Södra Malmö, Malmö kommun

Södra Malmö

Alla slutpriser för bostäder - Södra Malmö, Malmö kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

8 448 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2026

Ingenjörsgatan 14

Lägenhet
Södertorp, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

131 m²

5 rum

8 114 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 000 000 kr-9 %

22 901 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2026

Ormvråksgatan 1

Lägenhet
Söderkulla, Malmö kommun
SkandiaMäklarna Malmö

67 m²

2 rum

4 961 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 000 000 kr+12 %

14 925 kr/m²

SkandiaMäklarna Malmö
SkandiaMäklarna Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Kollegiegatan 9B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

41,5 m²

1 rum

Slutpris 580 000 kr

13 976 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Berguvsgatan 3D

Lägenhet
Söderkulla, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

75 m²

3 rum

4 626 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr-4 %

23 333 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Dansörgatan 16

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

94 m²

4 rum

6 120 kr/mån

Slutpris 2 475 000 kr-5 %

26 330 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Axel Danielssons väg 147C

Radhus
Malmö, Malmö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Malmö

107 m²

4 rum

Slutpris 3 380 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Svensk Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Serenadgatan 30

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

48 m²

1,5 rum

3 866 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 830 000 kr-2 %

17 292 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

PER ALBIN HANSSONS VÄG 56B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

67 m²

3 rum

Slutpris 1 725 000 kr

25 746 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Ormvråksgatan 29, Söderkulla, Malmö kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Ormvråksgatan 29

Lägenhet
Söderkulla, Malmö kommun
Notar

89,5 m²

4 rum

6 927 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-2 %

21 229 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Evagatan 15

Villa
Malmö, Malmö kommun
MOHV Malmö

129 m²

5 rum

441 m²

Slutpris 4 000 000 kr+8 %
MOHV Malmö
MOHV Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Per Albin Hanssons Väg 54A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

68 m²

3 rum

5 527 kr/mån

Slutpris 1 650 000 kr-3 %

24 265 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Tvågårdsvägen 4

Villa
Tygelsjö, Malmö kommun
Notar

186+28 m²

8 rum

670 m²

Slutpris 2 800 000 kr-30 %
Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Dirigentgatan 4

Lägenhet
Lindeborg, Malmö kommun
Bülow & Lind Fastighetsförmedling

53 m²

2 rum

4 509 kr/mån

Slutpris 1 400 000 kr±0 %

26 415 kr/m²

Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Furuholmsgatan 11, Gullvik, Malmö kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Furuholmsgatan 11

Villa
Gullvik, Malmö kommun
Öresund Fastighetsförmedling AB

150 m²

6 rum

504 m²

Slutpris 5 000 000 kr±0 %
Öresund Fastighetsförmedling AB
Öresund Fastighetsförmedling AB
Tornfalksgatan 1A, Söderkulla, Malmö kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Tornfalksgatan 1A

Lägenhet
Söderkulla, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

80,5 m²

3 rum

4 544 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-6 %

19 255 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Balladgatan 37

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

65 m²

2 rum

Slutpris 800 000 kr

12 308 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Kulladalsgatan 30B

Lägenhet
Kulladal, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

80,5 m²

3 rum

5 504 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

22 298 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Stolpalösa Sommarstad - Vikingagången 60, Stolpalösa sommarstad, Malmö kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Stolpalösa Sommarstad - Vikingagången 60

Fritidshus
Stolpalösa sommarstad, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

15+16,5 m²

1 rum

200 m²

Slutpris 400 000 kr-6 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Sufflörgatan 1

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

78,5 m²

3 rum

5 044 kr/mån

Slutpris 1 765 000 kr+1 %

22 484 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Axel danielssons väg 79, Almvik, Malmö kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Axel danielssons väg 79

Lägenhet
Almvik, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

80 m²

3 rum

5 370 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 135 000 kr-1 %

14 188 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Beckasingatan 19

Villa
Eriksfält, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

101+60 m²

5 rum

888 m²

Slutpris 5 400 000 kr-10 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Humanistgatan 8B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

76,5 m²

3 rum

Slutpris 1 095 000 kr

14 314 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Rödkullastigen 7B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö Öster

69,5 m²

3 rum

5 567 kr/mån

Slutpris 975 000 kr-2 %

14 029 kr/m²

Bjurfors Malmö Öster
Bjurfors Malmö Öster
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Södra Gulsparvsgatan 54

Lägenhet
Söderkulla, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

80,5 m²

3 rum

6 272 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 425 000 kr-11 %

17 702 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Tenorgatan 10

Lägenhet
Almvik, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

75 m²

3 rum

6 318 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 995 000 kr-9 %

13 267 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Statistgatan 18

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Notar

78,5 m²

3 rum

5 310 kr/mån

Slutpris 2 100 000 kr+5 %

26 752 kr/m²

Notar
Notar
Rödkullastigen 2B, Almhög, Malmö kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Rödkullastigen 2B

Lägenhet
Almhög, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

76 m²

3 rum

5 958 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 195 000 kr±0 %

15 724 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Rödkullastigen 3B

Lägenhet
Almhög, Malmö kommun
Svenska Mäklarhuset Malmö

86 m²

4 rum

6 965 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 380 000 kr-8 %

16 047 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Malmö
Svenska Mäklarhuset Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Kulladalsgatan 10A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö City

93,5 m²

4 rum

6 574 kr/mån

Slutpris 2 200 000 kr+16 %

23 529 kr/m²

Bjurfors Malmö City
Bjurfors Malmö City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Kulladalsgatan 22A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö Öster

93,5 m²

4 rum

6 469 kr/mån

Slutpris 2 795 000 kr+4 %

29 893 kr/m²

Bjurfors Malmö Öster
Bjurfors Malmö Öster
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Balladgatan 33

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Fastighetsbyrån Malmö

81,5 m²

3 rum

Slutpris 1 595 000 kr

19 571 kr/m²

Fastighetsbyrån Malmö
Fastighetsbyrån Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Ormvråksgatan 13

Lägenhet
Söderkulla, Malmö kommun
Bjurfors Malmö Öster

80,5 m²

3 rum

6 035 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 875 000 kr-1 %

23 292 kr/m²

Bjurfors Malmö Öster
Bjurfors Malmö Öster
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Per albin hanssons väg 57A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

83 m²

3 rum

5 464 kr/mån

Slutpris 2 100 000 kr+5 %

25 301 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Dansörgatan 10

Lägenhet
Lindeborg, Malmö kommun
Bülow & Lind Fastighetsförmedling

79 m²

3 rum

5 408 kr/mån

Slutpris 2 205 000 kr-2 %

27 911 kr/m²

Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Balladgatan 35, Högaholm, Malmö kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Balladgatan 35

Lägenhet
Högaholm, Malmö kommun

64,5 m²

2 rum

4 332 kr/mån

Slutpris 1 025 000 kr-6 %

15 891 kr/m²

Ask Fastighetsförmedling
Axel Danielssons väg 73, Almvik, Malmö kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Axel Danielssons väg 73

Lägenhet
Almvik, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

97 m²

3 rum

6 190 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr-7 %

12 887 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Dirigentgatan 2

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bjurfors Malmö Öster

53 m²

2 rum

4 504 kr/mån

Slutpris 1 650 000 kr-3 %

31 132 kr/m²

Bjurfors Malmö Öster
Bjurfors Malmö Öster
Ärenprisgatan 22B, Almhög, Malmö kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Ärenprisgatan 22B

Lägenhet
Almhög, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

62 m²

2 rum

4 116 kr/mån

Slutpris 945 000 kr-18 %

15 242 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Koristgatan 26

Lägenhet
Lindeborg, Malmö kommun
Bülow & Lind Fastighetsförmedling

65 m²

2 rum

4 552 kr/mån

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

27 615 kr/m²

Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Ärenprisgatan 22D

Lägenhet
Almhög, Malmö kommun
SkandiaMäklarna Malmö

57,5 m²

2 rum

4 814 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 960 000 kr-4 %

16 696 kr/m²

SkandiaMäklarna Malmö
SkandiaMäklarna Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Balladgatan 43

Lägenhet
Almvik/Högaholm, Malmö kommun
SkandiaMäklarna Malmö

81,5 m²

3 rum

5 209 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 200 000 kr±0 %

14 724 kr/m²

SkandiaMäklarna Malmö
SkandiaMäklarna Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Koristgatan 26

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Bülow & Lind Fastighetsförmedling

65 m²

2 rum

4 552 kr/mån

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

27 615 kr/m²

Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Bülow & Lind Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Tornfalksgatan 2B

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Notar

78 m²

3 rum

4 613 kr/mån

Slutpris 1 575 000 kr-7 %

20 192 kr/m²

Notar
Notar
Balladgatan 3, Högaholm, Malmö kommun
  • Såld 26 apr. 2026

Balladgatan 3

Lägenhet
Högaholm, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

82,5 m²

3 rum

5 051 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 520 000 kr-5 %

18 424 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Munkhättegatan 31, Eriksfält / Söderkulla, Malmö kommun
  • Såld 26 apr. 2026

Munkhättegatan 31

Radhus
Eriksfält / Söderkulla, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

129 m²

4 rum

320 m²

Slutpris 4 250 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 apr. 2026

Serenadgatan 27

Lägenhet
Högaholm, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

48 m²

2 rum

3 493 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 845 000 kr±0 %

17 604 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Koristgatan 24

Lägenhet
Lindeborg, Malmö kommun
Svenska Mäklarhuset Malmö

62 m²

2 rum

4 337 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-3 %

25 806 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Malmö
Svenska Mäklarhuset Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Tornfalksgatan 1H

Lägenhet
Söderkulla, Malmö kommun
LF Fastighetsförmedling Malmö

64 m²

2 rum

3 713 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 520 000 kr-5 %

23 750 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Malmö
LF Fastighetsförmedling Malmö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Finkgatan 8

Villa
Eriksfält, Malmö kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

147+120 m²

5 rum

620 m²

Slutpris 6 000 000 kr±0 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Tornfalksgatan 8A, Söderkulla, Malmö kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Tornfalksgatan 8A

Lägenhet
Söderkulla, Malmö kommun
Öresund Fastighetsförmedling AB

44,5 m²

1 rum

2 797 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 790 000 kr+17 %

17 753 kr/m²

Öresund Fastighetsförmedling AB
Öresund Fastighetsförmedling AB

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet