Enköpings kommun

Enköpings kommun

Alla slutpriser för bostäder - Enköpings kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

7 251 sålda bostäder

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 mar. 2026

Byvägen 14

Villa
Hummelsta, Enköpings kommun
HusmanHagberg Enköping

114+100 m²

5 rum

1 153 m²

Slutpris 3 200 000 kr-3 %
HusmanHagberg Enköping
HusmanHagberg Enköping
Smörblomsgatan 16, Munksundet, Enköpings kommun
  • Såld 11 mar. 2026

Smörblomsgatan 16

Radhus
Munksundet, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

119+35 m²

5 rum

308 m²

Slutpris 4 200 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 mar. 2026

Vintergatan 55

Lägenhet
Gånsta, Enköpings kommun
SkandiaMäklarna Västerås

50 m²

2 rum

4 349 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 175 000 kr±0 %

23 500 kr/m²

SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Västerleden 66, Västerleden, Enköpings kommun
  • Såld 9 mar. 2026

Västerleden 66

Lägenhet
Västerleden, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

65 m²

2 rum

4 822 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 700 000 kr-18 %

10 769 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 mar. 2026

Fjärdhundragatan 9

Lägenhet
S:t Ilian, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

57 m²

2,5 rum

6 124 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 900 000 kr-10 %

15 789 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 mar. 2026

Vildrosvägen 6

Villa
Örsundsbro, Enköpings kommun
HusmanHagberg Enköping

147 m²

5 rum

898 m²

Slutpris 4 600 000 kr-4 %
HusmanHagberg Enköping
HusmanHagberg Enköping
Svinnegarns by 24, Svinnegarn, Enköpings kommun
  • Såld 8 mar. 2026

Svinnegarns by 24

Villa
Svinnegarn, Enköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

179 m²

6 rum

4 952 m²

Slutpris 4 100 000 kr-5 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Tessin d ä allé 46, Haga, Enköpings kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Tessin d ä allé 46

Radhus
Haga, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

125,5 m²

5 rum

4 656 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 395 000 kr±0 %

19 084 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 mar. 2026

Bergsgatan 82

Lägenhet
Galgvreten, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

55,5 m²

2 rum

5 088 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr-7 %

17 117 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 mar. 2026

Villagatan 17

Villa
Grillby, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

365+15 m²

14 rum

4 416 m²

Slutpris 4 675 000 kr+34 %
Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 mar. 2026

Kryddgårdsgatan 23

Lägenhet
Centrum, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

40 m²

1 rum

3 431 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 810 000 kr-5 %

20 250 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Regalskeppsvägen 6C, Bredsand, Enköpings kommun
  • Såld 3 mar. 2026

Regalskeppsvägen 6C

Lägenhet
Bredsand, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

66 m²

3 rum

4 907 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

21 970 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Stränggatan 8, Korsängen, Enköpings kommun
  • Såld 1 mar. 2026

Stränggatan 8

Villa
Korsängen, Enköpings kommun
Mäklarringen Enköping

126+15 m²

5 rum

829,1 m²

Slutpris 4 525 000 kr+1 %
Mäklarringen Enköping
Mäklarringen Enköping

Sålt i februari 2026

Myggstigen 4, Gånsta, Enköpings kommun
  • Såld 28 feb. 2026

Myggstigen 4

Radhus
Gånsta, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

105+8 m²

4 rum

8 551 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 245 000 kr±0 %

21 381 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Skonarvägen 4, Bredsand, Enköpings kommun
  • Såld 28 feb. 2026

Skonarvägen 4

Villa
Bredsand, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

160 m²

7 rum

1 712 m²

Slutpris 5 650 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 feb. 2026

Salagatan 10C

Lägenhet
S:t Ilian, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

82 m²

3 rum

3 851 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 775 000 kr+1 %

21 646 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Litslenaby 19, Ekolsund, Enköpings kommun
  • Såld 27 feb. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBlom

Litslenaby 19

Villa
Ekolsund, Enköpings kommun
ROI Fastighetsmäkleri

153 m²

7 rum

2 439 m²

Slutpris 5 070 000 kr+2 %
ROI Fastighetsmäkleri
ROI Fastighetsmäkleri
Verkstadsvägen 6, Fanna, Enköpings kommun
  • Såld 27 feb. 2026

Verkstadsvägen 6

Villa
Fanna, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

140+85 m²

7 rum

1 178 m²

Slutpris 5 250 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 feb. 2026

Västerleden 74

Lägenhet
Västerleden, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

87 m²

4 rum

6 491 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr-8 %

13 793 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Åkersrovägen 12, Åkersberg, Enköpings kommun
  • Såld 25 feb. 2026

Åkersrovägen 12

Villa
Åkersberg, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

160+20 m²

6 rum

868 m²

Slutpris 5 925 000 kr-1 %
LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Klippervägen 13, Bredsand, Enköpings kommun
  • Såld 24 feb. 2026

Klippervägen 13

Villa
Bredsand, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

195 m²

5 rum

1 476 m²

Slutpris 6 900 000 kr-1 %
LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 feb. 2026

Slåttervägen 4

Lägenhet
Åkersberg, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

76 m²

3 rum

6 950 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 650 000 kr-3 %

21 711 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Kornvägen 34, Ryssbo, Enköpings kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Kornvägen 34

Fritidshus
Ryssbo, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

46 m²

2 rum

800 m²

Slutpris 2 625 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 feb. 2026

Stenbärsgatan 3

Villa
Fanna, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

94+33 m²

5 rum

851,7 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 525 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 feb. 2026

Skördevägen 2

Lägenhet
Åkersberg, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

40 m²

1 rum

2 906 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 930 000 kr-7 %

23 250 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 feb. 2026

Gjutaregatan 48

Radhus
Fanna, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

106 m²

4 rum

7 649 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 650 000 kr-3 %

25 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Simtuna Prästgård 3, Fjärdhundra, Enköpings kommun
  • Såld 21 feb. 2026

Simtuna Prästgård 3

Villa
Fjärdhundra, Enköpings kommun
Mäklarhuset Enköping

180+100 m²

9 rum

6 059 m²

Slutpris 5 000 000 kr+17 %
Mäklarhuset Enköping
Mäklarhuset Enköping
Ekenkällsgatan 8, Fanna, Enköpings kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Ekenkällsgatan 8

Lägenhet
Fanna, Enköpings kommun
Mäklarringen Enköping

60 m²

2 rum

4 292 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 210 000 kr+42 %

20 167 kr/m²

Mäklarringen Enköping
Mäklarringen Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 feb. 2026

Silvergatan 34

Villa
Åkersberg, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

178 m²

7 rum

1 169 m²
  • Uteplats

Slutpris 8 450 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Eriksgatan 36 Lgh 1107, Centrum, Enköpings kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Eriksgatan 36 Lgh 1107

Lägenhet
Centrum, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

98+15 m²

4 rum

3 770 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 425 000 kr-8 %

24 745 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Sämskarbogatan 13, Romberga, Enköpings kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Sämskarbogatan 13

Lägenhet
Romberga, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

69,5 m²

3 rum

4 980 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 195 000 kr±0 %

17 194 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Bredsandsvägen 17A, Gamla Nynäs, Enköpings kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Bredsandsvägen 17A

Villa
Gamla Nynäs, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

123 m²

5 rum

6 993 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 995 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Lärksoppsgatan 82, Bergvreten, Enköpings kommun
  • Såld 19 feb. 2026

Lärksoppsgatan 82

Radhus
Bergvreten, Enköpings kommun
HusmanHagberg Enköping

99 m²

4 rum

4 738 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 220 000 kr-3 %

22 424 kr/m²

HusmanHagberg Enköping
HusmanHagberg Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 feb. 2026

Fjärdhundragatan 15

Lägenhet
S:t Ilian, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

85 m²

3 rum

5 890 kr/mån

Slutpris 1 800 000 kr-10 %

21 176 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Enköpings-Näs 1, Enköping, Enköpings kommun
  • Såld 19 feb. 2026

Enköpings-Näs 1

Fritidshus
Enköping, Enköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

55 m²

2 rum

1 526 m²

Slutpris 1 650 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 feb. 2026

Rådmansgatan 7

Lägenhet
Centrum, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

96 m²

4 rum

3 333 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 750 000 kr-2 %

28 646 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Ängslyckan 20, Gånsta, Enköpings kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Ängslyckan 20

Radhus
Gånsta, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

130 m²

5 rum

7 604 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 595 000 kr±0 %

19 962 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 feb. 2026

Gulkremlagatan 54

Radhus
Bergvreten, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

130 m²

195 m²

Slutpris 2 770 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Kungsgatan 9, Centrum, Enköpings kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Kungsgatan 9

Lägenhet
Centrum, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

75 m²

3 rum

4 028 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 100 000 kr-12 %

28 000 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Bred Edsberga 22, Bred, Enköpings kommun
  • Såld 17 feb. 2026

Bred Edsberga 22

Villa
Bred, Enköpings kommun
Mäklarringen Enköping

163 m²

6 rum

3 542 m²

Slutpris 4 300 000 kr-4 %
Mäklarringen Enköping
Mäklarringen Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 feb. 2026

Biskopskulla-Högstena 4

Villa
Örsundsbro, Enköpings kommun
HusmanHagberg Enköping

47+27 m²

3 rum

2 257 m²

Slutpris 1 800 000 kr±0 %
HusmanHagberg Enköping
HusmanHagberg Enköping
Vitriskagatan 1, Bergvreten, Enköpings kommun
  • Såld 17 feb. 2026

Vitriskagatan 1

Villa
Bergvreten, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

131 m²

6 rum

510 m²

Slutpris 4 000 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 feb. 2026

Torggatan 18A

Lägenhet
Centrum, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

70 m²

3 rum

6 214 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 250 000 kr±0 %

32 143 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 feb. 2026

Kryddgårdsgatan 38

Lägenhet
Centrum, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

50 m²

2 rum

3 421 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-7 %

38 000 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Lillängsgatan 26, Enögla, Enköpings kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Lillängsgatan 26

Villa
Enögla, Enköpings kommun
Mäklarhuset Enköping

180+106 m²

6 rum

889,2 m²

Slutpris 4 475 000 kr-6 %
Mäklarhuset Enköping
Mäklarhuset Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 feb. 2026

Skördevägen 2 lgh 1201

Lägenhet
Åkersberg, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

73 m²

3 rum

5 046 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 800 000 kr±0 %

24 658 kr/m²

Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Boglösa Kärrbytorp 16, Boglösa, Enköpings kommun
  • Såld 14 feb. 2026

Boglösa Kärrbytorp 16

Villa
Boglösa, Enköpings kommun
Mäklarhuset Enköping

168 m²

6 rum

2 002 m²

Slutpris 4 000 000 kr-4 %
Mäklarhuset Enköping
Mäklarhuset Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 feb. 2026

Sparrsätra-Hässelby 3

Villa
Sparrsätra, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

130+62 m²

2 210 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 500 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Bergsgatan 8, S:t Ilian, Enköpings kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Bergsgatan 8

Lägenhet
S:t Ilian, Enköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Enköping

97 m²

4 rum

7 115 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr-3 %

18 557 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Enköping
LF Fastighetsförmedling Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 feb. 2026

Sankt Olofsgatan 6A

Lägenhet
Sankt Ilian, Enköpings kommun
HusmanHagberg Enköping

57 m²

2 rum

3 969 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 295 000 kr-7 %

22 719 kr/m²

HusmanHagberg Enköping
HusmanHagberg Enköping

Visar 101 - 150 av 2500

Artiklar från Hemnet