4 162 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 370 000 kr+3 %

33 380 kr/m²

Bergmans mäklarbyrå AB
Bergmans mäklarbyrå AB
Byggmästargatan 6C, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 27 nov. 2025
profilfoto på mäklare
DavidTöyrylä

Byggmästargatan 6C

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

44 m²

1,5 rum

2 113 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

40 795 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Norra gatan 6, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 20 nov. 2025

Norra gatan 6

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

71 m²

3 rum

4 396 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 605 000 kr+15 %

22 606 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Valbogatan 35, Centralt Norr, Gävle kommun
  • Såld 15 nov. 2025

Valbogatan 35

Lägenhet
Centralt Norr, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

106,5 m²

4 rum

7 099 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 250 000 kr±0 %

21 127 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Hantverkargatan 19B, Centralt Norr, Gävle kommun
  • Såld 14 nov. 2025

Hantverkargatan 19B

Lägenhet
Centralt Norr, Gävle kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

39 m²

2 rum

3 094 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 150 000 kr-3 %

29 487 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Engelbrektsgatan 5A, Gävle Centrum, Gävle kommun
  • Såld 13 nov. 2025

Engelbrektsgatan 5A

Lägenhet
Gävle Centrum, Gävle kommun
LF Fastighetsförmedling Gävle

60 m²

2 rum

3 846 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 495 000 kr-6 %

24 917 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Gävle
LF Fastighetsförmedling Gävle
Brändströmsgatan 29, Centrum, Gävle kommun
  • Såld 12 nov. 2025

Brändströmsgatan 29

Villa
Centrum, Gävle kommun
Fastighetsbyrån Gävle

178+67 m²

7 rum

627 m²

Slutpris 4 995 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Gävle
Fastighetsbyrån Gävle
Ruddammsgatan 50, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 12 nov. 2025

Ruddammsgatan 50

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

54,3 m²

2 rum

2 734 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 820 000 kr-3 %

33 517 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 nov. 2025

Drottninggatan 25

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

159 m²

4 rum

8 301 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 400 000 kr-12 %

21 384 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Norra Kopparslagargatan 13B, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 8 nov. 2025
profilfoto på mäklare
DavidTöyrylä

Norra Kopparslagargatan 13B

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
SkandiaMäklarna Gävle

74 m²

3 rum

5 036 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 110 000 kr+1 %

28 514 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 nov. 2025

Norra Kungsgatan 33

Lägenhet
Centralt Norr, Gävle kommun
Fastighetsbyrån Gävle

132 m²

4 rum

7 184 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 775 000 kr-3 %

21 023 kr/m²

Fastighetsbyrån Gävle
Fastighetsbyrån Gävle
Norra Skeppargatan 28B, Centralt, Gävle kommun
  • Såld 3 nov. 2025

Norra Skeppargatan 28B

Lägenhet
Centralt, Gävle kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

293 m²

10 rum

21 425 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 700 000 kr+6 %

12 628 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Gävle
Svensk Fastighetsförmedling Gävle

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet