Sandared, Borås kommun

Sandared

Alla slutpriser för bostäder - Sandared, Borås kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

180 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Promenaden 12, Sandared, Borås kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Promenaden 12

Villa
Sandared, Borås kommun
Svensk Fastighetsförmedling Borås

177+21 m²

5 rum

2 050 m²

Slutpris 10 100 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Borås
Svensk Fastighetsförmedling Borås

Sålt i april 2026

Lövåsvägen 18, Sandared, Borås kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Lövåsvägen 18

Villa
Sandared, Borås kommun
Bjurfors Borås

125+85 m²

6 rum

1 571 m²

Slutpris 3 200 000 kr-17 %
Bjurfors Borås
Bjurfors Borås
Nordtorp Gamla Skolan 1, Nordtorp, Borås kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Nordtorp Gamla Skolan 1

Villa
Nordtorp, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

334+59 m²

7 rum

2 970 m²

Slutpris 3 450 000 kr+38 %
SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Skärsjöhult 20, Bollebygds Kommun, Bollebygds kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Skärsjöhult 20

Fritidshus
Bollebygds Kommun, Bollebygds kommun
Fastighetsbyrån Bollebygd

62 m²

4 rum

2 265 m²

Slutpris 1 150 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Bollebygd
Fastighetsbyrån Bollebygd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 apr. 2026

Kantorsgränd 12B

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
Bjurfors Borås

102,5 m²

4 rum

6 996 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 050 000 kr

29 756 kr/m²

Bjurfors Borås
Bjurfors Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

Skäresjön 3

Villa
Sandared, Bollebygds kommun
Bjurfors Borås

60+20 m²

3 rum

1 500 m²

Slutpris 2 550 000 kr+28 %
Bjurfors Borås
Bjurfors Borås

Sålt i mars 2026

Kantorsgränd 16A, Sandared, Borås kommun
  • Såld 13 mar. 2026

Kantorsgränd 16A

Radhus
Sandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

102,5 m²

4 rum

6 996 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 270 000 kr+3 %

22 146 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås

Sålt i februari 2026

Rullstensvägen 21C, Sandared, Borås kommun
  • Såld 21 feb. 2026

Rullstensvägen 21C

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

64,5 m²

2 rum

4 539 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 600 000 kr-27 %

9 302 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås

Sålt i januari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 jan. 2026

Tallvägen 4

Villa
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

124 m²

4 rum

996 m²

Slutpris 2 300 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 jan. 2026

Skolvägen 2A

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

56 m²

2 rum

4 555 kr/mån

Slutpris 520 000 kr-5 %

9 286 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås

Sålt i december 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 dec. 2025

Rullstensvägen 21B

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

64,5 m²

2 rum

4 863 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 620 000 kr-11 %

9 612 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås

Sålt i oktober 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 okt. 2025

Björviksvägen 7

Villa
Sandared, Borås kommun
Bjurfors Borås

134+30 m²

6 rum

983 m²

Slutpris 5 700 000 kr-5 %
Bjurfors Borås
Bjurfors Borås
Tvärvägen 2, Sandared, Borås kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Tvärvägen 2

Villa
Sandared, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

156+102 m²

6 rum

1 334 m²

Slutpris 3 400 000 kr-10 %
SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås

Sålt i augusti 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 aug. 2025

Rullstensvägen 14B

Radhus
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

110+33 m²

4 rum

247 m²

Slutpris 2 050 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås

Sålt i juli 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 jul. 2025

Egnahemsvägen 9

Villa
Sandared, Borås kommun
Mäklarhuset Borås

142+72 m²

7 rum

1 131 m²

Slutpris 3 300 000 kr-6 %
Mäklarhuset Borås
Mäklarhuset Borås
Rullstensvägen 14C, Sandared, Borås kommun
  • Såld 2 jul. 2025

Rullstensvägen 14C

Radhus
Sandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

124+34 m²

4 rum

250 m²

Slutpris 2 500 000 kr-4 %
HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås

Sålt i juni 2025

Alpvägen 8A, Sandared, Borås kommun
  • Såld 18 jun. 2025

Alpvägen 8A

Radhus
Sandared, Borås kommun
Bjurfors Borås

145 m²

6 rum

462 m²

Slutpris 4 700 000 kr-6 %
Bjurfors Borås
Bjurfors Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 jun. 2025

Tallvägen 19

Villa
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

117+78 m²

5 rum

851 m²

Slutpris 3 600 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås

Sålt i maj 2025

Alf Stigens väg 14, Sandared, Borås kommun
  • Såld 30 maj. 2025

Alf Stigens väg 14

Villa
Sandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

160,7+50,9 m²

5 rum

814 m²

Slutpris 4 100 000 kr-4 %
HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 maj. 2025

Skolvägen 4B

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

75 m²

3 rum

5 934 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 790 000 kr-7 %

10 533 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2025

Rullstensvägen 17C

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

74 m²

3 rum

5 736 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 850 000 kr-35 %

11 486 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Sandaredsvägen 4B, Sandared, Borås kommun
  • Såld 2 maj. 2025

Sandaredsvägen 4B

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

76 m²

3 rum

6 661 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 195 000 kr±0 %

15 724 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås

Sålt i april 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2025

Nordtorp 19

Villa
Sandared, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

92+50 m²

5 rum

3 000 m²

Slutpris 1 800 000 kr-18 %
LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2025

Sanderökroken 12 A

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

81 m²

3 rum

6 562 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 985 000 kr-10 %

12 160 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås

Sålt i mars 2025

Sammetsvägen 9C, Sandared, Borås kommun
  • Såld 7 mar. 2025

Sammetsvägen 9C

Villa
Sandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

149+16 m²

6 rum

1 325 m²

Slutpris 3 850 000 kr±0 %
HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås

Sålt i februari 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 feb. 2025

Applagården 19

Tomt
Sandared, Borås kommun
Svensk Fastighetsförmedling Borås

1 790 m²

Slutpris 807 500 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Borås
Svensk Fastighetsförmedling Borås

Sålt i december 2024

Alingsåsvägen 6, Sandared, Borås kommun
  • Såld 29 dec. 2024

Alingsåsvägen 6

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
Svensk Fastighetsförmedling Borås

38 m²

1 rum

3 741 kr/mån

Slutpris 600 000 kr-8 %

15 789 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Borås
Svensk Fastighetsförmedling Borås
Bäckabo 20, Sandared, Borås kommun
  • Såld 16 dec. 2024

Bäckabo 20

Villa
Sandared, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

118+83 m²

6 rum

1 562 m²

Slutpris 1 500 000 kr+43 %
LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 dec. 2024

Tallvägen 22

Villa
Sandared, Borås kommun
Svensk Fastighetsförmedling Borås

117+72 m²

7 rum

1 155 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 945 000 kr-17 %
Svensk Fastighetsförmedling Borås
Svensk Fastighetsförmedling Borås

Sålt i november 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 nov. 2024

Rullstensvägen 23A

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

72 m²

3 rum

5 634 kr/mån

Slutpris 1 020 000 kr-7 %

14 167 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås

Sålt i oktober 2024

Rullstensvägen 23C, Sandared, Borås kommun
  • Såld 10 okt. 2024

Rullstensvägen 23C

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

63 m²

2 rum

4 925 kr/mån

Slutpris 650 000 kr±0 %

10 317 kr/m²

HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 okt. 2024

Sanderökroken 18B

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

44 m²

1,5 rum

3 341 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 820 000 kr±0 %

18 636 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Villavägen 6, Sandared, Borås kommun
  • Såld 5 okt. 2024

Villavägen 6

Villa
Sandared, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

104+104 m²

5 rum

1 235 m²

Slutpris 2 985 000 kr-16 %
LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2024

Sätervägen 5

Villa
Sandared, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

116+53 m²

5 rum

1 730 m²

Slutpris 2 200 000 kr-33 %
LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås

Sålt i september 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 sep. 2024

Domherrevägen 1C

Villa
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

126+20 m²

5 rum

846 m²

Slutpris 2 950 000 kr-21 %
Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Sjöstigen 4, Sandared, Borås kommun
  • Såld 23 sep. 2024

Sjöstigen 4

Villa
Sandared, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

207+66 m²

4 rum

1 060 m²

Slutpris 8 300 000 kr-5 %
SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 sep. 2024

Pålsbo Pålsbotjärn 1

Villa
Sandared, Borås kommun
Mäklarhuset Borås

95+10 m²

3 rum

1,9 ha

Slutpris 2 900 000 kr-8 %
Mäklarhuset Borås
Mäklarhuset Borås
Granvägen 9, Sandared, Borås kommun
  • Såld 10 sep. 2024

Granvägen 9

Villa
Sandared, Borås kommun
Svensk Fastighetsförmedling Borås

138+104 m²

6 rum

995 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 250 000 kr-14 %
Svensk Fastighetsförmedling Borås
Svensk Fastighetsförmedling Borås

Sålt i augusti 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 aug. 2024

Sanderökroken 10 A

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Borås

81 m²

3 rum

6 006 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 850 000 kr-15 %

10 494 kr/m²

Fastighetsbyrån Borås
Fastighetsbyrån Borås
Nordtorp Fridhemshöjd 1, Sandared, Borås kommun
  • Såld 27 aug. 2024

Nordtorp Fridhemshöjd 1

Villa
Sandared, Borås kommun
Fastighetsbyrån Bollebygd

120 m²

4 rum

3 800 m²

Slutpris 4 550 000 kr+1 %
Fastighetsbyrån Bollebygd
Fastighetsbyrån Bollebygd

Sålt i juli 2024

Lillsjövägen 31, Sandared, Borås kommun
  • Såld 23 jul. 2024

Lillsjövägen 31

Villa
Sandared, Borås kommun
Bjurfors Borås

158+35 m²

5 rum

1 096 m²

Slutpris 7 400 000 kr-3 %
Bjurfors Borås
Bjurfors Borås
Rullstensvägen 21B, Sandared, Borås kommun
  • Såld 15 jul. 2024

Rullstensvägen 21B

Lägenhet
Sandared, Borås kommun
SkandiaMäklarna Borås

64,5 m²

2 rum

4 539 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 000 000 kr+14 %

15 504 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Pilvägen 4, Sandared, Borås kommun
  • Såld 5 jul. 2024

Pilvägen 4

Villa
Sandared, Borås kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

105+65 m²

5 rum

1 277 m²

Slutpris 4 000 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 jul. 2024

Morkullevägen 11

Villa
Sandared, Borås kommun
Bjurfors Borås

185+85 m²

6 rum

2 041 m²

Slutpris 5 500 000 kr
Bjurfors Borås
Bjurfors Borås

Sålt i juni 2024

Gamla Landsvägen 8, Sandared, Borås kommun
  • Såld 19 jun. 2024

Gamla Landsvägen 8

Villa
Sandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

211+190 m²

7 rum

2 581 m²

Slutpris 3 100 000 kr-11 %
HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jun. 2024

Boråsvägen 13C

Radhus
Sandared, Borås kommun
Bjurfors Borås

130+50 m²

5 rum

706 m²

Slutpris 3 400 000 kr-3 %
Bjurfors Borås
Bjurfors Borås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jun. 2024

Gårdsvägen 5

Villa
Sandared, Borås kommun
Svensk Fastighetsförmedling Borås

182+40 m²

7 rum

1 458 m²

Slutpris 6 250 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Borås
Svensk Fastighetsförmedling Borås
Boråsvägen 6A, Sandared, Borås kommun
  • Såld 11 jun. 2024

Boråsvägen 6A

Villa
Sandared, Borås kommun
HusmanHagberg Borås

207,8+32,1 m²

8 rum

1 737 m²

Slutpris 3 950 000 kr±0 %
HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås

Sålt i maj 2024

Lillsjövägen 5, Sandared, Borås kommun