Centrala staden, Lunds kommun

Centrala staden

Alla slutpriser för bostäder - Centrala staden, Lunds kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 263 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2026

Södra Esplanaden 18

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

42,5 m²

2 rum

3 856 kr/mån

Slutpris 2 695 000 kr±0 %

63 412 kr/m²

Notar
Notar
Nygatan 3B, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 12 maj. 2026

Nygatan 3B

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

35 m²

1 rum

3 482 kr/mån

Slutpris 2 250 000 kr±0 %

64 286 kr/m²

Notar
Notar
Spolebacken 2, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Spolebacken 2

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

117,2 m²

4 rum

7 827 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 000 000 kr-8 %

51 195 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Norbergsgatan 4A

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

52,5 m²

2 rum

4 211 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 050 000 kr+2 %

58 095 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 maj. 2026

Fredsgatan 1

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Bjurfors Lomma

51 m²

2 rum

2 952 kr/mån

Slutpris 3 450 000 kr+2 %

67 647 kr/m²

Bjurfors Lomma
Bjurfors Lomma
Karl XII gatan 12, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 9 maj. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Karl XII gatan 12

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

45 m²

1 rum

1 796 kr/mån

Slutpris 3 625 000 kr+10 %

80 556 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Karl XII gatan 8A

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

85,2 m²

3 rum

3 187 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 500 000 kr±0 %

64 554 kr/m²

Notar
Notar
Lilla Algatan 5C, Kulturkvadranten, Lunds kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Lilla Algatan 5C

Lägenhet
Kulturkvadranten, Lunds kommun
MOHV Lund

29 m²

1 rum

2 174 kr/mån

Slutpris 2 700 000 kr+2 %

93 103 kr/m²

MOHV Lund
MOHV Lund
Gyllenkroks Allé 29, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Gyllenkroks Allé 29

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

90 m²

3 rum

6 593 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 850 000 kr-1 %

53 889 kr/m²

Notar
Notar
Södra Esplanaden 37A, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 5 maj. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Södra Esplanaden 37A

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

80 m²

3 rum

6 371 kr/mån

Slutpris 4 395 000 kr±0 %

54 938 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Bankgatan 28B

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun

46 m²

2 rum

3 764 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 400 000 kr-3 %

73 913 kr/m²

Bjurfors Lund Väster
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Södra Esplanaden 20

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

39 m²

2 rum

3 739 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 700 000 kr-2 %

69 231 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Clemenstorget 3

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Fastighetsbyrån Lund

109 m²

4 rum

Slutpris 7 650 000 kr

70 183 kr/m²

Fastighetsbyrån Lund
Fastighetsbyrån Lund
Södra Esplanaden 18 B, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Södra Esplanaden 18 B

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

38 m²

2 rum

3 668 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 525 000 kr-6 %

66 447 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Prins Augusts gata 14

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Bjurfors Lund

107 m²

4 rum

6 878 kr/mån

Slutpris 4 595 000 kr±0 %

42 944 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Södra Esplanaden 20B, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Södra Esplanaden 20B

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

50 m²

2 rum

4 526 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 700 000 kr-3 %

54 000 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Gyllenkroks Allé 3

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

79 m²

3 rum

4 355 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 4 800 000 kr+2 %

60 759 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Sankt Petri Kyrkogata 5, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Sankt Petri Kyrkogata 5

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Croisette Fastighetsförmedling

103 m²

4 rum

6 967 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 6 795 000 kr±0 %

65 971 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Södra Esplanaden 20B, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Södra Esplanaden 20B

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

50 m²

2 rum

4 526 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 500 000 kr-4 %

50 000 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Dahlbergsgatan 6, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Erik Dahlbergsgatan 6

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

42 m²

1 rum

3 459 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 495 000 kr±0 %

59 405 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Södra Esplanaden 18

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

39 m²

2 rum

3 739 kr/mån

Slutpris 2 665 000 kr-1 %

68 333 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Nygatan 3C, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Nygatan 3C

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

48 m²

1,5 rum

4 236 kr/mån

Slutpris 2 450 000 kr-2 %

51 042 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Helgeandsgatan 18A

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Bjurfors Lund

58 m²

2 rum

4 629 kr/mån

Slutpris 2 750 000 kr-2 %

47 414 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Gyllenkroks allé 29, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Gyllenkroks allé 29

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

203,7 m²

8 rum

13 249 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 11 000 000 kr-15 %

54 001 kr/m²

Notar
Notar
Östra Vallgatan 2A, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Östra Vallgatan 2A

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

51 m²

2 rum

3 719 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 495 000 kr±0 %

48 922 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Stora Södergatan 59

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
MOHV Lund

81 m²

3 rum

4 120 kr/mån

Slutpris 4 400 000 kr±0 %

54 321 kr/m²

MOHV Lund
MOHV Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Laboratoriegatan 2

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
MOHV Lund

30 m²

1 rum

1 947 kr/mån

Slutpris 2 550 000 kr±0 %

85 000 kr/m²

MOHV Lund
MOHV Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AmiliaMånsson

Södra vägen 15

Lägenhet
Centrala staden, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

34 m²

1 rum

2 529 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 400 000 kr-2 %

70 588 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Bredgatan 4F

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

82 m²

3 rum

4 881 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 5 995 000 kr±0 %

73 110 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Flormansgatan 6A

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Lund

61,2 m²

2 rum

Slutpris 3 430 000 kr

56 046 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Lund
Svensk Fastighetsförmedling Lund
Bantorget 13D, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Bantorget 13D

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

40 m²

2,5 rum

3 896 kr/mån

Slutpris 2 250 000 kr-2 %

56 250 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AmiliaMånsson

Flormansgatan 8

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

52,5 m²

2 rum

3 785 kr/mån

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

57 048 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stora Gråbrödersgatan 12, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Stora Gråbrödersgatan 12

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

20,4 m²

1 rum

1 300 kr/mån

Slutpris 1 975 000 kr-4 %

96 814 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Södra Esplanaden 35, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Södra Esplanaden 35

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
MOHV Lund

28 m²

1 rum

2 563 kr/mån

Slutpris 2 325 000 kr+1 %

83 036 kr/m²

MOHV Lund
MOHV Lund
Laboratoriegatan 1, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Laboratoriegatan 1

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

49 m²

2 rum

3 447 kr/mån

Slutpris 3 600 000 kr±0 %

73 469 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 apr. 2026

Erik Dahlbergsgatan 1

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

77,6 m²

3 rum

2 837 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 5 500 000 kr±0 %

70 876 kr/m²

Notar
Notar
Bredgatan 30, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 19 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Bredgatan 30

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

85 m²

3 rum

6 833 kr/mån

Slutpris 3 800 000 kr-4 %

44 706 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Skolgatan 2, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 18 apr. 2026

Skolgatan 2

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Bülow & Lind Fastighetsförmedling

72,5 m²

3 rum

4 799 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 200 000 kr+3 %

44 138 kr/m²

Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Stora Fiskaregatan 3C

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Notar

28 m²

1 rum

2 988 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 645 000 kr+2 %

94 464 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Flormansgatan 10

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

37,2 m²

1 rum

2 881 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 500 000 kr±0 %

67 204 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Revingegatan 15C, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Revingegatan 15C

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

56 m²

2 rum

3 878 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 950 000 kr-2 %

52 679 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Stora södergatan 57A, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Stora södergatan 57A

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

90,5 m²

4 rum

3 069 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 250 000 kr+1 %

46 961 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Kung Oskars väg 3, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Kung Oskars väg 3

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

31 m²

1 rum

1 243 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr+11 %

82 258 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Hospitalsgatan 10C

Radhus
Nöden, Lunds kommun
Notar

57 m²

2 rum

3 242 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 500 000 kr+3 %

61 404 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Revingegatan 10

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Fastighetsbyrån Lund

55 m²

2 rum

2 879 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 150 000 kr-1 %

57 273 kr/m²

Fastighetsbyrån Lund
Fastighetsbyrån Lund
Magle Lilla Kyrkogata 8, Lund - Centrum, Lunds kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Magle Lilla Kyrkogata 8

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

54 m²

2 rum

3 575 kr/mån

Slutpris 3 950 000 kr+8 %

73 148 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Magle lilla kyrkogata 9C, Kulturkvadranten, Lunds kommun
  • Såld 13 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Magle lilla kyrkogata 9C

Lägenhet
Kulturkvadranten, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

73 m²

3 rum

4 983 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 7 000 000 kr+8 %

95 890 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Grönegatan 19B

Lägenhet
Lund, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

77,8 m²

3 rum

5 732 kr/mån

Slutpris 4 100 000 kr+4 %

52 699 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2026

Södra esplanaden 16

Lägenhet
Lund - Centrum, Lunds kommun
Bjurfors Lund

36,5 m²

1 rum

3 141 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 230 000 kr-7 %

61 096 kr/m²

Bjurfors Lund
Bjurfors Lund
Svanegatan 5C, Centrum, Lunds kommun
  • Såld 10 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinLekander

Svanegatan 5C

Lägenhet
Centrum, Lunds kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

66 m²

2 rum

5 221 kr/mån

Slutpris 3 450 000 kr-1 %

52 273 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Visar 1 - 50 av 2263

Artiklar från Hemnet