Ekerö kommun

Ekerö kommun

Alla slutpriser för bostäder - Ekerö kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 712 sålda bostäder

Sålt i februari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 feb. 2026

Pikstigen 2A

Tomt
Stenhamra, Ekerö kommun
Mäklarhuset Stockholm Innerstan

1 502 m²

Slutpris 2 750 000 kr-8 %
Mäklarhuset Stockholm Innerstan
Mäklarhuset Stockholm Innerstan
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 feb. 2026
profilfoto på mäklare
TomasEkström Svahn

Skolallén 48

Lägenhet
Drottningholm, Ekerö kommun
Notar

25 m²

2 rum

1 571 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr±0 %

100 000 kr/m²

Notar
Notar
Skomakartorp 17, Skärvik, Ekerö kommun
  • Såld 20 feb. 2026
profilfoto på mäklare
FredrikDrougge

Skomakartorp 17

Villa
Skärvik, Ekerö kommun
LF Fastighetsförmedling Ekerö

146 m²

6 rum

1 008 m²

Slutpris 8 900 000 kr-1 %
LF Fastighetsförmedling Ekerö
LF Fastighetsförmedling Ekerö
Blåsbacksvägen 24, Stenhamra, Ekerö kommun
  • Såld 20 feb. 2026
profilfoto på mäklare
JoeMaatouk

Blåsbacksvägen 24

Villa
Stenhamra, Ekerö kommun
Bronze Fastighetsförmedling AB

156 m²

6 rum

1 643 m²

Slutpris 6 400 000 kr-1 %
Bronze Fastighetsförmedling AB
Bronze Fastighetsförmedling AB
Brittgårdsvägen 50, Ekerö Brittgården, Ekerö kommun
  • Såld 18 feb. 2026
profilfoto på mäklare
LinnLagerqvist

Brittgårdsvägen 50

Radhus
Ekerö Brittgården, Ekerö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö

80 m²

3 rum

5 443 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 730 000 kr+1 %

46 625 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 feb. 2026
profilfoto på mäklare
IsakOddsson

Kungsbergavägen 30

Villa
Färingsö - Kungsberga, Ekerö kommun
HusmanHagberg Bromma

160+76 m²

6 rum

1 649 m²

Slutpris 3 400 000 kr-10 %
HusmanHagberg Bromma
HusmanHagberg Bromma
Kaggeholmsvägen 28, Ekerö Helgö, Ekerö kommun
  • Såld 16 feb. 2026
profilfoto på mäklare
CarolaSellman

Kaggeholmsvägen 28

Villa
Ekerö Helgö, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

143+73 m²

7 rum

2 511 m²

Slutpris 5 590 000 kr+12 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Strandvägen 4, Färingsö Stenhamra, Ekerö kommun
  • Såld 14 feb. 2026
profilfoto på mäklare
CarolaSellman

Strandvägen 4

Villa
Färingsö Stenhamra, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

107+103 m²

4 rum

1 581 m²

Slutpris 6 060 000 kr+2 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 feb. 2026
profilfoto på mäklare
SusanneEriksson

Skogsblommevägen 9

Fritidshus
Nibbla, Ekerö kommun
MOHV Ekerö

30+5 m²

3 rum

387 m²

Slutpris 2 000 000 kr+1 %
MOHV Ekerö
MOHV Ekerö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 feb. 2026

Göholmen 14

Fritidshus
Färentuna, Färingsö, Ekerö kommun
Sjönära Fastigheter AB

40 m²

1 rum

1 164 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 800 000 kr-3 %
Sjönära Fastigheter AB
Sjönära Fastigheter AB
Klyvarestigen 14D, Färingsö Stenhamra, Ekerö kommun
  • Såld 11 feb. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelaHolm

Klyvarestigen 14D

Lägenhet
Färingsö Stenhamra, Ekerö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö

39 m²

2 rum

3 602 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr+2 %

60 256 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Koltrastvägen 8, Ekerö Älvnäs, Ekerö kommun
  • Såld 10 feb. 2026
profilfoto på mäklare
CarolaSellman

Koltrastvägen 8

Villa
Ekerö Älvnäs, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

179 m²

4 rum

1 174 m²

Slutpris 8 900 000 kr-6 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Domherrevägen 41A, Ekerö Älvnäs, Ekerö kommun
  • Såld 9 feb. 2026
profilfoto på mäklare
MariaPettersson

Domherrevägen 41A

Villa
Ekerö Älvnäs, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

170+28 m²

7 rum

866 m²

Slutpris 13 550 000 kr+6 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Fredrikstrandsvägen 56A, Ekerö Tappsund, Ekerö kommun
  • Såld 9 feb. 2026
profilfoto på mäklare
CarolaSellman

Fredrikstrandsvägen 56A

Radhus
Ekerö Tappsund, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

135 m²

5 rum

5 800 kr/mån

Slutpris 6 100 000 kr-3 %

45 185 kr/m²

Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Stenstigen 11B, Stenhamra, Ekerö kommun
  • Såld 6 feb. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelaHolm

Stenstigen 11B

Villa
Stenhamra, Ekerö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö

178 m²

7 rum

1 001 m²
  • Uteplats

Slutpris 7 300 000 kr-1 %
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Kontringsvägen 10, Träkvista, Ekerö kommun
  • Såld 5 feb. 2026
profilfoto på mäklare
AdamUlfung

Kontringsvägen 10

Radhus
Träkvista, Ekerö kommun
MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg

105 m²

4 rum

4 996 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 5 495 000 kr±0 %

52 333 kr/m²

MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg
MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 feb. 2026
profilfoto på mäklare
SusanneEriksson

Ekuddsvägen 2G

Radhus
Ekebyhov, Ekerö kommun
MOHV Ekerö

91,5 m²

3 rum

5 930 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 500 000 kr+3 %

49 180 kr/m²

MOHV Ekerö
MOHV Ekerö
Clas Horns väg 3A, 3tr, Ekerö Ekbacken, Ekerö kommun
  • Såld 2 feb. 2026
profilfoto på mäklare
MariaPettersson

Clas Horns väg 3A, 3tr

Lägenhet
Ekerö Ekbacken, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

81 m²

3 rum

6 610 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 800 000 kr±0 %

46 914 kr/m²

Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö

Sålt i januari 2026

Fredrikstrandsvägen 48, Ekerö Tätort, Ekerö kommun
  • Såld 31 jan. 2026

Fredrikstrandsvägen 48

Villa
Ekerö Tätort, Ekerö kommun
Fastighetsbyrån Ekerö

155 m²

5 rum

1 166 m²

Slutpris 6 800 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Ekerö
Fastighetsbyrån Ekerö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 jan. 2026
profilfoto på mäklare
EmmiEnglund

Nämndemansvägen 21

Villa
Ekerö Träkvista, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

126 m²

4 rum

1 018 m²

Slutpris 7 300 000 kr-9 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Ångkvarnsvägen 3, Ekerö Jungfrusund, Ekerö kommun
  • Såld 30 jan. 2026
profilfoto på mäklare
CarolaSellman

Ångkvarnsvägen 3

Villa
Ekerö Jungfrusund, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

154 m²

7 rum

334 m²

Slutpris 10 450 000 kr-4 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 jan. 2026

Färjevägen 1B

Tomt
Ekerö / Helgö, Ekerö kommun
Mäklarhuset Stockholm Innerstan

2 502 m²

Slutpris 2 250 000 kr-25 %
Mäklarhuset Stockholm Innerstan
Mäklarhuset Stockholm Innerstan
Bandygränd 5, Ekerö Hummelvreten, Ekerö kommun
  • Såld 29 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MariaPettersson

Bandygränd 5

Villa
Ekerö Hummelvreten, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

111 m²

5 rum

235 m²

Slutpris 6 100 000 kr+2 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Solvändan 10 / Månstigen 7, Adelsö, Ekerö kommun
  • Såld 27 jan. 2026
profilfoto på mäklare
FredrikDrougge

Solvändan 10 / Månstigen 7

Gård/Skog
Adelsö, Ekerö kommun
LF Fastighetsförmedling Ekerö

147+76 m²

6 rum

6 ha

Slutpris 7 200 000 kr-10 %
LF Fastighetsförmedling Ekerö
LF Fastighetsförmedling Ekerö
Kvarnstugevägen 11, Munsö Kvarnbyn, Ekerö kommun
  • Såld 27 jan. 2026
profilfoto på mäklare
JennyNäslund

Kvarnstugevägen 11

Radhus
Munsö Kvarnbyn, Ekerö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö

108 m²

6 rum

4 407 kr/mån

Slutpris 2 920 000 kr+1 %

27 037 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Växthusvägen 31, Ekerö Närlunda, Ekerö kommun
  • Såld 26 jan. 2026
profilfoto på mäklare
ChristerEriksson

Växthusvägen 31

Villa
Ekerö Närlunda, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

140 m²

6 rum

520 m²

Slutpris 7 625 000 kr+5 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Kronhagsvägen 8, Färingsö Väntholmen, Ekerö kommun
  • Såld 26 jan. 2026
profilfoto på mäklare
CarolaSellman

Kronhagsvägen 8

Villa
Färingsö Väntholmen, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

82 m²

2 rum

3 787 m²

Slutpris 4 100 000 kr-4 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Gräsåkersvägen 17E, Ekerö Gräsåker, Ekerö kommun
  • Såld 23 jan. 2026
profilfoto på mäklare
EmmiEnglund

Gräsåkersvägen 17E

Radhus
Ekerö Gräsåker, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

125,8+56 m²

6 rum

160 m²

Slutpris 4 995 000 kr±0 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 jan. 2026
profilfoto på mäklare
SusanneEriksson

Nora 3

Villa
Svartsjö, Ekerö kommun
MOHV Ekerö

147 m²

6 rum

2 905 m²

Slutpris 6 350 000 kr+8 %
MOHV Ekerö
MOHV Ekerö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 jan. 2026
profilfoto på mäklare
EmmiEnglund

Draknäsvägen 9

Villa
Ekerö Munsö, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

216,3+32,3 m²

5 rum

2 754 m²

Slutpris 3 600 000 kr+3 %
Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 jan. 2026

Brädgårdsvägen 2

Lägenhet
Ekerö, Ekerö kommun
Erik Olsson Nyproduktion

94 m²

4 rum

5 636 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 250 000 kr-4 %

45 213 kr/m²

Erik Olsson Nyproduktion
Erik Olsson Nyproduktion
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 jan. 2026
profilfoto på mäklare
RasmusLogärd

Sågställarvägen 21

Villa
Jungfrusund, Ekerö kommun
Bergets Ro Fastighetsförmedling

121+6 m²

5 rum

202 m²

Slutpris 6 700 000 kr+3 %
Bergets Ro Fastighetsförmedling
Bergets Ro Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 jan. 2026
profilfoto på mäklare
SusanneEriksson

Brädgårdsvägen 2

Lägenhet
Tappström, Ekerö kommun
MOHV Ekerö

78 m²

3 rum

5 109 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 685 000 kr-2 %

47 244 kr/m²

MOHV Ekerö
MOHV Ekerö
Ekuddsvägen 2H, Ekerö Ekudden, Ekerö kommun
  • Såld 20 jan. 2026
profilfoto på mäklare
LinnLagerqvist

Ekuddsvägen 2H

Radhus
Ekerö Ekudden, Ekerö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö

91,5 m²

3 rum

5 930 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 300 000 kr±0 %

46 995 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jan. 2026
profilfoto på mäklare
SusanneEriksson

Brädgårdsvägen 2 - Brf Tegelbruket

Lägenhet
Ekerö Tappsund, Ekerö kommun
MOHV Ekerö

54 m²

2 rum

3 616 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 900 000 kr-3 %

53 704 kr/m²

MOHV Ekerö
MOHV Ekerö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jan. 2026
profilfoto på mäklare
KarolinaAsplind

Lillängsvägen 4

Villa
Färingsö Skå, Ekerö kommun
Mäklarringen Bromma

185+117 m²

8 rum

916 m²

Slutpris 6 200 000 kr-4 %
Mäklarringen Bromma
Mäklarringen Bromma
Troxhammar byväg 30, Färingsö Troxhammar, Ekerö kommun
  • Såld 14 jan. 2026
profilfoto på mäklare
LinnLagerqvist

Troxhammar byväg 30

Villa
Färingsö Troxhammar, Ekerö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö

227 m²

6 rum

1 248 m²

Slutpris 11 700 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Bågvägen 12, Färingsö Färentuna, Ekerö kommun
  • Såld 14 jan. 2026
profilfoto på mäklare
LinnLagerqvist

Bågvägen 12

Fritidshus
Färingsö Färentuna, Ekerö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö

42 m²

1 rum

2 260 m²

Slutpris 1 950 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Vallviksvägen 40, Färingsö Stenhamra, Ekerö kommun
  • Såld 12 jan. 2026
profilfoto på mäklare
CarolaSellman

Vallviksvägen 40

Lägenhet
Färingsö Stenhamra, Ekerö kommun
Mäklarringen Ekerö

53 m²

2 rum

3 691 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 750 000 kr-2 %

51 887 kr/m²

Mäklarringen Ekerö
Mäklarringen Ekerö
Domherrevägen 30A, Ekerö, Ekerö kommun
  • Såld 12 jan. 2026

Domherrevägen 30A

Villa
Ekerö, Ekerö kommun
BOSTHLM

142+2 m²

5 rum

919 m²

Slutpris 10 450 000 kr+5 %
BOSTHLM
BOSTHLM
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 jan. 2026
profilfoto på mäklare
SusanneEriksson

Parkdammsvägen 3

Villa
Sandudden, Ekerö kommun
MOHV Ekerö

96 m²

4 rum

5 250 kr/mån

Slutpris 7 300 000 kr+5 %
MOHV Ekerö
MOHV Ekerö
Stugvägen 18, Färingsö Svartsjö, Ekerö kommun
  • Såld 7 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MartinLarsson

Stugvägen 18

Villa
Färingsö Svartsjö, Ekerö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö

185+100 m²

12 rum

2 467 m²

Slutpris 4 080 000 kr+3 %
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö
Svensk Fastighetsförmedling Ekerö

Sålt i december 2025

Ekensbergsvägen 4, Drottningholm, Ekerö kommun
  • Såld 19 dec. 2025
profilfoto på mäklare
PiaLasses

Ekensbergsvägen 4

Villa
Drottningholm, Ekerö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

286+89 m²

10 rum

1 813 m²

Slutpris 14 750 000 kr-8 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Kastargränd 24, Ekerö Lundhagen/Träkvista, Ekerö kommun
  • Såld 18 dec. 2025

Kastargränd 24

Radhus
Ekerö Lundhagen/Träkvista, Ekerö kommun
Fastighetsbyrån Ekerö

110 m²

4 rum

235 m²

Slutpris 4 790 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Ekerö
Fastighetsbyrån Ekerö
Norrskogens laga 1, Ekerö Sundby, Ekerö kommun
  • Såld 15 dec. 2025
profilfoto på mäklare
CarolaSellman

Norrskogens laga 1